Teraz jest wtorek, 17 lipca 2018, 23:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Lustrzanka a Kompakt 
Autor Wiadomość

Post Lustrzanka a Kompakt
Witam!

Mam dość leserskie aczkolwiek konkterne pytanie. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić na czym dokładnie polega wyższość lustrzanki (dajmy na to EOS 300D) nad np. Sony DSC 717.... chodzi mi tu o te wszystkie kompakty, które mają pełnowymiarowe (!) szkła ale pozbawione są lustra (Oly 8080, Minolta A2 itd.). Często ludzie zadają mi to pytanie a ja nie wiem tak na prawdę co im odpowiedzieć.

W czym konkretnie tkwi wyższość cyfraka-lustrzanki?
Ja zwykłem odpowiadać, że przedewszystkim w jakości obrazu tyle tylko, że w żaden sposób nie potrafie uzasadnić tego od strony technicznej (dlaczego).
Pomóżcie proszę! Moja teoria jest taka, że sygnał we wszystkich kompaktach jest "rozdwajany" na wyświetlacz podglądu LCD i samą matryce. Musi być on zatem sztucznie podbity (stąd m.in szumy w kompaktach).
-Jak bardzo się mylę?

Ponadto lustrzanki z natury mają więcej opcji i możliwości ustawień manualnych.
-Dlaczego? I jakich konktetnie?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.

wtorek, 22 marca 2005, 00:08

Często ludzie zadają mi to pytanie a ja nie wiem tak na prawdę co im odpowiedzieć.

to masz to leserskie pytanie, skoro ludzie Cię pytają czy nie?? Yeraz nikt w ciemno leszka nie pyra.
Cytuj:
W czym konkretnie tkwi wyższość cyfraka-lustrzanki?

iso jesli o 300d chodzi.
Cytuj:
Ponadto lustrzanki z natury mają więcej opcji i możliwości ustawień manualnych.

g... prawda, mam nielustrowy aparat.

konkluzja: o co temat tak naprawde ?

wtorek, 22 marca 2005, 00:17

Szczerze powiedziwszy liczyłem tu bardziej na konstruktywne odpowiedzi na WYSZCZEGÓLNIONE pytania niż ma kopa w dupe.

Nie ja wymyśliłem zdanie, że lustrzanki są "lepsze" kompaktów. Ja sie tylko pytam DLACZEGO?
...grzecznie sie pytam.

wtorek, 22 marca 2005, 00:29

niż ma kopa w dupe.

to nie kop! skoro piszesz, że się Cię pytają, to znaczy że jakiś autorytet masz na dany tamat :) chyba, że dobrym krasomówcą jesteś a w sieci się radzisz :) to inna sprawa, także nie ma co histeryzować o kopaniu w dupe!

wtorek, 22 marca 2005, 00:49

Mój znajomy ma 717-tke. a sam pstrykam 300D więc pasuje do tematu.

Moim zdaniem różnica leży głównie w ergonomii. Soniaczka trzyma się dwoma paluszkami (pod którymi trzeszczy klapka od baterii - umieszczona w maksymalnie niefortunnym miejscu), trzeci jest na spuście a kolejne dwa (dot. drugiej ręki) podtrzymują obiektyw. Nie musze chyba opisywać komfortu pracy z 300D (używam gripa). To pierwsza różnica.
Po drugie sama praca z aparatem.
Mnie osobiście rozbraja już sam moment włączenia 717 (ta melodyjka) Hardcore! Robieniu zdjęć towarzyszy zaś charakterystyczny dźwięk "mlaaaask" wydobywający sie z głośniczka.

Są i argumęty przemawiające za 717. Mam na myśli jasny obiektyw, na pewno lepszy od canonowskiego kita. Moim zdaniem błędem jest też nazywanie go kompaktem. W końcu obiektyw ma pełnowymiarowy.

Według mnie różnica polega tu na "poziomie amatorskości" obydwu aparatów. 300D jest owszem sprzętem amatorskim ale należy zaznaczyć, że w klasie lustrzanka a nie kompakt. To spora różnica.

Co do pozostałych Twoich pytań to nie mam zdania. Może ktoś inny sie wypowie.

Tyle z mojej strony

wtorek, 22 marca 2005, 01:09

1. Dla większości ważnym argumentem jest możliwość zmiany obiektywów (cóż - ja wolę robić zdjęcia nic zmieniać obiektywy, ale jest prawdą, że można dokupić dobry obiektyw wedle własnych potrzeb)
2. Zazwyczaj ma możliwość ustawiania czułości ISO przekraczających możliwości kompaktów (więcej niż 400 czy nawet 800 - np. 1600 lub 3200)
3. Szybki autofokus (tu niektóre kompakty sa ponoć porównywalne)
4. Możliwość zobaczenia fotografowanego obrazu w optyce, a nie na LCD -co gwarantuje możliwość wiarygodnego zobaczenia szczegółów zdjęcia
5. Większa matryca (przekątna) - niższe szumy

wtorek, 22 marca 2005, 02:18

Szumy są niższe ale dlatego ze w lustrzance matryca jest odsłaniana wyłacznie na czas zarejestrowania zdjęcia.
Ja wiem czy o wyższości?
Do wczoraj tak myślałem - teraz po wgraniu nowego firmware do Canona PRO1 - innym okiem patrzę na ten aparat....zaczął mi siępodobać!
Bo - mniejszy...
Bo - jeden dobry obiektyw...
Bo - zaczął ostrzyć szybciej, lepiej zaczął pracować customowany balans bieli....
Bo ma super macro i inne gadżetowe rozwiązania - niedostępne w lustrzankach: notatki głosowe, dokrętki video, obracany ekranik świetnej wielkości, pilot w komplecie itp.
A z drugiej strony - no fakt: Canon 10D - szybciutko reaguje na spust - ładuje fotki w bufor w takim tempie że aż miło - do sportowych - pycha!
Ale ta torba .....11kg znacznej wartości zniechęca bo i pilnowac trzeba i targać!
Więc jak do czego: u mnie - na codzień i zawsze - dobry kompakt.
A jak mam aspiracje - sięgam po lustrzankę.Ale tylko dlatego że optykę Canona do niej zbierałem całe życie!Bo gdybym miał TERAZ kupić super lustrzankę i niespecjalną optykę - nie mam przekonania czy bym wybrał tę opcję.
Podsumowując: mając do wyboru np 300D z fabrycznym szkłem - wybieram PRO1.
Bo dobra optyka która pozwala wykorzystać zalety lustrzanki - ceną powala na kolana...
A przy tym za wszystko dopłacasz: makro - dopłacasz; celownik kątowy - dopłacasz; zdalne wyzwalanie czy wężyk - dopłacasz...itd itp....

wtorek, 22 marca 2005, 17:45

-czy wiesz jaka jest różnica miedzy kobietą a klockami lego??
-nie
-to baw się dalej klockami

:mrgreen:

wtorek, 22 marca 2005, 20:09

leserskie aczkolwiek konkterne pytanie

chyba miałeś na myśli lamerskie pytanie?

GreatCornholio napisał(a):
wyższość lustrzanki

prawdopodobnie stąd,że dotychczas "zawodowcy" chętniej posługiwali się lustrzankami :lol: ( to szybko się zmienia) a to z kolei wynikało stąd,że nie potrzebowali gadżetów w postaci notatek głosowych, filmów itp Ale ...
znajoma reporterka dużej gazety(nie wiem czy na tym forum to już zawodowstwo) używa Canona 300D ze stałym 28 mm obiektywem. Dlaczego? Dlaczego co?
Dlaczego cyfrowej? bo może robić dużo i tanio a przy zdjęciach reporterskich - dokumentalnych nie jest od niej wymagana wysoka jakość fotek. ...
Dlaczego lustrzanka?- Bo obraz w wizjerze jest naturalny i rzeczywisty - nie ma problemów w ciemnych miejscach, pod słońce etc.
Dlaczego ze stałym szkłem?
"Bo i tak zawsze muszę być blisko akcji"
inni zawodowcy mają swoje upodobania a Dla wielu ludzi nie zajmujących się fotografią komercyjnie i zawodowo bardzo często kompakt jest duuuużo lepszym rozwiązaniem(czytaj post Heksio) dostają reklamowe "wszystko w jednym" za przystępną cenę. Rozsądna jakość - super ogniskowe - dobre makra i wszystko to za rozsądną cenę. A swoją drogą BeH ma sporo racji, może warto byłoby poczytać więcej na temat różnych aparatów ich właściwości charakterystyki porównania. Na tym i na innych forach dyskusyjnych toczono juz niemal wojny na tematy wyższości jednego rodzaju sprzętu nad innym. A Ty zadajesz jedno lamerskie pytanie i chcesz rzetelnej skondensowanej informacji aby móc być autorytetem. "Chcąc zostać profesorem trzeba się trochę uczyć".(to nie jest kopanie - to delikatny klaps :wink: )

wtorek, 22 marca 2005, 20:12

Sa dwie grupy kupujących: ci co wiedzą po co wydają pieniądze i ci co nie wiedzą.Dla tych drugich - jest dedykowane to forum.To u nich takie pytania powstają : "dlaczego kupiłem taki piękny aparat za taką kupę kasy?...."Albo - dlaczego chcę taki kupić...Ludzie jak chcecie dorównać zawodowcom kupujcie OBIEKTYWY!Te najmniej tracą na wartości i są bardziej szpanerskie!Że o zdjęciach nie wspomnę.....Ps.Teraz każdy najgłupszy dziennikarz SAM robi świetne foty!A poważnie -czasem wyjęcie lustra wiąże się z 200 pytaniami: ...a ile za to dostane....; ...nie wyrażam zgody...;...tu nie wolno robić zdjęć..itp.A takie małe g..jak PRO1 - z kieszeni robisz!Wiesz że najlepsze moje foty z koncertu znanej gwiazdy mam bo miałem podobny sprzęt: po prostu wypieprzyli WSZYSTKICH fotoreporterów!Teraz - wszystko się przydaje.Nie ma podziału na zawodowe -amatorskie.A takie pytania co lepsze - to jak na bezludnej wyspie dla rozbitka: blondynka czy brunetka?...
Przy okazji: co to są PEŁNOWYMIAROWE szkła?

wtorek, 22 marca 2005, 22:32

Ludzie jak chcecie dorównać zawodowcom

... uczcie się robić zdjęcia i róbcie dobre zdjęcia takim aparatem jaki macie do dyspozycji ...

wtorek, 22 marca 2005, 22:50

Nie - ja napisałem: Ludzie jak chcecie dorównać zawodowcom kupujcie obiektywy.Cholera!....Niewyraźnie napisałem czy co?!...
No dobra - napiszę jeszcze raz:
LUDZIE!JAK CHCECIE DORÓWNAĆ ZAWODOWCOM TO KUPUJCIE OBIEKTYWY!TE SĄ NAJWAŻNIEJSZE!

wtorek, 22 marca 2005, 22:55

wtorek, 22 marca 2005, 23:45

środa, 23 marca 2005, 00:07

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

środa, 23 marca 2005, 00:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona