Teraz jest środa, 21 listopada 2018, 04:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 USA - ceny aparatów 
Autor Wiadomość

Post USA - ceny aparatów
Chciałem się z Wami podzielić wrażeniami nt. robienia fotozakupów w USA. Uprzedzając fakty powiem, że niestety wróciłem bez nowego aparatu. Dla siebie, bo zakupiłem dwa inne, ale o tym za chwilę. Przede wszystim udało mi się wyrwać do sklepu tylko jednego dnia, z hotelu zostałem zawieziony do OGROMNEGO sklepu foto. Moje pierwsze zaskoczenie - wysokie ceny! Na Allegro jest taniej (mimo marnego kursu dolara!) Myślałem, że coś tu nie pasuje. Zaczynam dokładniej oglądać aparaty i przyglądać się cenom. Pierwsza rzecz, którą zauważyłem, to były bardzo niskie ceny aparatów firm mniej znanych i gorszych od swoich odpowiedników "parametrowych" - Kodak, Pentax, a zwłaszcza Casio. Ale stosunkowo aparaty te były bardzo atrakcyjne - ceny aparatów 3/4MP z 3x zoomem nie przekraczały często 100$. Pierwszy aparat, który naprawdę mnie zszokował ceną to był Canon A70 z kartą 128MB za 125$. Drugi - Minolta Xt, również z kartą 128MB za 150$. Cała reszta - w normalnych cenach. W końcu kupiłem dwa te aparaty na prezenty, wytargowawszy za oba 250$. Rodzina tylko patrzyła z niedowierzaniem, ile muszę zarabiać w nowej robocie, kiedy daję tak kosztowne (u nas) prezenty. Podsumowując kwestie cen w USA - są normalnie wysokie dla "normalnych" u nas aparatów, niskie dla niektórych modeli mniej znanych firm (są one już wtedy bardzo konkurencyjne!) i fenomenalnie korzystne w promocjach. Tylko nigdy nie wiadomo, co w tych promocjach będzie...
Oczywiście zakupów dokonałem na końcu, a w międzyczasie przedarłem się z sekcji aparacików do APARATÓW. Poprosiłem pana sprzedawcę o podanie ceny wybranego przeze mnie Nikona D2H. Pan uprzejmie odparł, że taka zabawka kosztuje 2400$. Kiedy z błyskiem w oczach godnym powłok przeciwodblaskowych Zeissa poprosiłem jedną sztukę, okazało się, że... mogę ją odebrać (osobiście) za dwa tygodnie. Musiałem z przykrością stwierdzić, że nie mogę... Nie dając za wygraną zauważyłem w gustownej gablotce wystawowego Nikona D2H. Zapytałem się, czy tego właśnie nie może mi sprzedać. Pan odpowiedział, że to jest egzemplarz wystawowy i nie jest przeznaczony na sprzedaż. Mogę go jednak zamówić, na moment, kiedy nastąpi jego zdjęcie z wystawy, to jest pierwszego sierpnia. Wylatywałem 30 lipca. I chyba żeby mnie jeszcze bardziej rozeźlić :) pan uprzejmie stwierdził, że ze względu na powystawowość (stanie w szczelnej gablotce) tego modelu cena zostanie obniżona do 2000$ i dorzuci do tego, również powystawową, jedną z topowych lamp Nikona. Niestety nie było najmniejszej możliwości negocjacji terminu sprzedaży. Jest termin, jest umowa, nie ma uzgodnień. Myślałem, że dostanę jasnej cholery - żyję w kraju, gdzie wszystko da się "załatwić". A tam - jest tak i koniec. Po dziesięciu minutach dyskusji dałem sobie spokój. Do wzięcia od ręki był Canon 1D, tyle że sporo droższy - 3000$. Wiedząc już na pewno, że lecę w grudniu znowu do Stanów, stwierdziłem, że nie ma to sensu, zwłaszcza, że D2H bardziej odpowiadał mi manualnie.
Zacząłem się też dowiadywać jak wygląda kwestia szkieł. I tu jest istne Eldorado. Jeden z kolegów z amerykańskiego oddziału firmy załatwił mi katalog firmy, która zajmuje się obrotem obiektywami. I o ile ceny nowych, autofocusowych cudeniek są astronomiczne, to używane, a w idealnym stanie obiektywy można dostać za bezcen. Do tego jeszcze za darmo dostosowują je do wybranego systemu (Nikon/Canon/Minolta/...). Leiki, Zeissy, Schneidery... W idealnym stanie często za mniej niż 100$. Obiektywy optycznie fenomenalne w śmiesznej cenie. Po to naprawdę warto tam jechać. Problemem jest tylko dostępność - trzeba być członkiem jakiegoś klubu, by korzystać z tej oferty - warto więc mieć jakiegoś native-znajomego :) Podkreślam: dobre ceny są tylko dla obiektywów z manual focusem.
No i sprawa filmów i czułości, którą poruszałem na forum... Dałem wielką, ogromną PLAMĘ. Nie dość, że pogoda przez większość czasu była marna (na szczęście nie cały czas), to jeszcze nie wpadłem na jeden pomysł. Okazuje się, że potrzebne są nie niskie, a właśnie BARDZO WYSOKIE czułości. Dlaczego? Są tam ogromne możliwości robienia zdjęć (wyjątkowo ciekawe kadry) z bardzo, bardzo wieloma planami (4-5 a i więcej) których odległości są kolosalnie różne. Trzeba stosować długie ogniskowe, by wyciąć ze zdjęcia to, co najciekawsze. Zwykle z tych 5 planów chce się mieć co najmniej 3 ostre. To wymaga potężnej głębi ostrości, co przy teleobiektywie nie jest proste i wymaga DŁUGICH CZASÓW NAŚWIETLANIA. Zwykle nie ma się statywu, albo fotografuje się obiekty częściowo w ruchu (np. flagi). Często jeszcze przydałby się polar, bo na niebie są ciekawe chmurki. Potrzeba więc dużych czułości - 800 i więcej to nie przesada. Ja niestety takich filmów nie wziąłem, a kupowanie klisz, które miesiącami stoją na stojaku w palącym słońcu nie wydało mi się dobrym pomysłem.

sobota, 7 sierpnia 2004, 22:06

Post re
Witam z powrotem. To Cię ten facet z Nikonem rzeczywiście rozwścieczył. Ale teraz wiadomo, czemu Polska nie jest na poziomie ameryki- tam są zasady i zasad się trzymają.

PS Gdybym wiedział, że wyjeżdżasz, to bym Cię poprosił o A70. :D

sobota, 7 sierpnia 2004, 22:24
Moderator

Witaj TomkuK ponownie na Forum! Brakowało nam Ciebie tutaj.

sobota, 7 sierpnia 2004, 22:28
Z cenami w USA jest faktycznie troszke dziwnie. Bo z jednej strony mozna trafic na super okazje (zazwyczaj jakis zestaw promocyjny) a potem nagle potwornie rozczarowac sie cena na inny model. Warto szukac dlugo bo nawet na jednej ulicy mozna trafic na spora roznice w cenie! No i pozostaje jeszcze sprzedaz online. Czasem ceny sa dziwnie niskie i jak zapewnia mnie moj przyjaciel (sprawdzil to "namacalnie") latwo kupic w ten sposob uzywany lub niekompletny sprzet (ale u nas przeciez tez tego sporo).
Mam takie pytanie. Czy teraz gdy jestesmy w EU zmienila sie sytuacja z gwarancja na sprzet sprowadzany z USA???
Pozdrawiam
~Szamil 8)

wtorek, 10 sierpnia 2004, 00:27

Ja rowniez witam kolege... Hmm Tomku ciekawa musisz miec prace... Latasz sobie do Stanow... Wiem, ze ciekawosc to pierwszy stopien do piekla, ale czy zdradzisz nam czym sie zajmujesz :?: :wink:
Pozdrawiam...

wtorek, 10 sierpnia 2004, 00:51
Witam. Pragnę podac link do odpowiednika Allegro, wersja kanadyjska(org.USA). Ceny (podawane w $ US i $Can) potrafią być stosunkowo niskie. Sprzęt nowy i używany, gwarancje. Organizują wysyłkę do Polski również. Co do gwarancji można porozumieć się ze sprzedawcą drogą e-mailowa. http://www.ebay.ca
Pozdrawiam

wtorek, 10 sierpnia 2004, 01:00

2 znajomych kupowalo online ze stanow (ich wypowiedzi jestem 100% pewien) + 1 osoba (ktorej wiarygodnosci slow nie jestem na 100% pewien). Kupowali na .... (no wlasnie w sumie nie mozna podawac linkow do sklepow - jak ktos chetny to podam na pw albo mailem, zreszta kiedys ten sklep byl juz wymieniony ale watek szybko wyparowal). Ceny bardzo rozsadne, sprzet nowiutki - przykladowo oly c-5060 za 328$ , Canon G5 - 404$, S1 399$. Oni zamaiali 2 olki i Minolte A1 - w roznych odstepach czasowych + ta 3 osoba zamawiala canona A75. Wszystko dotarlo dosc szybko (okolo 2 tygodni), jak wspomnialm sprzet byl nowy i nie rozpakowywany. Nie wiem jak wyglada sprawa cla ale do tych zamowien clo nie bylo doliczone.

wtorek, 10 sierpnia 2004, 01:28
Moderator

Czy myślisz, że nikt tutaj nie zna eBay'a...?

wtorek, 10 sierpnia 2004, 01:59

Myślę że eBay się nie odmienia...
Cześć

wtorek, 10 sierpnia 2004, 13:17
Moderator

Vendeur napisał(a):

Cześć

To źle myślisz. :lol:

wtorek, 10 sierpnia 2004, 14:39

Umowa pozwala mi tylko na uchylenie rąbka tajemnicy - chodzi o branżę informatyczną. Zajmuję się w tej chwili organizacją struktur pewnej zacnej firmy w Polsce - ale firmie tej nie zależy zbytnio, żeby zbyt szybko wiedziała o tym konkurencja :)

wtorek, 10 sierpnia 2004, 20:37

Mam takie pytanie. Czy teraz gdy jestesmy w EU zmienila sie sytuacja z gwarancja na sprzet sprowadzany z USA???

Ale USA nie jest w UE więc to nie ma większego znaczenia.

TomekK napisał(a):
Umowa pozwala mi tylko na uchylenie rąbka tajemnicy - chodzi o branżę informatyczną. Zajmuję się w tej chwili organizacją struktur pewnej zacnej firmy w Polsce - ale firmie tej nie zależy zbytnio, żeby zbyt szybko wiedziała o tym konkurencja :)

Brzmi interesująco :D

wtorek, 10 sierpnia 2004, 23:06
Anonymous napisał(a):
Vendeur napisał(a):

Cześć

Dobrze myślę, piszę i mówię w tym języku od 22 lat czyli od momentu kiedy zamieszkałem w Kanadzie. Temat uważam za zamknięty.
I walcz z kompleksami...
Cześć

środa, 11 sierpnia 2004, 06:05

Vendeur napisał(a):
Anonymous napisał(a):
Vendeur napisał(a):

Cześć

Dobrze myślę, piszę i mówię w tym języku od 22 lat czyli od momentu kiedy zamieszkałem w Kanadzie. Temat uważam za zamknięty.
I walcz z kompleksami...
Cześć

:lol: :lol:

środa, 11 sierpnia 2004, 09:57
Moderator

Vendeur napisał(a):
Anonymous napisał(a):
Vendeur napisał(a):

Cześć

I walcz z kompleksami...
Cześć

No to widać, że jednak nieco język zapomniałeś, albo nigdy się go nie nauczyłeś :lol: . Jeśli masz zamiar się kłócić, to najpierw może się dowiedz dokładniej, jak się odmienia w Polsce obcojęzyczne wyrazy i w ogóle zasady przyswajalności nowych słów. Równie dobrze można to odmieniać, jak i nie. Dla mnie jest to wyraz codziennego użytku, więc go odmieniam, bo moje środowisko już nim od dawna operuje. Dla osób nie w temacie, razej nie powinno się tego robić, bo się pogubią. To tyle.

EOT

środa, 11 sierpnia 2004, 11:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]