Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 06:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 jakie parametry monitorów - dla fotoamatora 
Autor Wiadomość

Post jakie parametry monitorów - dla fotoamatora
Mam kilka pytań odnośnie monitorów a jak myślę na tym forum jest wielu zaawansowanych użytkowników monitorów.
Otóż: czy parametry obecnych matryc LCD są już wystarczające do amatorskich prac graficznych?
Chodzi mi tutaj głównie o oddawanie i głębię kolorów.
I drugie pytanie: czy ktoś z was ma jakiś obraz testowy za pomocą którego można by przetestować i porównać monitory.
Na co zwracać uwagę przy zakupie.
Pytam na fotoforum bo monitor głównie chcę wykorzystywać do oglądania i obróbki zdjęć.
Proszę i z góry dziękuję za odpowiedź!

poniedziałek, 25 października 2004, 21:03
Moderator

Ja jakoś obstaję przy CRT. Sam mam 19" Fatron 915 i jestem mega zadowolony. Doskonały obraz. Jak się patrzę na LCD w laptopie, to jakieś dziwne uczucie...

poniedziałek, 25 października 2004, 21:11

Vendeur - czy możesz podać dokładniej firmę ?
Bo ja własnie dotychczas byłem sceptycznie nastawiony do LCD ale dziś w sklepie gość mi pokazał LCD 17'' i musze powidzieć że mi się spodobał. Dobry kąt widzenia a obraz wydaje się krystaliczny. Tylko właśnie w tym sęk - może tylko wydaje się? Jak sprawdzić głębię tonalną? Macie jakiś obraz testowy?

poniedziałek, 25 października 2004, 21:35

Moim zdaniem ZDECYDOWANIE lepiej kupić monitor CRT. Nie wiem, może jestem dziwny, ale przy pracy z LCD bolą mnie oczy - to kwestia przede wszystkim dużej bezwładności - gdy coś czytam i przewijam, to się rozmazuje. LCD poniżej 3000-4000zł są moim zdaniem naprawdę kiepskie. Ja zdecydowałem się na 19" EIZO - droga zabawka, ale jest świetna. Poszukaj - na rynku są dobre 19" i jeszcze lepsze 17" CRT w bardzo dobrej cenie. Poszukaj w profesjonalnej serii LG, tanie są NEC-i z Diamondtronami (maska szczelinowa, taka jak Trinitron Sony). LCD się nie umywa. Jeżeli za cenę przyzwoitego 15" LCD kupisz bardzo dobrą 17" CRT, będziesz super zadowolony.

poniedziałek, 25 października 2004, 22:51

Jeśli monitor to CRT, a jak CRT to tylko firmy Iiyama. Tak świetnych kolorów nie widziałem na żadnym innym monitorze CRT. Jest to troszkę jeszcze egzotyczna firma, ale tylko dlatego, że są to monitory z wyższej półki. Jest kilka modeli do wyboru, ale najlepiej sam se poogladaj. Uważam, że nie bedziesz żałować. Gdyby tylko było mnie stać na niego to już by stał u mnie. Nawet trinitron Sonego jest gorszy. Widziałem u mnie w sklepie komputerowym wystawionych mnóstwo monitorów i dwa się wyróżniały pięknem kolorów, nasyceniem i ostrością. Były to Iiyamy. Pierw, gdy nie widziałem Iiyamy, to i trinitron był OK i LG i Samsung Natural Flat. Jednak po zobaczeniu Iiyamy nie ma dla mnie innego marzenia niż właśnie on. Dodam tylko, że inne monitory nie były ustawione na gorsze parametry w celu wypromowania Iiyamy, gdyz każdy było można sobie poustawiać indywidualnie. Sygnał był emitowany na wszystkie monitory jednocześnie. Oczywiście należy pamiętać, że są różne modele tej firmy. Są np. 19" po 900zł jak i po 1700zł. To chyba tyle na ten temat

poniedziałek, 25 października 2004, 23:16

Do grafiki? O nie tylko nie LCD, to jest dobre do biura i offica. Mam 19'' Samsunga i na razie nic wiecej nie potrzebuje

poniedziałek, 25 października 2004, 23:33
Odpuśc sobie LCD. Z doświadczenia wiem ,ze nie ostrzą. Ten sam obraz na CRT wygląda znacznie lepiej.
Spróbój to samo zdjęcie wyświetlić na monitorze LCD a później na tym drugim. Zobaczysz różnicę :shock:

poniedziałek, 25 października 2004, 23:35
Oczywuście spróbuj anie "spróbój" :oops: :oops:

poniedziałek, 25 października 2004, 23:36
Moderator

Mam LG Flatron 915FT Plus - już niedostępny. Teraz można kupić model 900P - też mam :D.

