Teraz jest sobota, 23 stycznia 2021, 07:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Szerokokątny aparat cyfrowy do zdjęć natury ? 
Autor Wiadomość
Dlaczego w aparatach cyfrowych, m.in w Oly c-5060, nie mozna ustawić przesłony 2,8 - 4,8 przy maksymalnym zoomie (tele). ?
Przydałoby to się przy robieniu portretów, aby tło było maksymalnie rozmyte. Przymknięcie przesłony do 4,8 powoduje zbyt dużą głębię, aby taki efekt uzyska.

środa, 29 września 2004, 17:30

Tak jest i przy normalnych obiektywach. Tylko obiektywy ze stałym światłem pozwalają na otwieranie na całym przedziale do tej samej wartości. Przykład: świetny Olympus C-4000. Pamiętaj o tym, że głębia ostrości zmniejsza się wraz ze wzrostem ogniskowej!

czwartek, 30 września 2004, 18:12
problem ten odnoszę do mojej starej analogowej lustrzanki (niestety od wielu lat nieodwracalnie uszkodzonej), gdzie przy tele 180 mm mogłem otworzyć maksymalnie przesłonę i robić portrety z dobrze rozmytym tłem. rozumię, ze cyfrzaki tak maja i i koniec. w taki razie jak zrobic portret (najlepiej z dala, czyli z tele), ale z małą głębią ostrości, aby tło było max rozmyte?

czwartek, 30 września 2004, 19:28

Tu też możesz ją otworzyć MAKSYMALNIE. Do f/4.8. W obiektywie stałoogniskowym (taki miałeś w starej lustrzance?) nie ma tego problemu - maksymalny otwór nie może się zmieniać ze zmianą ogniskowej. To, czy to jest cyfrak, czy analog nie ma najmniejszego znaczenia. Są i cyfraki i analogi ze zmiennym światłem:
1. Analog ze zmiennym światłem, np. Tamron AF28-105 LD IF f/4-5.6 (ca. 1000zł)
2. Analog ze stałym światłem, np. Tamron SP AF28-105 LD IF f/2.8 (ca. 2500zł - a prawie to samo szkło)
3. Cyfrówka ze zmiennym światłem, np. Olympus C-310 f/2.8-4.8
4. Cyfrówka ze stałym światłem, np. Olympus C-4000 f/2.8
Mała głębia ostrości = długa ogniskowa + duża przesłona. Nie ma innego wyjścia. Pomogłaby np. zamiana C-5060 na A1 lub 7Hi z jaśniejszymi szkłami.

czwartek, 30 września 2004, 22:50
Cóż, jednak pozostanę przy oly c-5060 - takie zamiany są trochę za kosztowne.

piątek, 1 października 2004, 05:46
Rzeczywiście starsze Olympusy mają duże opóźnienie, ale porównanie do Stara i Mercedesa jest tendencyjne. Poza tym co ma reprezentatywność do szybkości apartów? To, ze szpanuje sie ty, ze aparat szybko robi zdjęcia???
Przezabawne podejście do sprawy fotografowania!
Moim zdaniem znacznie bardziej na miejscu jest porównianie np. starego Jaguara albo Mercedesa do Opla Tigry. Opel Tigra może byc szybszy od tych aut, ale każdy wie, ze to kiepściutka Corsa udająca samochód sportowy. Wtedy możemy mówić o tym, który samochód jest bardziej reprezentatywny.
Co z tego,ze rozpędzisz swoje autko do 200km/h skoro będziesz w nim wygladał jak burak spod bloku.

Jednak wracając do merytorycznych powodów wyboru aparatu:
- musisz wziąc pod uwage, ze Canon rzeczywiście bedzie szybszy - jesli chcesz fotografować szybko przemieszczające sie obiekty, mozesz dużo stracic używając Olympusa!
- jesli zalezy ci na jakości i plastyce wykonywanych zdjęć, to zapomnij o Canonie. Używałem kilku i w porównaniu do Olympusa efekty są więcej niż rozczarowujące!

Wariant B. Najkrótszy czas reakcji, uruchomienia i najmniejsy shutter-lag (0,12s!) z obecnie istniejących aparatów z tego segmentu (jesli nie w ogóle) ma Ricoh Caplio GX (5.3Mpix, obiektyw szerokokątny 28-86mm), o kórym możesz przeczytac wyżej :)

piątek, 1 października 2004, 16:04

Pisząc o reprezentatywności chciałem podkreślić, że nie chodzi mi o kupienie samochodu do wożenia mebli (wtedy Star zapewne sprawdziłby się lepiej). Chciałem tylko pokazać, jak mogą się różnić dwie rzeczy, o identycznym parametrze (tu wielkość matrycy w porównaniu do pojemności silnika).

piątek, 1 października 2004, 20:04
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2