Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 02:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dobór aparatu dla początkuącego 
Autor Wiadomość

Post Dobór aparatu dla początkuącego
Witam wszystkich chciałbym kupić lustrzankę Sony, początkowo rozglądam się za odpowiednim sprzęcikiem lecz nie wiem w jakim kierunku miałbym kierować swoją uwagę. Zdjęcia jakimi chciałbym się zająć to jazda rowerowa DH w lesie, oraz tego typu zawody, więc wiem, że do tego typu zdjęć potrzebny jest odpowiedni aparat. Kwota , którą dysponuje to 3500 zł. Liczne na waszą pomoc :D :) !

czwartek, 17 grudnia 2009, 20:44

Post Re: Dobór aparatu dla początkuącego
Za kwotę jaka dysponujesz chyba najlepszym wyborem byłby zakup puszki SONY A550 - atrakcyjny tryb zdjeć seryjnych (do 7 kl/s) i HDR oraz przyjazne amatorowi menu oraz atrakcyjna cena. Co do obiektywu moge poprzeć się jedynie literaturą fachową (sam jestem amatorem i nie miałem jeszcze okazji fotografować tematyki sportowej - i tez na to się nie nastawialem), a więc cytując za "Szkołą fotografowania" Roberta Caputo i Petera Buriana polecane obiektywy do: sport lub wyscigi z duzej odległosci - obiektyw wąskokątny co najmniej 400mm; tematy sportowe z róznej odległości - 100 do 300 mm.

Poszukaj na ceneo najlepszej oferty obiektywu:
z sonego masz do dyspozycji SAL-75300 (w cenie od 893zł do 1200 zł)
z sigmy 70-300mm f/4-5.6 DG Macro Sony/Minolta (za ok 999 zł)
z Tamrona AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Makro (od ok. 630 zł do 900 zł)
sama puszka to koszt ok. 2765 zł do 4500 zł.

Pozdrawiam

piątek, 18 grudnia 2009, 19:53

Do zdięć w lesie teleobiektyw? Czy Ty masz odrobinę wyobraźni?

Poza tym do sportu potrzeba aparatu z sprawnym AF, a takowego to nie ma żadna puszka Sony.

piątek, 18 grudnia 2009, 22:31

Czyli z tego co wywnioskowałem z drugiej odpowiedzi powinienem skupić się na innej marki aparatu, nie sony ? I mam pytanie bo rozglądałem się w tej A550 to tego typu aparat spełniał by takie wyzwania jak zdjęcia, które mam zamiar robić?? :)

piątek, 18 grudnia 2009, 23:39

jacek2004 napisał(a):
Do zdięć w lesie teleobiektyw? Czy Ty masz odrobinę wyobraźni?

Poza tym do sportu potrzeba aparatu z sprawnym AF, a takowego to nie ma żadna puszka Sony.

Mam odrobine wyobraźni a nawet mógłbyś mi jej pozazdrościć. A ty nie umiesz czytać? - napisalem że jestem amatorem, a po za tym napisałem tez ze CYTUJĘ za książką Caputa, który chyba zna się na fotografii? I czemu SONY nie ma sprawnego AF? Jeszcze z takim stwierdzeniem to się nie spotkałem ani w teorii ani w praktyce swojej czy cudzej, poza tym aparaty innej marki też nie muszą mieć sprawnego AF. To tylko maszyny.

Bardziej sensownych obiektywów w podanym przedziale cenowym przez autora wątku chyba nie ma i wiekszość osób poleca własnie te obiektywy.

Możemy tu polecić oczywiście lepszy zestaw ale i drozszy i jeśli nie bedzie wykorzystywany zarobkowo to czy warto kupować samą puszkę za 4500 zł i do tego obiekty za 6000zł?

Nie rozumiem dlaczego na tym forum niektóre osoby (a szczególnie jedna) są nastawione wojowniczo do dyskusji? Zamiast udzielić informacji musi być zawsze nie miły wstęp. Nie mówię tylko o sobie, w wielu wątkach są skargi nie zadowolonych osób które zrezygnowały z udziału w zabawę w to forum.

sobota, 19 grudnia 2009, 20:00

Jest w tym prawda co mówisz, lecz chciałbym się dowiedzieć co mam kupić i być pewny,aby później nie żałować swojej decyzji. Wiec staram się dowiedzieć od bardziej doświadczonych w tym fachu osób, bo sam nie dam rady wybrać odpowiedniego sprzętu ! :)

poniedziałek, 21 grudnia 2009, 00:05

michalgroszek121 napisał(a):
Jest w tym prawda co mówisz, lecz chciałbym się dowiedzieć co mam kupić i być pewny,aby później nie żałować swojej decyzji. Wiec staram się dowiedzieć od bardziej doświadczonych w tym fachu osób, bo sam nie dam rady wybrać odpowiedniego sprzętu ! :)

Kup Nikona D90 (duzzzzzzzzzzo lepszy AF niż w Sonym) a do tego któryś z kitów 17-55, 16-85 ... czy coś z tego zakresu . Ewentualnie wybierz coś z Canona np 40D, 50D ... i jakiś standardowy kit.

Cuda 70-300 itp do lasu sobie odpuść.

poniedziałek, 21 grudnia 2009, 12:57

Od kiedy to prędkość AF zależy od puszki ? :)

A co do obiektywów to ... faktycznie w tym przedziale cenowym niczego nie kupisz sensownego DT 75-300 mydli ale przynajmniej w przeciwieństwie do Sigmy 75-300 w DT 75-300 AF trafia a nie jest loterią jak z sigmą . DT 75-300 nie bedzie sie nadawał do zdjęć przyrodniczych z uwagi mydlenie przy 300 mm
poza tym co do rozdzielczości szału też szału nie ma a w zasadzie to masakra ;) a nie rozdzielczość . Co do wyboru aparatu to zawsze podstawowe kryterium to kasa jaką dysponujesz i ile chcesz potem wydawać dokupując różne dodatki . Cenną zaletą sonego jest stabilizacja w body to znacznie obniża cenę szkieł które i tak są drogie tyle że o sony podpinasz np za pomocą przejśicówki obiektywy M 42 za grosze i dalej masz stabilizację . POza tym, nie ma problemu przy tych obiektywach z ostrzeniem na nieskończoność a w nikonie jest ;) . Na koniec jak wspomniałem sonego łatwo bez przejściówek podepniesz szkła Minolty (TU UWAGA NIE Z MOCOWANIEM MD - )
Samo body 550 jest naprawdę super puszką w relacji możliwości CENA .
Owszem Canony i Nikony też mają swoje zalety i są doskonałymi apatatami tyle ze zwyczajnie są drozsze i wiecej kosztuje ich eksploatacja w przypadku rozbudowy o kolejne szkła . Na koniec taka uwaga ... inaczej się wybiera sprzęt do pracy zarobkowej a inaczej do zajęć hobbystycznych . DO Hobby Alfa Ci z powodzeniem starczy i przy odrobinie rozsądku i samozaparcia będziesz miał podobne efekty co Canoniarze i NIkonowcy a czasmi nawet lepsze ;) bo tak naprawdę nie apatat robi zdjęcia tylko ten kto naciska spust migawki w nim ;)
pozdr .

sobota, 20 marca 2010, 22:53

Shodan napisał(a):
Od kiedy to prędkość AF zależy od puszki ? :)
Od zawsze.

poniedziałek, 22 marca 2010, 10:57

jesteś pewien ? :)

poniedziałek, 22 marca 2010, 19:11

Shodan napisał(a):
jesteś pewien ? :)
Tak.
Musisz być początkujący skoro zadajesz takie pytania.

wtorek, 23 marca 2010, 11:24

Nie chcę wchodzić w tego typu polemiki kto jest początkujący itd ... z resztą bycie początkującym to nic złego .. znacznie gorsze jest np.: zarozumialstwo czy inne równie czarujące cechy rozmówcy. Wracając do tematu ... sądzę że AF i jego szybkość to nie tylko sprawa samej puszki ale i konstrukcji i wyposażenia obiektywu . W puszce jest "studnia" która odpowiada za potwierdzenie AF a czas kiedy to potwierdzenie będzie możliwe zależy od tego ile czasu potrzebujemy na ustawienie prawidłowej ogniskowej a to z kolei zależy od tego jak szybko jesteśmy w stanie tą ogniskową ustawić i skorygować i tu jest miejsce dla budowy obiektywu i np silniki ultradzwiękowe zwyczajnie działają szybciej a i tym samym rozkazy z body co do ustawienia ostrości są siłą rzeczy realizowane szybciej aniżeli przy np tradycyjnym napędzie z "śrubokręta" . Reasumując na szybkość AF ma wpływ :
a) wyposażenie obiektywu i rodzaj zastosowanego silnika
b) algorytm ostrzenia opracowany przez producenta puszki .

Przykład : DT 75-300 niby ostrzy nieźle .. nawet częściej niż Sigma trafia ale gdy się mu zmieni diametralnie ogniskową z 75 na 300 to zwykle "zwiedza" cały zakres zanim, trafi i to trwa długo . Trudno oczekiwać czegoś wiecej od szkła za < 1000 zł
ale
stary obiektyw Minolta 35-105 ostrzy z prędkością światła i zawsze trafia i śmiem twierdzić że ostrzy lepiej i szybciej niż KIT DT 18-70 . stąd moje powątpiewanie w teorię o tym że body WYŁĄCZNIE odpowiada za prędkość AF.

wtorek, 23 marca 2010, 18:49

Shodan napisał(a):
W puszce jest "studnia" która odpowiada za potwierdzenie AF a czas kiedy to potwierdzenie będzie możliwe zależy od tego ile czasu potrzebujemy na ustawienie prawidłowej ogniskowej a to z kolei zależy od tego jak szybko jesteśmy w stanie tą ogniskową ustawić i skorygować i tu jest miejsce dla budowy obiektywu i np silniki ultradzwiękowe zwyczajnie działają szybciej a i tym samym rozkazy z body co do ustawienia ostrości są siłą rzeczy realizowane szybciej aniżeli przy np tradycyjnym napędzie z "śrubokręta" .
A od kiedy ogniskową w obiektywie lustrzanki zmienia jakikolwiek silnik ? Mylisz chyba lustrzankę z kompaktem lub z hybrydą, no chyba że masz na myśli obiektywy Olympusa ze sterowaniem "by the wire" przy zmianie ogniskowej.
Ogniskową w zoomie zmienia ręcznie się pierścieniem na obiektywie. Przy ustawianiu ostrości ogniskowa też się nie zmienia. Coś za bardzo poniosły Cię wodze fantazji lub niewiedzy.

Shodan napisał(a):
Reasumując na szybkość AF ma wpływ :
b) algorytm ostrzenia opracowany przez producenta puszki .
c) hardware wbudowany w korpus odpowiadający za ustawienie ostrości, w tym ilość punktów krzyżowych
d) jasność obiektywu
e) konstrukcja obiektywu

Shodan napisał(a):
Przykład : DT 75-300 niby ostrzy nieźle .. nawet częściej niż Sigma trafia ale gdy się mu zmieni diametralnie ogniskową z 75 na 300 to zwykle "zwiedza" cały zakres zanim, trafi i to trwa długo . Trudno oczekiwać czegoś wiecej od szkła za < 1000 zł
I to jest właśnie "słynny" sonowski AF ....
Shodan napisał(a):
ale
stary obiektyw Minolta 35-105 ostrzy z prędkością światła
No popatrz, taka rakieta i to bez silnika ultradźwiękowego ...
Cytuj:
i zawsze trafia i śmiem twierdzić że ostrzy lepiej i szybciej niż KIT DT 18-70 . stąd moje powątpiewanie w teorię o tym że body WYŁĄCZNIE odpowiada za prędkość AF.
Gdzie wcześniej napisałeś WYŁĄCZNIE? Z Twojej wcześniejszej wypowiedzi jednoznacznie wynikało, że powątpiewasz aby AF zależał od body.

wtorek, 23 marca 2010, 22:12

Owszem przyznaję że pisząc ogniskowa miałem na myśli punkt ostrości - ale ok napisałem to co napisałem a ty odczytałeś to co chciałeś ;) i sobie poużywałeś ;)

Cytuj:
d) jasność obiektywu

jest związana z jego

Cytuj:

ale pewnie chciałeś doprecyzować .

Cytuj:
I to jest właśnie "słynny" sonowski AF ....

Taki sam słyny AF ma OLEK E-30 z 70-300 jak się mu tak samo zmieni ogniskową z jednego końca w drugi zachowa się identycznie - testowane.
Tyle :)
Cytuj:
No popatrz, taka rakieta i to bez silnika ultradźwiękowego ...

No silnika nie ma ale jest jaśniejszy (i to wcale nie aż tak dużo )i to wystarcza żeby puszka szybko się wyrabiała w AF . Kolejny dowód że to SZKŁO w większej części odpowiada za sukces AF niż puszka .

Cytuj:
Gdzie wcześniej napisałeś WYŁĄCZNIE? Z Twojej wcześniejszej wypowiedzi jednoznacznie wynikało, że powątpiewasz aby AF zależał od body.

I powątpiewam dalej bo była mowa o PRĘDKOŚCI AF a nie jego jakości . Przynajmniej to ja tak zapytałem
Cytuj:
Od kiedy to prędkość AF zależy od puszki ?

Przytaczając przykłady chyba pokazałem CI ze PRĘDKOŚĆ AF zależy od SZKŁA a nie od puszki bo puszka ma zawsze to samo i ten sam algorytm ale dane do tego algorytmu pochodzą od szkła i jaśniejszy obiektyw będzie zawsze ostrzył sz-ybciej nawet jeśli będzie miał większy zakres .

Porównałem DT 18-70 (3,5-5,6 ) gdzie w połowie zakresu światło w nim spada do 5

z Minoltą 35-105 (3,5-4,5) gdzie 4,5 wskakuje dopiero pod koniec zakresu .

Stawiam tezę ze Sony z dobrym szkłem będzie ostrzyło szybciej niż nawet OLEK E-3 z byle zatyczką i na nic się nie zdadzą krzyżowe cuda .

środa, 24 marca 2010, 09:57

Cytuj:
No silnika nie ma ale jest jaśniejszy (i to wcale nie aż tak dużo )i to wystarcza żeby puszka szybko się wyrabiała w AF . Kolejny dowód że to SZKŁO w większej części odpowiada za sukces AF niż puszka
Powiedz to koniecznie posiadaczom C5D lub C5DmkII, choćby mieli niewiadomo jak szybkie szkła to i tak nie wpłynie to na sprawność AF'a w porównaniu do tego co można mieć mając Nikona D700 czy coś z serii C1D.

Cytuj:
Stawiam tezę ze Sony z dobrym szkłem będzie ostrzyło szybciej niż nawet OLEK E-3 z byle zatyczką i na nic się nie zdadzą krzyżowe cuda .
Może. Choć, tak się składa, że mam obiektywy za 200-300zł jak i za 4000-8000zł i z E-3 te tanie wcale nie są takie powolne. Mam też E-1 i E-300 i tu różnica w działaniu z E-3 jest widoczna, ale właściwie tylko w słabym świetle. Przy dobrych warunkach problemów z AF'em zazwyczaj nie ma.
Ale, oczywiście teoretycznie, z tymi samymi obiektywami, body z lepszym układem AF będzie ostrzył lepiej, czyli AF zależy od body.

Na przyszłość staraj się bardziej precyzyjnie wyrażać swoje myśli to nie będzie takich nieporozumień.

środa, 24 marca 2010, 10:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona