Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 07:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Wybór aparatu, pomocy! 
Autor Wiadomość

Post Wybór aparatu, pomocy!
Witam
Od jakiegoś czasu chce kupić aparat cyfrowy. Na początku chciałem wydać max 800 zł ale teraz jestem w stanie wydac od 1000 do 1500 zł.

Jestem amatorem, nie znam sie dobrze na fotografii cyfrowej ale potrzebuje aparatu co namniej 3MP, który będzie robił dobre zdjęcia również w nocy (nie wiem na jakie parametry patrzeć zeby taki był).
Poza tym mój bracik który może też sie dołoży chce robić zdjęcia różnych krajobrazów, przyrody itp.
No i potrzebny mi jest też dobry zoom optyczny (3x) np. do robienia zdjęć na meczach piłkarskich (z trybun).

Tyle jest tych aparatów ze nie wiem który wybrać, interesuje sie tymi :

1) Canon A60
2) Canon A70
3) Olympus C-350 Z
4) Olympus C-450 Z
5) HP PHOTOSMART 433 (435?)
6) HP PHOTOSMART 635
7) HP PHOTOSMART 735
8) PENTAGRAM Photon 41 zoom-3 Combo
9) PENTAGRAM Photon 434
10) PENTAGRAM Photon 434 Combo
11) Kodak DX 4330
12) FujiFilm Finepix S3000

Wiem że jestem totalnym amatorem ale błagam, pomóżcie mi wybrać tak żebym potem nie żałował kupna.

Pozdrawiam

niedziela, 18 stycznia 2004, 17:01

Z tych, które wymieniłeś z założenia odrzuciłbym Pentagramy i - z uwagi na awaryjność - HP. Myślę, że najlepszym wyborem będzie Canon A70 - udany i sprawdzony aparat, ma sporo nastawień manualnych i długi czas otwarcia migawki, co przyda Ci się podczas zdjęć nocnych. Myślę, że się na nim nie zawiedziesz.

Poza tym dobrym aparatem, ale już w zupełnie innym typie - bo to pełna automatyka - jest Olympus C-350.

niedziela, 18 stycznia 2004, 17:45

Ja rówież polecałbym głównie Canona A70 i Olympusa C-350. Standardowe pytanie jest takie: czy potrzebujesz programy manualne (tzn. tryb preselekcji czasu i przesłony). Jeżeli faktycznie będziesz to wykorzystywał, to bez wahania wybierz A70. Jeżeli nie, polecam C-350 - na automacie robi lepsze zdjęcia, ma większy wyświelacz i - jeżeli robisz bez statywu, a najwyżej z jakiejś podpórki - lepsze zdjęcia nocne (czas tylko do 2s, ale dobra redukcja szumów). Natomiast odrzuciłbym Canona A60 (mała matryca), HP (marne zdjęcia), Pentagrama (przy nim nawet HP robi znośne zdjęcia) i Kodaka (kiepska optyka Retinar).

niedziela, 18 stycznia 2004, 20:02

A co lepiej kupić : Olympusa C-350 czy C-450?

niedziela, 18 stycznia 2004, 20:33

Uczciwie się przynaję, że na oczy nie widziałem C-450; przed chwilą poczytałem sobie o nim w sieci. Pierwsze wrażenie - to C-350 z 4-megową matrycą. Jeżeli tak jest, to wszystko zależy od różnicy w cenie; jeżeli byłaby niewielka, zakup ma sens. Ale chyba lepiej, by o tym aparacie wypowiedział się jakiś jego użytkownik.

Poza tym - w moim odczuciu mniej więcej od poziomu 1500-1600 złotych zaczynają się aparaty prezentujące nieco inny poziom, jak np. Olympus C-4000 (uważam, że bardzo udany, a że już nienajnowszy, można go kupić za całkiem sensowne pieniądze - robi piękne zdjęcia). W tych okolicach cenowych pojawiają się też całkiem fajne ultra zoomy jak Minolta Z1 (aparat, o którym sporo się na tym forum pisze) czy Olympus C-740 UZ (którego posiadam i polecam; też często tu omawiany). Oczywiście, wspominając o powyższej kwocie, mam na myśli cenę samego aparatu; musisz się jeszcze liczyć z pewnym minimum dodatkowych wydatków typu karta pamięci (oryginalna zawsze jest dołująco mała - przy aparatach z matrycą 3MPix to z reguły 16MB), ładowarka (ok. 60 złotych zakładając standardowo polecanego na tym forum EMOSa - dobry stosunek jakości do ceny) i komplet akumulatorków (albo i dwa - jeden się ładuje, z drugiego korzystasz - ok. 35-40 złotych). Pułap cen określiłem na podstawie oferty z Allegro.

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.

niedziela, 18 stycznia 2004, 22:05

Hm... no cóż, będe sie musiał jeszcze troche zastanowić tym bardziej że nie wiem dokładnie jakie jest zastosowanie 3-krotnego zoomu. Chodzi mi o to że gdybym chciał z daleka komuś zrobić zdjęcie, załóżmy z trybun Stadionu Śląskiego na meczu pstryknąć jakiemuś kolesiowi z boiska fotke to na ile mi wtedy pomoże taki 3-krotny zoom? :)))) Chyba nie wystarczy żeby można było rozpoznać twarz tego gościa :D
Chciałbym przeprosić za tak głupie pytanie ale ja naprawde sie nie znam :)
Pozdrawiam

Autor tych zdjęć musi mieć niezły sprzęcior : http://www.wisla.w-a.pl/ zastanawiam sie jaki ma zoom.

niedziela, 18 stycznia 2004, 23:53

Chyba o to między innymi chodzi na forum - by pytać? ;)

Zastosowanie zoomu optycznego jest chyba oczywiste, pytanie tylko, czy trzykrotny Ci wystarczy... Bo pamiętaj, że zoom cyfrowy nie ma większego znaczenia, to parametr drugo-, jeżeli nie trzeciorzędny wśród parametrów aparatu - działa mniej więcej tak, jakbyś sobie powiększał fotę na kompie. W kontekście konkretnej sytuacji, którą opisałeś - obawiam się, że rzeczywiście 3x to za mało, chociaż na pewno lepiej mieć taki, niż żaden. Jednak - jeżeli właśnie do takich zastosowań ma służyć Twój przyszły aparat - może dołożysz jeszcze trochę pieniędzy i zainteresujesz się wspomnianymi UZ - Minoltą Z1 bądź Olympusem C-740? Obydwa są całkiem udane, a dziesięciokrotny zoom optyczny daje już naprawdę duże możliwości; poza tym będziesz miał do dyspozycji pełny tryb manualny, bardzo dobre makro (też się może przydać)... To już trochę inna liga niż C-350, nie tyle w kontekście jakości zdjęć, co możliwości aparatu.

Wiem, że takie windowanie ceny w górę to bolesna sprawa, ale może warto jeszcze trochę dołożyć? Jeżeli to Cię jakoś pocieszy, też chciałem począkowo wydać góra 1000-1200 złotych... Z tym, że skłaniałem się raczej do zakupu dobrego używanego aparatu (konkretnie Olympusa 2100UZ - pomimo matrycy 2MPix, zdjęcia nim robione robią na mnie ogromne wrażenia). Skończyło się na C-740 UZ, przez co razem z dodatkami blisko dwukrotnie przekroczyłem zakładany budżet.

Ewentualnie możesz poszukać nowych "starych" aparatów - np. wciąż można kupić wcześniejsze modele UZ Olympusa (C-700, 720, 730) i to nówki po całkiem dobrych cenach; w ostatniej słynnej przecenie w Media Markcie (krwawa jatka w Łodzi, itd.) C-700 sprzedawany był za 900 złotych (a ma 8-krotny zoom optyczny); warto dodać, że przed przeceną kosztował 2000 złotych, co było ceną bandycką i oderwaną od rzeczywistości - ale w ten sposób MM szarpnął się na mega promocję, obniżka ponad 50%! No comments. Tylko uczciwie jest wspomnieć, że UZ Olympusa przed modelem 740 miały znacznie gorszą optykę (nie dotyczy to 2100UZ, o którym pisałem wcześniem - tamten był aparatem absolutnie topowym, ale to długa historia i mówimy o roku 2000).

No cóż, mam nadzieję, że te uwagi na coś Ci się zdadzą... Pozdrawiam ;)

poniedziałek, 19 stycznia 2004, 01:15
Moderator

Na tej stronie według mnie zdjęcia wcale nie są rewelacyjne - po protu normalne. Kilka niezłych ujęć, ale za to kiepsko wykonanych (np zbyt wolna migawka). Ale mniejsza z tym.

Jeśli chciałbyś zrobić zdjęcia z większym zoomem (na tej stronie niewiele jest takich - głównie na dole), to bezapelacyjnie potrzebujesz aparat z zoomem 10 x (np MINOLTA Z1, którą posiadam i serdecznie polecam).

Zoom 3 x da bardzo niewielkie zbliżenie i jeśli chcesz mieć większe możliwości pod tym względem, to wybierz raczej jakieś lepsze parametry.

Minoltę Z1 można już mieć we Wrocławiu (używana na giełdzie elektronicznej) za 1350 zł... To bardzo tanio. Na Allegro nówkę kupiłem za 1600 zł.

Zastanów się czego oczekujesz od aparatu, a najlepiej przeczytaj przyklejony temat w dziale "Co lepsze", autorstwa TomkKa ( :) ) (jest na samej górze).

Pozdr.

poniedziałek, 19 stycznia 2004, 01:17

Ja pozwolę sobie tylko wyrazić wątpliwość, czy do zdjęć sportowych uda Ci się wykorzystać 10-krotny zoom. Problem z piłką nożną jest taki, że większość zdjęć do zdjęcia biegnących zawodników i - co gorsza - zawodników biegnących w poprzek osi widzenie (czyli po ludzku: nie w kierunku do nas lub od nas, tylko na prawo lub lewo). Przy dużych ogniskowych (i prędkościach zawodników) stwarza to ogromne ryzyko poruszenia zdjęcia, zwłaszcza, że obiektywy są zwykle dość ciemne przy ustawieniach tele, czyli trzeba stosunkowo długo naświetlać. Im większy zoom jest używany - tym większe jest ryzyko poruszenia zdjęcia (i to zdecydowanie). W tym więc akurat przypadku, polecałbym raczej np. Olympusa C-4000 - ma bardzo jasny obiektyw z 3x zoomem, co moim zdaniem pozwoli robić nieporuszone zdjęcia przy normalnym oświetleniu, no i 4MP na lekkie kadrowanie. A zawodników będzie można rozpoznać - 3x zoom to naprawdę całkiem sporo. Natomiast C-450 to C-350 z wstawioną większą matrycą. Takie zabiegi kończą się zwykle słabą jakością w relacji do ceny, tak jest i w tym przypadku. Aha i jeszcze jedno - zoom cyfrowy to nie jest parametr drugo- czy trzeciorzędny. Jest on zupełnie nieistotny. Zoom cyfrowy możesz zawsze zrobić na komputerze (to po prostu wycięcie kawałka zdjęcia).

poniedziałek, 19 stycznia 2004, 18:19

Ale gdyby tak zasiąść za bramką - to będą biegać wzdłuż osi widzenia? ;)

A poważniej - o C-4000 wspominałem wcześniej, uważam, że to świetny aparat i na dodatek niezbyt doceniany - a w tej chwili ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Kumpel posiada C-4000 już od jakiegoś czasu i robi nim naprawdę piękne zdjęcia; oczywiście to w pierwszym rzędzie zasługa kumpla, że potrafi się tak tym aparatem posłużyć, jednak możliwości/parametry aparatu znakomicie mu w tym pomagają...

Co do dużego zoomu - wszystko racja, ale myślę, że posiadanie UZetki (nie wiem, czy stosowanie takiego określenia do nie-Olympusów jest poprawne, ale załóżmy, że chodzi ogólnie o aparaty z dużym zoomem optycznym - od 8x wzwyż) jednak miałoby parę dobrych stron. Wbrew pozorom statycznych scen na boisku nie brakuje, jak choćby powitanie obydwu drużyn... Nie wdając się zbytnio w szczegóły i statystyki zachowań piłkarzy na boisku, myślę, że większy zoom optyczny nie raz by się przydał, a w końcu nie wszystkie zdjęcia trzeba wykonywać w pełni go wykorzystując. Najlepiej, by sam zainteresowany ocenił, na ile taka możliwość wydaje Mu się atrakcyjna; no i przede wszystkim, czy jest skłonny wydać z tego powodu nieco większą od planowanej sumę (niestety). Bo może lepiej przesadnie nie kombinować, lecz kupić aparat w okolicach 1300 złotych i dobrze go doposażyć (karta i inne)?

Czyli jednak C-450 to C-350 z większą matrycą? Na zdjęciu i z opisu tak właśnie wyglądał. Łażę sobie ostatnio prawie nałogowo po sklepach, ale jakoś na niego nie trafiłem, a może nie przyjrzałem się dobrze i sądziłem, że to C-350...

P.S. Całkowicie się zgadzam z komentarzem odnośnie zoomu cyfrowego, jakoś tak mi myśl się dziwnie w słowa ubrała... ;)

poniedziałek, 19 stycznia 2004, 23:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]