To są modele średniej klasy, nie jak ENZO, czy Iiyama, jednak na więcej mnie nie było stać. Kosztował mnie 2k, teraz jest poniżej 1300 zł chyba.

poniedziałek, 25 października 2004, 23:47

w żadnej normalnej pracowni graficznej nie używa się LCD ponieważ jakość generowanego obrazu ( koloru ) zależna jest od kąta patrzenia i tu przewaga CRT kąt nie gra roli i można machać głową - sprzedawca kit ci wciska bo b.dobre LCD kosztuje majątek a obraz ma zbliżony do dobrego CRT - jeśli chodzi o LCD to jest już jego następca LED (diody już generują wysokiej jakości światło w dowolnym kolorze) i OLED

gadula007

nie jestem zwolennikiem jakiejś firmy ani przeciwnikiem ale dobrze skalibrowany monitor dowolnej firmy wyświetli jak dla ludzkich oczu taki sam obraz - nawet nie zauważysz różnicy

co do ściany monitorów w sklepach to powiem krótko - jeden sygnał z kompa dla wszystkich i codziennie kalibruje jeden monitor który przez 10 godzin będzie THE BEST (nawet Iiyama wypadnie kiepsko przy samsungu)

:!: nie dawajcie się nabierać na pseudopłaskie CRT "kineskopy po liftingu czoła" :!:
poznać można po obejżeniu jednego z czterech narożników przy dość jasnym obrazie - zaglądając jakby w głąb monitora chcąc zobaczyć co jest za obudową w rogu jeśli zobaczymy zawijanie narożnika w głąb to sygnał że mamy zwykła bańkę z wyprofilowanym jak soczewka "czołem"

wtorek, 26 października 2004, 04:01

Tylko właśnie w tym sęk - może tylko wydaje się? Jak sprawdzić głębię tonalną? Macie jakiś obraz testowy?
Zazwyczaj producenci monitorów robią różne testery. Ściągasz taki program z www i idziesz z nim do sklepu (mieści się najczęściej nawet na dyskietce).

Cytuj:
Nie wiem, może jestem dziwny, ale przy pracy z LCD bolą mnie oczy - to kwestia przede wszystkim dużej bezwładności - gdy coś czytam i przewijam, to się rozmazuje. LCD poniżej 3000-4000zł są moim zdaniem naprawdę kiepskie.
Kwestia dużej bezwładności dotyczyła jedynie pierwszych monitorów LCD. Teraz jest zdecydowanie lepiej (można sprawdzić "wizualnie"), chociaż rzeczywiście, dobry monitor kosztuje powyżej 2000 zł.

Cytuj:
Jeśli monitor to CRT, a jak CRT to tylko firmy Iiyama. Tak świetnych kolorów nie widziałem na żadnym innym monitorze CRT.
No tu się nie zgodzę. Mam znajomych w sklepie komputerowym i już Iiyamy nie sprzedają, bo zwłaszcza w przypadku tańszych modeli mieli masę reklamacji i zwrotów, bo monitory miały tzw. wady fabryczne. Tak więc ok. Niech będzie Iiyama, ale jak już to opcja z wyższej półki.

Cytuj:
nie dawajcie się nabierać na pseudopłaskie CRT "kineskopy po liftingu czoła"
poznać można po obejżeniu jednego z czterech narożników przy dość jasnym obrazie - zaglądając jakby w głąb monitora chcąc zobaczyć co jest za obudową w rogu jeśli zobaczymy zawijanie narożnika w głąb to sygnał że mamy zwykła bańkę z wyprofilowanym jak soczewka "czołem"
Tak wygląda większość tańszych monitorów. Naprawdę "płaski" monitor kosztuje... dużo kosztuje.

A od siebie dodam, że rzeczywiście CRT jest ja na razie lepszy. Przede wszystkim wadą LCD jest... cena oraz to, że nie wyświetlają koloru 32 bitowego, a jedynie 24 bitowy, a często jeszcze tylko 16. LCD jest fajny, ale musi być naprawdę drogi i raczej przyda się w biurze, jeśli godzinami musisz patrzeć się w monitor. Dla grafika lepszy będzie duży CRT, np. 19 cali.

wtorek, 26 października 2004, 08:36

nie jestem zwolennikiem jakiejś firmy ani przeciwnikiem ale dobrze skalibrowany monitor dowolnej firmy wyświetli jak dla ludzkich oczu taki sam obraz - nawet nie zauważysz różnicy

co do ściany monitorów w sklepach to powiem krótko - jeden sygnał z kompa dla wszystkich i codziennie kalibruje jeden monitor który przez 10 godzin będzie THE BEST (nawet Iiyama wypadnie kiepsko przy samsungu)

Mówiłem, że miałem mozliwość kalibracji kilku monitorów. Były to chyba Samsung 959NF, LG900P, Sony (ale nie pamietam który, chyba G440). No i z tych najbardziej podobała mi się Iiyama.

baklo napisał(a):
No tu się nie zgodzę. Mam znajomych w sklepie komputerowym i już Iiyamy nie sprzedają, bo zwłaszcza w przypadku tańszych modeli mieli masę reklamacji i zwrotów, bo monitory miały tzw. wady fabryczne. Tak więc ok. Niech będzie Iiyama, ale jak już to opcja z wyższej półki.

Tak jak wspomniałem są Iiamy po 900zł i po 1700zł. Ja oglądałem te właśnie z wyższej półki i one mnie zafascynowały. Co do wytrzymałości to niestety nie wiem nic, bo se odpuściłem ten temat ze wzgledu finansowych. Jeśli się psują to szkoda bo odbieraja naprawdę bardzo ładnie.

wtorek, 26 października 2004, 14:41
Pozwolę się wtrącić w wasze radosne gadanie, bo widać każdy Polak jest informatykiem i zna się na sprzęcie.

Po pierwsze: LCD to z definicji najbardziej ostry z monitorów. Jak ktoś nie ma bladego o nim pojęcia i ustawia niededykowaną rozdzielczość, wtedy ma rozmazany obraz. Gratulacje, pawcio.

Po drugie: nie ma czegoś takiego jak wyświetlanie koloru 32bitowego. Po prostu ręce mi opadły baklo. Komputery osobiste obsługują kolor 24bitowy. Koniec kropka. Tylko stacje SGI i niektóre profesjonalne karty graficzne PNY (ceny circa 5000,- i w górę) wyświetlają większą ilość kolorów. Co więc oznaczają te 32 bity w ustawieniach obrazu? Ano, że na każdy kolor RGB przypada bit przezroczystości. Jasne?

Po trzecie: wierność kolorów. Racja, CRT ma kolory wierniejsze. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że matematycznie liczone przedziały RGB (tzw. przestrzeń sRGB) nie oddają wszystkiego, co widzi człowiek. Człowiek widzi o wiele więcej zieleni niż innych odcieni. W CRT ten fakt odnotowano w ten sposób, że ta składowa barwna ma większą dokładność. Dzięki czemu porównując obok siebie kolor szary na LCD i CRT, zobaczymy, że ten z LCD jest metaliczny. Oczywiście fani CRT pominęli zupełnie cechę, o której akurat wiedzieć nie muszą, czyli profilowanie barw i ustawianie temperatury kolorów, dzięki czemu tę cechę LCD można poprawić edytując np. zdjęcia. Pominęli też inną rzecz: to, że LCD ma mniejszą czułość barwną, nie oznacza, że ma mniejszą skalę barwną. Jak to? Prosta rzecz: JASNOŚĆ i KONTRAST.

Po czwarte: bezwładność, bezwładność... czyli tzw. czas reakcji matrycy. Obecnie różnice nie są duże, choć w najtańszych modelach zauważalne. Co natomiast fani CRT przemilczają? Że ta minimalna zwykle bezwładność powoduje olbrzymi wzrost komfortu pracy z powodu fizycznego BRAKU migotania obrazu przy dowolnym odświeżaniu (stąd 60Hz przy LCD jest lepsze niż 100Hz w CRT).

Pozdrawiam panów profesjonalistów.

wtorek, 26 października 2004, 15:37

Ja jakoś obstaję przy CRT. Sam mam 19" Fatron 915 i jestem mega zadowolony. Doskonały obraz. Jak się patrzę na LCD w laptopie, to jakieś dziwne uczucie...

Co do LCD to sie zgodze, ze nie warto go brac, natomiast co do LG flatron, to powiem tak: mam 19" F900P i wszystko spoko, ale cierpi na skrzywienia obrazu i lekkie nieostrosci na naroznikach, jest to problem typowy dla tanszych 19" monitow ( tanszych, bo nie za 4000zl) w 17" jest to mniej uciazliwe - im wiekszy kinol tym trudniej utrzymac jakosc w naroznikach. Wczesniej mialem CTX na kinolu trinitron i niestety LG wypada bladziutko, ma lepsze odswiezanie i rozdzielczosci, ale co z tego skoro obraz jest wadliwy, a czytalem na forum ze nie tylko ja mam ten problem i gwarancja nie obejmuje tego. Wiec LG odradzam, choc maja niezly serwis. Polecam Sony, CTX i z tanszych rozwiazan Samsunga, choc ma "udawane" plaskie kinoskopy

wtorek, 26 października 2004, 16:19
Moderator

"udawane" plaskie kinoskopy

JA takich kineskopów nie polecam. Tylko płaskie.

Odnośnie LG, to wiadomo, że do zastosowań DTP nie ta firma, ale do domu jak najbardziej. Mi się udało ustawić obraz całkiem niezły i jestem zadowolony. Martwi mnie tylko spadek cen. Bo kupiłem w najgorszym momencie :/

wtorek, 26 października 2004, 18:04
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona