Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 00:03

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Prędkość przesłony 
Autor Wiadomość
Post Prędkość przesłony
Co to znaczy, że przesona w moim aparacie otwiera sie i zamyka z przedkościa 1/500 albo 1/100?????
I powiedzcie mi czy jest lepiej jak sie ta przesłona otwiera szybciej czy jak wolniej????

niedziela, 2 stycznia 2005, 17:52

W WIELKIM skrocie: Ta liczba oznacza, jak dlugo jest naswietlana klisza (matryca) w aparacie. A ustawia sie ja zaleznie od oswietlenia... nie ma sensu dyskutowac nad wyzszoscia jednego czasu nad drugim. W roznych waryunkach, potrzebujesz roznych czasow: w nocy -dlugich (kilka sekund), w sloneczny dzien - duuuuzo mniej.

niedziela, 2 stycznia 2005, 18:52

nie bardzo wiem czy pytaniejest na zarty, czy na serio...

Przysłona obiektywu (diafragma) - element mechaniczny umieszczony w obiektywie aparatu fotograficznego regulujący wielkość czynnego otworu obiektywu i tym samym natężenie światła, które po przejściu przez obiektyw pada na film lub matrycę CCD. Wielkość przesłony jest odwrotnie proporcjonalna do ilości wpuszczanego światła do wnętrza aparatu. Za pomocą przesłony reguluje się głębię ostrości obrazu.

predkosci sa migawki i podejrzewam ze o to Ci chodzi; co do czasow - zalezy do jakich zdjec i w jakich sytuacjach...
podaj jakies szczegoly...

niedziela, 2 stycznia 2005, 18:57

o widzisz - shadoow juz Ci napisal "conieco"
;-)

niedziela, 2 stycznia 2005, 19:00
Ale przysłone obiektywu zdejmuje jak chce robić zdjencia, bo ona nie reguluje ilości światła, tylko zasłania obiektyw! Czemu piszesz nieprawde?????
Ale jak mi pisze, że przysłona się otwiera z prędkością 1/500 to jest dobrze?

niedziela, 2 stycznia 2005, 19:07

Ale przysłone obiektywu zdejmuje jak chce robić zdjencia, bo ona nie reguluje ilości światła, tylko zasłania obiektyw! Czemu piszesz nieprawde?????

A myslalem ze pisze po ludzku :shock:

niedziela, 2 stycznia 2005, 21:10

To raczej jest zaślepka :lol: Może i mechaniczna, ale zaślepka. Przesłona jest "głębiej" w obiektywie.

Przecież Ci piszemy: im więcej światła, tym krótsze naświetlanie, w słoneczny dzień 1/500 będzie dobra, może trzeba będzie użyć jeszcze krótszej, rzędu 1/1000. Poza tym to, jak długo będzie trwało naświetlanie zależy jeszcze od przesłony, im większa wartość F, tym dłuższe naświetlanie, bo otwór, przez który wpada światło jest mniejszy. Tego nie da się ot tak podać, optymalne wartości się zmieniają w zależności od efektów, jakie chcemy uzyskać na zdjęciu i od warunków oświetleniowych otoczenia.

niedziela, 2 stycznia 2005, 21:31

może jemu chodzi o dekielek z obiektywu, a Wy mu to jakieś świetlne teorie od razu wypisujecie... :lol:

niedziela, 2 stycznia 2005, 21:51

tak jak myslalem - ten post5 jest raczej na zarty; kto na serio pisalby o dekielku na obiektyw jako o przyslonie...
ustawienia czasow dekielka... :?:
jaki to aparat :?:

niedziela, 2 stycznia 2005, 22:16

nikt nie pisze tu nieprawdy, tylko nie bardzo rozruzniasz przyslone, predkosci migawki i dekielek na obiektyw... :?

niedziela, 2 stycznia 2005, 22:20
1) to co sie zdejmuje z obiektywu to jest zaslepka lub inaczej dekielek. Sluzy ochronie obiektywu gdy nie jest uzywany (czyli jak nie robisz zdjecia).
2) przeslona lub inaczej przyslona (roznie sie uzywa): przyrzad do regulacji ilosci swiatla wpadajacoego do aparatu. Najczesciej w formie ruchomego pierscienia zlozonego z zespolu blaszek zachodzacych na siebie, co pozwala zmieniac -> wielkosc przeslony. Gdy jest calkowicie otwarta mowimy o pelnym otworze obiektywu (max swiatla). Przymykajac ja - zmniejszamy ilosc swiatla wpadajacego do aparatu (czyli tego ktore bierze udzial w naswietlaniu filmu/matrycy). Zmiejszamy gdy obiekty sa na przyklad bardzo jasne.
[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Przysłona[/url]
[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Zakres_przysłon[/url]
3) migawka - urzadzenie do regulacji czasu w jakim blona/film/matryca bedzie naswietlana. To wlasnie o tym piszesz - 1/100 ; 1/500 - to sa przykladowe czasy otwarcia migawki. Jednostka to sekunda - 1/100 to jedna setna sekundy. Dlugosc naswietlania wplywa na efekt. Jak latwo sie domyslic z powyzszego konieczna jest wspolpraca przeslony i migawki - badz recznie, badz automatycznie.

Odpowiednia kombinacja przyslony i czasu naswietlania (czasu otwarcia migawki) daje ekspozycje.
Nie ma tutaj kwestii lepiej-gorzej. Zaleznie od efektu jaki sie chce uzyskac, od obiektu fotografowanego, jego jasnosci, odlegosci od aparatu, ruchliwosci obiektu (i czy chce sie ruch zamrozic na zdjeciu czy rozmazac), czulosci filmu/matrycy - stosuje sie odpowiednie pary czas-przyslona.
Generalnie to material na dobra ksiazke, wiec wybacz ze ci nie wypisze. Kup sobie jakas ksiazke o fotografii na allegro, najlepiej cos starego, nie kupuj nic o foto cyfrowej. Polecam "Fotografowanie nie jest trudne" autor: Płażewski. Dowiesz sie tego wszystkiego o co pytasz. Ksiazka stara ale swietna, dostepna za kilka zl na allegro.

niedziela, 2 stycznia 2005, 23:16
A kimże Ty właściwie jesteś?-odparł wzgardliwie gąsienica. :mrgreen:
Gościem Bartkiem W. czy innym gościem :?:
I do kogo są te słowa?
Gość napisał(a):
Kup sobie jakas ksiazke o fotografii na allegro, najlepiej cos starego, nie kupuj nic o foto cyfrowej

Do porzednika, czyli Emesa, czy do autora postu Bartka W.

Ciekawy post, tylko troszeczkę tu straciłem orientację(zwykle się cytuje osobę,której się odpowiada). Moja niewiedza powoduje, że się gubię. Czy mógłbyś mi to naświetlić Gościu? :roll:
pzdr ar

poniedziałek, 3 stycznia 2005, 00:19
Jestem innym gosciem. To ja napisalem ten dluugi post. I nie tylko ten. Slowa kieruje do BartkaW - prziecez to on pytal, wiec mu wyjasnilem. Ksiazke takze jemu polecam. Generalnie wszystko jest odpowiedzia na pytanie startowe. Do nikogo innego nic nie pisalem. Zrowia.

poniedziałek, 3 stycznia 2005, 01:46
Kurcze, glupio wyszlo. Jestem tym gosciem co napisal ten post:
Cytuj:
Moze uscisle:
1) to co sie zdejmuje z obiektywu to jest zaslepka lub inaczej dekielek. Sluzy ochronie obiektywu gdy nie jest uzywany (czyli jak nie robisz zdjecia).
2) przeslona lub inaczej................................

Napisalem innym gosciem, majac na mysli "nie tym, co BartekW"

poniedziałek, 3 stycznia 2005, 01:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]