Teraz jest wtorek, 11 grudnia 2018, 15:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Obiektywy do aparatów analogowych dla SONY @ A100 
Autor Wiadomość

Post Obiektywy do aparatów analogowych dla SONY @ A100
Zastanawiam się, jaką lustrzankę kupić. Wyboru muszę dokonać pomiędzy SONY A100 a Pentaxem K100D. Za Pentaxem przemawia fakt, że dzięki stabilizacji matrycy, kupując za parę groszy adapter M42 mogę używać świetnych obiektywów z aparatów analogowych, które chodzą po xx zł-500zł : za grosze można skompletować rewelacyjny zestaw.
Czy do SONY A100 istnieje również możliwość używania takiej optyki poprzez adapter?
Czytałem też na tym forum opinię, że jeśli chcę używać starych obiektywów to potrzebuję większej rozdzielczości matrycy (ok10-11 Mpx)? Normalnie te 6 Pentaxa wystarczyłoby mi w zupełności (wątpię, że będę kiedykolwiek robił odbitki większe niż A3).

środa, 8 sierpnia 2007, 10:42
Cos chyba Ci ktos namieszal analogowe obiektywy to raczej nie wyrabiaja przy wyzszych rozdzielczosciach. Troche tez dziwne wybieranie lustrzanki pod wzgeldem analogowych obiektywow ale jak ktos lubi ostrzyc recznie itd. to pentax bedzie najlepszym chyba mozliwym rozwiazaniem a najlepiej to samsung GX-10. Do sony tez sa adaptery. W pentaxie bedzie dzialac do tego stabilizacja z kazdym obiektywem a w sony to chyba raczej tylko dziala z obiektywami systemowymi ale pewnosci nie mam.

środa, 8 sierpnia 2007, 11:37

Troche tez dziwne wybieranie lustrzanki pod wzgeldem analogowych obiektywow ale jak ktos lubi ostrzyc recznie itd.

Głównie chodzi o to, że bardzo dobre obiektywy analogowe są duuużo tańsze niż do cyfrówek, a ja na pewno nie zamierzam wydać na obiektyw tyle co na aparat - albo i więcej (wiem, wiem - teraz ktoś powie, że powinno się liczyć z wydatkiem 1/3 na body i 2/3 na optykę, ale mnie po prostu nie stać na takie bajery. A BARDZO chcę fotografować lustrzanką cyfrową)
opiotr napisał(a):
Do sony tez sa adaptery. W pentaxie bedzie dzialac do tego stabilizacja z kazdym obiektywem a w sony to chyba raczej tylko dziala z obiektywami systemowymi ale pewnosci nie mam.

Czy ktoś coś na ten temat słyszał/wie/korzystał z tego?
Pozdrawiam, z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

środa, 8 sierpnia 2007, 15:17

bushto, kupując cyfrówkę w tzw dual kicie, np. coś Olympusa masz dwa obiektywy 14-42 i 40-150 w cenie poniżej 1000zł (w ekwiwalencie to zakres 28-300mm).

Jedyne obiektywy manualne jakie należy brać pod uwagę to obiektywy stałoogniskowe, bo stare analogowe zoomy to mają jakość tragiczną.

Kupując analogowe stałki będziesz miał problem z szerokim kątem, bo 28mm po cropie 1.5 to 42mm - dla tej ogniskowej najlepsze światło to 2.0 ale z takim światłem to ciężko coś znaleść, a jak znajdziesz to i cena wysoka, no i po cropie tracisz walor szerokiego kąta.

Wniosek - tani szeroki kąt w cyfrze to wyłącznie obiektyw kitowy.

Bardziej sensowny jest zakup obiektywo tele (dodatkowy efekt cropa). Ale zazwyczaj takie analogowe tele trzeba przymykać do f=8 aby fotka była znośna.

Wracając do Olympusa, to okazało się że oba obiektywy kitowe są dużo lepsze na małych f niż obiektywy mamualne, no i przewaga AF.

Z moich doświadczeń wynika, że jedynie do macro i portretu można rozważać zakup obiektywu manualnego.

Ale może tylko kity Olympusa są takie dobre. :wink:

środa, 8 sierpnia 2007, 15:47
Sony A100 posiada stabilizację matrycy,czyli stabilizacja jest w korpusie (w body).Oznacza to,że cokolwiek przypniesz do tego body to stabilizacja zawsze będzie działać(jeśli ją oczywiście wcześniej włączysz,bo można też cykać bez stabilizacji-jak kto woli).
Do A100 można kupić za grosze (chyba około 40 zł)adapter do starych,manualnych obiektywów m42.Są też adaptery odwrotnego mocowania,pozwalające przypiąć stare lub nowsze obiektywy,ale odwrotnie,co daje możliwość robienia zdjęć makro tanim kosztem.
Wiele tego typu rzeczy znajdziesz na allegro.
Do A100 możesz także kupić tanie,używane obiektywy KonicyMinolty-wtedy będziesz miał z auto focusem.Tego też sporo jest na allegro.
Nie wiem jaką rozdzielczość ma pentax,ale sony ma 10mpx.

środa, 8 sierpnia 2007, 16:29

Do A100 można kupić za grosze (chyba około 40 zł)adapter do starych,manualnych obiektywów m42.Są też adaptery odwrotnego mocowania,pozwalające przypiąć stare lub nowsze obiektywy,ale odwrotnie,co daje możliwość robienia zdjęć makro tanim kosztem.
Wiele tego typu rzeczy znajdziesz na allegro.
Do A100 możesz także kupić tanie,używane obiektywy KonicyMinolty-wtedy będziesz miał z auto focusem.Tego też sporo jest na allegro.

Ale z tego co słyszałem wyższość Pentaxa polega tu na tym, że na tych starych obiektywach ma potwierdzenie ostrości - chyba że Sony też to ma?

Cytuj:
Nie wiem jaką rozdzielczość ma pentax,ale sony ma 10mpx.

Pentax K100D to 6Mpx.

środa, 8 sierpnia 2007, 16:45

Daj jakieś przykłady tych "perełek".

środa, 8 sierpnia 2007, 23:45
Jacek2004 wejdź na allegro i sobie wybierz,tylko do twoich najlepszych na świecie olympusów to obiektywy KM pasować raczej nie będą.
O żadnych perełkach nie pisałem,tylko o obiektywach ogólnie,z których ktoś zainteresowany może sobie coś wybrać odpowiednio do swoich potrzeb.

bushto nie wiem czy A100 potwierdza ostrość,bo nie mam takiego konwertera.Ale może go kupię z ciekawości-mam kilka obiektywów od zenita.Nawet jeśli nie będzie potwierdzał ostrości to i tak łatwiej robić zdjęcia niż np:zenitem - nieostre można zobaczyć na lcd,skasować i zrobić ponownie.
Co do wielkości matrycy,to więcej pixeli to nie tylko wieksza odbitka,to także możliwość wykadrowania dowolnego fragmentu zdjęcia z jakością lepszą niż przy mniejszej ilości pixeli.

czwartek, 9 sierpnia 2007, 00:47
Sony A100 posiada stabilizację matrycy,czyli stabilizacja jest w korpusie (w body).Oznacza to,że cokolwiek przypniesz do tego body to stabilizacja zawsze będzie działać(jeśli ją oczywiście wcześniej włączysz,bo można też cykać bez stabilizacji-jak kto woli).

To co z tego ze stabilizacja jest matrycy, zeby dzialala sprawnie aparat 'musi wiedziec' jaki obiektyw jest podpiety (jaka ogniskowa). W pentaxie wpisuje sie recznie ogniskowa obiektywu i wtedy stabilizacja dobrze dziala. Niewiem czy jest taka mozliwosc w sony to ze jest stabilizacja matrycy to wcale nie oznacza ze dziala ze wszystkimi obiektywami jakimi sie podepnie, dziala z tymi ktore aparat jest w stanie 'zidentyfikowac'.

czwartek, 9 sierpnia 2007, 07:38

Jacek2004 wejdź na allegro i sobie wybierz,tylko do twoich najlepszych na świecie olympusów to obiektywy KM pasować raczej nie będą.
No właśnie byłem i patrzyłem, ale poza ewidentnymi gniotami nic ciekawego nie było. Nawet jakby pasowały do Olympusa to i tak nigdy takich badziewi bym nie kupił.

czwartek, 9 sierpnia 2007, 12:47
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]