Teraz jest środa, 19 grudnia 2018, 11:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Alfa 300 - moja opinia o aparacie 
Autor Wiadomość

Post Alfa 300 - moja opinia o aparacie
Tak jak obiecałem swego czasu, postanowiłem się podzielić swoimi spostrzeżeniami o tym aparacie z pkt widzenia amatora trochę zaawansowanego 8). Opinię będę uzupełniał w miarę postępów. Aparat kupiłem w niedzielę i od 4 dni go testuję; na razie w domu. Sprzęt zakupiony w Fotojokerze z obiektywami Sigmy 18-200 oraz 17-70. Pierwsze na co zwróciłem uwagę to ciężar. W porównaniu do A1 wzrost ciężaru jest bardzo odczuwalny, tym bardziej, że podpięte obiektywy też się odznaczają sporą masą. W sumie aparat + obiektyw Sigmy to jest ok 1 kg. Druga sprawa to klapka na kartę pamięci. Kiedy przyjmuję postawę, przyciskam aparat do oka, taki układ, przynajmniej w moim przypadku powoduje, że palec spoczywa na klapce, która się zaczyna ruszać. Jest to trochę nieprzyjemne wrażenie. LV w pomieszczeniu oświetlonym światłem żarowym nie sprawuje się najlepiej. Można oczywiście rozróżnić szczegóły kadru ale wszystko jest takie ziarniste. Na szczęście ustawienie ostrości w/g LCD jest możliwe, zwłaszcza jeżeli się użyje funkcji inteligentnego teleobiektywu, która jest dostępna jako oddzielny przycisk na obudowie aparatu. No i być może w świetle dziennym LV działa lepiej.
Stabilizacja, tutaj się nie zawiodłem, działa jak w A1 i działa skutecznie. Oczywiście są ograniczenia, które wychodzą przy obiektywie 18-200. Tutaj ze względu jak podejrzewam na większe wymiary matrycy przy ekwiwalencie ogniskowej 300 mm max czas to jest 1/25 s i to ze znakiem zapytania, Krótko mówiąc bez statywu nie podchodź, bo żadne SSS nie pomogą.
ISO, zmora wszystkich. Ale ja mając w pamięci wyczyny mojej A1 na ISO 800 stwierdzam, że ISO 1600 w A300 działa bardzo dobrze bez żadnych widocznych szumów. Na cropach oczywiście widać ziarna ale są one tak ładnie rozmyte, że na moje potrzeby wystarczy. Przy dalszych opiniach wstawię jakieś przykładowe zdjęcie, nawet jeżeli w międzyczasie się pogorszy :wink:
Obiektywy, z pewnych względów wybrałem produkty Sigmy jako tańsze i lepiej spełniające moje oczekiwania, zwłaszcza 17-70/2,8-4,5 Macro. Przed wyborem przeczytałem wiele opinii i testów. Utwierdziły mnie one w moim wyborze. Z negatywnych stron Sigm podkreślano FF/BF, które bardzo często występuje. Wykonałem test bateryjkowy i z przykrością stwierdziłem, że mnie też dopadł problem BF przy 17-70 (18-200 o dziwo nie miało tego problemu). BF występuje w zakresie ogniskowych 17-30. Zastanawiam się czy będzie mi to przeszkadzało. Postanowiłem, że zanim będę to naprawiać to sprawdzę to na otwartej przestrzeni przy większych odległościach. Sigma oficjalnie przyznaje się, że jej obiektywy mogą mieć problem z AF ale usuwa je w ramach gwarancji. Mniej radosna informacja to ta, że do kalibracji obiektyw należy wysłać najczęściej razem z aparatem. Według Sigmy kalibracji poddawany jest tylko układ elektroniczny obiektywu. Skoro jestem przy obiektywach to chciałbym zwrócić uwagę na bagnet w aparacie. Jest on metalowo-plastikowy. Powierzchnia czołowa jest metalowa natomiast gwint jest plastikowy. Mogę mieć tylko nadzieję, że gwint nie wyrobi się zbyt szybko, choć w jednym z testów widziałem plastikowy bagnet obiektywu Sony po bodajże miesięcznym intensywnym użytkowaniu podczas testów z wyraźnymi śladami zużycia.
Balans bieli, cóż tutaj standard. Przy świetle żarowym automat sobie nie radzi. Na szczęście ustawienia własne WB działąją bardzo dobrze. W moim przypadku temperatura barwowa została ustawiona na 2500K co pozwoliło wiernie oddać kolory. Niepokoi tylko, że 2500K to jest skrajna temperatura jaką można w Sonym ustawić.
Ergonomia w moim odczuciu jest poprawna; może to efekt używania już aparatów Minolty. ISO, AEL, samowyzwalacz, SSS, inteligentny teleobiektyw mają swoje własne przyciski na obudowie. Klawisz Fn umożliwia szybki dostęp do menu, gdzie w przejrzysty sposób można ustawić za pomocą kursora takie parametry jak: tryb błysku, pomiar światła, tryb autofokusa, obszar AF, balans bieli i D-Range. Ta ostatnia funkcja to jest wydobywanie szczegółów z cieni. Muszę przyznać, że to działa, aczkolwiek muszę jeszcze bardziej ją przetestować.
To by było na tyle na dzień dzisiejszy. Mam nadzieję, że następnym razem wstawię jakieś fotki co by unaocznić wady i zalety aparatu oraz obiektywów.

czwartek, 22 stycznia 2009, 21:36

Post Re: Alfa 300 - moja opinia o aparacie
SamP napisał(a):
wzrost ciężaru jest bardzo odczuwalny, tym bardziej, że podpięte obiektywy też się odznaczają sporą masą. W sumie aparat + obiektyw Sigmy to jest ok 1 kg
Są body co same ważą 1kg, dobry obiektyw też potrafi ważyć około 1 kg, lampa dodatkowe 0.5kg - wiec jest co dźwigać, ale taka wga to niezła masa stabilizacyjna. Do tego dochodzi kilka kilogramów w torbie/plecaku, więc jak niejednokrotnie pisałem decydując się na lustrzankę musimy liczyć się z dzwiganiem wielu kilogramów.

SamP napisał(a):
Oczywiście są ograniczenia, które wychodzą przy obiektywie 18-200. Tutaj ze względu jak podejrzewam na większe wymiary matrycy przy ekwiwalencie ogniskowej 300 mm max czas to jest 1/25 s i to ze znakiem zapytania
Bez stabilizacji dla 300mm należy ustawiać czas nie dłuższy niż 1/300sek. Stabilizacja daje góra 2eV pewności czyli aby być pewnym nieporuszenia fotki nie należy ustawiać czasy dłuższego niż 1/75sek. Jeśli musimy dłużej naświetlać to faktycznie statyw lub inna stabilna podpórka jest konieczna.

SamP napisał(a):
Na cropach oczywiście widać ziarna ale są one tak ładnie rozmyte, że na moje potrzeby wystarczy.
Tyle, ze te ładne rozmycia, również ładnie rozmywają detale. Z resztą, w takich warunkach lepiej robić RAW i usuwać szum przy wywoływaniu RAwu lub w dalszym procesie, daje to zawsze o niebo lepsze wyniki niż JPEG z wprost z aparatu.

SamP napisał(a):
Niepokoi tylko, że 2500K to jest skrajna temperatura jaką można w Sonym ustawić.
Przy wywoływaniu RAWa można ustawić WB w o wiele większym zakresie.

SamP napisał(a):
Ergonomia w moim odczuciu jest poprawna; może to efekt używania już aparatów Minolty. ISO, AEL, samowyzwalacz, SSS, inteligentny teleobiektyw mają swoje własne przyciski na obudowie. Klawisz Fn umożliwia szybki dostęp do menu, gdzie w przejrzysty sposób można ustawić za pomocą kursora takie parametry jak: tryb błysku, pomiar światła, tryb autofokusa, obszar AF, balans bieli i D-Range.
Są dostępne body na rynku, które pozwalają przyciskami ustawić to co już jest w A300 tylko w menu. Np. nie wyobrażam sobie abym "tryb błysku, pomiar światła, tryb autofokusa, obszar AF" musiał ustawiać w menu. Takie podstawowe rzeczy to powinny być widoczne na pasku w wizjerze.

piątek, 23 stycznia 2009, 10:38

Ponieważ zdjęcie jest lepsze niż 1000 słów więc wkleję parę fotek. Robione Sigmą 17-70/2,8-4,5 Macro ze statywu. Exify mam nadzieję zachowane :)
Załącznik:
Komentarz: Balans bieli 2500K ustawiony w domu. Podoba mi się granat nieba
dsc00619s.jpg
dsc00619s.jpg [ 97.66 | Przeglądane 542 razy ]

Załącznik:
Komentarz: Balans bieli żarówka. Tak mniej więcej scena została zarejestrowana przez moje oko. Żółć jest wynikiem oświetlenie przez lampy sodowe.
dsc00622s.jpg
dsc00622s.jpg [ 95.62 | Przeglądane 295 razy ]

Załącznik:
dsc00626s.jpg
dsc00626s.jpg [ 78.25 | Przeglądane 325 razy ]

Załącznik:
dsc00632s.jpg
dsc00632s.jpg [ 90.38 | Przeglądane 429 razy ]

Zdjęcia jak widać robione w nocy z czasami nawet do 3,2 s. ISO 200. Myślę, że jeżeli chodzi o szumy to dla mnie wystarczy :D No ale to jest moje zdanie. Kto chce wyrobić własne, ma okazję obejrzeć. Zdjęcia oczywiście nieobrabiane (tylko zmniejszone), prosto z aparatu. Jakoś nie lubię tej całej obróbki w komputerze.
A na koniec mały przykład GO.
Załącznik:
Komentarz: smok:)
dsc00169s.jpg
dsc00169s.jpg [ 111.62 | Przeglądane 393 razy ]

sobota, 31 stycznia 2009, 01:02

Nadszedł czas by się zmierzyć z szumami. Tutaj też zaprezentuję zdjęcia wykonane przy różnych ISO. Ocenę pozostawiam oglądającym. Niestety zdjęcia trochę "ważą", ale by oceniać szumy "ważyć" muszą. Ocenę najlepiej przeprowadzić powiększając do 100% na ekranie (polecam fragmenty gdzie są dachówki). Zdjęcia robione obiektywem SIGMA 18-200/3,5-6,3 ze statywu. Parametry ekspozycji dobierane według wskazań światłomierza aparatu przy stałej przysłonie 7,1.
Załącznik:
Komentarz: ISO 100
DSC00784.JPG
DSC00784.JPG [ 2.24 | Przeglądane 478 razy ]

Załącznik:
Komentarz: ISO 200
DSC00785.JPG
DSC00785.JPG [ 2.48 | Przeglądane 283 razy ]

Załącznik:
Komentarz: ISO 400
DSC00786.JPG
DSC00786.JPG [ 2.44 | Przeglądane 237 razy ]

Załącznik:
Komentarz: ISO 800
DSC00787.JPG
DSC00787.JPG [ 2.97 | Przeglądane 284 razy ]

Załącznik:
Komentarz: ISO 1600
DSC00788.JPG
DSC00788.JPG [ 2.43 | Przeglądane 303 razy ]

Załącznik:
Komentarz: ISO 3200
DSC00789.JPG
DSC00789.JPG [ 3.07 | Przeglądane 412 razy ]

niedziela, 8 lutego 2009, 21:46

Witajcie :)
Przed 2 godzinami zakupiłam alfe 300 :) I jestem szczerze zadowolona :)

niedziela, 22 lutego 2009, 17:34

olisienka napisał(a):
Witajcie :)
Przed 2 godzinami zakupiłam alfe 300 :) I jestem szczerze zadowolona :)
2 godziny po zakupie wszyscy są zadowoleni, bo w organiźmie mają jeszcze sporo adrenaliny :wink: Refleksja przychodzi nieco później.

poniedziałek, 23 lutego 2009, 09:50

całkowicie spełnia wszystkie moje oczekiwania. Serdecznie polecam- naprawde świetna sprawa

niedziela, 15 marca 2009, 13:20

Jestem skonsternowany. W wątku, gdzie teoretycznie nie powinno być żadnych wpisów, ewentualnie wpisy z pytaniami doprecyzowującymi, są już dwa wpisy pochwalne, które tak naprawdę nic ze sobą nie niosą. Mając w pamięci informację z netu, zastanawiam się, który to PR-owiec Sony tak się udziela. Nie to, że Sony jest złe (w końcu sam je wybrałem) ale trzeba zdawać sobie sprawę, że taki wybór to jest swoisty kompromis, który opisałem wcześniej. Fotograf świadomy swoich potrzeb może ocenić na podstawie materiałów, które zaprezentowałem, czy aparat spełnia jego oczekiwania czy też nie. Jeżeli ktoś tego nie potrafi zrobić, to znaczy, że każda lustrzanka będzie dla niego dobra, a najlepszy będzie jakiś zaawansowany kompakt.

niedziela, 15 marca 2009, 13:47

Po dłuższej przerwie ciąg dalszy moich spostrzeżeń. Aparat wymaga dodatkowego akumulatora, chociaż oryginalny akumulator jest bardzo wytrzymały. Dzień focenia wytrzymuje tzn. ok. 250 fotek. Tutaj należy wyjaśnić jedną sprawę - instrukcja podaje wydajność akumulatora na poziomie 710 zdjęć (bez LiveView) i 430 zdjęć z LV. Ale metoda, na którą powołuje się instrukcja nie uwzględnia przeglądania zdjęć po ich wykonaniu, częstego ostrzenia bez wykonania zdjęcia lub automatycznego AF, który potrafi pracować non-stop. To zużywa energię, która w moim przypadku i przy takim użytkowaniu wystarcza właśnie na tyle zdjęć. Od razu dodam-250 zdjęć to i tak jest bardzo dużo, przynajmniej dla mnie.
Jako drugi akumulator zakupiłem akumulator Titan firmy Phottix. Cena umiarkowana: 80 zł wobec 277 w FJ za oryginał. Elektronika działa, procent naładowania jest wyświetlany, czas działania porównywalny z oryginałem. Jedyna różnica jest taka, że przy intensywnym użytkowaniu (kilka zdjęć pod rząd z lampą) potrafi wyświetlić drastyczny spadek poziomu naładowania np z 90% na 50%. Po niedługim czasie wskazanie wraca do normy. To moim zdaniem to drobiazg.
Niestety są i mniej pocieszające obserwacje. Na 90 % mam jakiś problem z AF i to w puszce. Na krótkich ogniskowych i przy pełnej dziurze aparat ustawia ostrość za obiektem. Początkowo zwalałem to na fakt, że obiektywy to SIGMY, o których krążą nienajlepsze opinie właśnie ze względu na AF. W tym celu zakupiłem obiektyw kitowy 18-70. Stwierdziłem ten sam objaw. 10% zostawiam jeszcze na sprawdzenie aparatu w FJ ze stałką 50 mm.
Stwierdziłem ponadto, że najprawdopodobniej matryca jest nieco przekrzywiona względem wizjera. Być może to jest również przyczyną słabego działania AF. No cóż, niedługo wyjeżdżam na wojaże, więc nie mam czasu oddać aparatu do serwisu. Wady są, niemniej mam świadomość ich istnienia i mogę nieco je zminimalizować. Aparat po powrocie najprawdopodobniej pojedzie do serwisu; będę miał okazję opisać jak sprawuje się serwis SONY 8)

niedziela, 17 maja 2009, 21:36

Szumy i stabilizacja jak w każdym innym systemie zależą od ustawień fotografującego. Przyklad zdjęcia zrobionego bez statywu ze stabilizają.
http://www.dfv.pl/gallery/members/wiszk ... Id=1550596
A300 +Tamron 17-50/2,8 ISO 800

czwartek, 23 lipca 2009, 19:23

No i mam ciąg dalszy moich rozważań o A300. Dotyczy to tym razem serwisu. Jak już wcześniej wspominałem, miałem zastrzeżenia co do AF. Ostatnio jednak ten problem mocno się nasilił. Przy 17 mm i całkowicie otwartej przysłonie, ostrość była ustawiana poza skalą tabeli. To już było nie do przyjęcia, tym bardziej, że niedługo kończy się gwarancja. Aparat odesłałem więc wczoraj tj. 12-01-2009. Dzisiaj otrzymałem wiadomość z CSI (serwis SONY), że aparat został już naprawiony i odesłany. Oznacza to, że jutro powinienem mieć go w domu!. Dwudniowa naprawa z wysyłką z Białegostoku do Warszawy robi wrażenie. Z opisu naprawy, który dostałem na maila, wynika, że regulowana była stabilizacja matrycy i AF. Ciekaw jestem czy naprawa mnie zadowoli, bo jeżeli chodzi o szybkość działania serwisu jestem pod wrażeniem.
Oczywiście, najlepiej aby sprzęt się nie psuł. Dobrze jednak mieć świadomość, że jeżeli jednak sprzęt padnie, to serwis zadziała przynajmniej szybko. Czy skutecznie - powiem jutro lub pojutrze.

środa, 13 stycznia 2010, 19:58

Niestety, jednak nieskutecznie :( Z początku wszystko było w porządku, trafiał w punkt. Jednak po zrobieniu kilkunastu zdjęć ostrość znowu zaczęła uciekać. W efekcie, dzisiaj aparat powędrował z powrotem do serwisu :(

piątek, 15 stycznia 2010, 15:49

Powtórna wizyta w serwisie skończyła się właściwie niczym. Nie to, że serwis sprawę olał. Podeszli bardzo poważnie. Aparat wysłałem w piątek a w poniedziałek miałem telefon z serwisu. Miły pan stwierdził, że według nich wszystko jest w porządku a na podstawie zdjęć, które im przesłałem mogą co najwyżej domniemywać, że w pokoju było nieco za ciemno. Ponadto dla prawidłowego działania AF powinno się wybierać powierzchnie prostopadłe do obiektywu a nie pochylone tak jak w przypadku kart testowych Nikona. Porozmawialiśmy prawie pół godziny, omawiając procedury testowe jakie serwis stosuje do regulacji AF, jak działa AF (szczególnie w SONY), że poprzednim razem mój aparat rzeczywiście miał BF i koniec końców doszedłem do wniosku, że w sztucznych warunkach takich jak u mnie w mieszkaniu, AF może szwankować a i ja chyba nie do końca się przyłożyłem do tego testu. W efekcie w duchu wzajemniego zrozumienia :? Serwis odesłał mi aparat. Otrzymałem go we wtorek. Trzeba podkreślić raz jeszcze, że szybkość działania serwisu zrobiła na mnie wrażenie.
Aparat dostałem i mimo wszystko jeszcze raz sobie popstrykałem nim zdjęcia. Nieco się przyłożyłem i... wywaliłem kartę testową. To jest zbyt stresujące i może w skrajnych przypadkach prowadzić do paranoi. Ostrość jakby wróciła na swoje miejsce :lol: Jak mrozy nieco zelżeją, wyjdę na otwartą przestrzeń i tam w pełni ocenię jak działa AF. Aparat w końcu służy do robienia zdjęć a nie do testowania :D
PS1 Dobrze mieć wykupioną na wszelki wypadek dłuższą gwarancję. Swoje naprawy robiłem co prawda w ramach rocznej gwarancji ale na wszelki wypadek pod sam koniec wykupiłem przedłużenie.
PS2 Za drugą naprawę jakby nie było nieuzasadnioną nie zapłaciłem ani złotówki. To też na plus serwisu.

poniedziałek, 25 stycznia 2010, 21:18

Faktycznie serwis Sony budzi podziw. Fachowców mają niesamowitych. Bardzo sprawnie poszło im uświadomienie klienta, ze jego NIESPRAWNY aparat jest SPRAWNY. :wink:

wtorek, 26 stycznia 2010, 10:35

Chyba jednak zbyt pobieżnie przeczytałeś mego posta. Tu mi się przypomina takie coś: i samochód i traktor mają po cztery koła ale samochodem nie wyjedziesz w pole orać a traktorem na tor formuły 1 :D

wtorek, 26 stycznia 2010, 17:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona