Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 19:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Prawa do zdjęć 
Autor Wiadomość

Post Prawa do zdjęć
Cześć,
chciałem się zapytać jak to jest z prawami do zdjęcia, tzn.
jeśli zrobimy komuś zdjęcie np. na ulicy i będziemy chcieli wysłać je na konkurs w którym będzie publicznie pokazane,
lub gdy zamieścimy zdjęcie w jakiejś internetowej galerii to czy ktoś kto jest na zdjęciu może pozwać nas do sądu lub czy możemy mieć jakieś inne nieprzyjemności z tego powodu?
Co się dzieje kiedy na zdjęciu jest kilka osób lub gdy osoba weszła w kadr i jest gdzieś w tle?
Czy jest sposób aby zdjęcia pokazywać publicznie i nie obawiać się ludzi ze zdjęć?

Z góry dzięki za odpowiedź.

niedziela, 12 grudnia 2004, 21:13
W przypadku zdjecia reklamowego na ktorym osoba jest rozpoznawalna to sprawe w sadzie ma wygrana jezeli fotka uzyta bedzie bez jej wiedzy,oczywiscie jezeli bedzie sie chciala sadzic. W przypadku uzycia fotki nie w celach marketingowych to nie wiem,ale wydaje mi sie ze nikt nie bedzie mial pretensji jezeli zobaczy swoja mardke na fotce ktora bierze udzial w jakims kokursie fotograficznym

niedziela, 12 grudnia 2004, 22:18

Nie jestem prawnikiem, ale z tego co kiedyś czytałem, wygląda to tak: można publikować wizerunek osoby publicznej lub osoby stanowiącej fragment całości (np. tłumu) w zastosowaniach niekomercyjnych i niemarketingowych. Do konkursu - jeżeli jest z nagrodami - raczej bym się wahał czy wolno, bo w końcu można coś wygrać...

poniedziałek, 13 grudnia 2004, 20:19

Czy tam można zamieścić każde zdjęcie?

Z góry dzięki za odpowiedź?

środa, 15 grudnia 2004, 23:39
Można zamieszczać zdjęcia osób publicznych lub zdjęcia osób/grup osób stanowiących tło dla wydarzeń.
Na jakiekolwiek wykorzystanie zdjęcia ludzia zrobionego na ulicy powinieneś mieć zgodę tej osoby, w przypadku prac konkursowych może taka zgoda być wymagana na piśmie.

czwartek, 16 grudnia 2004, 02:06

A niby czemu z galeriami internetowymi ma być inaczej? Jestem przekonany, że w większości galerii rejestrując się, zaznaczasz, że będziesz przestrzegał prawa. A nawet jeśli nie, to i tak musisz.

czwartek, 16 grudnia 2004, 21:23

Można zamieszczać zdjęcia osób publicznych lub zdjęcia osób/grup osób stanowiących tło dla wydarzeń.
Na jakiekolwiek wykorzystanie zdjęcia ludzia zrobionego na ulicy powinieneś mieć zgodę tej osoby, w przypadku prac konkursowych może taka zgoda być wymagana na piśmie.

Ale to jest troche zakrecone. Z tego wychodzi, ze ja mam uganiac sie za kazda osoba, ktorej zrobilem zdjecie.. tylko po to aby nie miec klopotow. Nie usmiecha mi sie...

A spojrzcie teraz na taki motyw: zrobilem swietne (zalozenie oczywiscie) i przejmujace zdjecie przypadkowej osobie w innym miescie. Okazuje sie tak wspaniale, ze koniecznie chca je do gazety, albo wogole bildboard zrobic. I co teraz? Jakim cudem ja znalesc? Chyba porozwieszac zdjecie na slupach i... "ktokolwiek widzial..." :)

czwartek, 16 grudnia 2004, 23:02

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/brad ... =zakaz.htm

czwartek, 16 grudnia 2004, 23:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]