Teraz jest poniedziałek, 19 listopada 2018, 07:17

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 G5 czy S50? 
Autor Wiadomość
Post G5 czy S50?
:D co polecacie do fotsografowani aogólnego i architektury?

czwartek, 6 listopada 2003, 16:56
Jeśli już koniecznie z tych dwóch, to raczej G5 - ma jaśniejszą optykę o większym zakresie ogniskowych. Do fotografowania "ogólnego" oba będą więcej niż wystarczające. Jednak do architektury polecałbym co innego. Przede wszystkim nawet zakres ogniskowych Canona G5 35-140mm to ZA MAŁO do architektury. 35mm to zbyt wąski kąt żeby objąć budynek w ciasnej uliczce, a 140mm to śmieszne przybliżenie, jeśli chcemy sfotografować jakiś ciekawy detal (a moim i nie tylko zdaniem najciekawsze są fotografie detali architektury właśnie). Dlatego uważam w tej sytuacji za niezbędny zoom o dużym zakresie. Osobiście kupiłbym Minoltę Z1, która ma następujące zalety: jest dużo tańsza np. od G5 (bez problemu znajdziesz za 2200zł, na Allegro widziałem nawet za 1800zł), ma oszałamiający zakres ogniskowych 38-380(!)mm, do tego dostępna jest nasadka szerokokątna zmieniająca zakres do 28-380mm, jak zawsze u Minolt szybki autofocus i dobrą jakość zdjęć. Wady? "Futurystyczny" wygląd, który nie wszystkim się podoba (mi na przykład nie za bardzo, choć nie zwracam na to uwagi), tylko 3,15MP (choć G5 ma 3,85MP - 2272x1704, wbrew napisowi 5MP, inna sprawa, że jeśli nie drukujesz na A4 to w zupełności wystarcza), droższe karty pamięci (SD/MMC), czas naświetlania automatycznie tylko do 4s, ale za to dostępny bulb do 30s. Mając pieniądze na G5 nie wahałbym się: można za to kupić Z1, duże karty pamięci, spory zapas mocy (kilka kompletów akumulatorów + ładowarkę), nasadkę szerokokątną, filtry, do tego dobry statyw. W zamian otrzymać można bardzo wszechstronny zestaw do fotografowania cyfrowego. Może i czysto techniczna "jakość" zdjęcia będzie nieco lepsza przy G5, ale będziesz miał zdecydowanie większą kontrolę nad jego jakością artystyczną (swobodny wybór kadru), która jest zdecydowanie ważniejsza.

czwartek, 6 listopada 2003, 21:38
Jak G5 ma 3,85 MPx ????!?! Gdzieś to wyczytał? Moja ma 5 Mpx i max rozdzielczość 2560x2048 czy jakoś tak.. Rewelacje opowiadasz!!! Z1 jest dobra a i owszem, ale G5 ma lepszą optykę i zdjęcia są ładniejsze, no i oczywiście obrotowy wyświetlacz! Za Z1 przemawiają ogniskowe i cena.

piątek, 7 listopada 2003, 11:23

http://www.canon.pl/produkty_aparaty_cyfr_ps_g5.php
wyglądało wiarygodnie. Jest napisane jak byk - Rozdzielczość efektywna ok. 4MP, Rozdzielczość obrazu: Large: 2,272 x 1,704

niedziela, 9 listopada 2003, 13:31
Dziekuja za pomoc- ale rzecz sie stała: kupiłem Powershota S50, czy to wobec tego porażka??

poniedziałek, 10 listopada 2003, 16:57
Post s50 - makro
s50 to dobry wybor. jestem z niego bardzo zadowolony. wada bylo kiepskie makro, ale na allegro dokupilem za 60zl konwerter, dzieki ktoremu mozna robic super zdjecia. polecam, wejdz na strone:
http://republika.pl/mjw55

poniedziałek, 10 listopada 2003, 19:59
mam pytanko - udało się komuś pstryknąć ostre zdjęcie z ręki przy zoomie 10x (apropos przewagi minolty z1 nad g5) ?? Bo mi się nie udało Olkiem uz750 i myślę, że w Minolcie sprawa wygląda podobnie, choć optyka zapewne nieco lepsza. No i warto jeszcze wspomnieć, że SD, MMC maja małe pojemności a cf mają pojemność do 3gb (no i microdriva też g5 obsługuje) :)))

sobota, 15 listopada 2003, 02:02

Mi 99% zdjęć wychodzi ostro (także przy takiej ogniskowej). Chodzi Ci zapewne o zdjęcia poruszone - lustrzanką przy ogniskowej 400mm (czułość ISO100) z ręki ok. 20% zdjęć wychodzi mi poruszonych, niemniej jednak staram się zawsze korzystać ze statywu - wtedy ilość poruszeń spada prawie do zera.

sobota, 15 listopada 2003, 13:32
Post długie ogniskowe
czas naświetlania musi byś wprost proporcjonalny do ogniskowej
jeśli przy 400mm chcecie mieć ostre nieporuszone fotki wystarczy
czas naświetlania 1/400s,

sobota, 15 listopada 2003, 17:40

Jeśli już, to odwrotnie proporcjonalny, choć to też bardzo uproszczona reguła. Tak naprawdę najwięcej zależy od człowieka i od chwili czasu (zmęczenie, emocje). Kiedyś udało mi się utrzymać zdjęcie z ręki przy czasie 1s (niestety, miałem wtedy zamiar mieć na zdjęciu niekierunkowo poruszone tło - nie wyszło - zresztą sam nie wiem, jak tego dokonałem), miałem też przypadki nieutrzymania 1/100s przy krótkiej ogniskowej (typu 30-60mm). Tak w ogóle jest stara sztuczka na utrzymanie zdjęć z dłuższym czasem bez użycia statywu - sposób polega na kupieniu metalowego łańcuszka odpowiedniej długości, przykręceniu go z jednej strony w miejsce na przykręcenie statywu. Co teraz? Wystraczy przydepnąć nogą drugi koniec łańcuszka i ciągnąć aparat do góry tak, by naciągnąć łańcuszek. Bardzo dobry sposób, pozwala kilkukrotnie zwiększyć czas naświetlania. A koszty są śmieszne, waga tego "statywu" też bardzo mała, zwłaszcza teraz, gdy w marketach budowalanych jest ogromny wybór łańcuszków na metry.

I jeszcze a propos posta PoWeRsHoTa: ciekawe jest u Ciebie określenie "małe pojemności". Dla mnie 1GB to nie jest mała pojemność. Chociaż w zasadzie duża też nie, bo duża to jest cena karty CF 3GB. Zresztą myślę, że to nie jest problem, bo karty nie są ciężkie i można je wymieniać, a zresztą prędzej skończy Ci się prąd w zestawie zasilającym aparat (akumulatory), niż pamięć na 1GB karcie.

niedziela, 16 listopada 2003, 15:05
Powracam- jako inicjator tego wątka. Bawie sie S50 od paru tygodni i jestem zadowolony jako amator o rozbudzonych apetytach na kreatywna fotografię. Jak dla mnie aparat ma duże możliwości i bardzo fajnie wychodza nocne zdjęcia, choć światła rozproszone na gwiazdki czasem wygladaja pretensjonalnie, ale ojciec mówi że niektórzy własnie po to kupuja specjalne filtry... Ogólnie poszukuje coraz to no wych możliwości, pasjonują mnie ruch i światła, dosonale wychodza postacie mgiełki na długim czasie. Ale co Wy jako zapewne bardziej doświadczenie ode mnie proponujecie w ustawieniach by uzyskac cos niezwykłego?? szczególnie w fotografowaniu miasta i jego aerchitektury.

wtorek, 25 listopada 2003, 22:21
jesli interesuje cie makrofotografia z s50 to zajrzyj na strone:
http://republika.pl/mjw55/
polecam ich soczewki.

wtorek, 25 listopada 2003, 23:19
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]