Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 02:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Optymalne ustawienia dla Sony DSC-HX1 
Autor Wiadomość

Post Optymalne ustawienia dla Sony DSC-HX1
Witam serdecznie, chciałbym doradzić się Szanownych Forumowiczów, odnośnie optymalnych ustawienia wspomnianiego w tytule aparatu, dla:

1. fotografowania w dzień (pejzaże, portrety, makro)
2. fotografowania przy słabym świetle (zachodu słońca, zdjęcia przy ognisku)

Jakich najlepiej użyć ustawień i programów. Za wszelkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny, gdyż metodą prób i błędów ciężko mi jest na oko stwierdzić jakie ustawienia dają najlepszą jakość, stad też chciałbym poradzić się bardziej wtajemniczonych użytkowników.

Pozdrawiam
Michał

sobota, 26 września 2009, 17:33

Post Re: Optymalne ustawienia dla Sony DSC-HX1
Ad. 1. Zaufać programom tematycznym "pejzaż", "portret", "macro".
Ad. 2. Jeśli fotografujesz obiekty nieruchome to niskie ISO i statyw. Jeśli ruchome to jak najwyższe akceptowalne ISO, plus umiejętnie doświetlać lampą błyskową (jesli jest taka możliwość to zewnętrzną a nie wbudowaną).

W każdym pliku JPEG jest tzw. EXIF a w nim są zapisane parametry fotki jakie ustawił automat, można potem naśladować.
I koniecznie zainwestować w jakiś podręcznik fotografowania.

poniedziałek, 28 września 2009, 07:45

Robiłem tym aparatem wielokrotnie zdjęcia, tryb panoramowania w tym aparacie jest genialny,a co do robienia zdjęć, wieczorem program "z ręki o zmierzchu" pozwala ci robić zdjęcia z ręki gdzie inni mogą sięgać już po statyw, zasada działania tego programu jest prosta aparat wykonuje 6 klatek po czym składa je w jedno zdjęcie, podobne do techniki HDR tylko że tutaj aparat sam wykonuje całą robotę.Jeżeli chodzi o codzienne robienie zdjęć to im szybciej rozpracujesz tryb manualny tym szybciej aparat cię zachwyci, w żadnym aparacie niezależnie od tego ile za niego zapłaciłeś nie zdawaj się na automatykę. Na początek przeczytaj instrukcję,zacznij od trybów priorytet przysłony i czasu gdzie w pierwszym ty ustawiasz przysłonę a aparat dobierze ci czas a w drugim odwrotnie,ale nie używaj na pokrętle trybów krajobraz,portret itd. zdaj się na siebie to ty robisz zdjęcia nie aparat, zgodzę się co do książek i polecam taką pozycję "Fotografia dla żółtodziobów" gdzie w bardzo przystępny sposób masz wyjaśnione wszystkie zagadnienia potrzebne ci do wsiąknięcia w świat fotografii.Pozdrawiam!!!

poniedziałek, 28 września 2009, 09:27

merol napisał(a):
w żadnym aparacie niezależnie od tego ile za niego zapłaciłeś nie zdawaj się na automatykę. Na początek przeczytaj instrukcję,zacznij od trybów priorytet przysłony i czasu gdzie w pierwszym ty ustawiasz przysłonę a aparat dobierze ci czas a w drugim odwrotnie,ale nie używaj na pokrętle trybów krajobraz,portret itd. zdaj się na siebie to ty robisz zdjęcia nie aparat
W tym co napisałeś i tak się zdajesz na automatykę aparatu - "a aparat dobierze ci czas ".

W programie tematycznym "portret" aparat i tak ustawi najmiejszą wartość przysłony (pełna dziura), tak jak to się robi samemu, dodatkowo aparat wybierze "bezpieczny czas" w zależności od ustawionej ogniskowej. Jeśli czasu będzie brakowało to podniesie ISO. Dokładnie to samo należy zrobić samemu. W obu przypadkach aparat sam ustawi ekspozycję - w przypadku portretu wybierze zapewne pomiar CW.

Automatom w kompaktach, hybrydah można całkowicie zaufać. W lustrzankach może być nieco gorzej, ale i tak jest lepiej korzystać z programu tematycznego niż samemu kombinować jak się nie potrafi.

PS
program tematyczny to nie to samo co program zielony

poniedziałek, 28 września 2009, 12:45

W priorytecie przysłony czy czasu częściowo zdajesz się na automatykę bo to ty decydujesz o jednym z bardzo istotnych parametrów a to już daje ci dużo dużo większe możliwości bo jak napisałeś przy ustawieniu "portret" aparat ustawi maksymalne otwarcie przysłony,co i tak byś zrobił,może ty ale nie ja bo przede wszystkim zależy to od ogniskowej i efektu jaki chcę osiągnąć,do czego zmierzam a do tego że kontrola samej przysłony do czego nie trzeba skończyć jakiejś szkoły fotografowania daje mu znacznie większe możliwości kontroli nad ujęciem.Tak samo nie jest tak że pomiar światła czy to matrycowy czy centralnie ważony czy punktowy jest któryś z nich jedyny słuszny ja osobiście najczęściej korzystam z punktowego mierząc sobie światło z twarzy fotografowanej osoby bo to na tym zależy mi najbardziej i dobieram taki czas i przysłonę żeby to właśnie ten element był prawidłowo naświetlony bo przy dużej rozpiętości tonalnej zdjęcia często trzeba wybrać a żaden program tematyczny ci tego nie zagwarantuje ani na dłuższą metę bezbłędnie za ciebie tego nie zrobi.Więc im szybciej nauczy się kontrolować swój aparat a ma takie możliwości bo wiem co ten aparat potrafi tym szybciej będzie miał się czym pochwalić.

poniedziałek, 28 września 2009, 13:15

merol napisał(a):
... ja osobiście najczęściej korzystam z punktowego mierząc sobie światło z twarzy fotografowanej osoby bo to na tym zależy mi najbardziej i dobieram taki czas i przysłonę żeby to właśnie ten element był prawidłowo naświetlony bo przy dużej rozpiętości tonalnej zdjęcia często trzeba wybrać a żaden program tematyczny ci tego nie zagwarantuje ani na dłuższą metę bezbłędnie za ciebie tego nie zrobi.
A czytałeś coś o funkcji "face detect". Wystarczy aby taki zielony laik wybrał program portret, ustawił "face detect" == "on" i bez wysiłku robi fotki takie jak ty. :wink:

PS
Umiejętność ustawienia aparatu np. do portretu, to umiejętność wykonania iluś tam książkowych nastaw - w programie tematycznym "portret" te książkowe nastawy są właśnie użyte.

Dla zabawy podglądnij sobie jakie nastawy da program tematyczny.

poniedziałek, 28 września 2009, 14:23

Cytuj:
A czytałeś coś o funkcji "face detect". Wystarczy aby taki zielony laik wybrał program portret, ustawił "face detect" == "on" i bez wysiłku robi fotki takie jak ty

Szanowny kolego nie chcę toczyć sporu,pozwól że przedstawię mój punkt widzenia.Programy tematyczne jest to pomoc dla osób zaczynających przygodę z fotografią,pozwalają częściowo zbliżyć się do zamierzonych efektów określanych jako portret,krajobraz etc. , efekty uzyskane dzięki stosowaniu trybów nie zawsze są powtarzalne natomiast zawsze są uśrednione, są to klatki naświetlone poprawnie,zgodnie z algorytmem wpisanym pod daną funkcją więc robiąc portret twój aparat wykorzystuje zoptymalizowane wg. jego programu ustawienia przez co niestety nie mamy już żadnego wpływu na efekt finalny.Niestety każde zdjęcie będzie z automatu - bez wyrazu.Ten tryb automatyki nie jest w stanie wyodrębnić takiego szczegółu jakim są oczy, podkreślić cieni i ukazać światła w jakim chcesz ukazać daną osobę, wracając do tematu program zoptymalizuje twoje zdjęcie rozjaśniając ciemne miejsca,równoważąc naświetlenie klatki, przy w zasadzie stałej głębi ostrości, wykonywane zdjęcie w programie ma wprowadzoną korektę na ustawieniach kontrast ,ostrość i nasycenie co powoduje nie zawsze pożądane efekty.Dzięki temu straciłeś właśnie połowę szczegółów zaburzając kompozycję zdjęcia które chciałeś uzyskać,nie można powiedzieć że program którego użyłeś chciał,potrafił lub zrobił dokładnie takie zdjęcie jak chciałeś lub ja zrobiłbym w trybie manualnym.Przy świadomym fotografowaniu chcąc mieć wpływ na sposób zarejestrowania obrazu nie możemy sobie pozwolić na stosowanie trybów tematycznych.

PS.Dlatego w tym co wcześniej napisałem poleciłem mu zacząć przygodę z tym aparatem od stosowania priorytetu przysłony bo to daje mu już podstawę pod przejście w trym manualny.Uważam że z czasem użytkowania każdy zmierza do tego żeby mieć pełną kontrolę nad rejestrowanym obrazem. Jest jednak rzesza ludzi którym wystarczają programy tematyczne, i jakość wykonywanych ujęć,niech każdy odpowie sobie do której grupy należy. Ale to tak tylko moim skromnym zdaniem.Pozdrawiam!!!!

wtorek, 29 września 2009, 13:26

Nie chce mi się odpisywać i prostować te wszystkie banialuki, które wypisujesz. Radzę wykonać zadanie z poprzedniej moje wypowiedzi - porównanie nastaw jakie proponuje program tematyczny, z nastawami jakie ustawiłbyś manualnie. Jeśli obie fotki były by tak znacząco różne to wklej jakieś przykłady.

PS
Niewykluczone też, że twoja trauma ma związek z posiadaniem sprzętu, który ma kiepskie tryby automatyczne. Powiedz co masz, to będę odradzał kupno.

Chętnie zobaczę też owoce twoje pełnej kontroli, czyli pochwal się jakimiś swoimi fotkami.

środa, 30 września 2009, 09:42

Wypada mi w tym miejscu podziękować ci za wspólne rozwinięcie wątku poparte wiedzą fachową i praktyczną oraz otwartości i chęci niesienia pomocy, której nie będę podważał gdyż jest ona poparta wieloma fantastycznymi przykładami i zdjęciami,twoja stopka świadczy o nie byle jakim sprzęcie jakiego używasz dlatego w trybie tematycznym mogą wystąpić braki w jakości zdjęć względem innych firm.

środa, 30 września 2009, 11:18

Chętnie oglądnę twoje dokonania fotograficzne, ale jakoś tak dziwnie się spłoszyłeś i podwinąłeś ogonek, jak poprosiłem o kilka fotek ... czyżbyś był kolejnym przedstawicielem z licznego grona fotografów teoretyków?

środa, 30 września 2009, 12:54

"fotografowie teoretycy" w jakim ty świecie żyjesz,wiesz starałem się w przystępny sposób wytłumaczyć ci że interesują mnie zdania które coś wnoszą,ty zasypujesz forum słowami hasłami które nic nie wnoszą a jedynie może pozwalają ci nieco się dowartościować,piszesz o podwijaniu ogonka ile ty masz lat 12,zachowuj się i jeśli coś piszesz staraj się nie obrażać ludzi,dotarliśmy do miejsca w którym g... mnie interesuje twoje zdanie,nie stanowisz dla mnie żadnego autorytetu ani nie jesteś nawet blisko osoby z której zdaniem się liczę, obejrzałem twoje zdjęcia,moją opinię zachowam dla siebie, kilka swoich zdjęć wrzuciłem żebyś nie twierdził że wcale ich nie robię,ale jak już je obejrzysz opinie zachowaj dla siebie bo nie interesuje mnie już twoje zdanie. Kolegę który zaczął temat pozdrawiam i życzę wielu udanych zdjęć.

środa, 30 września 2009, 13:10

merol napisał(a):
kilka swoich zdjęć wrzuciłem żebyś nie twierdził że wcale ich nie robię
Tylko gdzie je wrzuciłeś?

środa, 30 września 2009, 14:37

Hehe widzę, że temacik się "rozwinął..." :) Aby przerwać serię sporów zapytam, jakie książki byście polecali o tematy cyfrowej fotografii. Takie w których zlalazłbym przykłady ustawień w zależności od okazji i jakieś dokładne opisy zależności jednego parametru od innych.

pzdr

środa, 30 września 2009, 17:41

Jeśli o mnie chodzi to na początek Bryan Peterson "Ekspozycja bez tajemnic" a potem jego pozostałe trzy pozycje "Czas naświetlania bez tajemnic" , "Kreatywna fotografia bez tajemnic" oraz "Fotografia portretowa bez tajemnic", na allegro można dostać całą kolekcję w korzystnej cenie.Pozdrawiam.

czwartek, 1 października 2009, 08:53

Kilka moich zdjęć wrzuciłem do galerii Świat obrazu , wkleję linka do jednego z nich a z prawej strony można zobaczyć resztę w zakładce Foldery Użytkownika.
http://www.swiatobrazu.pl/showuserphoto,munkweivgvgolwwpplaxrhbpafmhrdce

czwartek, 1 października 2009, 09:04
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona