Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 00:50

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Sprzęcik dla początkującego :) 
Autor Wiadomość

Post Sprzęcik dla początkującego :)
Witam wszystkich.
Bardzo proszę Was wszystkich o pomoc. Mam dylemat jeśli chodzi o kupno lustrzanki (wybór konkretnego modelu). W grę wchodzi sprzęcik z najniższej pólki (względy finansowe :? ). Zastanawiam się nad wyborem między: Nikonem D40/D40x , Olkiem E-410 oraz Pentaxem K100D.
Bardzo Was proszę o wasze spostrzeżenia (wady, zalety, porównania tych modeli) rady...poprostu o pomoc w podjęciu najrozsądniejszej decyzji przy zakupie. Jak już napisałem dopiero zaczynam zabawę z lustrzankami cyfrowymi dlatego niemierze sprzętowo zbyt wysoko :wink: . Z góry bardzo dziękuję za pomoc :) POZDRAWIAM

poniedziałek, 17 września 2007, 22:18

Nikon D40x - taka okrojona wersja lustrzanki. Jest to aparat pozbawiony silnika AF w body. Oznacza to tyle, że tracisz możliwość podpięcia do niego obiektywów innych niż z wbudowanym własnym silnikiem autofocusa. A te są bardzo drogie. Jeśli zamierzasz rozbudowywać w przyszłości system, to ten aparat zdecydowanie odpada. Jeśli zadowolisz się tylko obiektywem kitowym, to możesz rozważyć zakup.
Olympus E-410 - bardzo dobry aparat, niestety do mnie nie przemawia jego wygląd i ergonomia. Brakuje mu gripa, aparat wygląda jak zabawka dla przedszkolaków, do tego ma mały, ciemny wizjer. Ale to tylko moje zdanie. Natomiast ma też swoje zalety - bardzo dobry obiektyw kitowy, możliwość kadrowania przez lcd, system czyszenia matrycy.
Pentax K100D - moim zdaniem najlepszy wybór z tych trzech aparatów. Sam posiadam i sobie bardzo chwalę. Zalety: stabilizacja obrazu w body, duży jasny wizjer, grip, dzięki któremu aparat bardzo dobrze się trzyma, bardzo dobry obiektyw kitowy w tej klasie lustrzanek, dodatkowy monochromatyczny ekran LCD, obsługa kart SD, zasilanie akumulatorami NiMH. Więcej poczytaj na www(kropka)recenzje(kropka)net(kropka)pl. Moja recenzja jest pod nickiem XYZ. Życzę udanego zakupu :)

wtorek, 18 września 2007, 02:57
Wybierz ten, który bardziej Ci odpowiada, lepiej leży w ręce. I tak, który nie kupisz to będziesz zadowolony. Osobiście podobnie jak przedmówca uważam że D40x jest najsłabszą ofertą w tej klasie ze względu na brak silnika AF. Pentax K100D - 6 mpix CCD stabilizacja, porządny wizjer w tej klasie. Olympus - malutki ze specjalnie skrojonymi pod niego obiektywami (mniejszy niż większość hybryd na rynku) 10mpix LiveMOS, pomimo małych rozmiarów większość rzeczy wyciągnięta na przyciskach - kiepski wizjer.

wtorek, 18 września 2007, 07:27

Fakt brak gripa w Olku przeszkadza. W trakcie wyboru sprzetu nie jest dla mnie priorytetową sprawą jego wygląd :) Miałem ostatnio troszke styku z Olkiem E-400 i jeśli chodzi o wizjer to nie jest tak najgorzej :) Ostatnio pojawił się K100D Super, który również mnie zainteresował, gdyż doszło do jego funkcji czyszczenie matrycy po za tym aprat praktycznie nie różni się od poprzednika. Mam też również możliwośc nabycia go w dobrej cenie w pewnym sklepie ("nie dla idiotów" ;) ). Faktem jest też to, że z czasem będe chciał dokupić sobie jakąs dobrą stałkę także dlatego zastanawiam się który z tych modeli da mi największy wybór obiektywów (niekoniecznie tylko stałki). Jeśli chodzi o Nikona to wiem że działa z obiektywami AF-S ale wiem że można podłączyć także do niego obiektywy AF co w efekcie pozbawi mnie autofocusa (ręczne ostrzenie raczej mi nie przeszkadza:) )
Powoli zaczynam zawężać sobie wybór do olka i pentaxa choć jeszcze mam troche wątpliwości.
Jeśli Was mogę jeszcze prosić o jakieś porównania, spostrzeżenia, doświadczenia w fotografowaniu tymi modelami to bardzo proszę o pomoc :)
Z góry dziękuję :)
POZDRAWIAM

wtorek, 18 września 2007, 19:55
Jeżeli chodzi o obiektywy to olympus ma ich... mało ale z a to wszystkie mają bardzo dobry stosunek cena/jakość - bardzo dobre kity zresztą większości wystarczają jeszcze jeśli Jesteś pasjonatem macro to jest tani bardzo dobry obiektyw ZD 35mm/3,5. Do tego sigma robi swoje obiektywy pod mocowanie 4/3 oraz Panasonic/Leica. Oferta Pentaxa co do obiektywów z AF jest jeszcze gorsza, natomiast pod pentaxa jest cała masa doskonałych obiektywów bez AF. Pentax w tym jest fajny że ma zachowaną pełną wsteczną zgodność czyli wszystkie obiektywy pentaxa można podpinać. AF w olympusie jest ganiony za tylko 3 punktu ułożone blisko siebie w jednej linii, ja używam tylko centralnego także mi to nie przeszkadza. Ważna jest natomiast celność i prędkość a tutaj uważam że u olympusa jest całkiem dobrze może nie tak jak u nikona czy canona ale uważam że jest dużo szybciej niż w pentaxie. Oczywiście trochę też zależy od podpiętego szkiełka ale mimo wszystko w pentaxie jest chyba najwolniejszy AF ze wszystkich lustrznek. Za to pentax ma 11 punktów AF jak komuś to potrzebne. K100D super jest też przygotowany do przyszłej współpracy z obiektywami z silniczkami (SDM) w każdym razie na rynku jeszcze chyba ich nie (chyba tylko jeden jest) tak samo u olympusa obiektywy z napędem SWD dopiero są w zapowiedziach. A tak ogólnie jeżeli Napisałeś że E410 nie leży Ci w ręce to chyba już dokonałeś wyboru :-). Więcej można się dowiedzieć na forum olypmusa: http://forum.olympusclub.pl/ i na forum pentaxa: http://manufactura.home.pl/p-pl/index.p ... 9c5957decf

środa, 19 września 2007, 09:24
Tu masz link do cen większości lustrzanek: http://www.skapiec.pl/site/cat/2/filtr/ ... _0_0_0_0_0
Wśród najtańszych lustrzanek zdecydowanie najwięcej oferuje Sony A100.Ale najlepiej przejdź się do sklepu i weź każdy z tych aparatów do ręki.I wybierz ten,który najlepiej Ci pasuje.To najlepszy sposób na wybór,bo jakośc zdjęc ze wszystkich tych aparatów jest porównywalna.A czy zdjęcia będziesz robił dobre czy też słabe,zależy bardziej od Ciebie i Twoich pomysłów niż od modelu aparatu.

środa, 19 września 2007, 12:02
Moderator

A ja bym polecił własnie Sony A100, chociażby z uwagi na stabilizację, porządne body i intuicyjną obsługę. Bardzo dobry aparacik dla poczatkującego.

poniedziałek, 24 września 2007, 00:57
Vendeur-ja też poleciłbym A100,bo sam posiadam i wiem,że jest to bardzo dobry aparat,który właściwie nie ma konkurencji przy swojej cenie.A nie polecałem wcześniej,aby nie byc stronniczym.
Jednak sam aparat mimo wielu zalet,może komuś najzwyczajniej nie "leżec w dłoni",nie podobac się wizualnie lub też ergonomicznie-dlatego lepiej samemu "pomacac" przed zakupem.

poniedziałek, 24 września 2007, 09:03

za stabilizacje w korpusie
za niezłe kitowe szkło
za lcd mono u góry
za jakość zdjęć

poniedziałek, 24 września 2007, 23:06
Moderator

LCD mono to akurat bardzo dyskusyjna zaleta... Akurat ja zawsze miałem aparat z takowym a NIGDY na niego nie zerkałem... Dla mnie zbędny bajer kompletnie. Wolę dodatkową gałkę w A100, choć akurat żadna z tych cech nie jest jakimś przeważającym argumentem.

wtorek, 25 września 2007, 19:42

LCD mono to akurat bardzo dyskusyjna zaleta...

od przybytku głowa nie boli, a zysk jest wymierny bo aku dłużej wytrzyma - mnie tego brakuje w e-500 bo zapewne juz wiecie że w wizjerze g...... widać - a LCD przeszkadza mi jak świeci po gałach...

wtorek, 25 września 2007, 21:38

K100 odpada bo 6mpix matryca tłamsi skutecznie rozdzielczość detali na fotce.
Czysczenie matrycy w K100super to czysty marketing - bo sprzepywanie kurzu wibracjami od AS to delikatnie mówiąc paranoja.
A100 odpada ze względu na mega szumy.
D40x odpada ze względu na daleko posuniętą kastrację.
Do E-410 można się przyczepić o uchwyt, ale do kitowych obiektywów większy grip nie jest potrzebny, a przy większym obiektywie i tak trzyma się za obiektyw a nie za body.

Jak chcesz mieć najlepszy wybór to dołóż nieco grosza i kup E-510.

środa, 26 września 2007, 13:44
jacek2004 zapomniał dodać-E510 odpada bo:
- powolne działanie autofokusa w słabym świetle
- interpolacja obrazu przy powiększeniu powyżej 8x
- wizjer z efektem tunelowym
- tylko trzy pola autofokusa
- lekka dominanta kanału niebieskiego i niedobór czerwonego
(fotopolis.pl)

- mały wizjer,
- brak uchwytu zasilającego i wejścia AC,
- brak możliwości wyłączenia LCD i jednoczesnego zmieniania parametrów w wizjerze,
- niezbyt szybki autofokus, problemy ze wspomaganiem AF (przedbłyskami)
- słaba lampa błyskowa,
- duże wyostrzanie plików JPEG nawet przy najsłabszych ustawieniach,
- stosunkowo wysoki szum przy 100 i 200 ISO na plikach JPEG,
- mały zakres tonalny przy 100 ISO,
- przy wysokich czułościach wzrost szumu na zdjęciach w trybie podglądu obrazu na żywo,
- możliwe pojawianie się artefaktów na zdjęciach w postaci poziomej linii.
(optyczne.pl)

- http://born66.net/item/688

czwartek, 27 września 2007, 01:01

- powolne działanie autofokusa w słabym świetle
- interpolacja obrazu przy powiększeniu powyżej 8x
- wizjer z efektem tunelowym
- tylko trzy pola autofokusa
- lekka dominanta kanału niebieskiego i niedobór czerwonego
(fotopolis.pl)

+ doskonały poziom szumów
+ podgląd na żywo z 10-krotnym powiększeniem
+ bardzo dobre wykonanie i użyte materiały
+ bardzo dobra ergonomia
+ znakomity panel sterowania
+ braketing ekspozycji, flesza, balansu bieli i ostrości
(fotopolis.pl)

johny1974 napisał(a):
- mały wizjer,
- brak uchwytu zasilającego i wejścia AC,
- brak możliwości wyłączenia LCD i jednoczesnego zmieniania parametrów w wizjerze,
- niezbyt szybki autofokus, problemy ze wspomaganiem AF (przedbłyskami)
- słaba lampa błyskowa,
- duże wyostrzanie plików JPEG nawet przy najsłabszych ustawieniach,
- stosunkowo wysoki szum przy 100 i 200 ISO na plikach JPEG,
- mały zakres tonalny przy 100 ISO,
- przy wysokich czułościach wzrost szumu na zdjęciach w trybie podglądu obrazu na żywo,
- możliwe pojawianie się artefaktów na zdjęciach w postaci poziomej linii.
(optyczne.pl)

+ czytelne i intuicyjne menu,
+ pojemna bateria,
+ podgląd obrazu na żywo,
+ duża ilość przycisków na korpusie,
+ liczne tryby bracketingu,
+ podwójne gniazdo na karty pamięci CF i xD,
+ automatyczny system czyszczenia matrycy,
+ użyteczny system stabilizacji obrazu,
+ dobry pomiar światła,
+ połączenie trybu MF z AF,
+ regulowany czas wstępnego podnoszenie lustra,
+ względnie niskie szumy na zdjęciach RAW,
+ trzy tryby odszumiania zdjęć,
+ względnie dobry zakres tonalny powyżej 200 ISO.
(optyczne.pl)

johny1974 napisał(a):

A tu się nieźle uśmiałem, czytając wypowiedź z linka. Czy empiryk==johny1974 ?? Oboje użytkują A100 i mają tragicznie marną wiedzę na tematy związane z fotografia.

Poniżej są moje uwagi do autora tekstu, usiłowałem je wsyawić jako komentarz wypowiedzi ale coś się nie chce ten mój komentarz wyświetlic:

"ciężki aparat" - i bardzo dobrze im cięższy tym lepsza stabilizacja.
"dużo funkcji na klawiszach i rolkach" - to też zaleta i duży plus we wszelkich testach.
"mnożnik matrycy" - kitowy obiektyw daje 28mm w ekwiwalencie (podobnie jest w innych systemach) i w zupełności wystarcza to w typowych zastosowaniach. Piszesz o szerokim kącie (kont(o) jest w banku np.) z obiektywem M42, ciekaw jestem jakiego obiektywu M42 używasz aby na swojej A100 z cropem 1,5 mieć 28mm ??? A 100mm to jak najbardziej typowa ogniskowa dla portretów, obiektywy portretowe dla matryc FF to 85 i 135 mm (jakbyś nie wiedział).
"menu aparatu" - jak ci nie odpowiada polskie to zawsze można wybrać inną wersję językową. Osobiście uważam iż pchanie na siłę polskiego słownictwa do menu nie ma najmniejszego sensu.
"szumy" - musisz być bardzo zaślepiony miłością do swojej A100 aby nie widzeć jej szumow. We wszystkich testach E-510 jest chwalony za niskie szumy.
"skuteczność stabilizacji" - wszystkie testy wykazały jej poprawną skutecznośc. Jak fotograf zna się na rzemiośle to i z ogniskową 300mm zrobi nieporuszone zdięcie z czasem 1/30s bez stabilizacji.
"korekta ekspozycji" - przecież w E-510 robi się ją bez odrywania oka od wizjera. Obok spustu migawki masz przycisk korekty, wciskasz go i następnie kciukiem, kręcąc pokretłem ustawiasz odpowiednią korektę. Prościej już nie można.
"ustawienie aktywnego pkt AF" - przycisk pod kciukiem i kręcisz pokrętłem - prościej też nie można. Osobiście uważam, że centralny AF (krzyżowy) blokada ekspozycji z blokadą ostrości i przekadrowanie daje więcej możliwości niż wybór innego niż środkowy aktywnego AF bo (1) nie będzie on krzyżowy czyli jest mniej precyzyjny, (2) czy masz możliwość powiązania pomiaru ekspozycji z aktywnym polem AF ???
"balans bieli" - jeśli AWB niedomaga to samemu ustawia się WB. Poza tym w RAW nie "zapisuje" na sztywno ustawień WB tak jak w JPEGach, więc coś szwankuje twoja wiedza.
"konwerter RAW" - jak ktoś nie wie co to jest aktualizacja oprogramowania to niestety jest to wyłacznie jego wina (uśmiałem się nieźle czytając ten fragment).
"programy tematyczne" - pozwalają w prosty sposób ustawić parametry aparatu stosowne do zaistniałej sytuacji. Jak nabędziesz doświadczenia, to takie same parametry będziesz umiał ustawić w tryvach M, A, V.
"wygoda uchwytu" - trzymając A100 zawsze mały palec ucieka mni pod body, w E-510 nigdy (jak w każdym innym modelu Olka poza E-400/4100)

czwartek, 27 września 2007, 09:28
Ten link : http://born66.net/item/688 znalazłem przy szukaniu wad E510 i nie ja jestem autorem tego tekstu(Sony A100 jest ogólnie dostępna i pewnie sprzedaż zanotowała większą niż E510),więc porady i uwagi na temat obsługi tego wynalazku wyślij do autora(pod wspomnianym linkiem).
A o zaletach innych lustrzanek można pisac znacznie więcej,niż o zaletach E510.

czwartek, 27 września 2007, 11:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona