Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 04:08

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 "Słabszy" nowy aparat a używany "lepszy" 
Autor Wiadomość
Post "Słabszy" nowy aparat a używany "lepszy"
Pozdrawiam wszystkim forumowiczów.

Prosiłbym o radę szczególnie osoby posiadające cyfrówki od dłuższego czasu - czy Waszym zdaniem opłaca się inwestować pieniądze w starszy aparat o wyższym standardzie czyli lepiej nowszy? Chodzi mi o konkretną sytuację - mam możliwość kupienia używanego Olympusa 2100UZ - z tego, co wiem, cieszy się on sporym szacunkiem, niektórzy mówią o nim nawet, że jest kultowy, a swego czasu kosztował niemało... Znakomita optyka, zoom 10x ze stabilizacją, pełnia funkcji manualnych, itd., ale oczywiście też słabsza matryca 2.1 mln. W podobnym przedziale cenowym mieściłyby się nowe Olympus Camedia 720UZ, Canon A70, Sony P72... Chociaż chyba najbardziej zbliżona parametrami, a równocześnie nowsza jest Minolta Z1 - chociaż trochę droższa.

W sumie moje pytanie brzmi - czy w tym konkretnym Olympusie jest coś, co dyskwalifike go na tle aparatów nowych - na przykładzie powyższych.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Ginty

czwartek, 27 listopada 2003, 12:45

Tamten Olympus to dość stary model. Jest z pewnością dobry optycznie, ale trochę nie podoba mi się ta matryca. Od tego czasu dokonał się spory (jeśli nie ogromny) skok jeśli o matryce chodzi. Nie mówię tu tylko o rozdzielczości - choć oczywiście w obecnych czasach 2.1MP to trochę mało. Miałem w ręku dwa modele Olympusa z tego okresu (nie pamiętam jakie) i niestety odwzorowanie kolorów było o klasę gorsze niż w aparatach obecnych. Ja tradycyjnie polecam Z1 - z lepszą i większą matrycą, a o podobnej optyce i manualu. Ale zadam jeszcze pytanie pomocnicze - ile masz dać za tego 2100UZ (nie bój się, nie odkupię :)? Bo mocno wydaje mi się, że chciałbyś przepłacić. Przejrzyj ceny nowych aparatów na Allegro - może od razu dasz sobie spokój z tym egzemplarzem (a ryzyko kupna nowego na Allegro podobne do ryzyka kupna używanego).

czwartek, 27 listopada 2003, 18:40

Zdecydowanie popieram Tomka. Po pierwsze otrzymasz wiekszą matrycę, a poza tym nowszą technologicznie co jest bardzo ważne. Aparaty które podałeś jako przykłady są także aparatami o bardzo dobrych parametrach, zwłaszcza nowa minolta. Jeżeli nie przestraszył Cię jeszcze jej wygląd to zobacz ile kosztuje na allegro i kupuj.

czwartek, 27 listopada 2003, 19:34
Post jw.
Serdeczne dzięki za odpowiedź.

Najpierw pieniądze - szacowałem, że kupowałbym za 1000, max. 1200 złotych, więc to chyba nieco mniej, niż za wymienione przeze mnie nowe aparaty, a zdecydowanie mniej niż Minolta. W tym segmencie raczej pozostaje mi Canon A60... Oczywiście przeglądałem Allegro, jak również oferty różnych sklepów internetowych. Widziałem też zdjęcia robione tym aparatem - prezentują się (w moim odczuciu) naprawdę pozytywnie. Nie zakładam drukowania w większych formatach, więc więlkośc matrycy tak mnie nie odstrasza; zastanawiałem się jednak nad tym, o czym wspomniał TomekK - czy ten aparat nie traci względem współczesnych na innym polu jak np. pod względem ogólnie pojętej prędkości działania (zapis, zoom, itp.)

Co do Minolty Z1 - to nr 2 na mojej liście, niestety jest droższa. Wygląd mnie nie odstrasza ;) na swój sposób nawet przyjemna dla oka. Słyszałem jednak, że Minolta zaoszczędziła w tym modelu na wyświetlaczu LCD, stosując w zasadzie jeden w wersji hybrydowej wykorzystywany w podglądzie (średnio zrozumiale się chyba wypowiedziałem ;) Różnie też oceniana jest starannośc wykonania aparatu - sam nie widziałem go jednak "na żywo", więc nie potrafię ocenić, na Forum Minoltę Z1 już opisywano.

I jeszcze jedno pytanie: JPEG (EXIF 2.2) kontra JPEG(EXIF) - na czym polega różnica i czy warto zwracać na nią uwagę? Bo formatu RAW zarówno wypatrzony przeze mnie Olympus jak i Minolta Z1 nie obsługują...

czwartek, 27 listopada 2003, 20:49

Trochę zmienia się sytaucja - pisałeś o klasie cenowej Canona A70 - to ok. 1600-1700zł, za tyle masz na Allegro Z1. Co więc radzę w tej sytuacji? Moim zdaniem Canon A60 nie jest dobrym wyborem. Jak już pisałem wielokrotnie, jest to aparat niezrównoważony. Trochę jakbyś do Mercedesa wsadził silnik malucha. Wszystkie programy półmanualne na niewiele się zdają, bo matryca jest zbyt małej rozdzielczości, by wyraźnie pokazać różnicę pomiędzy pośrednim sterowaniem głębią ostrości przez programy tematyczne, a sterowaniem bezpośrednim. Canon A60 jest droższy o ok. 300-400zł od aparatów o podobnych lub lepszych parametrach, ale bez programów manualnych (np. Minolta E223). Wzrost efektu jest niewspółmierny do wzrostu ceny. Za te pieniądze można już mieć dobry aparat 3MP z dobrym zoomem (Olympus C-350, Minolta E323). Canon A70 to zupełnie inna historia - to już rozsądny aparat, ale za bardzo niewiele więcej można mieć Z1, która dla mnie jest o 2 klasy lepsza od A70 (bardziej pod względem zastosowań, a nie samej jakości zdjęć). Jeśli więc miałbym wybierać do tego tysiąca, to z dwojga złego wybrałbym używanego Olympusa. Matryca ta sama co w A60 (ma wprawdzie gorsze odwzorowanie kolorów), ale o niebo lepsza i przede wszystkim bardziej wszechstronna optyka. I jeszcze jedna rzecz - cena odsprzedaży. Jak za rok zechcesz sprzedać aparat, to za Olympusa dostaniesz dużo więcej niż za Canona. Ale jeśli stać Cię na Z1, to naprawdę dobrze to rozważ. To sporo lepszy aparat od wymienionych (choć wiem, również sporo droższy). Jednak myślę, że będzie to aparat na lata. Ani o Canonie A60, ani o Olympusie 2100UZ bym tego nie powiedział.

piątek, 28 listopada 2003, 22:49
Post jw.
Fakt, w sumie trochę zmyliłem progiem cenowym, sorry. Chociaż w tej chwili na Allegro jest jeden Olympus 2100 UZ i ktoś go sobie wycenił na 1900 zetów ;) - ciekawe, czy ta propozycja wytrzyma konkurencję Minolty Z1 (i nie tylko).

Dzięki, TomekK, za odpowiedź. Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie - na ile byś ocenił koszty "dodatkowe" przy zakupie Minolty? Na pewno karta pamięci, bo - o ile wiem - ładowarka i baterie są już w komplecie. Czy coś jeszcze?

A czy ktoś używał Olympusa 2100UZ i mógłby go ocenić na tle bardziej współczesnych aparatów?

Pozdrawiam

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 09:32

Właśnie też widziałem to na Allegro. Albo ktoś jest totalnie niezorientowany, albo ma super smykałkę do interesów (jeśli sprzeda, oczywiście). Koszty dodatkowe do Z1 to ok. 200-250zł za kartę 128MB SD (przy matrycy 3MP raczej wystarczy). Jeśli nie ma ładowarki, to z akumulatorami kosztuje ok. 100zł.

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 19:12
Ginty, zauważ, że mimo iż MINOLTA w Z1 zastosowała tylko jeden wyświetlacz + jego odbicie do wizjera (kosztowne byłoby wykonanie optycznego wizjera przy takiej optyce), to trzeba zauważyć, iż jest on o klasę wyższy niż w innym markach! Po pierwsze jego odświerzanie pozostawia daleko w tyle inne aparaty! Sam miałem ostatnio Canona (cenoeo około 2500 zł - nie pamiętam modelu) i ekran był bardzo kiepski. A MINOLTA... super! I do tego rozjaśniany automatycznie w ciemnym pomieszczeniu...

Ja do niedawna sam nie myślałem nawet o zakupie cyfrówki, ale teraz po ujrzeniu Z1 zachorowałem i mimo, iż nie mam pieniędzy, to na nią zbieram - sprzedaję lustrzankę (MINOLTA 505 si - vendeur@poczta.fm), wolę też mieć gorszą komórkę, aby zdobyć środki na tę Z1. I Tobie też radzę poczekać i pozbierać jeszcze te 500 zł :)

wtorek, 2 grudnia 2003, 10:29

Vendeur, robisz największą fotograficzną głupotę w życiu :) Cyfrówka tej klasy co Dynax 505si kosztuje ok. 10 000zł i Minolta Z1 nie może jej dorastać do pięt - to zupełnie inna klasa. Jeśli więc nie potrzebujesz koniecznie, żeby aparat był cyfrówką, to lepiej zostaw sobie 505si i dokup do niej (jeśli nie masz) np. teleobiektyw...

wtorek, 2 grudnia 2003, 23:12
Moderator

Vendeur, robisz największą fotograficzną głupotę w życiu :) Cyfrówka tej klasy co Dynax 505si kosztuje ok. 10 000zł i Minolta Z1 nie może jej dorastać do pięt - to zupełnie inna klasa. Jeśli więc nie potrzebujesz koniecznie, żeby aparat był cyfrówką, to lepiej zostaw sobie 505si i dokup do niej (jeśli nie masz) np. teleobiektyw...

Częściowo się mogę zgodzić, że 505si zrobi lepsze zdjęcia, ale co z tego, skoro ja jej nie używam, bo szkoda mi kasy na kupowanie filmów, wywoływanie zdjęć, kupowanie baterii etc. Koszt zrobienia 1000 zdjęć na Z1 = 0 zł (nie mam zamiaru ich drukować, tylko na komp.), a na 505si ponad 700 zł, wywołując zdjęcia tylko w formacie 9x13cm w promocji za 15gr/szt ...
Zrozum, że ja tak nie chcę i wolę tera dopłacić trochę i mieć dosyć dobrą cyfrówkę z niezłym zoomem i robić np 1000 zdjęć miesięcznie, przy każdej okazji! Ja tego chcę! Przy lustrzance nie mogę się niczym wykazać (a lubię fotografować) z powodu kosztów eksploatacji (jestem studentem i nie zarabiam oficjalnie). A teleobiektyw do 505 28-300 mm kosztuje w promocji 1000 zł...

I to są moje powody. Przykro mi :( Jeszcze do niedawna nie myślałem, że kupię cyfrówkę, ale teraz...

środa, 3 grudnia 2003, 17:11
Moderator

Poza tym zapewne wiesz, że jest duże prawdopodobieństwo padnięcia przesłony w tym modelu (mojemu znajomemu już to się stało), a koszt naprawy 450 zł, to trochę przegięcie... Nie chcę ryzykować.

środa, 3 grudnia 2003, 17:20
a może rozważysz zakup minolty S414, ceny na allegro zaczynają się od 1300zł. Mam ten aparacik od dwóch miesięcy i jestem bardzo zadowolony.
Jego główne cechy: matryca 4MPix, zoom opt: 4x, pamięć CF, wbudowana własna pamięć (chyba 16MB) co pozwala na wykonywanie zdjęć seryjnych.
W ostatnim teście CHIPa (12.2003) zajęła 5 miejsce. Wg CHIPa ma namniejsze zniekształcenia geometryczne ze wszystkich testowanych aparatów (co świadczy o jakości optyki).
A oto wyniki testu:
1.Minolta F300
2.Minolta F200
3.Canon A70
4. Kodak DX6490
5.Minolta S414
..
7. Sony P-10
..
..
20.HP-735
..
..
29.Pentagram Photon 41

czwartek, 4 grudnia 2003, 11:01

1. Przesłona jest częścią obiektywu, a nie aparatu.
2. Jeżeli chcesz robić 1000 zdjęć miesięcznie, to absolutnie nie dyskutuję, że potrzebujesz cyfrę.
Off-topic:
Z testami w Chipe się nie dyskutuje. Te testy są absolutnie niewiarygodne, niepełne, źle przeprowadzane. Nie wiem, czy zaufałbyś testowi samochodów robionym przez miesięcznik "Mama i ja", albo testowi podpasek robionemu przez czasopismo dla mężczyzn? Ja nie. Więc nie zawracajmy sobie głowy testami aparatów robionymi przez czasopisma komputerowe. Nie zapominajmy, że aparat cyfrowy to dużo bardziej aparat niż komputer.

czwartek, 4 grudnia 2003, 18:16
Moderator

1. Przesłona jest częścią obiektywu, a nie aparatu.

Chodziło mi o migawkę oczywiście... Jej naprawa to wydatek rzędu 450 zł, a to częste zjawisko...

Nie wiem, czy będę robił 1000 zdjęć miesięcznie, ale na pewno więcje niż teraz.

piątek, 5 grudnia 2003, 00:18
Post jw.
Witam ponownie i dzięki za opinię.

Jeżeli chodzi o mnie - na placu boju zostały 3 modele - te mogę kupić: Minoltę Z1, Olympusa 740UZ (ta sama cena) lub ewentualnie Olympusa 4000 (jakieś 350 złotych taniej).

No biję się wciąż z myślami...

Opinię na temat Olympusów również bywają pochlebne a do tego dosyć rzeczowe.

Zatem?

piątek, 5 grudnia 2003, 12:00
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona