Teraz jest piątek, 21 września 2018, 15:55

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Duży problem z uzyskaniem prawidłowych kolorów :-(( 
Autor Wiadomość

Post Duży problem z uzyskaniem prawidłowych kolorów :-((
WSZELKIE KOMENTARZE, UWAGI, PYTANIA, Są BARDZO MILE WIDZIANE.
Mam Fuji F10.
Przy sztucznym świetle (żarowym). Mój aparat rejestruje zupełnie inne kolory w wysokiej czułości niż przy niskiej. :( Ze wzrostem czułości kolor czerwony zaczyna być zastępowany przez różowy, a różowy przez fioletowy (spada "zawartość koloru czerwonego w czerwonym"). Najgorsze, że przez to ludzka skóra nabiera odcienia fioletowego (!!) :shock: .
Zapraszam serdecznie do komentowania.
Parę przykładów:

czwartek, 7 grudnia 2006, 12:04

Proponuje ustawić balans bieli na auto ewentualnie dostosowywać za każdym razem do warunków oświetleniowych

czwartek, 7 grudnia 2006, 23:03

Proponuje ustawić balans bieli na auto

Dzięki za komentarz, galowy. Mój tok myślenia na początku był podobny jak Twój.
Może niedługo uda mi się zamieścić coś w auto balansie.

galowy napisał(a):
ewentualnie dostosowywać za każdym razem do warunków oświetleniowych

Dwa ostatnie zdjęcia są właśnie zrobione w trybie ręcznego balansu i ustawiane przed każdym zdjęciem. Widać, że przy wysokiej czułości aparat ustawił nieco cieplejszy balans bieli (widać to na kartkach w górnej części zdjęcia). Mimo to np kolor skóry ręki ma ewidentnie zimny odcień. Jest, nie bójmy się tego słowa, fioletowa.
Czy nie mam racji?
pozdrwaiam i dziękuję za zainteresowanie

piątek, 8 grudnia 2006, 17:19

niestety z kolorami na fotach jest coś nie tak, tylko dlaczego używasz tak wysokiego iso??? Aż tak nie doświetlone miejsce???

sobota, 9 grudnia 2006, 21:59

niestety z kolorami na fotach jest coś nie tak, tylko dlaczego używasz tak wysokiego iso??? Aż tak nie doświetlone miejsce???

galowy, dziękuję za uwagi.
Kupiłem ten aparat właśnie dlatego, żeby można było robić zdjęcia bez lampy błyskowej nawet w trudnych warunkach.
Akurat powyższe zdjęcia są eksperymentem, mającym pokazać problem.
Nie spodziewam się cudów. Wiem, że zdjęcia nie będą miały takiej samej jakości przy wysokiej czułości, jak przy niskiej. Przed zakupem widziałem wiele zdjęć robionych takim samym aparatem, zarówno porównawczych jak i z codziennego życia. Zrobiłem też własnoręcznie kilkaset zdjęć innym egzemplarzem takiego samego aparatu, głównie w bardzo trudnych warunkach (np 1 żarówka 25W) i nie miałem większych zastrzeżeń do kolorów. Wiem, zdjęcia przy ISO1600 różnią się od zdjęć ISO200. Ale głównie różnią się szumem. W zbliżeniach zdjęcia robione z wysoką czułością wyglądają często słabo, ale kolory przypominają rzeczywistość. Tu nie bardzo, zawłaszcza chyba najważniejsze kolory: kolory ludzkiej skóry.
Co Wy na to?
pozdrawiam

P.S.
A samo miejsce to niewielki pokój, nie najgorzej oświetlony. Myślę, że typowe nie najgorsze oświetlenie dla scen z codziennego życia. Chyba 1 żarówka 100W + 1żarówka 40W, światło padające prawie bezpośrednio z ok. 1,5m. Przy ISO1600 czas migawki to 1/45s, przy ISO200 1/6s (tak zapisano w EXIF).

poniedziałek, 11 grudnia 2006, 15:50

Post Re: Duży problem z uzyskaniem prawidłowych kolorów :-((
slaw1 napisał(a):
Przy sztucznym świetle (żarowym).

Najlepiej posłużyć się szarą kartą taką jak amerykańska WhiBal. Ale cena straszna. Ostatnio dowiedziałem się o podobnej karcie, tańszej, która nazywa się Digi Grey. Czy ktoś o niej słyszał, testował? Jest nawet polska strona: http://www.digigrey.pl Proszę o info czy się sprawdza. Dzięki

[ Dodano: Czw Maj 24, 2007 4:03 pm ]
No i zdecydowałem się na zakup karty Digi Grey. Już ją mam i po pierwszych próbach mogę powiedzieć, że jestem z niej więcej niż zadowolony. Rzeczywiście w różnych oświetleniach zachowuje swój neutralny szary kolor. Na dodatek jest mała i poręczna, wykonana z twardego materiału, więc powinna mi służyć przez długi czas.
Po przeczytaniu wielu różnych stron o szarych kartach dowiedziałem się, że nie każda szarość służy do ustawiania balansu bieli. Na przykład kartonik szary z jednej strony i biały z drugiej oferowany jest do ustawiania ekspozycji na szarej stronie i do balansu bieli na białej stronie. Z tego, co wyczytałem, tak nie jest. Szara strona, owszem, służy do ustawienia ekspozycji, ale biała też TYLKO do ekspozycji, tyle że w gorszych warunkach oświetleniowych. Niektórzy używają jej do balansu bieli, bo po prostu profesjonalne karty są bardzo drogie, a biała kartka to lepsze niż nic. Z tego wynika, że jeśli ktoś dba o naturalne kolory, to na rynku są dostępne tylko dwie profesjonalne karty przeznaczone specjalnie do balansu bieli. Są to WhiBal i Digi Grey. Moim zdaniem warto zainwestować w którąś z nich by mieć pewność, że zdjęcia będą udane.

niedziela, 20 maja 2007, 13:13

Peters napisał(a):
Najlepiej posłużyć się szarą kartą taką jak amerykańska WhiBal. Ale cena straszna. Ostatnio dowiedziałem się o podobnej karcie, tańszej, która nazywa się Digi Grey. Czy ktoś o niej słyszał, testował? Jest nawet polska strona: http://www.digigrey.pl Proszę o info czy się sprawdza.
(...) Z tego wynika, że jeśli ktoś dba o naturalne kolory, to na rynku są dostępne tylko dwie profesjonalne karty przeznaczone specjalnie do balansu bieli. Są to WhiBal i Digi Grey. Moim zdaniem warto zainwestować w którąś z nich by mieć pewność, że zdjęcia będą udane.

Dzięki za wypowiedź. Niestety problem, który tu poruszyłem, nie jest związany z szarością czy białością karty. :( To byłoby zbyt proste.
Chodzi mi o czułość:
- Zdjęcia w niższych czułościach mają prawie zawsze co najmniej zadowalające kolory, a jeśli nie, to łatwe do skorygowania.
- Zdjęcia robione z wysoką czułością są prawie ZAWSZE złe :( i prawie NIGDY nie da się tego poprawić. :cry: :cry:
Im dłużej używam aparatu, tym bardziej jestem pod tym względem zawiedziony. :(
POzdro

piątek, 17 sierpnia 2007, 12:43

wcale mnie to nie dziwi - widziałem takie rzeczy już wcześniej w aparatch fuji - zdażało się ... Co dziwne - problemy występowały najczęściej przy foceniu w zamkniętych pomieszczeniach z lampa błyskową na programach automatycznych ...

piątek, 17 sierpnia 2007, 14:06

Z tego, co wyczytałem, tak nie jest. Szara strona, owszem, służy do ustawienia ekspozycji, ale biała też TYLKO do ekspozycji, tyle że w gorszych warunkach oświetleniowych. Niektórzy używają jej do balansu bieli, bo po prostu profesjonalne karty są bardzo drogie, a biała kartka to lepsze niż nic. Z tego wynika, że jeśli ktoś dba o naturalne kolory, to na rynku są dostępne tylko dwie profesjonalne karty przeznaczone specjalnie do balansu bieli. Są to WhiBal i Digi Grey. Moim zdaniem warto zainwestować w którąś z nich by mieć pewność, że zdjęcia będą udane.>???

piątek, 30 stycznia 2015, 11:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]