Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 03:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Zoom a Teleobiektyw 
Autor Wiadomość

Post Zoom a Teleobiektyw
Witam serdecznie wszystkich wiedzących :D Czy jest ktoś w stanie wyjaśnić ,jak porównać możliwość przybliżenia zoomem w hybrydach a przybliżeniem się do obiektu przy pomocy teleobiektywu.Np. czy 12krotny zoom w Fz30 da te same możliwosci co teleobiektyw 70-300mm.To ooczywiście tylko przykład bo generalnie chciałbym wiedzieć jak imformację o wielokrotnosci zooma czy parametry obiektywów podawane w mm.można przełozyć np.na przybliżenie w metrach.Domyslam się że dla 'wiedzących ' :wink: to pytanie jest prozaiczne ,ale ja tego nie wiem i nie bardzo mogę się doszukać takiej informacji. :oops:
Z góry bardzo dziękuję za pomoc!!!

środa, 22 lutego 2006, 12:27

marafoto, musisz porównywać zakres ogniskowych w przeliczeniu na klatkę 35mm. Taki parametr jest praktycznie przy danych technicznych obiektywu w kompakcie/hybrydzie.
I tak FZ-30 ma zakres ogniskowych 35-420mm (krotnośc zooma to 420/35=12 :wink: )
Obiektyw 70-300mm ma zakres 70-300mm przy klatce 35mm, jak go podepniesz do cyfrowej lustranki z matrycą APS-C to ten zakres mnożysz przez 1.5 KM, Nikon, Pentax (1.6 dla Canona) - czyli masz 70*1.5 - 300*1.5 (105-450mm) krotnośc zooma się nie zmienia i masz 300/70=4.2
W FZ-30 przy ogniskowej 420mm masz takie samo przyblizenie jak w DSLR przy 420mm (pamiętaj o porównaniu ogniskowych po przeliczeniu do ekwiwalentu przy klatce 35mm - film analogowy)

środa, 22 lutego 2006, 13:49

dzięki serdeczne ,ale tak na szybko widzę że będę musiał sie w to dobrze wczytać by zrozumieć :oops: :roll: bo tak na pierwszy rzut oka to by mi wyglądało że Fz30 zbliżę się bardziej niż tym przykładowym tele 70-300mm ,a tak chyba na pewno nie jest :roll:
Ale tak na gorąco ,jeszcze raz dzięki!!!

środa, 22 lutego 2006, 15:16

marafoto, jest jeszcze więcej niuansów :wink: FZ-30 na 420mm ma jasność obiektywu f3.7 . Taki zwykły tele 70-300mm ma jasność f5.6, do zrobienia nieporuszonej fotki trzeba czasu w przybliżeniu równego odwrotności ogniskowej czyli dla 450mm trzeba ustawić czas 1/450 sekundy co przy ciemniejszym obiektywie będzie skutkowało koniecznością ustawienia większej czułości ISO. Jane teleobiektywy kosztują bardzo dużo - więcej niż cały FZ-30.

FZ-30 ma dodatkowo stabilizację co pozwala na wydłużenie czasu (nawet 8 razy) czyli przy 420mm nie potrzeba 1/420sek lecz wystarczy 1/60 sek (oczywiście aby zamrozić ruch szybkich obiektów i tak czas trzeba ustawić krótszy). Teleobiektyw z wbudowaną stabilizacją kosztuje już małą fortunkę.

Oczywiście możesz skorzystać ze stabilizacji matrycy w body DSLR - ale taką funkcję oferuje obecnie KM w D5D i D7D.

marafoto, im dalej w las tym więcej drzew :wink:

środa, 22 lutego 2006, 15:47

no ja tez tego nie czaje. czyli tak wychodzi ze jak zakladam obiektyw 70-300, to juz mam przy 70 przyblizony obraz o [?] o ile?

środa, 22 lutego 2006, 16:20

JACEK No to mnie "pocieszyłeś" :? choć o tym nie wspomniałem,to b.dobrze trafiłeś z tymi zdjęciami w ruchu.takie właśnie chcę wykonywać.Od dłuższego czasu jednak nie mogę się zdecydować na aparat .już niby zdecydowałem się na Fz30 ponie waż prócz chyba wystarczających parametrów(oczywiście jak na hybrydę)ma to czego do tej pory nie ma żadna lustrzanka-ruchomego wizjera LCD. Aż tu nagle pojawiła się informacja o E-330 który ma się pojawić i jako pierwsze lustro ma mieć taki LCD.I teraz mam naprawdę niezłą zagrychę ,bo jak się zoriętowałem zestaw z obiektywem 14-45 mm ma kosztować ok 1050$ a ja przecież do tego bym potrzebował jakiś mocniejszy teleobiektyw (porównawczy z zoom12x) a ile to może kosztować ? to jedno ,a drugie że jeśli nawet zdecydowałbym się na taki wydatek ,to znów wyczytałem że teleobiektywy do olka nie maja stabilizacji ,a jak chyba dobrze rozumiem to im większe zbliżenia dystansu,tym bardziej by się ona przydała....no i tak jak mówisz im dalej w las.... niestety wiem że nie ma aparatu czy nawet konkretnej marki ,która miałaby wszystko to co bym potrzebował.Ale czy może jest tak że robiąc zdjęcia poruszających się obiektów,jest tak,że i tak muszę mieć bardzo krótki czas naświetlania i dlatego stabilizacja nie ma znaczenia?? ... no ale gdyby nie miała to taki potentat jak Canon nie wypuszczałby właśnie nowego obiektywu 70-300mm właśnie ze stabilizacją ,prawda? :?:

[ Dodano: Sro Lut 22, 2006 4:38 pm ]
Jacek ,jeszcze raz przeczytałóem twego ostat.posta i zastanowiło mnie czy może ten nowy Olek E 330 będzie może miał właśnie stabilizację matrycy...? muszę to sprawdzić

środa, 22 lutego 2006, 16:29

Nie można mylić zoom'u (krotności ogniskowej) z rzeczywistym przybliżeniem / powiększeniem, o które pytasz. Zoom to nic innego jak właśnie wynik dzielenia dłuższej ogniskowej danego obiektywu przez jego krótszą ogniskową. W przypadku np. FZ30 zoom = 12. Niemniej powiększenie jakie daje obiektyw trzeba odnieść do krotności 50mm (czyli mniej-więcej kąta widzenia ludzkiego oka). Tutaj dla FZ30 mamy 420mm/50mm = 8,4. A więc maksymalnie przybliżysz nim optycznie właśnie 8,4 raza a nie 12x - tyle przybliżysz, ale w odniesieniu do wielkości obiektu przy najniższej ogniskowej. Pamiętaj też o crop'ie w lustrzankach, czyli o wartości przez jaką trzeba przemnożyć obie ogniskowe obiektywu (jeśli nie jest on stałoogniskowy), aby otrzymać rzeczywiste ich wartości z daną lustrzanką.

środa, 22 lutego 2006, 17:00

:?: :shock: I wszystko stało się jasne :wink: ale to oczywiście wynik mojej indolencji w tematyceFOTOGRAFIA :lol: niestet=y ,widzę że muszę najpierw znależc kogoś życzliwego :) z miasteczka Poznań :) i zapoznać się z tymi nieco szerszymi podstawami fotografii :oops: A może jest ktoś taki na forum i zechce ze mną nawiązać bliższy kontakt-oczywiscie w celach edukacyjnych!!!!! :D

środa, 22 lutego 2006, 17:17

marafoto, E-330 niestety nie ma stabilizacji matrycy. Do zestawu E-330 + 14-45mm możesz za okolo 600-700zł kupić ZD 40-150mm (w ekwiwalencie 80-300) 40-150 jest b. dobrym i tanim teleobiektywem. I razem z 14-45 + 40-150 masz zoom 11 krotny :wink: W E-330 jest mnożnik ogniskowej x2.

środa, 22 lutego 2006, 18:23

Warto jeszcze pomyslec nad jednym aspektem, mysle ze dosyc istonym. ZOOM 12x, obojetnie jaka firma by go nie wyprodukowala, bedzie posiadal wady optyczne, ktore po poczatkowym okresie fascynacji zaczna sie powoli stawac nie do zniesienia. Obiektyw o krotnosci ok 4x to juz jest maksymalny kompromis miedzy krotnoscia a jakoscia. a tu to juz niestety tylko lustrzanka z wymiennymi obiektywami sie klania.
druga sprawa, chyba nie poruszona jeszcze to glebia ostrosci, obiektywy z hybrydach, mimo ekwiwalentu powiedzmy 35-420mm dla filmu 35 mm tak naprawde maja bardzo male ogniskowe, a co za tym idzie olbrzymia glebie ostrosci. sa dziedziny fotografi gdzie ionieczna jest mala glebia ostrosci, i niestety w hybrydach tego raczej nie osiagniemy. Wyjatkime w srod hybryd jest Sony R1, ktory ma matryce APS-C tak jak wiekszosc lustrzanek.

środa, 22 lutego 2006, 20:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]