Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 11:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Szerokokątny aparat cyfrowy do zdjęć natury ? 
Autor Wiadomość
Post Szerokokątny aparat cyfrowy do zdjęć natury ?
Mam straszny dylemat przy wyborze cyfrówki. Chciaiłbym powrócić do dawnego hobby, fotografii. Moim tematem zdjęć jest głównie przyroda, lasy , góry. Kiedyś robiłem dużo zdjęć czrno białych zenitem i nawet lubitielem (podła lustrzanka ale o średnim formacie).

Zastanawiam się nad dwoma aparatami:

Canon Powershot A95

Olympus C-5060 Wide Zoom

tylko olimpus zapewnia z nich dwóch szeroki kąt widzenia
ale niestety jest dość drogi i w teście narzekają na kilka rzeczy:

-Images are too noisy at default settings
-Redeye
-Controls can be intimidating to new users
-Slowest shutter speeds only available in full manual mode
-Full manual only on CD

najbardziej mnie martwią szumy i kiepski interfejs

Pytanie brzmi : czy wart się upierac przy C-5060 do mojego zakresu użytkowania , czy pozostać przy standrdowo - obiektywowym, solidnym A95
No i czy w ogóle w mojej tematyce zdjęć obiektyw z krótką ogniskową jest niezbędny.
Jeżeli ktoś posiada C-5060 to chętnie przeczytałbym osobiste uwagi z użytkowania.

Ostatnio edytowano poniedziałek, 27 września 2004, 03:44 przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 26 września 2004, 23:20
Moderator

Uważam, że jeśli Cię stać, to powinieneś brać Olympusa. Nie można go porównywać do A95, bo to zupełnie inna klasa. C5060 to bardzo dobry aparat. Z innych w podobnej cenie, proponowałbym zastanowić się nad Minoltą A1, która ma nieco większy zoom, stabilizację obrazu i nieco przyjaźniejszą obsługę (lepsze menu, więcej pokręteł i przycisków).

poniedziałek, 27 września 2004, 01:21
tańszym i wartym rożważenia- i z całkiem szerokim katem jest Olympus c4000- poprzednik - c5060 (zakres obiektywu 32-96 f2,8-stałe; 4mln pix,)
pozdr

poniedziałek, 27 września 2004, 08:20

Jeżeli używasz szerokiego kąta i stać Cię na aparat z szerokim kątem, to nie ma się co zastanawiać. C-5060 jest świetny. Szumi? Zobacz, jak szumi konkurencja. Kiepska obsługa? Jw. Jednak na pewno dołożenie jeszcze do A1 pozwoli Ci cieszyć się jeszcze większą wszechstronnością.

poniedziałek, 27 września 2004, 18:27

Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad tymi dwoma aparatami: A1 i 5060 - głównie ze względu na szeroki kąt. I mam w związku z tym pytanie: który z nich robi lepsze zdjęcia. Bo jestem w stanie pogodzić się ze słabszą ergonomią, mniejszym zoomem, lepszym wyglądem ale chciałbym dostać w zamian lepsze fotki.
Jednym słowem: czy jakość zdjęć ( a szczególnie ostrość - jestem na to wyczulony :D ) z 5060 jest wyraźnie lepsza niż w A1 czy może wręcz odwrotnie.
I prosiłbym o (w miarę możliwości :D :D :D :D ) nie pisanie, że to nie aparat robi zdjęcia tylko fotograf, bo miałem porównanie swoich Minolt (S414- super fotki i Z1 - :oops: :oops: ) z Olym 5050 - właściwie to nie było co porównywać :D :D :D
Pozdrawiam

poniedziałek, 27 września 2004, 21:28

a1 bo ma stabilizacje i ogolnie jest IMHO lepsza od olympusa.

Canon A60 kingston 256mb 4x 2400 forever + energizer + Velbon dx-888 + macro edar 2.8/100mm ( niedlugo 1.8/400mm)+ tulejka CHWILOWO BEZ APARATU karta kingston cf 256 trup. I pomyslec ze za ten szajs dalem niedawno ponad 200zl :(

poniedziałek, 27 września 2004, 22:40
a może canon G6 - ma podobnie szeroki kąt. Lub poczekajcie na Nikona 8400, który ma mieć jeszcze "szerszy obiektyw" od 24

poniedziałek, 27 września 2004, 22:48

To są aparaty, które jednak do pewnego stopnia robią na tyle dobre zdjęcia, na ile im się każe. W automacie lepszy jest C-5060, ale z A1 można niewielkim wysiłkiem wycisnąć więcej w trybach manualnych. Doświadczenie masz, więc polecam A1.

wtorek, 28 września 2004, 18:05
Chyba jednak o wyborze aparatu zadecyduje cena, znalazłem promocje na Canona A95 za 1368zł z vat, przesyłka i polską gwarancją.
Szeroki kąt mnie kusi, ale widełki cenowe są okrutne.
No i parametry techniczne rozdzielczość, wielkość matrycy, jasność obiektywu A95 i C-5060 są takie same.
Cena A1 to już dla mnie kosmos, musze mieć jeszcze przecież kasę na kartę pamięci i akumulator i ładowarkę. Wolałby przy tak wysokiej cenie jak A1 dobierać do lustrzanki cyfrowej- na alegro za 3600zł około widziałem Canony D300.
Myślę że jeżeli wciągnie mnie robienie zdjęć tak jak kiedyś, to pewnie prędzej czy później kupie sobie podobne cacko. Na razie będzie musiał wystarczyć kompromis.

Mam pytanie czy coś wam wiadomo o wiarygodności tego sklepu:

http://www.sklep.april.pl/fmain.aspx

Tam właśnie chce kupić A95.
Mają aktualnie nieziemską promocje.

wtorek, 28 września 2004, 21:06
zapomniałem się zalogować , ten gość powyżej to ja, ajax :oops:

wtorek, 28 września 2004, 21:09
Moderator

No i parametry techniczne rozdzielczość, wielkość matrycy, jasność obiektywu A95 i C-5060 są takie same.

To nie ma nic do rzeczy...

wtorek, 28 września 2004, 21:23

Jesli chodzi ci o tani aparat z szerokim kątem to jest taki: Ricoh Caplio GX. Sam chce taki kupic (1300PLN!). Na dodatek z full opcją manualnych ustawień (wszystko o czym możesz pomyslec niestety za wyjątkiem preselekcji przesłony) i świetnym makro (od 1cm). Ma tez "gorącą stopkę" i 5,3MPix. Obiektyw 28-86mm(odp.dla 35mm) f:2,5-3,1. Jedynym problemem są szumy, które opisują na zachodnich stronach internetowych. Polscy użytkownicy aparatów Ricoh nie potwoierdzają tego, ze jest tak źle jakby wynikało z opisów z zagranicznych forów. Poza tym problem aberracji jest znacznie poprawiony w modelu GX względem poprzednich modeli tego producenta. Sądze ze to najodpowiedniejszy wybór w tej klasie cenowej. Taki aparat mozna kupic na allegro. Nie znam polskiego dystrybutora. Model GX nawiązuje do modelu o tej samej nazwie (tez GX tylko bez Caplio), który według wielu amatorów fotografii był jednym z najlepszych aparatów małoobrazkowych jakie kiedykolwiek powstały (szczególnie dzięki własciwościom niesamowitego jak na tamate czasy obiektywu 28mm, który kupowała od Ricoh do swoich najdroższych modeli nawet Leica!). Cyfrowy GX nie jest napewno wybitny, ale za tę kasę trudno o coś lepszego. Poza tym aparat jest świetnie wykonany. Pomyśl o tym.

Jesli jednak nie chcesz ryzykowac, to bierz Olympusa. Niekoniecznie C-5060. C-4000 tez jest świetny i duzo dużo tańszy. Poza tym jesli zalezy ci na szewrokim kącie - to kup najlepiej C-4000 za 1000-1100PLN i dokup tuleje i konwerter szerokokątny. Tuleje z filtrem polaryzacyjnym na 52mm to wydatek rzędu 120PLN. Konwerter szerokokątny -z okładem wystarczy ci x0,8 , bo masz 32mm, kupisz juz za 190PLN i masz 4Mpix aparat o fantastycznej jakości zdjęć za 1300-1400PLN. MOzesz wziąć mocniejszy konwerter i zrobisz sobie za 100zł więcej "rybie-oko" (oczywiście jesli lubisz)

środa, 29 września 2004, 13:53

Na marginesie: jesli chodzi o szumy w C-5060 to info jest conajmniej przesadzona. szumy, jesli są, to pojawiają sie przy 400-800ISO w zdjęciach nocnych. Natomiast wadą Olympusów jest nieergonomiczne menu i powolność (duży shutter-lag). Jednak jesli chodzi o jakosć i plastyke zdjęc są nie do pobicia (chyba, ze przez 3-4razy droższe SLRy). Jesli wiec w zdjęciach natury chciałbys uchwycic biegnące zwierzątko, to z C-4000 albo C-5060 musisz o tym zapomniec. Podobno w wyższych modelach C-7xx (np. C-770) jest juz z szybkością dużo lepiej (C-770 ma szybki procesor), ale to już inna bajka cenowa. jesli chodzi o tansze Olympusy, to nie polecam kompaktowych mju-podobnych C-1xx, C-3xx, C-4xx. Aparatem tanim, ale z duzymi szumami i batdzo widcznym purple-fridging jest podobno C-720. C-740 i wyżej nie mają już tych problemów. Chyba mozna je dostać dośc tanio.

środa, 29 września 2004, 14:04

środa, 29 września 2004, 16:15

Shutter-lag - opóźnienie wyzwolenia migawki w stosunku do wciśnięcia spustu.
Różnica pomiędzy C-5060 i A95 jest KOLOSALNA! Tu nie ma co porównywać. To tak jakby powiedzieć, że Star ma taką samą pojemność silnika co Mercedes S600 i jako samochód reprezentacyjny kupiłbyś sobie Stara...

środa, 29 września 2004, 17:16
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona