Teraz jest sobota, 5 grudnia 2020, 14:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 SONY DSC R1 
Autor Wiadomość

widze ze nie umiesz czytac ze zrozumieniem, nie zamierzam kupic D50 i nie zrobie tego bo nie uwazam jakoby byl najlepsza dla mnie lustrzanka cyfrowa.
Ale moze Ty wiesz lepiej ode mnie wiec napisz mi jaki aparat do 5k zl najmniej szumi? Dodam iz z tym d50 to nie byla moja opinia, (fotokurier, zoom i pare stron w necie) ale w pelni podzielam ja widzac fotki z niego.
Jezeli sie smiejesz z tego ze d50 nie szumi to chyba nie mamy o czym rozmawiac. CCD w lustrzance szumi mniej niz CMOS w kompakcie i to sa FAKTY!
Bedziesz nadal wysylal wesole buzki czy w koncu udowodnisz to co piszesz?
1. Jaki wiec aparat szumi najmniej w tym przedziale (chodzi mi o 5tys lacznie z obiektywem a nie samo body)?
2. czy R1 szumi mniej od lustrzanek
3. podaj wreszcie te linki z ktorych czerpiesz info o r1 i ogladasz z niego zdjecia bo nie sadze zebys go w rekach mial.

wojcias2 napisał:
"Poprawili to w nastepnym modelu nie pamietam nazwy"

pewnie chodzi Ci o 8400, to nei jest nastepny model tylko szerokokatny "brat" 8800. 8800 nie ma jeszcze nastepcy i Nikon nie oglosil jeszcze nawet zapowiedzi tego modelu. Przeczytalem gdzies (megapixel, steves lub dpreview) ze podobno firma ta bedzie odchodzila stoponiowo od tej klasy aparatow skupiajac sie na lustrzankach ale byc moze to tylko plotki. Co do Olka 8080 to rzeczywiscie jest to dobry aparat ale wogole nie podobny do 8800 dlatego nie powinno sie ich mylic.

środa, 16 listopada 2005, 23:09

Frog twoje nisko szumiące lustrzanki mają matrycę 6mega, R1 ma 10mega, szum z tak małego fotodetektora jest zapewne większy niż szum z fotodetektora z matrycy 6 mega. Ale jak przeskalujesz 10mega do 6 mega to szum bedzie o wiele mniejszy i już tak np. D50 nie będzie dużo lepszy niż R1. W cropach 1:1 oczywiście D50 będzie mniej szumiał niż R1, ale po przeskalowaniu już takiej różnicy nie będzie.
R1 ma 10Mega bo zapewne jej dobry obiektyw ma taką rozdzielczośc.
Po drugi R1 może mieć mniej agresywny algorytm odszumiania, dzięki czemu zachowuje większą ostrość fotek. A jak się komuś szum nie podoba to lepiej go usunąć na PC najnowszymi programami do odszumiania i to w takim stopniu jak się chce, a nie w takim jak chce soft aparatu.

Szum to jest jeden z parametrów aparatu, w przypadku lustra można go "poprawiać" jasną optyka, więc nie można powiedzieć D50 szumi najmniej :wink: należy porównywać body z obiektywem. Np goła matryca E-500 szumi więcej od D50 powiedzmy o 1 i 1/2EV, ale jeśli do E-500 dokręcimy obiektyw który jest jaśniejszy o te 1 i 1/2EV i dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć ISO o 1 i 1/2EV to fotki z D50 i E-500 wyjdą zaszumione w tym samym stopniu. Jasność optyki to nie wszystko. Niektóre obiektywy dają ostrzy kontrastowy obraz przy mocno otwartej przesłonie, w innych obiektywach należy przesłonę przymykać aby obraz był ostry. Więc może się okazać że mocniej szumiącym body z odpowiednią optyką zrobimy technicznie lepsze zdięcie niż nałoszumnym body z kiepską opytką. Poza tym jakość fotki psują nie tylko szumy ale i inne wady obiektywu, np. aberracje, nierównomierna ostrość i kontrast na całym kadrze itp.
Tak R1 może mniej "szumieć" od lustraznek z kiepskimi (ciemnymi) obiektywami.
Patrząc się na parametry obiektywu od R1 można spokojnie założyć, ze gdyby był do lustrzanki to kosztowałby spokojnie 2000 do 3000zł czyli tyle ile kosztują dobre obiektywy w tym zakresie ogniskowych do lustrzanek. Cena R1 to w więcej niż w 50% cena dobrego obiektywu. Jeśli do tego nie będzie aberrował (a zapowiadają ze nie będzie), jeśli będzie telecentryczny (a jest taki właśnie), to znajdzie się duzo osób które, go świadomie wybiorą.

środa, 16 listopada 2005, 23:39

Frog chłopcze miły, jak na razie z tego co sobie tutaj poczytałem to widzę że Ty masz słabe pojęcie w temacie, a innych starasz się uświadamiać.
Przypadkiem się pomyliłem pisząc 8080, zamiast 8800 mój błąd. Natomiast co do mojej znajomości na sprzęcie i fotografi , podejrzewam że nigdy mojego poziomu nie osiągniesz synku. Słuchaj starszych i bardziej doświadczonych kolegów, a swoje przekonania i mądrości wyczytane na innych forach zachowaj dla siebie. Śledziłem ten wątek od pewnego czasu, na ogół się nie udzielam bo za poważny jestem na to, ale jak czytam takie głupoty jakie Ty wypisujesz dzieciaku, to krew mnie zalewa. Najgorsze jest to ze Ty w to święcie wierzysz co piszesz, daj sobie spokój bo na totalnego idiotę wychodzisz, a do tego określasz ludzi którzy mają pojęcie o czym piszą jako niekompetentnych i na niczym się nie znających. Twoja wypowiedz odnośnie aberracji rozwaliła mnie totalnie, o matrycach nie wspomnę, proponuję sobie poczytać na ten temat trochę fachowej lektury. Może wtedy się dowiesz w jakich okolicznościach i kiedy występuje zjawisko zwane aberracją , zresztą ktoś wcześniej chciał to Tobie wyjaśnić, ale pewnie się nie znał! Dziwi mnie tylko fakt, że taki poważny facet jak Jacek daje się prowokować i cokolwiek udawadniać.
Jacek daj sobie spokój, on myśli że totalny amator z Ciebie.

czwartek, 17 listopada 2005, 00:08

jacek: porownujac fotki robione 5d5 i d50 z kitami oraz stalkami 50mm (produkcji minolty i nikona) stwierdzic moge ze szumy przy kitach przy iso 1600 sa minimalne, przy 3200 w minolcie zauwazalne ale nie przeszkadzajace, fakt ze przy 1600 i 3200 spada troche ostrosc ale to normalne w aparatach tej klasy. Przy czym nie zauwazylem widocznej roznicy w zaszumieniu w zaleznosci od tego ktory obiektyw byl zamontowany (takie roznicy nie zauwazylem tez w przypadku focenia 5d5 z sigma bodajze 100-300 bo takie fotki tez widzialem, nie jestem pewny dokladnie obiektywu ale mniejsza o to), struktura ziarna i jego "gestosc" sa podobne i widoczne tylko w ciemniejszych partiach obrazu.
Co do zaszumienia R1 to fotki mi dostepne (robione w tym samym miejscu co z lustrzanek) zmniejszylem do rozmiaru odpowiadajacemu mniej wiecej 6mpx i ziarno nadal przewyzszalo znacznie te z lustrzanek. O ile fotki r1 z "zooma" da sie jeszcze zaakceptowac, o tyle w najnowszym Foto Video Digital stwierdzili: "... oferuje on rowniez wyzsze ustawienia 1600-3200, jednak ze wzgledu na silna niebieska-turkusowa dominate pojawiajaca sie niezaleznie od warunkowoswietleniowych, czulosci te nie nadaja sie do praktycznego uzycia." Przy czym szumy R1 przy 1600 i 3200 sa kolorowe i bardzo wyrazne, nastepuje duzy spadek ostrosci i odwzorowania szczegolow.
Przyznam za to ze r1 odwzorowuje (zapewne za sprawa wiekszej matrycy) szczegoly lepiej w najnizszych czulosciach niz lustrzanki z kitami, chociaz roznica zauwazalna jest tylko przy duzym powiekszeniu. Sony takze lepiej niz obydwie lustrzanki odwzorowuje szczegoly w swietle (d5d przeswietla, a d50 przeswietla bardzo), natomiast w cieniach lepiej radza sobie lustrzanki. Co ciekawe zdjecia tabeli ostrosci wcale nie wskazuja tak duzej roznicy miedzy r1 i kitami, chociaz przyznac trzeba ze r1 radzi sobie lepiej szczegolnie na obrzezach kadru gdzie lustrzanki "mydla". Roznice te jednak sa widoczne tylko przy duzym powiekszeniu.
Mimo wszystko na pewno z hybryd Sony najlepiej radzi sobie w czulosciach do niedawna dostepnych tylko dla lustrzanek (no moze jeszcze fuji 9500 moze go przebic z tego co wiesci niosa ale nie widzialem jeszcze testow tego aparatu).
Twoja koncepcja zmniejszania za kazdym razem zdjecia w programach graficznych jest mi raczej obca. Zreszta zastanow sie czy r1 przy ustawieniach np 6mpx nie wyda takiego samego ziarna? Mysle ze bedzie podobnie. Programowe usuwanie ziarna nie zmieni faktu ze poprzez zaszumienie zdjecia utracone zostaly jego niektore szczegoly czego nie da sie poprawic.
Sony moglby byc konkurencja dla lustrzanek tej klasy gdyby kosztowal podobnie, dopoki jest drozszy o 1-1,5 tys od luster mysle ze nie ma szans. Co do samej ceny to mysle ze wynika ona glownie z nowej matrycy.
crop: do twojego poziomu sie nie znizam i odpowiadac nie bede i tak tez zostanie, jak sie uwazasz za takiego doroslego to najpierw naucz sie w cywilizowany sposob wypowiadac. Poki co masz jezyk osiedlowego dresa...

czwartek, 17 listopada 2005, 00:29

Do Admina - przysp[iesz ten artykul o R-1 bo sie nie wygrzebiemy z tego tematu. Mam nadzieje ze beda jakies porownawcze zdjecia z innymi lustrzankami.
Do innych - nie ma co pisac na razie. Podoba mi sie koncepcja Sony z szerokim obiektywem dobrej klasy w zestawie bo jak znam zycie kolegow to WSZYSCY zostali przy kicie jak na razie a to juz rok a niektorzy 2 lata. Ja tez mam kita 18-85 do Canona i szybko sie nie dorobie nowego 11-22 czy cois. Teraz dopiero kolezanka zamowila pierwszego Tamrona czyli ob. z innej bajki.
A o szumach pogadamy jak nabede go w koncu droga kupna. A potem zrobie test. Mysle ze od przyszlego tyg. bedzie w sprzedazy w sprzedazy.
Choc jak mowil Bruce Lee o karatekach pokazujacych sile na ilosci roztrzaskanych cegiel - "cegla nie "odda" ciosu"

czwartek, 17 listopada 2005, 03:26

wiec proponuje zeby kazdy wrzucal tutaj linki do fotek z r1 i lustrzanek,
1) http://www.dpreview.com/articles/sonydscr1/page12.asp
d5d jest na steves-digicams.com

czwartek, 17 listopada 2005, 10:17

no co jest ? tyle osob sie wypowiadalo na temat R1 a nikt nie ma linkow do zdjec? ;)

piątek, 18 listopada 2005, 12:46

http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3590 test Nikon D50, Canon EOS 350D, KonicaMinolta Dynax 5D, Pentax istDs, Olympus E-500, Sony Cyber-shot R1

piątek, 18 listopada 2005, 16:05

Smiesznie porownane szumy z matrycy 10mln i Nikona 6 mln. Szkoda ze nie pomniejszono obrazka z Sony lub powiekszono inne zeby zobaczyc naprawde jakie sa szumy. Widac ze artykul pisal Nikonowiec. Poza tym nie wiem dlaczego wszyscy lubia to lustro? Przeciez na EV najlepiej widac caly kadr (a nie 85% jak w wiekszosci lustrzanek) oraz rozlozenie kontrasow na zdjeciu , no i nietrzeba lezec na ziemi jak sie fotografuje stokrotki ...

piątek, 18 listopada 2005, 18:12

no odchylany LCD to na pewno wielka zaleta, jednak jak ktos zajmuje sie fotografia macro za pomoca lustrzanki to raczej uzywa "przejsciowki" doczepianej do wizjera pod katem 90 stopni. Poza tym z tego co wiem pokrycie kadru w d50 i d5d wynosi 95%, pomijasz tez bardzo istotna zaleta wizjera optycznego, dokladniejszy obraz i o wiele latwiejsze przez to ostrzenie manualne.

piątek, 18 listopada 2005, 19:15

Rafi To Twój pierwszy post na forum.. witam więc serdecznie.. co ważniejsze jest to mądry post. Mam nadzieję że nie uciekniesz z tego forum.. a jeśli nawet to zapraszam na.. dowiesz się ;)

Dodam tylko, że różnice (wady i zalety) dotyczą w dużej mierze różnic pomiędzy kompaktem a lustrem. Kompakty mają swoje niezaprzeczalne atuty.. lustra też.. tym razem jednak jakość zdjęć jest podobna. Gdyby jeszcze jakość wizjera optycznego poprawić (kilkukrotnie).. mnie osobiście te cyfrowe paskudztwo w mojej A1 męczy..
Morał: teraz każdy ma prawdziwy wybór pomiędzy lustrem a kompaktem.. jakość zdjęć już tak daleko od siebie nie odbiega.

poniedziałek, 21 listopada 2005, 18:00
Moderator

jeśli nawet to zapraszam na.. dowiesz się

bonnum, nie przesadzaj już...

poniedziałek, 21 listopada 2005, 20:04

Vendeur oj nie czep się.. co złego w zapraszaniu kogoś gdzieś :?:
W końcu wielu z nas jest na kilku forach :!:

poniedziałek, 21 listopada 2005, 21:29
Moderator

Vendeur oj nie czep się.. co złego w zapraszaniu kogoś gdzieś
W końcu wielu z nas jest na kilku forach

Oboje dobrze wiemy o co chodzi... ;)

poniedziałek, 21 listopada 2005, 22:43

poniedziałek, 21 listopada 2005, 23:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona