Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 20:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Okular FDA-ME1AM 1,15x 
Autor Wiadomość

Post Okular FDA-ME1AM 1,15x
Witam na forum, jako nowy.
Mam A200. W związku z pogarszającym się wzrokiem i kiepskim wizjerem postanowiłem temu zaradzić. Wśród akcesoriów Sony znalazłem takie oto okulary nakładane na wizjer;
FDA-ME1AM 1,15x powiększający oraz
FDA-ECF20 + 2,0 dioptryczny
Proszę Państwa tych, którzy się tymi okularami posługują, lub posługiwali, czy są one istotnie pomocne podczas kadrowania, a zwłaszcza ostrzenia ręcznego. Czy polepszają widzenie obrazu i czy ewentualnie nie zakłócają go, albo w inny sposób nie przeszkadzają?
Jak też gdzie ewentualnie można je kupić?
„Salony” Sony, w których pytałem o te okulary ich nie mają i nie są nimi zainteresowane. W przypadku okularu FDA-ECF20 + 2,0 podobno ma być, ale trzeba zamówić. Niema, więc możliwości sprawdzenia jak on działa. Kupuje się, więc „kota w worku”. Pozostaje mi, więc zwrócić się do Państwa o pomoc w tej sprawie. Za rzeczowe odpowiedzi z góry dziękuję.
Janusz A.

wtorek, 15 czerwca 2010, 17:14

Post Re: Okular FDA-ME1AM 1,15x
Wg mnie, manualne ustawianie ostrości jeśli nie ma się matówki z klinem i rastrem nie jest precyzyjne, tzn. jest duże ryzyko, że się nie trafi. Używam analogowego Dynaxa 5 i pomimo, ze ma wieeeelki wizjer w porównaniu z A200, to manualnemu ostrzeniu wiele brakuje do pełnego komfortu.

Rozglądnij się raczej za możliwością wymiany matówki A200 na taką z klinem i rastrem lub jeśli używasz manualnych szkieł z innego systemu zainteresuj się przelotką z chipem, który pozwala na używanie czujnika AF z body A200.

środa, 16 czerwca 2010, 09:37

A200 nie ma matówki tylko układ luster. Obawiam się że instalacja matówki z klinem jest niemożliwa. Inną sprawą jest koszt takiej operacji i czy warto to robić. Liczyłem że w możliwie prosty sposób za pomocą rzeczonych okularów można coś poprawić.
Żeby chociaż była możliwość ich wypróbowania. Ale Sony woli sprzedawać sprzęt za duże sumy i się chwalić, aniżeli dbać o potrzeby klientów, którym wzrok wysiada. Nie wszyscy mają sokoli wzrok.
Po Zenicie został mi Helios 44M 2/8 który chciałem również wykorzystać. Kupiłem do niego przejściówkę z potwierdzeniem ostrości. Ale na skutek luzów czy innych niedoskonałości rzadko trafia ostrość. Ta sytuacja spowodowała moje dążenie do poprawy widzenia przez wizjer.
Pozostaje mi więc kupić lepszy aparat, albo pozostać przy automatyce tj. AF.
Oprócz kitowych obiektywów mam DT 1.8/50 SAM i 17-70 2.8-4.5 Sigma.
Dziękują za zainteresowanie i porady.
JA

czwartek, 17 czerwca 2010, 09:33

amator1 napisał(a):
A200 nie ma matówki tylko układ luster.
Mylisz matówkę z pryzmatem. Układ luster zastępuje pryzmat. Niezależnie od tego czy lustrzanka ma pryzmat czy układ luster to musi mieć matówkę.

czwartek, 17 czerwca 2010, 12:07

Tak, masz rację. Tylko pojawia się kolejny problem gdzie, kto i za ile taką operację może wykonać z gwarancją, że ostrzenie tak manualne jak i automatyczne poprawi się, oraz czy po wymianie nie nastąpią inne problemy.
JA

czwartek, 17 czerwca 2010, 18:04

To jest link do jednej z firm oferujących matówki do DSLR. Niestety chyba nie robią do Sony/Minolta.
http://www.katzeyeoptics.com/page--Cust ... store.html

Ale podobnych firm jest wiele. Są nawet w Polsce zapaleńcy którzy robią matówki na zamówienie do wszystkich modeli. Jak nie mają wzorca, to wysyłasz im swoje body i dostajesz z powrotem body z wymienioną matówką.

Być może taniej będzie kupić używaną puszkę Canona/Nikona/Olympusa/Pentaxa za kilkaset złotych i odpowiednią matówkę z klinem, zasadniczo manualne obiektywy będą pasowały do wszystkich puszek, ale z tym trzeba uważać, bo wszystko zależy od odległości rejestrowej danego systemu. Np. Nikon ma jedną z największych odległości rejestrowych i do szkieł M42 trzeba przelotkę z dodatkową soczewką (koszt i pogorszenie jakości).

Jest jeszcze jeden sposób na manualne ostrzenie - dobre Live View.

PS
Zastanów się jeszcze nad użyciem wizjera kątowego. On ma powiększenie nawet x2. Poszperaj na allegro, jakiś czas temu widziałem uniwersalne z wymiennym adapterem do wizjera, w cenie około 300zł.

piątek, 18 czerwca 2010, 09:37

Przygoda z manualnym ostrzeniem Heliosa w A200 okazała się bardziej skomplikowana niż zakładałem i doszedłem do następujących wniosków;
- brak dostępności okularów jako najłatwiejszej i bezpiecznej opcji, nie ingerującej w konstrukcję aparatu,
- adapter z potwierdzeniem ostrości (który mam) być może na skutek luzów jakie ma jest nieprecyzyjny,
- wymiana matówki poza tym że jest ingerencją w konstrukcję aparatu, to wg różnych opinii przyciemnia pole widzenia, ostrzy do f5,6 i jest niedostępna (no może jakieś niesprawdzone podróbki).
Chciałbym skorzystać z takiego rozwiązania, które gwarantuje precyzyjne i powtarzalne ustawienia w wizjerze A200, oraz nie wpływa na konstrukcję i oprogramowanie aparatu.
W związku z powyższym odłożę (tym czasem) temat Heliosa i pozostanę przy moich obiektywach i zdam się na łaskę i niełaskę AF.
Za zainteresowanie sprawą i poświęcony czas Jackowi dziękuję.
JA

piątek, 18 czerwca 2010, 11:26

amator1 napisał(a):
- wymiana matówki poza tym że jest ingerencją w konstrukcję aparatu, to wg różnych opinii przyciemnia pole widzenia, ostrzy do f5,6 i jest niedostępna (no może jakieś niesprawdzone podróbki).
Muszę się wypowiedzieć, bo w tym jednym krótkim zdaniu jest wiele nieścisłości.
1. Nie jest prawdą, że wymiana matówki przyciemnia pole widzenia. Z reguły matówki przeznaczone do manualnego ostrzenia są jaśniejsze od tych wstawianych standardowo.
2. Przy ostrzeniu manualnym, należy ostrzyć na maksymalnie otwartej przysłonie, a po wyostrzeniu domykać, więc nie ma się co martwić f=5,6 czy f=8. Poza tym zwiększając f zwiększa się GO więc i z ustawieniem ostrości jest mniej problemów.
3. Fabrycznych matówek z klinem nie oferuje obecnie żaden producent obecnych cyfrowych DSLR, więc trzeba korzystać z produktów firm trzecich, i nie znaczy to wcale, że ich produkty są gorsze od tych fabrycznych, czasami wręcz przeciwnie a do tego taniej.
4. Lustrzanki Low Entry, a taką jest A200, zazwyczaj nie pozwalają na samodzielną wymianę matówki, trzeba robić to przez serwis, ale oczywiście jak ktoś ma umiejętności manualne to sam może taką matówkę wymienić - doktoratu nie trzeba mieć. Ostatecznie można zlecić to w serwisie , niekoniecznie firmowym.

piątek, 18 czerwca 2010, 11:57

Zakładając że zdecyduję się na wymianę matówki (np model FSB od focusingscreen.com) to jak zachowa się aparat gdy przełączę na AF. Czy nadal będą widoczne w wizjerze znaczniki wyboru ostrości i czy nadal będzie można wybierać obszar AF tj. szeroki, punktowy i lokalny, oraz czy będzie potwierdzał ostrość.
Reasumując, czy aparat po wymianie matówki będzie działał nadal tak jak dotąd. Również softwerowo. Z jedną zmianą, a mianowicie po przełączeniu na MF będzie widoczna matówka z rastrem i klinem.
Stawiam naiwne może pytania, ale wolę wiedzieć, żeby znać konsekwencje.
Jeżeli nie nadużywam cierpliwości, to proszę o odpowiedź.
JA

piątek, 18 czerwca 2010, 20:11
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]