Teraz jest sobota, 20 października 2018, 13:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Poziom forum !!! 
Autor Wiadomość

Post Poziom forum !!!
Sluchajcie juz dosc rozmow na temat ktory aparat jest lepszy, ktory gorszy, ktory szybszy, a ktory najlepszy. W tym temacie juz chyba wszystko zostalo powiedziane.
Bonnum wprowadzil nowy temat - ja sie dozucilem i pare doslownie 2 lub 3 osoby i jakos temat umarl. Ludzie forum Cyberfoto jest bardzo bardzo dobre(zaawansowane) , nasze forum dzieli 2000 lat swietlnych do tego co prezentuja uzytkownicy swoich aparatow na tamtym forum.
Ludzie oni juz dawno skonczyli przepychanki i pokazuja co potrafia wymieniaja sie doswiadczeniami a my tkwimy w martwym punkcie.
Zamiast sie rozwijac i byc choc forum dla poczatkujacych i srednio zaawansowanych to jestesmy tylko bada krzykaczy ktorzy caly czas chwala sie aparatami i nic pozatym. Spojzcie na fotki pewnego czlowieka z Cyberfoto - wykonane minolta Z1 http://forum.cyberfoto.pl/album_personal.php?user_id=889
Tam dyskusja nie polega na przepychance co jest lepsze co gorsze tylko na ocenie zdjec, wymianie informacji jak takie cos osiagnac. Uzywaja tam roznych aparatow i nikt nikogo nie obrzuca ze : ..tym aparatem to nie da sie tego zrobic... tylko dyskutuja na temat samej fotografi.
Zastanowmy sie chwile i zacznijmy od poczatku.
Dla poczatkujacych ktorzy chca kupic aparat polecam strony dotyczace apratow, albo przeszukanie archiwum, dla tych co maja aparaty zachecam do robienia zdjec i wymianie informacji na temat kadru, oswietlenia itp.

Pozdrawiam

Teraz Fuji S5500 + xD 256MB + statyw
http://www.komputery-attena.9x.pl

Ostatnio edytowano poniedziałek, 26 kwietnia 2004, 11:47 przez ravw, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 25 kwietnia 2004, 12:39

Ogólnie masz rację - ale nie robiłbym niczego "na siłę".

Większość osób zagląda tutaj z pytaniem o aparat a nie o technikę robienia zdjęć (spójrz na wielkość działu technika) - to raz; być może fachowe fora ich trochę onieśmielają. Dwa - nasze forum nie jest duże, a na dodatek nieliczna grupa bywalców nie zawsze potrafi pociągnąć dyskusję (najlepszy w tym jest Vendeur, jednak czasami krwawo rozprawia się z opozycją) - w tych polemikach na temat Z1 kontra reszta świata generalnie brakuje drugiej strony (właśnie pojawili się użytkownicy S5000 i Kodaka 6490, mam nadzieję, że nie zostaną przy pierwszej okazji zniszczeni psychicznie). Trudno mi ocenić, czy forum się rozwija (widzę, że zapisują się nowe osoby, ale bardziej wymierna byłaby liczba postów na miesiąc - może Admin by nas oświecił w tym temacie). Problem w tym, że sporo osób tutaj orientuje się na bieżąco w ofercie handlowej Allegro, sklepów, itp. - nie należy taką wiedzą pogardzać, bo jest przydatna i wielu kupujących tak naprawdę tego szuka; natomiast brakuje nam rasowych fotografów (albo się nie chcą ujawniać w śmiesznych przepychankach) - dowiodła tego wymownie polemika w temacie zdjęć nocnych. Bo kto ma pociągnąć taki temat? Cichy? TomekK?

Jeżeli jest taka potrzeba - rozwińmy dział technika; przeniósłbym tam na dobry początek wątek ze zdjęciami nocnymi (wygląda całkiem obiecująco). Ale proponuję, by zmiany odbywały się naturalnie, może drogą konkretnych pytań i odpowiedzi a nie apelu do sumień; obawiam się, że samymi chęciami nie dogonimy Cyberfoto (to zdecydowanie większe forum i inaczej zbudowane forum); widzę Ravw, że zresztą sam już je zasiliłeś (to nie zarzut ;) ).

No i musielibyśmy rzeczywiście wykazać się tolerancją i nie równać z poziomem gleby tych, co zadają niefortunne pytania...

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowano niedziela, 25 kwietnia 2004, 13:26 przez Ginty, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 25 kwietnia 2004, 13:17

Teraz Fuji S5500 + xD 256MB + statyw
http://www.komputery-attena.9x.pl

niedziela, 25 kwietnia 2004, 13:22

Gdzieś widziałem takie stwierdzenie (może i na tym forum :lol: ), że nie aparat robi zdjęcia tylko ten co co za nim stoi. I jest to prawda absolutna. Faktycznie przydałoby się podyskutować o technicznych parametrach wykonywania zdjęć, oddzielając to oczywiście od ewentualnych walorów artystycznych :P . Moja sugestia jest taka aby zdjecia pojawiające się w galerii miały jakąś standardową notkę typu: aparat, czas, przysłona, iso, użyte ustawienia(manual, program itp.), ogniskowa czy ewentualnie coś jeszcze. Miałoby to jakiś walor poznawczy, a tak to możemy patrzeć na lepsze lub gorsze fotki nic nie wiedząc w jakich warunkach były wykonywane.

niedziela, 25 kwietnia 2004, 13:27

Krótka odpowiedź. :)

Czy masz jakieś konkretne propozycje? Szkółka fotograficzna z udziałem Cichego? W sumie już jest.

niedziela, 25 kwietnia 2004, 13:30

Jeżeli piszesz o naszym albumie - parę osób tak robi; sam również staram się poprawić wcześniejsze opisy, ale przy kilkudziesięciu zdjęciach (dopisać parametry i nowe komentarze, bo to zdjęcia jeszcze z pierwszej wersji albumu) zabiera to kupę czasu... Jedną z różnic pomiędzy Cyberfoto a naszym forum (poza różnicą zasadniczą - ludźmi; tam można znaleźć osoby zajmujące się profesjonalnie fotografią) jest podczepienie do każdej osoby na forum jego galerii. My mamy album, który powstał z naszej inicjatywy - to pozytywna sprawa, ale pozostaje tak naprawdę na głowie jednego człowieka, który podjął się ochotniczo takiego wyzwania... I niełatwo byłoby przymusić osoby, które dostąd przysłały zdjęcia, do przerobienia podpisów - nie wspominając już o tym, że And musiałby te zmiany wprowadzić. Inna sprawa, że pierwotna "formuła" albumu zakładała gromadzenie przykładowych fotek a nie samodoskonalenie (chociaż nie mam nic przeciwko). Niedawno ktoś postulował na forum, by nasz album zamienić w narzędzie, które faktycznie pozwalałoby na porównanie zdjęć z róznych aparatów - czyli musielibyśmy zgromadzić fotki robione z porównywalnych warunkach i pewnie opracować jakieś minima służące takiej powtarzalności. Póki co ogólnie jest ciężko o jakiekolwiek foty, a co dopiero mówić o zdjęciach robionych wg konkretnego opisu - obawiam się, że takie wymagania zadziałałyby odstraszająco...

Ale może Ravw ma rację - czas się w jakiś sposób określić. Czy pozostajemy forum koncentrującym się na zakupie niskobudżetowych cyfrówek (takie miejsca też są potrzebne) i zbieramy do naszego albumu sample (w tym momencie wypadałoby rzeczywiście zbierać je wg jakiegoś klucza i ze starannymi opisami), czy też zabieramy się za technikę i robimy tu sobie warsztaty, prezentując w albumie nasze kolejne dokonania. A może coś pomiędzy?

Pozdrawiam.

niedziela, 25 kwietnia 2004, 13:48

JESTEM ZASKOCZONY PORUSZENIEM JAKIE WYWOŁAŁ MÓJ TEMAT :D
No dobra, wiem że to nie mój temat je wywołał tylko ravw, ale wiecie jak to jest... każdy chce się podpiąć pod czyjś sukcej ;)

Myślę że jesteśmy jednak forum pt.:"Który aparat mam kupić?". Sam trafiłem tu zadając podobne pytania. Nie powinniśmy tego odrzucać. Ginty ma rację, że nasza siła leży jednak w znajomości cen i cech aparatów. Powielanie innych forum jest bezcelowe. NIE ZNACZY TO JEDNAK ŻE POWINNIŚMY OLEWAĆ SAMĄ FOTOGRAFIĘ. Myślę że powinniśmy stworzyć w dziale technika, tematy dot. różnych rodzajów zdjęć: portret, widoczki, makro itp. Może nawet nasz szanowny Admin odpowiednio zmodyfikuje forum, aby znalazło się miejsce na nasze galerie :?:
Fotogalerię zostawmy raczej na porównania aparatów. Nie zaśmiecajmy jej :!:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich buntowników i reformatorów forum.

niedziela, 25 kwietnia 2004, 14:35

Całkowicie się z Tobą zgadzam, Bonnum... :)

