Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 17:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Sony HX1 ustawienia reczne migawki i przesłony 
Autor Wiadomość

Post Sony HX1 ustawienia reczne migawki i przesłony
Witam mam HX1 od miesiaca i mam problem z ustawieniami recznymi migawki i przesłony.Kompletnie sie na tym nieznam zdjecia niewychodza takie jak bym chciał ,chciałbym robic zdjecia moich zwierzakow w rochu ale bez lampy błyskowej czy jest to wogule możliwe?

poniedziałek, 28 grudnia 2009, 16:46

Post Re: Sony HX1 ustawienia reczne migawki i przesłony
A może zadałbyś sobie minimum trudu i poczytałbyś instrukcję obsługi.

poniedziałek, 28 grudnia 2009, 21:22

Własnie tak zrobiłem ale w instukcji niepisze jakich ustawien mam uzywac w pomieszczeniach a jekich na zewnatrz . Jak chcem pstrykac fotki w mieszkaniu to tylko z lampa bo inaczej wychodza ciemne to samo dokładnie dzieje sie przy swietle dziennym. Ustawiałem juz te wartosci migawki w ruzny sposób i cos kiepsko mi to wychodzi te wartosci zaczynaja sie od 1 a koncza na 4000tys . Gdy wybralem ałtomat zeby fotografowac obiekty w ruchu on ustawia ta wartosc na 250 i wcale niewychodzi to tak jak powinno?

wtorek, 29 grudnia 2009, 11:22

No to:
1. Kup sobie jakąś książkę o ustawianiu ekspozycji.
lub
2. Zapisz się na jakiś kurs fotograficzny dla mocno początkujących.

wtorek, 29 grudnia 2009, 13:44

O to niezły pomysł , polecisz mi jakąś książke? A wogule to gdzie to można kupic?

wtorek, 29 grudnia 2009, 14:39

Co nie wychodzi? Zdjęcie jest rozmazane, za ciemne , za jasne? W jakich warunkach? W ciemnym pokoju? Fotografujesz żółwia czy jaguara? Automat w większości przypadków sobie radzi i to w każdym aparacie. Ale są ograniczenia, do których przełamania potrzeba sprzętu o lepszych parametrach.

środa, 30 grudnia 2009, 01:40

Raczej rozmazane i to tak nawet mocno,altomat radzi sobie kiepsko jak wybieram ustawienia obiekty w ruchu to wychodza zamazane a ustawienie migawki podaje wartosc 250 . Dzisiaj robiłem zdjecia kaczkek podrywajacych sie do lotu i sam recznie starałem sie to wszystko poustawiac, migawka na 1000 a przesłona na 5.5 no i iso na 800,może podniesc jeszcze tą wartosc migawki żeby było lepiej? .Zalezalo mi na tym zeby skrzydła w locie niebyły rozmyte i obraz do okoła wyrazny a jak wyszło kiepsko... A jezeli chodzi o zdjecia w pomieszczeniu to wogule sa strasznie ciemne , dobrze wychodzą tylko z lampą. :(

czwartek, 31 grudnia 2009, 00:13

Jacek zapomnieł dopisać:
3. Kup Olympusa, zdjęcia wychodzą najlepsze na świecie; szczególnie jeśli chcesz fotografować pociągi.
A tak na serio: http://www.szerokikadr.pl/poradnik i tym podobne strony pomogą Ci zrozumieć podstawy.

piątek, 1 stycznia 2010, 21:04

O dzieki kolego za pomoc. Bo od Jacka faktycznie dowiedziałbym sie czegoś dopiero po zakupie Olimpusa hehe. Zamiast cos pomóc to sie wymądrza ,ale widze że sa jeszcze ludzie na tym forum ktuży udziela jakichś sęsownych porad :P

piątek, 1 stycznia 2010, 22:47

Karol01 masz rację. bergercs jest bardzo dobrym partnerem dla Ciebie i vice versa .... :lol: :mrgreen:

poniedziałek, 4 stycznia 2010, 10:45

Jacku jezeli niepotrafisz pomóc to tego nierób bo poprostu sie do tego nie nadajesz. Jestes zakochany w swoim olimpusie i pewnie tak juz zostanie... :lol: :lol:

piątek, 8 stycznia 2010, 22:08

Karol01 napisał(a):
Jacku jezeli niepotrafisz pomóc to tego nierób bo poprostu sie do tego nie nadajesz. Jestes zakochany w swoim olimpusie i pewnie tak juz zostanie... :lol: :lol:
Karolu i znowu masz rację, nie nadaję się do udzielania rad Tobie. Tak się składa, że w przedszkolu nie uczą nauczyciele akademiccy. Przedszkolaków uczą panie przedszkolanki. A niestety Twoja wiedza fotograficzna kwalifikuje się właśnie do fotograficznego przedszkola. Tyle z mojej strony.

poniedziałek, 11 stycznia 2010, 14:40

Witam wszystkich. Jestem na forum ponieważ mam bardzo podobny kłopot HX-1 co Karol-01. Jest to mój pierwszy aparat lepszy niż zwykłe pstrykacze i jak na razie nie jestem zachwycony jakością zdjęć.
Zdjęcia z imprezy rodzinnej przy ustawieniach z automatu wyszły rozmazane i nieostre. Dziecko dmuchające świeczki na torcie to jedna plama razem ze świeczkami. Dobrze wyszły tylko te w bezruchu.
Drugi problem to szumy.
Fotki robione przy świetle dziennym co prawda dość brzydkiej pogodzie bez słońca w scenerii zimowej wyszły niezbyt fajne, tzn widoczny duży szum, a sylwetki i kształty słabo "obrysowane". Iso minimalne tj.125
Bardzo proszę szanownych forumowiczów o jakieś życzliwe dorady co do ustawień lub przyczyn takiego stanu rzeczy. Łatwo się domyślić, że jestem bardzo początkującym "fotoamatorem" i potrzebuję trochę konkretnej wiedzy na ten temat.
Aha. Wszystkie zdjęcia, które opisałem były robione bez lampy, a szumy są widoczne dopiero na ekranie telewizora LCD. Fotki są dobrze jasne więc uznałem, że lampa nie jest konieczna.

niedziela, 24 stycznia 2010, 13:09

Wstawcie w końcu jakieś zdjęcie dla zobrazowania problemu. Robienie zdjęć w pokoju tej klasy sprzętem bez lampy jest cokolwiek karkołomnym zadaniem (o ile wręcz niemożliwym). Czas 1/250 s mrozi ruch :) więc rozmazanie jest dziwne, chyba, że aparat został poruszony. Przykładowe zdjęcia i będzie można coś powiedzieć.

niedziela, 24 stycznia 2010, 14:36

Witam Wszystkich.
Posiadam Sony HX1 od dwóch miesięcy i jestem z niego zadowolony. Jeśli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniach w słabym oświetleniu bez lampy błyskowej obiektów w ruchu to wszystkie aparaty tej klasy mają problemy. Dopiero co najmniej średniej klasy lustrzanki będą robiły zdjęcia w miarę dobre, a bardzo dobre np Nikon D3, lub Cannon 1D.
Ja osobiście robię dużo zdjęć mojej trzyletniej córeczce która nie lubi lampy błyskowej. Jeśli chodzi o światło to w pokojach mam oświetlenie około 100W na powierzchnie 10m2.
Powiem tak, jeżeli córeczka biegnie albo szybko idzie to wieczorem przy sztucznym świetle nie da się zrobić dobrego zdjęcia. Przy wolniejszych ruchach zdjęcia często mi wychodzą.
Są dwa sposoby robienia takich zdjęć. Dodam tylko, że program sportowy się do tego nie nadaje gdyż ustawia migawkę co najmniej na 1/125, co powoduje znaczne obniżenie ekspozycji. Zdjęcia są wtedy ciemne.
1. Tradycyjny sposób - ustawienie wyższego ISO np 400 i migawki na około 1/30 a przysłony maksymalnie otwartej, czyli najniższa wartość. Najlepiej nie używać zuma gdyż powoduje przymknięcie przysłony i obniżenie ekspozycji. Ogólnie tym szybszy ruch to wyższa wartość migawki, jeżeli zdjęcie jest wtedy za ciemne to należy zwiększyć ISO, a przysłona maksymalnie otwarta.
2. Sposób dostępny tylko w Sony HX1 - Tryb "Z ręki o zmierzchu" lub "Korekcja drgań".Polegają one na tym, że aparat robi sześć zdjęć, po czym nakłada je na siebie i wybiera ze wszystkich fragmenty z mniejszym szumem. Pierwszy z nich preferuje niższą wartość migawki i niższe ISO, a drugi wyższą wartość migawki i wyższe ISO. Zatem przy wolniejszym ruchu lepszy będzie tryb z ręki o zmierzchu, a przy szybszym ruchu tryb korekcja drgań.
Osobiście często korzystam z tych trybów gdy robię zdjęcia przy słabym świetle.

czwartek, 4 lutego 2010, 13:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]