Teraz jest piątek, 25 maja 2018, 14:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Aberacja chromatyczna w Fuji S5500 
Autor Wiadomość
Post Aberacja chromatyczna w Fuji S5500
Witam kolegów. To mój pierwszy post na tym forum. Szukam taniego aparatu cyfrowego z dobrym w swojej klasie obiektywem. Ostatnio miałem Canona A75. Ogólnie dość dobry aparat, ale mający wady i niestety mały zoom optyczny. To, co mnie denerwowało w tym aparacie to bardzo wielka aberacja chromatyczna. Chciałem zapytać jak ten parametr wygląda w S5500. Interesuje mnie tez jakość wizjera optycznego w tym Fuji. Pozdrawiam
Jasiu.

niedziela, 3 lipca 2005, 01:17

bardzo wielka aberacja chromatyczna

nie wymagaj cudów od aparatów w tym przedziale cenowym... poza tym co to dla Ciebie jest "wielka" aberacja? najlepiej pokaż fotke...

DJ-Jasiu napisał(a):
jakość wizjera optycznego w tym Fuji.

to nie jest wizjer optyczny, to EVF - elektroniczny wyświetlacz (nie mylić z monitorkiem LCD), masz możliwość przełączania czy chcesz widzieć obraz na LCD czy w tym wizjerze... ale cały czas jest to obraz z tego co "widzi" matryca (w odróżnieniu od lustrzanek cyfrowych w których widać obraz widziany "przez obiektyw")
EVF jest fajne jak np. w słoneczny dzień na LCD słabo widać, ale ostrzyć manualnie to sie na tym nie da...

pozdrawiam

niedziela, 3 lipca 2005, 17:46
Odnośnie tego wizjera wyczytałem, że ma rozdzielczość 115,000 podobnie jak wyświetlacz LCD. Chciałem zapytać czy taka ilość punktów wystarcza żeby np. ustawić ostrość. W Canonie A75 bardzo brakowało mi takiego elektronicznego wizjera. Jak roiłem zdjęcia w Turcji lub w Egipcie to przy tamtym słońcu wyświetlacz LCD był bezużyteczny. Zwyczajnie nic nie było na nim widać. Lubię się bawić i przestawiać ustawienia aparatu. Jeśli nie mam podglądu to robię to na wyczucie a z tym różnie bywa. Wiadomo, ze ustawienia typu auto nie są idealne. Jeśli chce zrobić „dobre i ładne” zdjęcie to raczej nie na pełnym automacie, bo ten często głupieje. Jeśli jest słońce to często używam lampy w celu doświetlenia np. twarzy a tego w ustawieniu auto nie da się zrobić. To tylko jeden z przykładów.
Odnośnie aberacji chromatycznej w a75 jest raczej duża. Ale to wada obiektywu prawie wszystkich aparatów z tej serii i nie tylko. Lepiej jest w przypadku A510 i A520. W S5500 obiektyw wygląda bardzo porządnie i dlatego pytam użytkowników o ich doświadczenia np.: zdjęcia na śniegu gdzie aberacja jest bardzo widoczna. Oczywiście mam fotki zrobione Canonem, które mogę pokazać ten efekt (niebieskiej poświaty). Jednak teraz musze znaleźć miejsce na jakimś serwerze żeby je udostępnić. Za kilka dni mam zamiar kupić aparat i teraz usilnie szukam. Zastanawiam się nad wieloma modelami z serii UZ (8-12 razy). Ten Fuji jest stosunkowo tani a mam zamiar kupić aparat na kilka miesięcy max rok. Później będzie pewnie cyfrowa lustrzanka. Obserwuje rynek tych aparatów od kilku miesięcy i doszedłem do wniosku,ze lepiej jeszcze chwile poczekać z zakupem lustrzanki.
Pozdrawiam

niedziela, 3 lipca 2005, 21:50

[quote=DJ-Jasiu]Chciałem zapytać czy taka ilość punktów wystarcza żeby np. ustawić ostrość.[/quote]

witam, dla mnie nie.
ja w ogóle mam opinie że manualne ostrzenie w kompaktach to jest bajer z którego nieczęsto się korzysta właśnie z powodu ostrzenia i patrzenia na LCD, nawet jeśli mamy powiększenie punktu ostrzenia (w niektórych aparatach tak jest), ja wole AF. - ale to moje subiektywne zdanie. robiąc fotki nie używam trybu auto ale ostrzenie to tylko AF, zwłaszcza że moge dowolnie wybierać położenie ramki AF.

odnośnie aberacji: zdjęcia na śniegu to zawsze trudny temat, i robiąc fotki na tak jasnym tle może faktycznie wyjść niezła aberacja... ja mam G5 i też aberuje ale jakoś z tym żyje... :)

niedziela, 3 lipca 2005, 22:07
Canon G5 znacznie lepszy obiektyw niż seria A. Aberacja jest tam znacznie mniejsza. Taki aparat mam dość często w rękach, bo siostra taki ma. Ale niech się wypowie jakiś doświadczony posiadacz S5500.

niedziela, 3 lipca 2005, 23:33

DJ-Jasiu, baaaardzo dużo informacji o fuji S5500 znajdziesz też na tym forum http://www.cyberfoto.pl , no chyba że juz tam byłeś.... :)

niedziela, 3 lipca 2005, 23:39
Dzięki!! Już tam idę.... Fora przeglądam od 3 dni. Tydzień temu sprzedałem mojego canona i teraz szukam cos nowego. Pozdrawiam

niedziela, 3 lipca 2005, 23:52
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]