Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 18:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Lustrzanka, hybryda, kompakt - jak to jest? 
Autor Wiadomość

Post Lustrzanka, hybryda, kompakt - jak to jest?
Mozecie mi wyjasnic, na czym polega konkretna roznica, miedzy poszczegolnymi aparatami?
-lustrzanka
-cyfrowa lustrzanka
-kompakt (mowa o tych osmio milionowych)

Do czego mam zaliczyc hybryde?
Sa tez aparaty (pewnie pomyle nazwe, bo niepamietam - w jakiej kolejnosci literki) "SLR - like" - wiem, ze sa one na wzor lustrzanek, ale cos wiecej?

Troszke pogubilem sie w tych nazwach, prosze wiec o pomoc.

środa, 10 listopada 2004, 21:24
Moderator

Hybryda, to inaczej zaawansowany kompakt, jak np. Minolta serri A, Olki serii 5 i 8 i inne aparaty.

SLR - like...? Co to jest to like? SLR to lustrzanka, dSLR do digital, czyli cyfrowa, ale "like"?

środa, 10 listopada 2004, 22:31

Możliwe, że chodzi o te hybrydy, czyli takie (jakby to powiedzieć) pseudo lustrzanki.

środa, 10 listopada 2004, 22:45

Lustrzanki są to aparaty które posiadają charakterystyczną budowę oczywiście w stosunku do kompaktóów analogowych. Posiadają wymeinny obiektyw a za nim znajduję się lustro które pozwala obserwować przez wizjer idealnie taki obraz jaki będzie uwieczniony na błonie. Kiedy naciskasz na spust, lustro podnosi się do góry, i światło pada na błonę. Lustrzanki charakteryzują się również wieloma funkcjami oraz trybem M czyli pełnym manualem. Lustrzanki cyfrowe róznią się tym, mianowicie posiadają zamiast błony świaltłoczułej matrycę, która posiada piksele odczytujące natężenie światła, tak powstaje zdjęcie, oczywiście posiadają wyświeltacz LCD ale bez możliwości kadrowania tak jak w zwykłych aparatach cyfrowych. Służy on do podglądu zrobionego już zdjęcia.
Aparaty hybrydowe to takie które zamiast tradycyjnego wizjer jak w kompaktach posiadają malutki wyświeltacz w wizjerze optycznym umośliwiający kadrowanie. Oczywście nie można nim w nim ustawić idealnej ostrości, choć podobno w Minolcie A2 można. Oczywście nie można wymieniać obiektywów jak to miało miejsce w lustrzankach cyfrowych i tradycyjnych.
Lustrzanki cyfrowe posiadają duże matryce chodzi o rozmiar w cm. dzięki czemu na jeden piksel przypada więcej miejsca. Zdjęcia posiadają małe zakłócenia obrazu zwane szumami, z kolei w zwykłych aparatach te matryce są małe (cięcie kosztów) i emitują duże szumy. Widoczne są szczególnie w kompaktach 8 mega pikseli.

Co do SLR Like? kiedyś takim mianem oznaczano Hp 915, był to apratat z 2 megapikseli który zbliżałe się do lustrzanek cyfrowych czyli rasowych DSLR.

środa, 10 listopada 2004, 23:11

SLR Like - to aparat na wzor lustrzanki, nie wiem czasami czy nie jest to samo co wlasnie hybryda.

Wlasnie to mnie zastanawialo przy tych aparatach... WIZJER.
Lustrzanki cyfrowe maja tez wizjer jak hybrydy, ale nie mozna na nich kadrowac, przyblizac i wogole? Sluzy tylko do wyswietlania zdjecia? Przed zrobieniem zdjecia nie mozna spogladac na wyswietlacz?
Chodzi mi glownie o roznice hybrydy/cyfrowe lustrzanki - jak to ma sie z wizjerem i opcjami? Bez wizjera? Dziwaczne sie wydaje...

czwartek, 11 listopada 2004, 01:12
Moderator

SLR Like - to aparat na wzor lustrzanki, nie wiem czasami czy nie jest to samo co wlasnie hybryda.

Wlasnie to mnie zastanawialo przy tych aparatach... WIZJER.
Lustrzanki cyfrowe maja tez wizjer jak hybrydy, ale nie mozna na nich kadrowac, przyblizac i wogole? Sluzy tylko do wyswietlania zdjecia? Przed zrobieniem zdjecia nie mozna spogladac na wyswietlacz?
Chodzi mi glownie o roznice hybrydy/cyfrowe lustrzanki - jak to ma sie z wizjerem i opcjami? Bez wizjera? Dziwaczne sie wydaje...

Mylisz wizjer z LCD - to nie to samo przecież. Lustrzanki posiadają LCD, ale nie do kadrowania. W tym celu używa się wizjery OPTYCZNEGO, do którego światło "wpada" przez obiektyw. Hybrydy i inne cyfrówki posiadają albo wizjery elektroniczne, albo zwykłe, beznadziejne optyczne, jak np. Canon G5/G6.

czwartek, 11 listopada 2004, 02:02
Post FZ20
Do której kategorii zaliczycie Panasonica FZ20 :?:

Lustrzanka czy hybryda :?:

Nie można na nim kadrować na wyświetlaczu LCD :?:

Proszę o odpowiedź... :idea:

czwartek, 11 listopada 2004, 14:25
Moderator

czwartek, 11 listopada 2004, 14:47

Lustrzanka (dwuobiektywowa) - dwa obiektywy takie same, niewymienne, gorny tylko do celowania za pomoca lustra i matowki (lustro pod katem 45 stopni rzuca obraz na matowke), dolny dokonuje zdjecia - jest za nim migawka i blona. Aparaty tego typu sa zdaje sie juz nieprodukowane. Cyforwych tego typu brak. Napisalem tylko dla porzadku.

Lustrzanka (jednoobiektywowa) - aparat ktory za obiektywem posiada lustro rzucajace obraz na matowke lub poprzez pryzmat pentagonalny do wizjera optycznego. Patrzy sie wiec przez ten sam obiektyw ktory dokonuje zdjecia. Po nacisnieciu spustu migawki lustro unosi sie na chwile (obraz w wizjerze wiec znika na ten czas), za lustrem jest migawka ktora sie otwiera, pozwalajac tym samym dotrzec światłu do błony. Wizjer jest optyczny TTL (trough-the-lens czyli patrzysz przez obiektyw). Lustrzanka ma wymienną optykę (zwykle, nie jest to konieczny warunek, ale najczesciej tak jest). Okreslana jest skrotem SLR (Single Lens Reflex - czyli lustrzanka jednoobiektywowa).

Lustrzanka cyfrowa - okreslana skrotem dSLR (digital Single Lens Reflex) - wszystko to co powyzej dotyczace lustrzanki jednoobiektywowej, tylko zamiast blony jest matryca. Optyka wymienna, choc bylo pare modeli ze stalym (Olo E10, 2500L, etc.). Wiec rzecz jasna nie mozna kadrowac na LCD bo lustro, dzieki ktoremu w wizjerze optycznym jest obraz, zaslania matryce. Lustro podnosi sie dla dokonania zdjecia, ktore mozna obejrzec na LCD ale potem. Robiac zdjecia to tylko wizjer optyczny TTL nam zostaje. Lustrzanki maja duze matryce, malo szumia, wspolczynnik mnoznika ogniskowej jest tu niewielki (max to 2x w Olku E-1) minimalny to 1x - w Canon 1Ds jest matryca o rozmiarze 24x36mm - jak klatka negatywu - dzieki czemu mnoznik wynosi 1x (kosztuje to tez odpowiednio). Najmniejsza matryca to 4/3 cala (w kompaktach najwieksza to 2/3 cala, ale o tym zaraz), standard to okolo 22x15 mm, max to wspomiania FullFrame - 36x24mm. Dzieki niewielkiemu mnoznikowi mozna osiagnac male glebie ostrosci. Sam aparat jest spory, wymaga duzych nakladow finansowych (dodatkowe obiektywy, lampy blyskowe dedykowane, etc.)

Kompakty - to aparaty z wizjerem lunetkowym, obok obiektywu. Jest to wiec wizjer optyczny ale nie TTL. Sa na film, sa cyfrowe. Patrzymy przez wizjer, obiektyw tylko robi zdjecie. Mozna tez kadrowac na LCD, nic nie zaslania matrycy (nie ma lustra). Sa nawet kompakty cyfrowe pozbawione w ogole wizjera lunetkowego - wiec kadrowac mozna tylko na LCD wtedy. Matryce malutkie fizycznie, rozdzielczosci roznorakie, 5 Mpix tez sa. Czasem pozbawione zooma optycznego (najprostsze modele), reszta ten zoom ma dosc niewielki, zwykle 3x - 4x. Najprostsze sa tylko automatyczne, najbardziej zaawansowane maja pelny manual, stopke pod lampe dodatkowa etc. Z tych zaawansowanych ostatnio pojawilo sie kilka modeli 7 Mpix.

Hybrydy - to wlasnie te aparaty okresla sie mianem SLR-like. Technicznie sa to kompakty (ulepszone o wizjer TTL, ale kompakty), ale wygladem nieraz przypominaja lustrzanki. Dlatego nazwano je SLR-like. Bo przeciez z punktu widzenia marketingu lepiej powiedziec "prawie-lustrzanka" niz "ulepszony kompakt". Hybrydy posiadaja wizjer TTL ale elektroniczny - w okularze ocznym jest malutki wyswietlacz LCD. Wizjer ten nazywa sie EVF - Electronic ViewFinder - dla odroznienia od LCD ktore oznacza ten duzy wyswietlacz. Technicznie jednak EVF to tez LCD tylko malutki (w koncu skrot LCD oznacza po prostu wyswietlacz cieklokrystaliczny). Zwykle LCD i EVF mozna uzywac zamiennie, raczej nie jednoczesnie. Przelacza sie miedzy nimi przyciskiem - czesto zreszta oznaczanym LCD/EVF (u mnie tak jest ale nie tylko). Na EVF mozna kadrowac, albo wlaczyc kadrowanie na zwyklym, duzym LCD i kadrowac z wyciagnietymi rekami - kwestia wygody i przyzwyczajen. Lustra nie posiadaja te aparaty dlatego sa kompaktami. Niewielkie matryce (max to 2/3 cala), spore szumy, spore mnozniki ogniskowych wiec duuza glebia ostrosci. Czasem mowi sie ze hybrydy to namiastka lustrzanki dla mniej zamoznych (w moim wypadku tak jest - z Zenita na hybryde przeszedlem, bo brak $$). Najczesciej sa to aparaty o duzym zoomie optycznym, serii UltraZoom (8x i powyzej), pelny manual, niektore posiadaja stopke pod lampe dodatkowa. Aparaty sa niewielkie zwykle (w porownaniu do lustrzanek), kompaktowe, uniwersalne (duzy zakres ogniskowych), ale zdjecia sa gorsze niz z dSLR.

Hybrydy 8 Mpix - zwykle kompakty z EVF - czyli hybrydy - tylko wysokiej, najwyzszej klasy, najlepsze szkla, najwieksze matryce (te 2/3 cala wlasnie), max manual, rozbudowane mozliwosci - no i rozdzielczosc 8 Mpix. Mowi sie o nich, bo jest ich troche - niemal kazdy producent znany ma taki model. Czesc z nich posiada swoich porzednikow z matrycami 5 Mpix (Minolty A1 i A1, Nikony 5700 i 8700 na przyklad). Sa wiec to hybrydy najwyzszej klasy - czyli kompakty najwyzszej klasy. Dalej to juz tylko dSLR. Ich cena jest wysoka, siega pulapu najtaszych dSLR - tyle ze dSLR jest wiekszy, mniej kompaktowy (koniecznosc noszenia i kupowania dodatkowych obiektywow) - nie kazdemu to pasuje, dlatego znajduja nabywcow. Kupujac hybryde dostaje sie takie all-in-one, ale z mniejszymi mozliwosciami niz dSLR.

--------------------------
Panasonic FZ-20 to hybryda. Ze wszystkimi szykanami opisanymi powyzej. Czysty przedstawiciel tego gatunku.

czwartek, 11 listopada 2004, 16:24

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Wlasnie o to mi chodzilo...

Teraz juz wiem, ze jesli bede w przyszosci zmienial aparat, to bedzie to wlasnie hybryda: jakosc jest troszke gorsza od lustrzanek, ale mnie zalezy na kadrowaniu z wyswietlaczem lcd, nie wylaczajac z tego korzystania z tych wszystkich opcji. Natomiast nie stac mnie bedzie na zakup obiektywow... Hybryda!

Za rok, czy dwa, minolta A1 bedzie juz pewnie przestarzala, a zamiast niej wejda lepsze aparaty, wiec nie mam sie czym przejmowac (brakowalo mi tych filmow). Ale napewno kupie jakas na wzor minolty A1... a moze bedzie jej godny nastepca? :D

Pozdrawiam.

czwartek, 11 listopada 2004, 17:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]