Ja bym nie rezygnował z naszej dotychczasowej "funkcji" (jakkolwiek to nazwać) - w wyniku ingnorowania pytań typu "jaki aparat?" forum prawdopodbnie szybko by opustoszało i zostalibyśmy tutaj tylko my - grupka "bywalców" rozprawiająca zaciekle o swoich "dokonaniach". Takie małe schizo. Przecież nie dogonimy od razu Cyberfoto, które już jakiś czas pracuje na swoją obecną formę; z drugiej strony dużo (może nawet większość osób) poszukuje zwykłej porady dotyczącej aparatu za niewielkie pieniądze do swojego "pstrykanctwa"; niekoniecznie mają ambicje, by prezentować swoje dokonania w sieci, niekoniecznie ich zdjęcia będą kiedykolwiek "ambitne" i ciekawe - ale sprawia im przyjemność robienie zdjęć i zwyczajnie szukają aparatu, które spełni ich wymagania - czasami bardzo konkretne. W tym momencie porada profesjonalisty może się okazać akurat kompletnie chybiona, bo jego wymagania i pojęcie o dobrej jakości jest zupełnie inne (już my narażamy się tutaj Pentagramowcom). Może jednak pod kątem prezentowania możliwości aparatów powinniśmy rzeczywiście coś zmienić w albumie i popracować nad nim nieco ambitniej - w tym względzie jednak kluczową rolę odgrywają TomekK i And. Niezależnie od powyższego nie rezygnowałbym jednak z Galerii - ten podział wydaje mi się słuszny, chociaż może propozycje zdjęć do Galerii powinni wysuwać forumowicze?

A dyskusje na temat poprawiania techniki - jak najbardziej (sam uważam się za rasowego pstrykacza); jednak nie kosztem całkowitej metamorfozy forum. Może Ravw będzie się dzielił z nami na bieżąco doświadczeniami z Cyberfoto? ;) Poza tym - przecież fakt bycia forumowiczem w jednym miejscu nie zamyka drogi na inne fora - o ile ktoś zupełnie z naszego forum nie zrezygnuje.

Nawiasem mówiąc - też przeglądam inne fora. I jedno dobre słowo o naszym: wbrew temu, co czasami czytam, nie odchodzi u nas "chamówa". Na wielu choćby wtórne tematy są traktowane krótkim komentarzem "było, poszukaj", u nas na ogół jest inaczej (przynajmniej skierowanie do działu czy wątku). Na pewno poziomem wiedzy fachowej (samej fotografii) ustępujemy Cyberfoto, ale to nie sztuka napisać to i zniknąć, jak to uczynił jeden forumowicz.

Pozdrawiam.

niedziela, 25 kwietnia 2004, 16:19

Mi się osobiście forum Cyberfoto nie podoba z bardzo prostej przyczyny: to forum "prawd absolutnych", a przynajmniej takie odnoszę wrażenie. Jeżeli ktoś zadaje pytanie, jaki aparat kupić za xxxx zł, potrzebuję go do tego, tamtego i jeszcze tego, to odpowiedź jest za xxxx zł tylko aparat yyy, bez wpatrywania się w dalszą cześć maila. Nie brakuje też pogardy dla tańszych aparatów itp. Forum Świata Obrazu jest z pewnością inne i moim zdaniem lepsze (dlatego jestem tu, a nie tam). Na pewno nie ma jednak sensu upodabniać tego forum do tamtego.

niedziela, 25 kwietnia 2004, 16:59

Myslę, ze dotychczas wprowadzone zdjęcia można zostawić takie jak są, ale w przypadku nowo wprowadzanych można by się pokusić o jakieś wymagania. Ewentualnie podzielić zdjęcia na takie z opisem "technicznym" i bez opisu.
Co do walorów edukacyjnych w zakresie wyboru aparatu oczywiście nie należy rezygnować z dotychczasowego kierunku (pod warunkiem, że nie bedzie to taka przepychanka jak np Vandeura z gregmenem :lol:, 6 stron, które można by skomasować do 1 góra 2 stron), sam w końcu tutaj tak trafiłem. Wątek nocnych zdjęć był bardzo pouczający, chociaż też nie obeszło się bez podtekstów, że aparat A jest beeeee a aparat X jest oooh.
Mówiąc o bardziej dokładnym technicznym opisie zdjęć mam na myśli to, że umozliwi to również osobom dokonującym wyboru, oceny, czy dane zdjęcie danym aparatem można wykonać na automacie (taka opcja pewnie dotyczy znacznej części pytających) czy też wymaga to włożenia pewnego wysiłku w poznanie podstaw fotografii a więc czy pytający jest gotowy na taki wysiłek.

niedziela, 25 kwietnia 2004, 21:33

Czyli na razie doszliśmy do paru postulatów.

1. Nasze forum jest inne od Cyberfoto i jesteśmy z tego dumni :!:

2. Zdjęcia do albumu Anda prosimy wysyłać z opisami lub exifami.

3. O swoich fotkach gadamy "po pracy" czy też "przy okazji"

Do pktu 3 mam zastrzeżenie:
W moim temacie dot prezentacji prac 6 osób poparło pomysł ale tylko dwie (w tym autor :) ) wstawili tam swoje fotki.... hmmm

niedziela, 25 kwietnia 2004, 23:14

ad. 1: Dumni jak dumni, ale to i zaleta... Bo jeżeli zmienimy się (ciężka sprawa) w coś dokładnie na kształt Cyberfoto, to co dalej? Nie widzę powodów, dla których ktoś miałby wówczas wybrać nas a nie sprawdzone i większe Cyberfoto. No chyba, że jakaś trafiona promocja + trochę reklam...

ad. 2: Tak jest. Może należałoby zamieścić stosowną informację na stronie (a najpierw sprecyzować co taki opis ma zawierać - przysłona, migawka, ISO, tryb - coś jeszcze? ogniskowa)?

ad. 3: Niekoniecznie musimy gadać o swoich fotkach - można się oprzeć na czymś z sieci, chociaż zapewne o swoich najłatwiej (jeżeli tylko ktoś dobrze znosi krytykę). Tylko trzeba taką fotę najpierw gdzieś wkleić... Do albumu?

poniedziałek, 26 kwietnia 2004, 00:05

(...)
ad. 3: Niekoniecznie musimy gadać o swoich fotkach - można się oprzeć na czymś z sieci,
obawiam się że "musimy" swoje bo wtedy nie ma problemu z zgoda na publikowanie zdjęć na forum.. a tak to wchodzimy w sferę praw autorskich..
bonnum napisał(a):
Do pktu 3 mam zastrzeżenie:
W moim temacie dot prezentacji prac 6 osób poparło pomysł ale tylko dwie (w tym autor :) ) wstawili tam swoje fotki.... hmmm
nie każdy (np. ja) posiada możliwość umieszczania zdjęć gdzieś w sieci by móc później "wklejać" je w topicu.. co prawda można by wklejać nasze zdjęcia z albumu, ale ich format (zwykle orginalny a aparatu) raczej by utrudniał wszystko..

poniedziałek, 26 kwietnia 2004, 00:21
To moj pierwszy post na tym forum...

Ginty napisał(a):
Trudno mi ocenić, czy forum się rozwija (widzę, że zapisują się nowe osoby, ale bardziej wymierna byłaby liczba postów na miesiąc - może Admin by nas oświecił w tym temacie).

...choc czytam sobie od jakiegos czasu ale jakos nie zdecydowalem sie zarejestrowac, w sumie chyba dlatego, ze nie mialem nic do powiedzenia w temacie "mam najlepsza cyfre", a moze nie chce brac udzialu w "przepychankach"...
Choc przyznam, ze szczegolna aktywnosc uzytkownikow Minolty ;) pozwolila mi wyłuskac podczas lektury kilka interesujacych mnie informacji w koncu jak @ravw pisze: "W tym temacie juz chyba wszystko zostalo powiedziane." ;)

Cytuj:
dowiodła tego wymownie polemika w temacie zdjęć nocnych. Bo kto ma pociągnąć taki temat? Cichy? TomekK?

sorry ale @Cichy sprawia na mnie wrazenie jakby sie nabijal ze zdjec innych userow (no offence) przynajmniej w tym watku... smutne :(
chcialem nawet wziac udzial w dyskusji na temat nocnych zdjec i zaprezentowac swoje prace ale normalnie sie wystraszylem, ze nie mam G5 :lol:

Cytuj:
No i musielibyśmy rzeczywiście wykazać się tolerancją i nie równać z poziomem gleby tych, co zadają niefortunne pytania...

przede wszystkim tolerancja... Panowie fotografia to piekne hobby kulturalnych ludzi, a nie prywatna krucjata przeciwko uzytkownikom innego sprzetu czy poczatkujacym!
Wspolne zainteresowania powinny laczyc ludzi (min. na forum), a nie dzielic ich...

Zycze wielu wspanialych chwil spedzonych w pieknych miejscach z aparatem w dloni... nauczmy sie dzielic nimi :)

pozdrawiam
adEpt (goscinnie z CyberFoto)

wtorek, 27 kwietnia 2004, 01:21

adEpt napisał(a):
sorry ale @Cichy sprawia na mnie wrazenie jakby sie nabijal ze zdjec innych userow (no offence) przynajmniej w tym watku... smutne :(
chcialem nawet wziac udzial w dyskusji na temat nocnych zdjec i zaprezentowac swoje prace ale normalnie sie wystraszylem, ze nie mam G5 :lol:

No Cichy... faktycznie ostatnio walczysz z Vendeurem o palmę pierwszeństwa.

adEpt napisał(a):
Panowie fotografia to piekne hobby kulturalnych ludzi (..)

I właśnie dla tego my zajmujemy się aparatami a nie fotografią :(

wtorek, 27 kwietnia 2004, 01:31
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona