Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 11:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Wykonywanie zdjęć na mrozie ??? 
Autor Wiadomość
Post Wykonywanie zdjęć na mrozie ???
Witam wszystkich,

W instrukcji mojego aparatu (Olympus C720) napisane jest, że zakres temperatur, przy których można robic zdjęcia wynosi od 0 st.C do +40 st.C. Jest to mój pierwszy aparat cyfrowy i nie znam sie za bardzo na technice fotografii cyfrowej i mam pytanie: czym grozi używanie cyfrówki na mrozie??? Czy tym, że zdjęcia nie wyjda dobrze czy też moze uszkodzeniem aparatu? Troche szperałem w sieci i wiem, że podobne zakresy temperatur są podawane dla większości aparatów (przynajmniej tych co czytałem, tzn. podobnej klasy cenowej), ale nigdzie nie natrafiłem, czym gozi "wyjście" z tego zakresu.
Z góry dziękuję za wszelkie informacje i serdecznie pozdrawiam,

Blona
-------------------------------
<blonas@poczta.fm>

czwartek, 30 października 2003, 00:53
Używanie cyfraka poniżej 0 stopni - w zależności od temperatury - skróci wydajność baterii (a zwłaszcza akumulatorka NiMh), utrudnione - lub wręcz niemożliwe będzie korzystanie z wyświetlacza LCD (bedzie wolno działał, a przy niższych temperaturach przestanie działać).
Dlatego proponuje trzymanie aparatu pod kurtką, chwilowe wyjęcie aparatu na mróz najwyżej uniemożliwi korzystanie z LCD - po ogrzaniu wszystko powinno powrócić do normy.
Najgroźniejsza jest kondensacja pary wodnej gdy z mrozu wejdziesz do ciepłego pomieszczenia - to może uszkodzić aparat i prawdopodobnie jest to przyczyna takiego podawania zakresu temperatur. Jednak stopniowe ogrzewanie i trzymanie aparatu pod kurtką - wyjmowanie sprzętu tylko na moment robienia zdjęcia powinno zabezpieczyć przed takimi niespodziankami.
Spowolnienie wyświetlacza - a w ekstremalnych warunkach brak jego działania jest normalny w niskich temperaturach i nie powinno mu zaszkodzić.
Nie wolno również pozostawiac aparatu na mrozie (np. w bagażniku samochodu) -15 stopni przez kilkadziesiąt minut może "załatwić" sprzet.

Najbezpieczniejsza jest kurteczka i kilkunastosekundowe wyjmowanie aparatu na mróz.

piątek, 31 października 2003, 10:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]