Teraz jest poniedziałek, 12 listopada 2018, 22:17

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Zestawy do czyszczenia optyki 
Autor Wiadomość

Post Zestawy do czyszczenia optyki
Ponieważ muszę wyczyścić swoje obiektywy, a ostatnio skończył się mój płyn do tego celu i niestety nie jest on już dostępny w sklepach, chciałem zapytać się Was, jakie zestawy do czyszczenia optyki polecacie. Moje wymagania są następujące, w kolejności zgodnej z ważnością:
1. Nie chcę zniszczyć obiektywów
2. Chcę je wyczyścić
3. Nie chcę zbankrutować.
Z góry dziękuję za rekomendacje.

sobota, 22 listopada 2003, 11:43
Post Re: Zestawy do czyszczenia optyki
Cytuj:
Jak czyścić obiektyw ?
Nie czyścić... :-)

A jak musisz, to pamiętaj, że obiektywy mają powłokę(i) antyodblaskową. Nie używać żadnej podejrzanej ani przypadkowej chemii (typu płyn do mycia garów)! Gruszką przedmuchać, pozostałe pyłki usunąć pędzelkiem,
miękką szmatką bawelnianą z dodatkiem specjalnego płynu do czyszczenia optyki (kupisz w sklepie) od środka do zewnątrz soczewki ruchami okrężnymi przeczyścić. Są jeszcze inne cuda (typu żel, który zasycha
warstwą na soczewce, a Ty go ściągasz razem z brudem bez szorowania).
Odbite paluchy czyścić z obiektywu jak najszybciej - zawierają kwasy i niszczą powłoki antyodblaskowe.

Ja używam płynu do optyki "HTMC-Special" z zestawu Hama (najtańszy, do kupienia w markecie) i miękkich jednorazowych ściereczek (ściereczki uniwersalne do czyszczenia komputerów - miękkie z włókniny, niczym nie nasycane).

sobota, 22 listopada 2003, 21:31

Dzięki. Wiem, że najlepiej nie czyścić, ale to mało realne wyjście (na tym FAQu, z którego zacytowałeś fragment sporo jest takich "porad" typu "Wujek Dobra Rada", choć dla uczciwości - nie brakuje i dobrych). Muszę kupić cały zestaw, bo pędzelek dożywa swoich dni, płyn się skończył, szmatek też już nie mam, a na obiektywie są pyłki z którymi gruszka sobie już nie radzi. Czy ściereczki z włókniny nie zostawiają kłaczków? I przy okazji - miał ktoś do czynienia z owymi żelami? Jak to skutkuje i ile kosztuje? W ogóle, gdybyście przy okazji podawać orientacyjne ceny, byłbym bardzo wdzięczny.

sobota, 22 listopada 2003, 22:45
Z góry przepraszam,że nie na temat. TomekK mam pytanie. Czy miałeś okazje robić zdjęcia Minoltą Z1 lub Canonem A80? Proszę o wrażenia. Pytam o te dwa aparaty gdyż między nimi będę chyba wybierał
Z góry dzięki. Pozdrawiam.

poniedziałek, 24 listopada 2003, 16:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]