Teraz jest czwartek, 19 kwietnia 2018, 21:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Drukowanie zdjęć w domu - co robie źle? 
Autor Wiadomość

Post Drukowanie zdjęć w domu - co robie źle?
Witam. Od kilku dni jestem posiadaczem drukarki Epson Stylus Photo PX710W.
Po przeczytaniu kilku tematów tu i ówdzie odnośnie przygotowywania zdjęć i samego druku zabrałem się do pracy. Druk na papierze dołączonym i rekomendowanym przez Epsona - Premium Glossy Photo, format A4. Tusze oryginalne Claria.

Otwieram PhotoShop, przeciągam zdjęcie które chce wydrukować, odpalam "Obraz" -> "Rozmiar obrazu", odchaczam resample, ustawiam 300ppi. Daje OK. Potem jeszcze raz wchodze i ustawiam wyjściowy rozmiar projektu 297mm x 210mm. Lekko poprawiłem jasność, zabawa w ostrzenie za pomocą Sharpener ze stajni NIK i gotowe. Drukujemy.

Drukarka wypluwa zdjęcie i...jestem zawiedziony. Kolory straciły życie, wszystko pociemniało i wygląda totalnie inaczej niż na ekranie laptopa. Fakt faktem że jakościowo w połączeniu z papierem efekt rewelacyjny, czerń jest taka głęboka, żadnego piasku, aż dziw bierze że człowiek wsadzał tam białą, czystą kartkę :) ale to dalej nie to. Coś musiało pujść nie tak. Tak wyglądał projekt tuż przed wydrukiem w PSie:
http://img697.imageshack.us/img697/9311/photoshopl.jpg

A tu zeskanowany efekt:
http://img69.imageshack.us/img69/3964/img001g.jpg

Jeszcze coś dziwnego co zauważyłem, pewien komunikat który pojawił się po ustawieniu wszystkich opcji drukowania i wciśnięciu ostatniego "Drukuj". Co to oznacza dokładniej? Oto on:
http://img69.imageshack.us/img69/6888/ustawieniapostscript.jpg

I teraz mam kilka pytań:
1. Czy jeśli moja drukarka drukuje w CMYKu (mam 6 tuszy - cyan, magenta, żółty, light cyan, light magenta i czarny) to w projekcie też zawsze musi być zaznaczone CMYK, cokolwiek bym nie drukował? Domyślam się że może dlatego że robiłem w PS w RGB, nie miałem możliwości zobaczyć jak to wygląda w CMYKu drukowanym przez drukarkę.
2. Czemu kolory w CMYK są jakieś wyblakłe, bez życia? Zdjęcia w RGB oglądane na monitorze wyglądają znacznie lepiej, jak zmieniam tryb na CMYK to tracą piękno. Zawsze wydawało mi się że CMYK to "wyższa pułka".
3. Czy przypadkiem to nie wina monitora? Tzn. obraz który wyświetla jest "przekłamany"? Co w takim wypadku należałoby zrobić?
4. Jaka jest kolejność przygotowywania zdjęcia do druku? Zmiana rozdzielczości, rozmiaru (do wyjściowego), ustawianie kontrastu/poziomów/krzywych a na końcu wyostrzanie, tak?

Zastanawiam się czy nie przyhardkorzyć i wrzucić foto prosto na pastwe losu drukarki, niech sama sobie je wykalibruje, wyostrzy i zobacze co z tego wyjdzie :D

Czekam na Waszą pomoc i cenne wskazówki. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas :)
Pozdrawiam!
Szymek

poniedziałek, 16 listopada 2009, 00:35

Post Re: Drukowanie zdjęć w domu - co robie źle?
A PS jest licencjonowany, czy piracik ? :wink:

poniedziałek, 16 listopada 2009, 08:59

Cytuj:
A PS jest licencjonowany, czy piracik ?

Czemu chcesz to wiedzieć? :D

poniedziałek, 16 listopada 2009, 17:38

Licencja nie ma znaczenia, ale generalnie nie zalecam drukować z PS-a, najlepiej eksportuj z PS-a do tiff-a i drukuj z dedykowanego softu do drukarki.

Poza tym należy pamiętać, że materiał do druku powinien być mniej kontrastowy niż na potrzeby wyświetlania na www, jednym słowem nie sugeruj się tym co widzisz na ekranie monitora.

środa, 18 listopada 2009, 12:17

abhaya napisał(a):
... ale generalnie nie zalecam drukować z PS-a, najlepiej eksportuj z PS-a do tiff-a i drukuj z dedykowanego softu do drukarki.
Ooooo ... jakieś nowe urban legends.
abhaya napisał(a):
Poza tym należy pamiętać, że materiał do druku powinien być mniej kontrastowy niż na potrzeby wyświetlania na www
jak wyżej.
abhaya napisał(a):
jednym słowem nie sugeruj się tym co widzisz na ekranie monitora.
Z tym stwierdzeniem można się zgodzić.

Generalnie poczytać należy o dwóch magicznych zagadnieniach:
- Kalibracja
- Profile kolorów

czyli,

na początek należy skalibrować monitor, potem zlecić wykonanie profilu drukarki (po użyciu innych tuszy, innego producenta - profil się zmieni). Zainstalować profil drukarki w PS i wtedy jest szansa aby to co jest na monitorze wyszło na druku (ale tylko szansa a nie pewność).

Innym sposobem jest robienie na tzw. "czuja", czyli metodą prób i błędów dochodzenie do właściwego efektu. Zazwyczaj druk jest ciemniejszy od tego co widzimy na ekranie (a to co widzimy na ekranie zależy w dużej mierze od oświetlenia zewnętrznego). Dodatkowo będą przekłamania w kolorach typu za ciepło / za zimno.

niedziela, 22 listopada 2009, 20:15

Nie wiem dlaczego nie zaleca się drukować z Ps.
Ja robię tak cały czas i zdjęcia wyglądają tak jak "na monitorze" (mniej więcej-bo wiadomo że zdjęcie nigdy nie będzie takie same-zależy od posiadanego monitora)
Dodam że nie posiadam jednak Epsona tylko drukarkę Canon.

poniedziałek, 30 listopada 2009, 00:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]