Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 19:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Do użytkowników Powershota G5 
Autor Wiadomość
Post Do użytkowników Powershota G5
Mam w zasadzie dwa pytania:
czy oplaca się do tego aparatu kupować kartę cf typu high speed (czy jest w stanie wykorzystać jej większą przepustowość) ? Czy ktoś z Was używa takiej karty w tym aparacie?
No i drugie... Czy zobserwowaliście na swoich zdjęciach znaczne aberacje chromatyczne przy dużych kontrastach ?? To mój problem ostnimi czasy i nie wiem jak sobie z nim poradzić. Myślę nawet, że może lepiej bylo kupić Coolpixa 5400 (choć nie ma doświetlenia AF) ...
Dzięki za info :D

poniedziałek, 24 listopada 2003, 04:01
I już mam odpowiedzi na Twoje pytania. (oczywiście jestem posiadaczem g5)

1. Jak pozbyć się aberracji ?

To proste. Aberracja jest dlatego, bo jest w Canonie jasny obiektyw. Wystarczy zmniejszyć przesłonę do np F 4.5 a najlepiej 6.0-8.0, w dzień to nie ma znaczenia, bo i tak czas będzie na tyle wystarczający, żeby zrobić fotkę nieporuszoną.

Zauważ , że aberracje są widoczne tylko dla małej wartości przesłony np. F 2.0 - 2.8

2. Czy opłaca się kupować katrę High Speed - Aparat ma na tyle pojemny bufor, że nie trzeba dopłacać do karty. Jedyną różnicę zauważysz pewnie przy przesyle zdjęc do komputera.

3. Fakt, że Coolpix 5400 nie ma doświetlenia wcale nie działa na jego niekorzyść. Osobiście bardziej podoba mi się właśnie Nikon, bo jest mniejszy i zgrabniejszy. Ale musiałbym przetestować obydwa aparaty, żeby stwierdzić, któy jest lepszy. Poza tym popularniejszy jest Canon, przy ewentualnej chęci zamiany szybciej sprzeda się G5 :)

4. Jeśli ktoś nie potrzebuje mega zoomow (Z1, c-750, s5000) a preferuje jakość zdjęcia, pozostają na polu bitwy Olympus 5050/60 , G5 i Coolpix 5400. Ja mam Canona, ale nie twierdzę, że jest to aparat najlepszy z tej trójki, bo nie miałem w ręku pozostałych. No ale zdjęcia chyba najlepiej jednak wychodzą z Canona, Nikona i na końcu Olympus..

poniedziałek, 24 listopada 2003, 14:32

1. Aberacje wyskakiwały mi nawet przy f 4.0, choć nie w warunkach naturalnych, a przy teście z folią. A w dzień przy f>5 rzeczywiście nie ma tego problemu.
I jeszcze takie pytanko - przy nocnym zdjęciu nie da się uniknąc fioletowych obwódek wokół ostrych świateł na ciemnym tle? Czy w analogowych lustrzankach też jest ten efekt?
2. A jaki dokladnie ma bufor wiesz może? To w takim razie do jakich aparatów są te cf-ki hs przeznaczone? (a może to tylko marketing producentów)
3.Brak doświetlenia powoduje że aparat nie ustawi ostrości przy bardzo słabym oświetleniu (to chyba wada). Oczywiście doświetlenie w stylu Canona też wady ma bo daje po oczach i zwraca na siebie okropnie uwagę. Można je co prawda wyłączyć, ale jak wtedy wyglada redukcja czerwonych oczu, która potrzebuje tej lampy. Wogóle to uważam, że ta redukcja jest kiepsko rozwiązana-w moim starym (ponad 10 lat ma) mju lampa daje kilka błysków wstępnych i dopiero później główny i nigdy nie miałem kłopotów z czerwonymi oczami. Natomisat w g5 jak obiekt nie popatrzy w obiektyw to oczka ma czerwone (a może to moje nieumiejętne posługiwnie się aparatem?!)
Nikon jest rzeczywiście zgrabniejszy (jest trochę młodszy). Na http://www.dpreview.com zdjęcia z niego są jednak bardzo "miękkie" i jakoś mnie nie przekonują. Canon rzeczywiście popularniejszy (podobnie jak w lustrzankach analogowych).
4.Ciężka sprawa... jakbym teraz kupował (wiem nieco więcej o tym "z czym to się je") to i tak wybrałbym chyba canona... (tylko może na 300d bym się szarpnął :twisted: )

Dzięki wielkie za rady :) :) Jeśli chcesz to jakiegoś maila możemy czasem wymienić. Moja skrzynka enzo83@wp.pl

poniedziałek, 24 listopada 2003, 22:38

Post Do Cichego
A używasz może adaptera i konwerterow albo jakiś innych akcesoriów?? Ja zastanawiam się nad adapterem i konwerterem tele... Tylko, że oryginalne kosztują dosyć dużo (w sumie kolo 900zł), a czytalem tu i ówdzie, że nieoryginalne potrafią nieźle jakość obniżyć... No i podyskutowałbym z kimś kto używa takich cudeniek :)

poniedziałek, 24 listopada 2003, 23:47

To w takim razie do jakich aparatów są te cf-ki hs przeznaczone? (a może to tylko marketing producentów)

Przy 'amatorskich' aparatach pliki w formacie jpg nie są na tyle duże żeby była potrzeba tworzenia dużych buforów pamięci w samych aparatach, ale w cyfrówkach profesjonalnych gdzie robi się zdjęcia seryjne lub zapisuje sie je w trybie bez kompresji, bufor musiałby być zbyt duży więc lepiej postawić na szybkie karty pamięci.
Jeszcze jednym przykładem jest Fuji FinePix s602 który nagrywa filmy z rozdzielczością 640x480 i 30fps, a to wymaga już trochę większych przepustowości kart pamięci więc tutaj te karty się sprawdzą - może przykład jest marginalny ale jest.
No i występują też karty CF ultra ;).

środa, 26 listopada 2003, 17:13

A jakie aparaty to są te profesjonalne? Chodzi o rozmiar pliku, który zapisują? Wg5 raw zajmuje 5mb - to chyba całkiem sporo?! A jpg w najwyższej rozdizelczości jakieś 3,5mb. :)

środa, 26 listopada 2003, 17:58

Np. Canon EOS1Ds plik RAW ma ponad 11MB, przy tym potrafi zrobić serie 10 zdjęć przy prędkości 3klatek/s. To chyba całkiem sporo? Przynajmniej tak mi się wydaje.

środa, 26 listopada 2003, 18:42

No i sądzisz ze dla garstki osób, które są w stanie wydać na aparat ponad 40 000zł opłacałoby się tak wielu producentom opracowywać karty hs?
Zresztą to nie na temat. Czy g5 jest w stanie uzyskać przy zapisie pełną przepustowość karty hs czy nie? Oto jest pytanie.... :)

środa, 26 listopada 2003, 20:16

A czy dla garstki osób, które stać na aparat za ponad 40 000zł opłacałoby się produkować aparaty za ponad 40 000zł? Opłaca się! Tak przy okazji - to wcale nie jest taka garstka, jak policzyć wszystkich fotoreporterów na całym świecie...

środa, 26 listopada 2003, 20:25

Szybkie karty a tym bardziej ultra dodają prestiżu producentom którzy je posiadają w ofercie. To takie same pytanie jak to czy Canonowi opłacało się opracowywać i teraz produkować dla garstki EOS1Ds, ale to faktycznie off topic.
Wracając do tematu, producenci podają prędkości zapisu kart HS i Ultra, znasz też możliwości swojego aparatu (ilość klatek/s * wielkość pliku). Pisałeś że w raw ma 5MB, z tego co pamiętam to robi chyba max. 2kl/s, więc dobrze, żeby przepustowość karty przy zapisie była w granicach 10MB/s, ale może G5 nie pozwala na seryjne zdjecia z raw.
Najszybszy CF ULTRA SANDISK ma zapis 9MB/s, odczyt 10MB/s (mogę się mylić ale takie dane znalazłem "na prędce" na allegro.

środa, 26 listopada 2003, 20:45

Hmmmm.... A to nie jest czasem tak, że ilość zdjęć na sekunde w trybie seryjnym jest ograniczona wbudowanym buforem w aparacie? Nie wydaje mi się, żeby aparat zrzucał serię na bieżąco na kartę...
Apropos postu Tomka to nadal uważam, że to garstka - ile to procent wszystkich sprzedawanych cyfrówek? A prestiż to naturalnie swoją drogą...
Nadal jednak nie wiem czy do g5 kupować zwyklego cf-a czy hs-a.I canon też mi powiedzieć nie chce :p

środa, 26 listopada 2003, 21:24

Nie tylko. Dane z matrycy trafiają do bufora i stamtąd od razu zaczynają wędrować na kartę, zwalniając tę część bufora, która została już przekopiowana na kartę. Jeśli więc bufor ma np. 4MB, jedno zdjęcie ma 1MB, aparat robi 4 zdj./sek., przepustowość karty wynosi 1MB/s to możliwa jest seria pięciu zdjęć, bo w czasie zrobienia czterech zdjęć pierwsze z nich zdąży powędrować na kartę i w buforze zostanie jeszcze miejsce na jedno. Szóstego zdjęcia w serii już nie zrobisz, bo w buforze zostanie Ci tylko 0,25MB - to za mało na zdjęcie.
Jeżeli nie jesteś fotoreporterem albo paparazzi :), to najprawdopodobniej nie potrzebujesz jakichś patologicznie długich serii zdjęć, więc szybka karta raczej Ci się nie przyda. Myślę więc, że w Twojej sytuacji tańsza karta to lepsza karta :)

środa, 26 listopada 2003, 22:19

Dzięki Tomek-widzę, że na Ciebie można zawsze liczyć :)
Więc jesli nie pstrykam serii tylko normalne zdjęcia to szybkość katy nie ma znaczenia, bo i tak zdjęcie trafia do bufora, a dopiero później na kartę?Bo gdzieś czytalem, że jak się ma szybszą kartę, to zdjęcie jest szybciej zapisywane i jest mniejsze prawdopodobieństwo ruszenia fotki-lipa mi to pachniało i stąd mój post na forum :) :)

środa, 26 listopada 2003, 22:57

To dobrze Enzo że wyczułeś lipe, bo zdjęcie jest 'zapamietywane' na polach matrycy i później spokojnie przesyłane do karty. Jeżeli matryca nie skończy przesyłania danych do pamięci aparat po prostu nie zrobi następnego zdjęcia.

czwartek, 27 listopada 2003, 11:21

A robi ktoś z Was zdjęcia g5 a konwerterami albo soczewką makro? Jak taki zestaw spisuje się w praktyce? :) :)

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 01:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]