Teraz jest środa, 26 września 2018, 17:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 size.... 
Autor Wiadomość

Post size....
hej,

czy moglby mi ktos doradzic jaki powinno miec rozmiar zdjecie cyfrowe, ktore chce wywolac w formacie 9x13, chodzi mi o taki rozmiar jak np "525x700X24b" takie cos, (nie wiem czy sie dobrze wyrazilam ;)

iiii... jakie sa minimalne wymagania, by 9x13 wyszlo w miare ok? jaka musi byc rozdzielczosc?

czekam na odpowiedz, jesli ktos moglby mi pomoc ;)

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 16:00

a wiec tak praktycznie kazda cyfrowka robi zdjecia w takich proporcjach (bo chodzi wlasnie o proporcje a nie ilosci pikseli), a jezeli format obrazu jest inny to zdjecie w studio i tak zostanie dopasowane do takiego formatu (ew uciete ale to zalezy juz od studia bo np w Media Markt na kompie wybierasz sam jak ma byc). jezeli w takim formacie zdjecie ma wyjsc ok to mysle, ze wystarcza 2mln pixeli, 10x15 3mln.

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 16:38

dzieki za odp, ale az 2mln?! :( ale jak? jak mam sprawdzic ile pix ma zdjecie?

pytam o minimalne, poniewaz zamierzalam wywolac zdjecia, ktore znalazlam na necie. a potrzebuje do projektu... nie chodzi mi akurat o cyfrowke;

i czy moglby jednak ktos podac te rozmiary dla 9x13? bo nie wywoluje w MM i nie chce zeby mi poucinali ;)

nadal czekam

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 17:36

stop! juz widze ile maja pix, ma 0,52 np jedno, i czy mam szanse ze wyjdzie w 9x13? hmm.......

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 17:40

ale super! wlasnei odkrylam ze jak zmieniam rozmiar zdjecia (width &height) to mi zwiekszaja sie piksele ;))))

doszlam nawet do 2mln :) i ladnei nawet wyglada, chyba nawet tak samo; czy to dobry znak?

prosze o wyrozumialosc, ale nie jestem expertem... ;) moglby ktos odpowiedziec czy wyjda mi te zdjecia w 9x13? prosze

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 17:45

Najważniejszą rzeczą którą musisz ustalić jest rozdzielczośćzdjęcia Fotografia cyfrowa o oryginalnych wymiarach 1600x 1200 pixeli (2 megapiksele) daje wysokiej jakości odbitkę 13,3 x 10 cm.
Oryginalny rozmiar zdjęcia możesz sprawdzić naprzykład za pomocą ppularnej przeglądarki ACDSee5 [W prawym panelu w zakładce "Właściwości i póżniej zakładka "Metadane gdzie podany jest właśnie rozmiar zdjęcia w pixelach na osi X i osi Y. Jesli chcesz mieć wysokiej jakości odbitkę o rozmiarach 13,3 x 10 cm, zdjęcie cyfrowe powinno mieć 1600 x 1200 pixeli. Wywoływanie odbitek większego rozmiaru powoduje utratę jakości zdjęcia. Wszystko zależy od przeznaczenia dukowanego lub wywoływanego zdjęcia. Dane które przytoczyłem wyżej dotyczą 300ppi dających jakość uznawaną za "wysoką" ale w rozdzielczości 200 ppi jakość uznawana jest za "dobrą". Raz jeszcze: WSZYSTKO ZALEŻY OD TEGO JAKA ILOŚĆ SZCZEGUŁÓW JEST CI POTRZEBNA.
Załózmy że masz zdjęcie 640 x 468 pixeli dzielisz obie wartości przez 300 jeśli chcesz mieć super jakość lub przez 200 jesli wystarczą dobre Policzmy dla dobrych
640:200=3,2
468:200=2,34
Wyszedł nam rozmiar zdjęcia odbitki o dobrej jakości w "calach" teraz mnożymy obie wartości przez 2,5 cm.
3,2 x 2,5cm = 8cm
2,34x2,5cm =5,85cm
...i wychodzi że "w miarę dobrą" odbitkę ze zdjęcia 640x480 pixeli możesz uzyskać 8cm x 6 cm

Czyli? jeśli ściągnęłas z netu zdjęcia o rozdzielczości 640x 460 TO NIC Z TEGO. kpw?
W dobrej jakości minimum to 600 x 800 pixeli i zaznaczam że to jakość dobra a nie najlepsza i da odbitki................? przelicz sama według powyższego wzoru :mrgreen:
Powtórzyłem to samo dwa razy( w obie strony) Jeżeli sama nie potrafisz znaleźć informacji o wielkości pliku chyba powinnaś poprosić o pomoc kogoś kto jest zaznajomiony z programami do obróbki cyfrowych obrazów( nieważne czy obrazów z cyfrowego aparatu czy plików ściągniętych z internetu). jeśli to co powiedziałem jest za mało wyczerpujące zapraszam do Prywatnych wiadomości[zakładka PW] :wink: w ostateczności prześlesz mi te zdjęcia emailem i popatrzymy co z nich da się zrobić (jesli to nie jakaś tajemnica :roll: :mrgreen:
ps. a w minilabach i tak często ucinają brzegi - tłumacząc, że to konieczność technologiczna dlatego prponuję zastrzec przy oddawaniu plików do wywołania że nie odbierzesz zdjęć jeśli będą poucinane bo zależy ci na informacjach które znajdują się właśnie przy krawędziach zdjęcia

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 18:28

jak zmieniam rozmiar zdjecia (width &height) to mi zwiekszaja sie piksele ;))))

ale chyba nie idzie za tym zwiększenie jakości :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
NAJWAZNIEJSZE JAKI ROZMIAR MA ORYGINALNEZDJĘCIE
.....(chyba).....

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 18:44

imen napisał(a):
jak zmieniam rozmiar zdjecia (width &height) to mi zwiekszaja sie piksele ;))))

ale chyba nie idzie za tym zwiększenie jakości :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
NAJWAZNIEJSZE JAKI ROZMIAR MA ORYGINALNEZDJĘCIE
.....(chyba).....

zgadza sie, przy zwiekszaniu rozmiaru zdjecia programy graficzne dodaja do pixeli obrazka dodatkowe pixele o tym kolorze (ze wzoru matematycznego) ale nie jest to informacja zawarta w pliku zdjecia tylko program sam je dodaje dlatego przy bardziej skomplikowanych obrazach nastepuje wyrazne pogorszenie jakosci, ale przy prostych i malo szczegolowych efekt jest dobry. jest to tzw interpolacja (tak nawiasem wykorzystywana tez przez gorszej jakosci cyfrowki po to aby "oszukac " nabywcow. Pisze sie wtedy na aparacje "ROZDZIELCZOSC interpolowana 4 mpx!" podczas gdy naprawde jest 2 czy 3 ale aparat zawiera oprogramowanie, ktore "dodaje pixeli" do juz zrobionego zdjecia :)

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 18:57

Czyli? jeśli ściągnęłas z netu zdjęcia o rozdzielczości 640x 460 TO NIC Z TEGO

ODWOŁUJĘ ! ! !
Jeśli to zdjęcie Twojego .............. powiedzmy wybranka (lub idola,... no wiesz Patric Swayze albo Winetou) to nawet jeśli z 600x400 zrobisz plakat A3 to bedziesz zadowolona :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
mówiąc o jakości "wysokiej" i "dobrej" miałem na myśli ogólnie przyjete normy uznaniowe a nie subiektywne odczucia jednostki która może to "widzieć inaczej"

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 19:03

ok, Duch i Frog dziekuje wam bardzo :) szczegolnie Duchowi za taka dluga i profesjonalna wypowiedz (przyznam sie,ze nawet troche zrozumilam ;)

jeszcze mam jedna prosbe, moglby mi ktos podac tak w skrocie jak powinnam powiekszyc te zdjecia- do jakiej wielkosci? 2mln,tak? i jak mam je uciac zeby pasowalo do 9x13 , bo one maja takei rozne nierowne ksztalty...

czekam na odp, musze je jutro oddac, zeby sie wyrobic

pozdr :)

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 21:27

my tutaj tak szybko nie rozmawiamy jak na czacie czy na gg(można było o to poprosić) jak już wcześniej wspomniałem
NAJWAŻNIEJSZY JEST ORYGINALNY ROZMIAR ZDJĘCIA jesli dysponujesz zdjęciem które obecnie jest w niskiej rozdzielczości nie da się go powiekszyć aby poprawić jego jakość
Imen ta rozdzielczośc zdjęcia to ilość maleńkich punkcików zawierających informacje o realnym obrazie nie da sie dodać tych punkcików bo skąd niby komputer miałby wiedzieć co było w tym miejscu na oryginale( wyobraz sobie milion przypadkowych cyferek na powierzchni 1 mm kwadratowego - to zdjęcie zrobione w wysokiej rozdzielczości) aparat zarejestruje każdą z tych cyferek oddzielnie i każdą z nich na zdjęciu będziesz mogła odczytać
a zdjęcie w małej rozdzielczości to tak jakbyś aparatem była w stanie z tego miliona cyferek zarejestrować - zapisać co drugą -
skąd pózniej komputer miałby wiedzieć jakie były te których aparat nie zdołał zapisać ???
jednym słowem nie da się, możesz tylko sprawdzić jaką rozdzielczośc ma zdjęcie którym dysponujesz i jaką odbitkę da się z tego uzyskać
( komputer może wiele ale nie wszystko) tak po za tym to nie pierze nie wiąże krawatów, młócić zboża też nie potrafi
imen napisał(a):
czekam na odp, musze je jutro oddac, zeby sie wyrobic

.... ale dziś już chyba i tak po ptokach ....

wtorek, 19 kwietnia 2005, 12:01

hmmmm..... dzieki Duchu ;) na czas jednak doszla twa odp, bo sie nei wyrobilam z oddaniem

zaryzykuje, dodam te pixele i sprobuje im to dzisiaj wyslac, tylko nadal nie wiem jak je poobcinac,zeby sie wpasowaly do tego 9x13....

dobra... dziekuje, pozdrawiam

wtorek, 19 kwietnia 2005, 21:45

co do obcinania to wykadruj fotke tak zeby proporcje ilosci pixeli w wysokosci i szerokosci byly jak 9:13. Proste:) a prosciej mowiac to otworz fotke w jakims programie graficznym, Photoshop, Photopaint czy darmowy GIMP(ale taka opcja jest takze w wielu przegladarkach graficznych) i po prostu uzyj narzedzia kadrowania patrzac na linijki w programie (domyslnie ustawione na milimetry czyli 90 x130 mm), z tymze to wytnie czesc obrazka a nie zmniejszy go, ale jezeli nie ma duzo do stracenia na obrzezach kadru to jest to najlepsze wyjscie. Druga mozliwosc to zmiana rozmiaru (z ang "resample" i po prostu wpisanie danych w cm a program sam dopasuje fotke, w PP jest to image->resample), ale musisz sie liczyc z tym, ze jezeli oryginal odbiega widocznie proporcjami od 9x13 to powstana wyrazne znieksztalcenia.

wtorek, 19 kwietnia 2005, 22:31

uzywam ACDsee, no i juz to powycinalam tak na oko... nie chce m isie juz na nie patrzec nawet, duzo z tym roboty..... niech sobie obcinaja jak chca, wysylam je wlasnie do wywolania....

ehh.. a ja myslam ze to przyjemne

pozdrawiam :)

wtorek, 19 kwietnia 2005, 22:50

ze to przyjemne

wszystko jest przyjemne co jest łatwe. A łatwe jest to co się dobrze umie :wink:

wtorek, 19 kwietnia 2005, 23:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona