Teraz jest piątek, 19 października 2018, 13:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 jaki skaner wybrać? 
Autor Wiadomość
Post jaki skaner wybrać?
Witam,
przymierzam się do kupna skanera. Niestety nie wchodzi w grę taki "prawdziwy" profesjonalny skaner do filmów. Chcę kupić zwykły, ale z przystawką do filmów/slajdów.
W związku z tym mam parę pytań:
1. Jaki skaner polecacie? :)
2. Jaką rozdzielczość mają skanery używane w zakładach fotograficznych? Chciałbym wiedzieć w jakiej rozdzielczości musiałbym mieć zeskanowane filmy, żeby można było dać CD do zakładu foto i żeby z tego wyszła sensowna odbitka.

Dzięki serdecznie

Jarek

niedziela, 5 września 2004, 13:23

Ja mam HP ScanJet 4470. Świetny szybki i cichy skaner z dobrze działającą przystawka do slajdów. W zakładach fotograficznych najbardziej się cieszą jak filmy są maksymalnie duże, więc nawet 1200dpi lub 4800dpi będzie dobrze [szczególnie, że z negatywu 35mm chcesz robić większe odbitki].

Tylko od razu pomyśl o dwóch fantach, które wyszły u mnie w praniu dopiero po zakupie skanera. Po pierwsze: wiele negatywów nie nadaje się do skanowania i trzeba zachować ekstremalną czystość. Dlaczego? Bo w rozdzielczościach powyżej 150dpi widać każdą kruszynę kurzu, każde małe zagięcie i rysę na negatywie. Na 1200dpi jest już niewesoło.

Jak sobie z tym poradzić? Ja walczę gruszką do uszu [usuwa kurz wdmuchując powietrze] i pędzelkiem fotograficznym [do czyszczenia szkła i negatywów].

Teraz już HP4470 nie dostaniesz, ale są nowe modele, bardzo zbliżone do mojego.

Pozdr,
kSh

niedziela, 5 września 2004, 21:13

Post re
Ja się zbytnio na skanerach dokładnie nie znam, ale wiem, że dobre są Plusteki. I myślę też, że 1200x2400dpi w zupełności wystarcza.

niedziela, 5 września 2004, 21:34

W ostatnim (albo przed...) Komputer Swiecie byl zamieszczony test skanerow. Przejrzalem tylko pobieznie ale moze cos Ci to pomoze.

niedziela, 5 września 2004, 21:40

Post re
Testy w czasopismach komputerowych są dobre, jeśli chodzi o komputery, drukarki, myszki itp. Testy skanerów, jak zauważyłem, też mają takie nieco "oszukane" jak w przypadku aparatów.

niedziela, 5 września 2004, 21:43

Nie nie, ja wiem, ze takimi testami mozna co najwyzej sie podetrzec. Ale co najwazniejsze, mozna sprawdzic, porownac parametry/kryteria wedlug ktorych my oceniamy sprzet. Nie ma co sie sugerowac miejscem zajetym przez dany produkt. Raczej mozna to traktowac jak w miare dobre zestawienie sprzetu!

niedziela, 5 września 2004, 21:50

Słyszałem, że istotnie Plusteki nie są złe, ale jak widzę to ich tandetne oprogramowanie to mnie odrzuca. Jeżeli chodzi o HP to nie zauważyłem żadnej jego wady dotychczas [oprócz 20 sekundowego nagrzewania się lampy na początku, ale to jest cecha wszystkich skanerów CCD].

Jeżeli mam polecić coś jeszcze, to ostatnio skanowałem szkice u kumpla, który ma Canona z przetwornikami CIS taki jak ten. Powiem wam, że jakość jest taka jak u mnie, ale prędkość działania po prostu zabija! Skaner jest szybki jak dziewczyny w stolicy. Można go mieć za 450,- już, ale ten nie ma przystawki do slajdów. LiDE 80 ma.

Pozdr,
kSh

wtorek, 7 września 2004, 11:46
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]