Teraz jest poniedziałek, 16 lipca 2018, 05:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 TIFF czy JPG 
Autor Wiadomość
Post TIFF czy JPG
Witam! mam dylemat moze ktos bedzie mogl odpowiedziec na me pytanie!
Chodzi o wydruki zdjec, chcialbym docelowo zdjecia ktore zrobie drukować offsetowo /umieszczać w jakichœ tam projektach/ a nie mam za duzo funduszy. To co znalazlem w moim zasiegu to dwa modele Minolty i Olympusa

mam do wyboru 4Mp i JPG /czyli kompresja Konika-Minolta Dimage G400/
albo zapis na mniejszej matrycy 3Mp ale w TIFF-ie czyli bez kompresji /Olympus C-725 Ultra zoom/
Która opcja bedzie lepsza w przypadku przeznaczenia zdjec własnie do druku?

piątek, 3 września 2004, 17:51

piątek, 3 września 2004, 17:58
tym bardziej, ze minolty robia fotki w rozdzielczosci 72 dpi, a olympusy w 144 dpi

piątek, 3 września 2004, 18:00
4Mp Minolty nie zrekompensuje tego ze zdjecie bedzie zapisane w JPG? /Olympus tylko 3Mp/

piątek, 3 września 2004, 18:10
moze niejasno napisalem. krotko: wybralbym olympusa

piątek, 3 września 2004, 18:43

Hmm... ale co to w ogóle za dyskusja? Goście są jacyś zamuleni, marsh. Jak ktoś się nie potrafi podpisać to nie słuchaj, bo potem nawet nie masz do kogo się pożalić, jak źle doradzi.

Słuchaj marsh, na wydruku nie widać praktycznie szumów matrycy, więc rozsądnej kompresji też nie będzie widać. Ze zbyt mocnej kompresji słyną Kodaki i HP, Minolta kompresję ma silną, ale nie psuje ona obrazu.

Generalnie pomyśl tak: gdyby JPG nie nadawało się do druku, to po co te wszystkie aparaty bez TIFF? Odpowiedź jest prosta: JPG nadaje się do druku bez problemu. Zaletą TIFF jest to, że jest to format bezstratny, zapisujący zrzut matrycy CCD, tak więc można po zrobieniu zdjęcia jeszcze bawić się w zmianę korekty ekspozycji i balansu bieli. Oczywiście w JPG też można, lecz wtedy możliwie będą już widoczne artefakty kompresji.

4mpx pozwolą Ci robić większe wydruki, a w razie problemów z kadrowaniem przy robieniu zdjęcia, bez problemu przekadrujesz sobie już na kompie i nadal wydruk będzie dobry.

Słowem, TIFF dobry, ale niekoniecznie. A z tych dwóch co bym wybrał? Canona A75 lub A80 :D

Pozdr,
kSh

piątek, 3 września 2004, 20:11
w celu wyjasnienia nieporozumien http://www.cdrom.pl/modules/tutorials/v ... =21&page=1

olympus 1984*1488 px przy 144 dpi, po zmianie na 300 dpi masz rozmiar 6,61*4,96 cm

minolta 2272*1704 px przy 72 dpi, po zmianie na 300 dpi masz rozmiar 7,57*5,68 cm

piątek, 3 września 2004, 20:28
Post do ksh
a Ty ksh nie obrazaj gosci

piątek, 3 września 2004, 20:33

Vendeur, skasuj tego posta wyżej, bo mnie już brzuch od śmiechu boli... 8)

Kolega gość chciał nas wszystkich powalić na plecy, ale chyba mu się nie udało... cóż, może na lekcji matematyki podrywał innego kolegę gościa.

Bo już nie wspominam, że chyba nigdy w życiu odbitek cyfrowych nie robił - lub uparcie wierzy, że odbitki większe niż znaczek pocztowy robi się z 300 DPI... :wink:

piątek, 3 września 2004, 20:33

Post re
nie ma co, dyskusja na wysokim poziomie... uśmiać się można. Z jpg można spokojnie zrobić odbitkę. Z Minolty G400 to A4 zrobisz i nie będzie widać niedoskonałości. A co do Olympusa C-725. Strzeż się go, bo to nie jest dobry aparat (łagodnie powiedziane). Zdecydowanie Minolta G400 lub Canon A75.

piątek, 3 września 2004, 20:49

Przepraszam uniżenie, już złego słowa na anonimów nie wypowiem... a z pewnością już nie będę ich obrażał [czy tam u góry to jest obraza czy faktu stwierdzenie, mości Gościu?]. Nie będę obrażał, bo doskonale to czynią sami swoimi wypowiedziami :twisted:

Pozdrawiam i więcej takich radosnych postów, bo się tu czasami nudnawo robi.

Pozdr,
kSh

piątek, 3 września 2004, 20:58

Zdjęcia do Offsetu powinny być zmienione na CMYK i w 300 dpi

piątek, 3 września 2004, 21:01
nie myslcie ze poszedlem spac... czytam wypowiedzi skrupulatnie :D
Jesli chodzi o CMYK-a i 300 dpi to wiem co nieco na ten temat bo od kilku lat sie tym zajmuje, ale zielony jestem z zakresu druku zdjec robionych "cyfrówką", nie wiedzialem np. ze Minolta robi zdjecia z nizsza rozdzielczoscia a Olympus z wyzsza... hm.. ciekawe jak z tym parametrem u Canona A75:?: :wink: prawde mowiac to producenci tego nie podaja /przynajmniej ja nie doszukalem sie takich informacji w specyfikacjach aparatow na stronach www/

Apropo wspomnianego Olympusa ... znalazlem niezbyt pochlebne info na jego temat, no i osprzet drogi jak......wiec sklaniam sie w kierunku Minolty,

A wlasnie... Canon A75, czy ktos kiedys zle slowo powiedzial o tym aparacie??? bo wszyscy go chwala :wink: /na A80 mnie nie stac :(/
moze w MM rozgladne sie jutro za Tym Canonem..ale chyba go juz nie ma.

piątek, 3 września 2004, 21:18
Vendeur, skasuj tego posta wyżej, bo mnie już brzuch od śmiechu boli... 8)

Kolega gość chciał nas wszystkich powalić na plecy, ale chyba mu się nie udało... cóż, może na lekcji matematyki podrywał innego kolegę gościa.

Bo już nie wspominam, że chyba nigdy w życiu odbitek cyfrowych nie robił - lub uparcie wierzy, że odbitki większe niż znaczek pocztowy robi się z 300 DPI... :wink:

To Ty wesołek jesteś! Pora chyba zmienić beczkę. Na większą. Żebyś nie był sam. A kandydatów na współlokatorów wielu, co widać po reakcji na twoje uwagi.

piątek, 3 września 2004, 21:30

Olympus 144 dpi (jak ktos podał)
Canon 180 dpi
Nikin 300 dpi - takie fotki widziałem

wszystko jest zapisane w EXIF w zdjęciu

Ja bym wybrał Canona A80 lub A95

piątek, 3 września 2004, 21:50
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona