Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 07:03

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 GO - za a nawet przeciw 
Autor Wiadomość

Post GO - za a nawet przeciw
Witam.
Rozmawiałem z kilkoma fotografami, którzy utrzymują się robiąc zdięcia na ślubach(kościół, plener, studio). Jednogłośnie stwierdzili, że 8 na 10 klientom podobają się zdięcia, na których ostrość zaczyna się zaraz za obiektywem, a kończy... (właściwie się nie kończy). Głównie chodziło o plener. W listopadowym numerze Chip Foto-Video czytałem artykół, w którym autor przesiada się z 20D na 5D między innymi dla tego, że dzieki pełnoklatkowej matrycy będzie mógł uzyskać małą GO(również chodziło o fotografię ślubną). Ciekaw jestem Waszych opini, zwłaszcza tych forumowiczów, którzy zarabiają, robiąc zdięcia ślubne.
Piszcie. Pozdrawiam!

środa, 16 listopada 2005, 21:06

przyznam sie ze mala GO to dla mnie najwieksza wada lustrzanek, naprawde zastanawiajac sie nad lustrzanka wlasnie to nie schodzilo mi z glowy. Zwlaszcza osobom czesto fotografujacym w podrozach (np zdjecie czlowieka na tle krajobrazu) mala GO przeszkadza, w koncu po to sie robi taka fotke zeby bylo widac gdzie bylismy a nie zeby w tle widac bylo taka sama zamazana plame niezaleznie od miejsca.. Wg mnie mala glebia przydatna jest tylko w przypadku fotografi studyjnej, pozowanej, portretowej oraz macro ( i to nie zawsze), ogolnie artystycznej. Wiekszosc ludzi nie znajacych sie specjalnie na fotografi uzna zdjecie z mala GO za rozmazane i raczej zadowoleni nie beda.

Ostatnio edytowano środa, 16 listopada 2005, 23:11 przez Frog, łącznie edytowano 1 raz

środa, 16 listopada 2005, 21:18

Frog - nie pij już tyle - piszesz o małej głębi nazywając ją dużą :lol:

Poza tym m.in właśnie możliwość uzyskania małej głębi była powodem zakupu przezemnie dSLR-a

Do tej pory zginęło mi bez wyjaœnienia 3 posty !

środa, 16 listopada 2005, 21:24

przyznam sie ze duza GO to dla mnie najwieksza wada lustrzanek, naprawde zastanawiajac sie nad lustrzanka wlasnie to nie schodzilo mi z glowy. Zwlaszcza osobom czesto fotografujacym w podrozach (np zdjecie czlowieka na tle krajobrazu) duza GO przeszkadza, w koncu po to sie robi taka fotke zeby bylo widac gdzie bylismy a nie zeby w tle widac bylo taka sama zamazana plame niezaleznie od miejsca.. Wg mnie duze glebie przydatna jest tylko w przypadku fotografi studyjnej, pozowanej, portretowej oraz macro ( i to nie zawsze), ogolnie artystycznej. Wiekszosc ludzi nie znajacych sie specjalnie na fotografi uzna zdjecie z duza GO za rozmazane i raczej zadowoleni nie beda.
wypowiedź miesiąca :mrgreen:

Frog przestań się ośmieszać takimi wypowiedziami :mrgreen:

Niechce mi się komentować i prostować twojej niekompetentnej wypowiedzi. Powiem tylko że w lustrzance możesz swobodnie panować nad głębią ostrości GO. I jak zechcę to mam wszystko ostre od pierwszego planu po horyzont. Albo mam poza pierwszym planem wszystko inne nieostre. Wierz mi mając lustrzankę można na to ŚWIADOMIE wpływać.
W hybrydach i kompaktach GO jest bardzo duża (wynikająca z ich budowy) i naprawdę mocno się trzeba namęczyć aby w tym sprzęcie swobodnie ją kreować.

środa, 16 listopada 2005, 22:00
Moderator

naprawdę mocno się trzeba namęczyć aby w tym sprzęcie swobodnie ją kreować.

Śmiem twierdzić, że swoboda tutaj jest ograniczona, lub wręcz nie istnieje w ogóle.

środa, 16 listopada 2005, 22:27

Vendeur można, można. Tyle że robiąc portret np lustrem nieostro (wyraźne rozmycie) mamy za obiektem w odległości 1m, a w przypadku hybrydy powiedzmy dopiero ma 3, 4 metrze.

środa, 16 listopada 2005, 22:33

Frog - nie pij już tyle - piszesz o małej głębi nazywając ją dużą icon_lol.gif

... tak masz racje :oops: juz poprawilem

środa, 16 listopada 2005, 23:13

To teraz popraw reszte głupot które napisałeś w tym krótkim tekście.

Do tej pory zginęło mi bez wyjaœnienia 3 posty !

środa, 16 listopada 2005, 23:23

Rozmawiałem z kilkoma fotografami, którzy utrzymują się robiąc zdięcia na ślubach(kościół, plener, studio). Jednogłośnie stwierdzili, że 8 na 10 klientom podobają się zdięcia, na których ostrość zaczyna się zaraz za obiektywem, a kończy...

hmm... więc tak... głębią ostrości trzeba umieć się posługiwać świadomie - tj nie używać jej wtedy kiedy to jest nie potrzebne np. oczywiste jest że krajobrazu nie będziesz fotografował w tele i na dużym otworku - co kreuje małą GO, tylko w wide i z małą dziuką żeby było wszystko ostre w kadrze - gdyż w krajobrazach o to chodzi - chcemy pokazać piękno widoku w całym kadrze. Natomiast jeżeli chodzi o portret to normalne jest że chodzi o to żeby oglądający zdjęcie skupił się na osobie portretowanej a nie na jakimś fancie za osobą fotografowaną - tu jest potrzebna mała głębia - ale znowu nie taka mała żeby nos był ostry a policzki już nie. A co do ślubów. To po kigo zamawiać fotografa w plener jak para chce ostre zdjęcia w całym kadrze - to o co im chodzi w sumie? o to żeby oni byli na zdjęciu czy o to żeby byli oni i krzaki za nimi. Jasne że jak jest np sesja na jakimś zamku dajmy na to i chcemy żeby para była widoczna i zamek też - owszem ustawiamy wide, mały otworek i ciach. Weź otwórz obojetnie jaką gazete kolorową czy katalog - pani domu, poradnik majsterkowicza, playboy, wamp czy co tam jeszcze .... i zwróć uwagę na zdjęcia - 98% jest robiona z użyciem małej głębi ostrości w celu zwrócenia uwagi na to co w zdjęciu najważniejsze. Zobacz na galerie obojętnie kogo kto ma pojęcie o fotografii - znajdz u kogoś takiego portret w wide i z ostrym tłem. Jakby mój canonik kompaktowy miał takie możliwości uzyskiwania głębi jak lustro to nie odkładałbym w sakpecie pieniędzy na dslr.
Popatrz sobie na zdjecia na tej stronie i zobacz jakie efekty daje głębia ostrości:
http://www.fotografiaslubna.art.pl/

czwartek, 17 listopada 2005, 10:19

robert kędziora napisał(a):
Jednogłośnie stwierdzili, że 8 na 10 klientom podobają się zdięcia, na których ostrość zaczyna się zaraz za obiektywem, a kończy... (właściwie się nie kończy).

powiem ci więcej bo sam robiłem zdjęcia na ślubach 8/10 osób będą się podobały każde zdjecia i nie zwrócą oni uwagi czy ta GO jest mała czy duża:)(dodam, że sporo fotografów dzięki temu jeszcze zyje bo ja osobiście za niektóre zdjęcia bym zabił)

robert kędziora napisał(a):
W listopadowym numerze Chip Foto-Video czytałem artykół, w którym autor przesiada się z 20D na 5D między innymi dla tego, że dzieki pełnoklatkowej matrycy będzie mógł uzyskać małą GO

no właśnie chodzi o to żeby móc uzyskać małą głębie ostrości, która jest jednym ze środków wyrazu, choć i tak jest ona zależna głównie od ogniskowej i przesłony

Frog napisał(a):
przyznam sie ze mala GO to dla mnie najwieksza wada lustrzanek, naprawde zastanawiajac sie nad lustrzanka wlasnie to nie schodzilo mi z glowy.

:lol: :lol: :lol: :lol: no po prostu brak słów frog - czytaj książki o fotografi - dużo książek to pomaga, przynajmniej niektórym, :lol: :lol:

Vendeur - może wątek z cytatami z najgłupszych wypowiedzi na tym forum??

czwartek, 17 listopada 2005, 15:38
Moderator

Vendeur można, można. Tyle że robiąc portret np lustrem nieostro (wyraźne rozmycie) mamy za obiektem w odległości 1m, a w przypadku hybrydy powiedzmy dopiero ma 3, 4 metrze.

No mniej więcej o to mi chodziło ;) .

czwartek, 17 listopada 2005, 21:16

Zgadzam sie Wywar i ja tak uważam. Pytałem tylko czy ktoś spotkał sie z podobnymi upodobaniami klientów jak moi znajomi.
pazdro.

piątek, 18 listopada 2005, 07:42

tak jak napisałem - jeśli klient nie wie co to głębia ostrośći to nie będzie widział różnicy ważne żę oni są ostrzy - zwłaszcza jeśli z tyłu jest tylko zieleń i tak jak napisałem 8/10klientów będą podobać się każde zdjęcia

piątek, 18 listopada 2005, 10:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]