Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 22:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 optyka 
Autor Wiadomość

Post optyka
czym czyścić optykę?

wtorek, 3 lutego 2004, 09:44
Moderator

A tak na poważnie, to chyba oczywiste, że tym samym zazwyczaj, czym czyści się np szkła okularów, czyli na pierwszym miejscu ściereczka z mikrofibry. Można też użyć specjalnych preparatów, ale najlepiej po prostu uważać i nie brudzić szkieł... Ja a mojej Minolcie Z1 od ponad miesiąca nic nie czyściłem - nie ma potrzeby po prostu...

Pozdrawiam.

wtorek, 3 lutego 2004, 11:51
Dzięki , ja też od minolty z1 , a poniewąaż palę 3 paczki dziennie to choćbym niechciał to obiektyw się zabrudzi.

wtorek, 3 lutego 2004, 13:49

wtorek, 3 lutego 2004, 14:50
Moderator

Po pierwsze 3 paczki do trochę przegięcie... Po drugie jeśli palisz papierosy, to przerzuć się na tytoń! Duuuużo lepszy smak i większa przyjemność a przede wszystkim wychodzi taniej :) I przyjemność ze skręcania :)

Po trzecie do obiektywu jest zaślepka i jeśli ją masz, tosamo szkło się nie będzie brudzić.

wtorek, 3 lutego 2004, 14:51

1. Zalecam nie palić - to najzdrowsze wyjście. I dla aparatu, i dla fotografa.
2. W sklepach fotograficznych można kupić zestawy do czyszczenia optyki składające się ze ściereczek ze specjalnego papieru, płynu i gruszki z miękkim pędzelkiem do wydmuchiwania brudu. Trzeba kupić, bo wszelkie "wynalazki" raczej zaszkodzą niż pomogą optyce.
3. Czyści się najpierw gruszką, potem pędzelkiem i jeśli to nie pomoże, trzeba na ściereczkę nanieść odrobinkę płynu i bardzo delikatnie czyścić okrężnymi ruchami od środka na zewnątrz. Najlepiej robić to przy lampce. Po zabiegu przez chwilkę powinna zostać matowa powłoka, która po kilku(nastu) sekundach wyparuje odsłaniając optykę.
4. Czynność powtarzać jak najrzadziej - tylko wtedy, kiedy naprawdę potrzeba, a nie "na zapas".

wtorek, 3 lutego 2004, 18:36
Od czterech miesięcy nie doczuwam potrzeby czyszczenia obiektywu. W analogu robiłem to tylko w przypadku gdy ktoś mi maźnął paluchem w obiektyw ( po takim numetrze obcinałem oczywiście palucha dla sprawcy złego).
Palę jak smok, ale właśnie przykrywka, pokrowiec itp. + trzymanie aparatu w szafce w pokoju gdzie się nie pali załatwia sprawę.
W dawnych czasach ( a mam już swoje lata ) doskonale sprawdzała się bawełniana szmatka kilkukrotnie prana i gotowana. Teraz jest tyle "kosmetyków" do optyki że zam dostaję oczopląsu. :roll:
Generalnie wolę mięć drobinke kurzu na obiektywie niż porysowany obiektyw.
Na codzień polecam gumową gruchę najlepiej taka którą nigdy nie odciągaliśmy katarku dla dziecka ani nie robiliśmy lewatywy :wink: a w awaryjnych sytuacjach typu paluchy itp. najchetniej stosuję w/w szmatkę (płótno takie jak dawniej w bawełnianej pościeli) i zdrowy chuch. Nikotyna, smar i inne wredne rzeczy ..... ja bym teraz zaryzykował jakiś płyn ze specjalistycznego sklepu, ale kilka lat temu (miałem raz taki przypadek w Praktice analogowej) zastoswałem płyn do czyszczenia ekranu LCD (wtedy to się nazywało w laptopie) i dość dobrze się sprawiło.
Teraz takim płynem czyściłem z dobrym skutkiem wyświetlacz LCD w aparacie, do czasu aż sobie przykleiłem szybkę ochronną i teraz mam spokój.
A tak na marginesie, jeżeli masz obsesję czyszczenia optyki, to kup sobie aparat który ma gwint pod filtr, przykręcisz filtr UV i możesz go czyścić czym tylko chcesz. Jak sobie go porysujesz to jesteś kilkadziesiąt złotych do tyłu, a obiektyw masz zawsze dziewiczy. Ja sobie tak zrobiłem w kamerze i jestem zadowolony.

P.S. Chyba masz Z1, więc masz gwint pod filtr - kup sobie UV i problem z głowy. No może jeszcze będzie potrzebował oslony przeciwsłonecznej....

środa, 4 lutego 2004, 11:39
Moderator

W Z1 nie można przymocować bezpośrednio filtra. Trzeba najpierw kupić tuleję (z racji wysuwającego się obiektywu) i dopiero na nią nakręcić filtr. Całkowity okszt tulei i UV to 80 zł w xxxxxx.

środa, 4 lutego 2004, 16:26
W Z1 nie można przymocować bezpośrednio filtra. Trzeba najpierw kupić tuleję (z racji wysuwającego się obiektywu) i dopiero na nią nakręcić filtr. Całkowity okszt tulei i UV to 80 zł w xxxxxx.

Ale za to potem mozna sobie czyścic optykę do woli. :wink:

środa, 4 lutego 2004, 16:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]