Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 09:52

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Proszę o pomoc w wyborze aparatu 
Autor Wiadomość
Post Proszę o pomoc w wyborze aparatu
Dzień dobry Panie i Panowie, chciałem kupić dobry aparat cyfrowy (5 mega pixeli) ale z pod nawału informacji nie potrafię się wygrzebać- w sklepie proponowano mi następujące modele:
Canon g5
Minolta 7i
Olympus 750
Olympus c 5000
co Państwo o nich sądzicie, a może poradziucie jeszcze inny aparat. Przede wszystkim chcę robić zdjęcia w plenerze,zarówno panoramy jak i portrety flory i fauny. Ponieważ się wspinam aparat będzie "wspinać "się ze mną więąc powinien byś wmiarę lekki ale jakość zdjęć nie może na tym ucierpieć. Nie zależy mi na bezsensownym wydaniu pieniędzy a na zakupie dobrego sprzętu, który wystarczy mi na lata i umożliwi dokumentacje wypraw górskich :)
Proszę o szybką odpowiedź; to mój adres: trusia1@poczta.onet.pl

wtorek, 11 listopada 2003, 10:33

Radzę się dobrze zastanowić, czy potrzebne jest aż 5 megapikseli. Taka rozdzielczość jest potrzebna wyłącznie do odbitek większych niż A4 - czyli mało komu. W górach niezbędne są moim zdaniem następujące rzeczy:
- możliwość zainstalowania filtra UV (niezbędny powyżej 2000m n.p.m.) i polaryzacyjnego
- szerokokątny obiektyw do zdjęć widoków ogólnych, panoram
- teleobiektyw do zdjęć ciekawie oświetlonych, dalekich punktów i fotografowania zwierząt
- ogromna karta pamięci - sam fotografując w górach mam zawsze przy sobie minimum 3 nowe klisze (w górach robię analogiem, bo nie stać mnie na w miarę przyzwoitą lustrzankę cyfrową), bo przy sprzyjającej pogodzie jest mnóstwo okazji do zdjęć.
Nie jest konieczna pogoń za jasnością obiektywu, bo raczej nie używa się tu ekstremalnie małej głębi ostrości. Nie jest też konieczna jakaś bardzo duża szybkostrzelność aparatu - okazje znikają raczej wolno. Pod tym kątem ocenię pobieżnie przedstawione aparaty:
Olympus C-5000Z - mały, ale z mało przydatnym zakresem zooma - brak szerokiego kąta i teleobiektywu. Duża matryca 5MP.
Canon G5 - niezbyt duży, nie wiem w końcu jaką ma matrycę (wszyscy mówią, że 5MP, a Canon na www pisze, że 3.85MP :), bardzo dobry i jasny obiektyw, ale mało przydatny zakres zoomów (35-140mm eq) Naprawdę dobry aparat, ale chyba nie do tych zastosowań
Olympus C-750UZ - też niezbyt wielki, z bardzo długą ogniskową - aż do 380mm equiv! Wprawdzie ma tylko 4MP, ale to wystarcza moim zdaniem w zupełności. Brakuje mu szerokiego kąta.
Minolta 7i - większy gabarytowo od poprzedników, ale moim zdaniem najlepszy z wymienionych. Ma matrycę 5MP, zarówno szeroki kąt (28mm), jak i w miarę przyzwoity teleobiektyw (200mm). Wytrzymała magnezowa obudowa.
Jeżeli byłoby mnie stać na Minoltę 7i kupiłbym ją. Nie mając takich pieniędzy wybrałbym inną Minoltę - Z1 - z obiektywem 38-380mm eq, ale z bardzo dobrą przystawką szerokokątną zmieniającą zakres do 28-380mm eq. Wprawdzie ma tylko 3.2MP, ale to bardzo często wystarcza, a i sam aparat jest tańszy od pozostałych - można za to kupić niezłą kartę pamięci.
Podsumowując, mój ranking wygląda tak:
Minolta 7i > Minolta Z1 > Olympus C-750UZ >> Canon G5 > Olympus C-5000Z
Nie przejmuj się, że jeden aparat waży 100 g więcej od drugiego - pamiętaj, że są idioci (np. ja), którzy oprócz normalnego wyposażenia turystycznego noszą w góry lustrzankę, przynajmniej dwa obiektywy, filtry, zapasowe filmy i statyw. Minimum 3-4kg :)

wtorek, 11 listopada 2003, 21:52

Minolta ma pewne niedogodności - mocno ciągnie prąd, a to w wyprawach górskich bardzo duży minus.
A może Fuji FinePix s7000?

czwartek, 13 listopada 2003, 11:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]