Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 06:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Alfa 300 + żarówka błyskowa z fotocelą + kostka synchro 
Autor Wiadomość

Post Alfa 300 + żarówka błyskowa z fotocelą + kostka synchro
Witam !

Zachciało mi się niskobudżetowych rozwiązań ;) no i sobie sprawiłem zamiast lampy za około 800 zł , żarówkę błyskową z fotocelą za ok 50 zł ;) a wszystko po to żeby sobie fotografować róże głupoty w tym spadające krople wody .
No i zaczęły się schody :) . Generalnie przedbłysk alfy wyzwala żarówkę zanim migawka drgnie ;) a wiec jak to Siara (Rewiński) w filmie Kilerów dwóch powiedział " i cały misterny plan w piz... du" . Żarówka ma złącze PC i kabel wiec dokupiłem za kolejne 49 zł kostkę z gorącą stopką która niby jest zamiennikiem stopki sony FS-1100 :) (swoją drogą oryginał kosztuje około 470 zł a ów zamiennik zaledwie 49 zł ) no i kolejny problem , tym razem :) żarówka błyska PO migawce :) ... i znowu musiałbym Siarę zacytować ;) ...
Ma ktoś może jakieś doświadczenia w tej materii ?

środa, 3 lutego 2010, 20:42

Post Re: Alfa 300 + żarówka błyskowa z fotocelą + kostka synchro
A jakie masz czasy migawki?

Żarówka błyskowa / niesystemowa lampa (bez HSS) synchronizuje się maksymalnie do 1/200sek (a może nawet mniej nie znam tego parametru SONY). Z czasem 1/125 nie powinno być problemu.

środa, 3 lutego 2010, 21:34

bez względu na czas zawsze jest tak samo : błysk po migawce .
przetestowałem wszystkie tryby od :Auto do Manual .
W trybie Manual też różnorakie czasy np 1/60 i w górę i w dół i efekt zawsze ten sam błysk PO migawce. (mówie o wyzwoleniu via złącze PC (kostka synch)).
Testowałem zarówno z zamkniętą wbudowaną lampą Alfy jak i z podniesioną
i w różnych trybach pracy lampy . Efekt zawsze tak samo : błysk PO migawce .

Alfa ze swoją wbudowaną lampą pozwala na czas 1/160 (najkrótszy) powyżej(albo poniżej jak kto woli ) zaczyna się HSS. Żarówka niby jest przystosowana do pracy z krótkimi czasami 1/1000 chociaż to chyba ;) majaczenie producenta to jest w stanie oddać błysk o czasie 1/1000 co nie ma nic wspólnego z naświetlaniem klatki o czasie migawki 1/1000 (pewnie wiesz o co mi chodzi ).
Generalnie opóźnienie jest prawie sekundowe . czyli trzask migawki i po niecałej sekundzie błysk żarówki .

czwartek, 4 lutego 2010, 00:49

1/1000 to czas trwania błysku w lampie, i ma się to nijak z dopuszczalnymi czasami synchronizacji w trybie HSS.

A jak wyglada współpraca body z jakąś lampą zew. zakładaną na stopkę. Może body jest uszkodzone i żle wyzwala lampy zew.

czwartek, 4 lutego 2010, 02:12

Problem rozwiązany , okazuje się że kostka kostce nie równa .
Kupiłem drugą o symbolu TF-323 . Ta jest przeznaczona do lamp systemu sony i posiada złącze PC na którym mi zależało . Teraz żarówka jest wyzwalana z kabla prawidłowo . Oczywiście synchronizacja za pomocą foto celi wbudowanej do żarówki odpada z powodu przedbłysków alfy 300 . Chyba dopiero Alfa - 700 pozwala na manualną obsługę wbudowanej lampy i wyłączenie przedbłysków pomiarowych/sterujących . No i oczywiście żarówka nie zastąpi lampy pracującej w trybie HSS . Pisze o tym dla potomności ;)
Za to taka żarówka jest niezłym i co najważniejsze tanim sposobem na doświetlanie " studyjnych " scen . A w połączeniu z Alfą 700 niezłym wspomagaczem doświetlania na większych salach jeżeli nie chce się inwestować powyżej 1k zł w lampę systemu sony .

środa, 10 lutego 2010, 00:00
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]