Teraz jest wtorek, 24 listopada 2020, 13:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Do wszystkich, którzy mogą pomóc w wyborze aparatu... 
Autor Wiadomość

Dołączył: piątek, 14 listopada 2003, 09:16
Posty: 6
Lokalizacja: Poznań
Post Do wszystkich, którzy mogą pomóc w wyborze aparatu...
Witam wszystkich!
No cóż, z pewnością takich laików jak ja było już wielu, ale nie mam wyjścia, muszę poprosić wszystkich o pomoc. Chciałbym oczywiście kupić aparat cyfrowy (max. cena: 2000 PLN). Niestety nie wiem na co należy zwracać uwagę, dlatego nie pytam o porównanie konkretnego modelu, tylko proszę o radę, jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze aparatu (chociaż oprócz dobrych rad fajnie by było również przeczytać jaki model aparatu ma opisane przez komentującego cechy :) ). Będę bardzo zobowiązany, może dzięki waszym radom nauczę się czegoś o tym sprzęcie.
Z góry wielkie dzięki!


piątek, 14 listopada 2003, 11:51
Zobacz profil

Dołączył: czwartek, 6 listopada 2003, 21:49
Posty: 1780
Post 
Bardzo dobre pytanie (milion razy lepsze od: co kupić, Sony czy HP?) Jeżeli dyskusja się rozwinie, warto byłoby go przykleić... Moja propozycja jest następująca - kolejność jest ważna!

0. Zastanawiamy się, czy naprawdę potrzebujemy aparat cyfrowy. Jeśli pstrykamy jedno zdjęcie w tygodniu, możemy je mieć wywołane po pół roku i na dodatek nie mamy komputera, to może warto kupić coś analogowego? Warto policzyć, czy koszt aparatu cyfrowego nam się w miarę szybko zwróci (nawet jeśli ktoś robi rolkę filmu w tygodniu, to zakup cyfrowej lustrzanki z wymienną optyką porównywalnej klasy co analog się najprawdopodobniej nie zwróci, bo różnica w cenie będzie wynosiła np. 8000zł). A może chcemy się po prostu pobawić?
1. Określenie celu.
Ważne jest, żeby stwierdzić, do czego potrzebujemy aparat. Czy do pstrykania zdjęć u cioci na imieninach, czy np. tylko do makrofotografii, czy też może do fotografowania architektury, zdjęć przyrody, krajobrazów. Musimy też zastanowić, jakie są nasze umiejętności fotograficzne - czy rozumiemy pojęcia przesłona, filtr polaryzacyjny, migawka, autofocus? Jeśli nie, to czy chcemy uczyć się naprawdę obszernej teorii fotograficznej?
2. Określenie niezbędnej wielkości matrycy.
Do zdjęć 10x15 (NIE WIĘKSZYCH) wystarcza matryca 2MP. Dobrze jednak mieć zapas w postaci 3MP, które są niezbędne do obróbki, a także drukowania w formatach do niecałego A4. 4MP to już spokojne A4, 5MP jest potrzebne naprawdę garstce osób (i to raczej tylko profesjonalistom i artystom). Wiem, że są większe matryce, ale ich cel jest zupełnie inny niż zwiększenie rozdzielczości (typu 11-14MP) - chodzi o zwiększenie powierzchni matrycy tak, by można było stosować obiektywy z aparatów analogowych (to dotyczy tylko profesjonalistów).
3. Określenie długości ogniskowej obiektywu
Ponieważ w przeciwieństwie do fotografii małoobrazkowej rozmiar matrycy może się różnić w różnych aparatach, nie podaje się faktycznej długości obiektywu, tylko tak zwany ekwiwalent małoobrazkowy - i w zasadzie tylko on jest interesujący. Normalna ogniskowa to ok. 35mm, obiektywy szerokokątne mają zwykle ok. 28-30mm i mniej (28mm to standard), a tzw. teleobiektywy mają długości 200-300-400-...mm. Co potrzebujemy? Jeśli robimy zdjęcia w ciasnych pomieszczeniach, chcemy robić zdjęcia szerokich panoram górskich, albo budynków po przeciwnej stronie wąskiej uliczki potrzebujemy obiektywu szerokokątnego. Obiektywu normalnego potrzebuje chyba każdy. Jeśli chcemy powiększać wybrane fragmenty obrazu, np. chcemy fotografować ptaka na odległym drzewie czy ciekawą figurkę pod dachem wysokiego budynku potrzebujemy teleobiektywu. Rozsądne minimum to wtedy 200mm, 300mm się przydaje, a 400mm też. Nie należy się przejmować, jeśli okazuje się, że potrzebujemy np. ogniskowe zarówno 28mm, jak i 300mm - większość aparatów ma tzw. zoom, tzn. możliwość płynnej zmiany ogniskowej w zadanym zakresie. Jak czytać opisy typu 13,6x zoom? Jeśli podzielimy maksymalną ogniskową przez minimalną otrzymamy wielkość powiększenia. Warto jednak patrzeć na ekwiwalentną długość ogniskowej - bo różnica pomiędzy 28-380mm a 40-550mm jest znacząca (a to ten sam zoom). Jeżeli wyjdzie nam, że potrzebujemy tylko ogniskową normalną, to nie ma się co przejmować - to tylko obniży cenę.
4. Określenie potrzebnej nam "na raz" ilości zdjęć
Musimy określić, ile na raz musimy móc zapisać na karcie pamięci. W aparacie cyfrowym nie można po prostu dokupić kolejnej kliszy - trzeba to zmieścić na kartach pamięci. Oczywiście karty można dokupić, ale to zdecydowanie większy wydatek niż klisza - choć na szczęście nie są jednorazowe. Zwykle będziemy korzystali z maksymalnej jakości kompresji JPEG (raczej nie TIFF). Musimy wiedzieć, ile chcemy mieć zdjęć. Dla mnie rozsądna ilość to ok. 100 zdjęć , dla kogoś innego będzie to 20, dla jeszcze innego 500. Dzięki temu będziemy mogli określić dla danego aparatu potrzebną ilość pamięci. W specyfikacji jest podany rozmiar jednego zdjęcia. Mnożymy przez potrzebną ilość zdjęć i otrzymujemy potrzebną ilość pamięci.
5. Potrzebny nam czas otwarcia migawki.
Standardowo 1s-1/1000s. Większości osób wystarcza w zupełności. Do zdjęć nocnych potrzebne jest 15, a najlepiej 30s i oczywiście STATYW. Jeżeli nie mamy ani statywu, ani zamiaru jego posiadania można to sobie odpuścić. W zasadzie każde zdjęcie o czasie dłuższym niż 1/8s, a już na pewno 1/2s "z ręki" BĘDZIE poruszone. Migawki krótsze niż 1/1000s służą raczej do fotografowania w ekstremalnie jasnych miejscach (np. pod słońce).
6. Zastanawiamy się jakie funkcje są nam potrzebne
a) preselekcja czasu i przesłony
Wiemy co to jest i chcemy robić cyfrówką zdjęcia o większej wartości artystycznej? Wtedy jest to dla nas. Jeśli nie zachodzi ani jedno, ani drugie nie jest nam to potrzebne. Daje to pełną władzę nad tzw. głębią ostrości. Ale trzeba mieć dużą wiedzę, żeby to wykorzystać, a nie niszczyć jedno zdjęcie po drugim złym ustawieniem.
b) możliwość zainstalowania filtrów
Potrzebne również bardziej zaawansowanym osobom. One wiedzą, do czego jest to potrzebne. Np. filtr polaryzacyjny przydaje się do robienia zdjeć przez szyby. Ale bez dobrego wyświetlacza się nie obędzie.
c) możliwość sterowania czułością matrycy
Pozwala wybierać pomiędzy ilością szumów a poruszeniem zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych. Wbrew pozorom przydatne, gdyż aparaty z automatem w tej dziedzinie często przesadzają z czułością i mamy strasznie zaszumione zdjęcia.
d) możliwość sterowania balansem bieli - przydatne, zwłaszcza jeśli robimy zdjęcia przy świetle świetlówek albo po prostu przy różnych oświetleniach. Przydatna rzecz.
e) programy tematyczne - informujemy automatykę aparatu, czy chcemy fotografować portret, krajobraz, obiekt szybko poruszający się. To ułatwia mu dobranie optymalnych parametrów - dobra rzecz dla amatorów, choć dla bardziej zaawansowanych często też
f) funkcja makro - pozwala robić zdjęcia małych przedmiotów z bliska. Jest prawie w każdym aparacie, więc warto mieć
g) osłona obiektywu - mała rzecz, a cieszy - i pozwala uchronić cenny obiektyw przed zarysowaniem
h) wyjście TV - pozwala pokazywać zdjęcia na ekranie TV. Można pokazać zdjęcia znajomym bez drukowania.
i) histogramy, itp... - potrzebne tylko zaawansowanym
j) jasność obiektywu - generalnie jaśniejsze obiektywy są lepsze. Zakres f/3-f/4.5 oznacza - jasność f/3 dla minimalnej ogniskowej i f/4.5 dla maksymalnej. Im mniejsza liczba za f/ tym obiektyw jaśniejszy. Powyższy zakres w większości prostych zastosowań wystarcza w zupełności.
7. Określmy potrzebną wielkość aparatu.
Są w zasadzie cztery klasy. Supercienkie aparaty, mieszczą się w kieszeni koszuli, można je mieć zawsze przy sobie. Kompakty wejdą do kieszeni kurtki, są tańsze a również przenośne. Lustrzankopodobne - raczej nie obędzie się bez torebki, oferują za to zwykle lepszą jakość zdjęć. Lustrzanki - duże, ciężkie, wymagają dodatkowych obiektywów. Można też sprawdzić rodzaj obudowy - niektórzy będą chcieli mieć wytrzymalszą, ale cięższą i droższą obudowę magnezową zamiast plastikowej.
8. Określamy fundusze
Wiemy, że mamy x złotych. Musimy też wiedzieć, że do aparatu potrzebne nam będą - akumulatorki i ładowarka. Zwykle potrzebujemy dwa komplety akumulatorów - jeśli to paluszki, to komplet może składać się z dwóch lub czterech. Należy kupować akumulatory Ni-MH (niklowo-wodorkowe) o dużej pojemności (np. 2100mAh). Do tego potrzebna jest ładowarka - MUSI BYĆ PROCESOROWA, bo tylko taka może wykorzystać i nie niszczyć akumulatorów wysokiej pojemności. Akumulatory Energizera 2100mAh widziałem za 40zł za 4szt., ładowarki już za 60zł (słowacki EMOS - bardzo dobry). Jeżeli nasz aparat będzie miał wbudowany akumulator, to jeden i ładowarkę dostaniemy "w cenie", ale drugi akumulator może nasz kosztować tyle co 3 komplety 4 x NiMH paluszki + ładowarka. Musimy też poświęcić coś na karty pamięci - i to jest bardzo duży wydatek i bardzo zależący od producenta aparatu. Są następujące rodzaje kart pamięci SmartMedia, CompactFlash, MultiMediaCard, SecureDigital, xD, MemoryStick. Ceny za 128MB kształtują się mniej więcej tak: SM - 100zł, CF - 150zł, MMC - 200zł, SD - 250zł, xD - 280zł, MS - 350zł. Jak widać, różnice są ogromne.
9. Szukamy aparatów
Szukamy aparatów (w sklepach, w internecie, jak ktoś lubi na Allegro) za od x-700zł do x-200zł (x - nasze fundusze na wszystko). Ja proponuję szukać wśród firm: Canon, FujiFilm, Minolta, Nikon, Olympus (kolejność alfabetyczna). Do ceny każdego dodajemy odpowiednią ilość kart pamięci i zestaw zasilający. Potem weryfikujemy parametry z naszymi wymaganiami. Może trzeba z czegoś zrezygnować? Może dołożyć trochę pieniędzy? A może też kupić tańszy aparat, który spełni wszystkie nasze wymagania?
10. Kupujemy aparat.
11. Jesteśmy zadowoleni :)

Dużo do czytania, ale tanio kupić dobry aparat TO NAPRAWDĘ NIE JEST TAKIE PROSTE!!!
Co mógłbym polecić do 2000zł? Ja niezmiennie polecam Minoltę Z1, ale o tym piszę w innych postach.


sobota, 15 listopada 2003, 13:29
Zobacz profil

Dołączył: piątek, 14 listopada 2003, 09:16
Posty: 6
Lokalizacja: Poznań
Post 
Niesamowity opis :) Wielkie dzięki, treraz naprawdę jestem mądrzejszy i mogę zabrać sie do poważniejszego szukania.
Pozdrawiam!
Topoor.


poniedziałek, 17 listopada 2003, 09:32
Zobacz profil
Post 
Tomekk ma rację. Za te pieniądze lec do Fotojokera i wybierz se sprzęt producenta który od lat przoduje w tej dziedzinie czyli MINOLTA . Polecam Z1 Dimage F 100/200/300.
Minolta is the Best


wtorek, 23 grudnia 2003, 10:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL