Teraz jest piątek, 21 września 2018, 10:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 prośba o pomoc - problem z białym tłem ! 
Autor Wiadomość

Post prośba o pomoc - problem z białym tłem !
Witam,
Więc tak powiem po krótce. Sprzedaje na allegro walizki i inne artykuły turystyczne, chce żeby aukcja wyglądała w miarę profesjonalnie, więc zależy mi żeby produkt był na białym tle. Zawsze robiłem tak, że wychodziłem z walizką na zewnątrz (zdjęcie robione pod gołym niebiem). Potem zrzucałem zjdęcie na laptopa i w photoshopie czy gimpie obrabiałem gumką tło do białego, uzyskiwałem efekt taki jaki chciałem, ale było to czasochłonne. Nie chce tracić czasu na bawienie się gumką więc zainwestowałem w mini studio fotograficzne, kupiłem statywy z oprawkami i lampami (2 sztuki) + parasolki + białe tło w rolce, wszystko już mam zamontowane. Myślałem, że jak zrobię zdjęcie w takim mini studiu, to zdjęcie od razu będzie miało białe tło, efekt jest dużo lepszy, ale zdjęcie mimo wszystko nie jest do końca białe, gdyż tło jest "szarawe", dodatkowo przy kółkach zrobił się cień, przesyłam link jak to zdjęcie wygląda - http://wrzucaj.net/images/2015/02/18/IMG0005.jpg . W ustawieniach aparatu (canon 1200d) próbowałem zmieniać ekspozycje i inne rzeczy, ale końcowy efekt był praktycznie taki sam. Powiedźcie mi ewentualnie czy w programie (gimp, albo photoshop) można kilkoma ruchami (bo nie chce wracać spowrotem do używania gumki, skoro wydałem już trochę pieniędzy na aparat i mini studio) można zniwelować ten cień pod kółkami i szare tło na biało śnieżne tło? Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi i udzielenie mi kilku wskazówek, pozdrawiam

środa, 18 lutego 2015, 14:56
Moderator

Post Re: prośba o pomoc - problem z białym tłem !
Uzyskać efekt, o którym piszesz jest trudniej w przypadku, w którym przedmiot ma krawędzie właśnie szare lub bliskie białemu. Np. białą walizkę można wtedy fotografować na czarnym tle.

Idealnie białe tło, niewymagające obróbki albo trudno osiągnąć, albo jest to niemożliwe. Ale z pewnością można zrobić tak, aby w PS wystarczyło użyć magicznej różdżki i w zasadzie to jest najlepsze narzędzie do zaznaczania obszaru, który np. chcemy usunąć. Ustawiasz sobie tolerancję np. na 20 lub inną w zależności od zdjęcia + sąsiadujący i potem klikając z SHIFTEM dodajesz kolejne fragmenty. Ja w ten sposób robiłem właśnie. Aby jednak osiągnąć dobre efekty w kwestii jasnego tła, należy je podświetlić dodatkową lampą. W przypadku tła jest to trudniejsze, ja używałem dużego stołu fotograficznego z mleczną pleksi. Podświetlany był od spodu i od tyłu błyskiem dodatkowej lampy i w ten sposób tło się rozświetlało, co niwelowało jego szarość.

Stół taki jak na zdjęciach tutaj:

Obrazek

Warto też skorzystać z poradników, przykładowy tutaj:
http://www.optyczne.pl/34.1-poradnik-Fo ... stawy.html

Nie wiem, czy może być link do konkurencji, ale na ŚO nic podobnego nie znalazłem.

środa, 18 lutego 2015, 18:06

Post Re: prośba o pomoc - problem z białym tłem !
Przy tak dużych obiektach może rozwiązaniem byłoby umieszczenie lampy za walizką i jej zdalne wyzwolenie. Doświetliła by tło a odbite światło zmniejszyłoby cienie pod walizką. Stół to dobre rozwiązanie, tylko musiałby być odpowiednio duży patrząc na wielkość walizek.

sobota, 21 lutego 2015, 18:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]