Teraz jest czwartek, 26 kwietnia 2018, 17:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 róznica w wyświetlaniu pomiędzy laptopem a zwykłym monitorem 
Autor Wiadomość
Post róznica w wyświetlaniu pomiędzy laptopem a zwykłym monitorem
Witam
Od roku robię zdjęcia prostym aparatem typu Kodak o rozdzielczości 3,1 Mega i przechowuję te zdjęcia na laptopie i podczas przeglądania są OK. Czasami kopiuję je do kompa stacjonarnego i oglądam je na zwykłym monitorze. Ponieważ jest tam ustawiona niska rozdzielczość zdjęcia są ziarniste ( nie wiem czy tak się to określa przy zdjęciach cyfrowych ale np. kontury osób przedmiotów nie są gładkie ale ziarniste). Tę zasadę i różnicę rozumiem gdyż w:
- laptopie mam rozdzielczość 1024 * 768 (Gericom)
- w kompie stacjonarnym 800 * 600 (LG, jakiś kilkuletni model)
i jakość musi być gorsza.

Ale dlaczego ten sam monitor (800* 600) dobrze oddaje zdjęcia z wielu stron Internetu np.
http://www.molon.de/galleries/Egypt/Pyr ... php?pic=14

Zasada ta jest utrzymana niezaleznie czy przeglądam je Irfan view czy też innym programem.
Czy to jest kwestia jakiś dodatkowych ustawień dla zdjęć zrobionych własnoręcznie ?

piątek, 8 lipca 2005, 23:07

Zmniejsz zdjęcia do rozmiaru 800x600 i zobacz czy wciąż źle są wyświetlane na monitorze.

sobota, 9 lipca 2005, 14:28
Post re:
bez zmian

sobota, 9 lipca 2005, 16:31

zmień rozdzielczość zdjeć do 72dpi i do rozmiarów 800x600

sobota, 9 lipca 2005, 17:26

1. Sprawdź jakie masz ustawienia w aparacie, tzn. czy aparat zapisuje zdjęcia z maksymalną możliwą rozdzielczością i minimalną możliwą kompresją. Albo przynajmniej sprawdź jak "ciężki" jest plik.
2. Czy kiedykolwiek robiłeś odbitki ze swoich zdjęć albo je drukowałeś?
3. Jeśli wszystko jest ok. to zmień ustawienia w swoim laptopie na 800x600 i zobacz jak wygląda zdjęcie. Stawiam na fatalną marność karty graficznej w kompie stacjonarnym.

sobota, 9 lipca 2005, 19:05
Post re:
ad1. w aparacie mam ustawienia na max jakość, otrzymane pliki to między 500 KB a 1,2 MB przy czym u mnie wygląd zdjęcia nie zalezy od rozmiaru pliku.
ad 2. nie , nie drukowałem. Ale poniweważ na laptopie wyglądają Ok to sądze że wydruki też będą OK.
ad 3 Przy ustawieniu w laptopie 800*600 też wyglądają chałowo

Uwagi inne: w laptopie też mogę uzyskać efekt takiego ziarna na tych samych fotografiach zmniejszając okno wyświetlania ( im mniejsze okno tym laptop bardziej się gubi w oddawaniu konturów i dawaniu efektu ziarna)

Poniże raport na temat mojej karty graficznej z kompa stacjonarnego:

Monitor: Monitor Plug and Play
Video Chipset: NVIDIA RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro Ver. 4.0
Resolution: 800x600 in 32-Bit Color

< Device Information >
Driver Version: 4.0
Technology: Raster display

< Device Characteristics >
Physical Width in Millimeters: 211
Physical Height in Millimeters: 158
Width in Pixels: 800
Height in Pixels: 600
Pixels per Horizontal Logical Inch: 96
Pixels per Vertical Logical Inch: 96
Color Bits per Pixel: 32
Color Planes per Pixel: 1
Brushes: Unlimited
Pens: 4294967295
Fonts: 0
System Colors: 4294967295
Relative Pixel Width: 10
Relative Pixel Height: 10
Relative Pixel Diagonal Width: 14

niedziela, 10 lipca 2005, 11:29

niedziela, 10 lipca 2005, 17:55

:D
Na początku założyłem, że chodzi Ci o sprawdzenie, czy zdjęcie nie jest "zepsute" w kontekście ewentualnego zrobienia odbitki. Wtedy zmienianie rozdzielczości zdjęcia do 72 ppi raczej nie bardzo ma sens bo monitor i tak w ten sposób wyświetla zdjęcie. Trudno zakładać, że każde zdjęcie trzeba zmniejszyć, żeby można je było oglądać na monitorze.
Rozumiem, że bardziej chodzi o jakość w czasie przeglądania na ekranie. Proponuję jeszcze sprawdzić jak wygląda zdjęcie przy skali powiększenia 100%. Wielkość piksela na obrazie 800x600 jest większa niż 1024x768 dlatego to samo zdjęcie będzie jakby większe. Jeśli ustawisz taki sam stopień powiększenia obrazka (wyświetla się w przeglądarkach w jakimś niepozornym miejscu, np. na pasku stanu) to wrażenie powinno być podobne dla obu ustawień rozdzielczości. Jeśli oglądasz na monitorze 800x600 cały obrazek to zwykle skala powiększenia jest mała. Wtedy zdjęcia może wyglądać źle. Najlepiej spawdzić to dla 100%.
I teraz znów razcję ma mario1275. Jeśli chcesz zdjecia tylko oglądać na komputerze to lepiej je zapisać w małej rodzielczości - nie będą zajmowały tyle miejsca. Jeśli chcesz mieć zdjęcia papierowe to jest ok.

niedziela, 10 lipca 2005, 18:59

dodatkowo jeśli oglądasz np zdjęcie o rozdzielczości 300dpi pomniejszone tk żeby widzieć je całe na ekranie to niektóre przeglądarki robią ze zdjeciem dziwne rzeczy - a powiększenie obrazu do 100% powoduj że na ekranie widzimy tylko najdrobniejsze elementy - wiem to z doświadczenia bo też się kiedyś wystraszyłem - może wystarczy zmienić przeglądarkę na stacjonarnym i wszystko będize ok a i jeszcze jedno przyszło mi do głowy - jaki maszz ustawiony tryb kolorów na stacjonarnym?? 32bity czy mniej?? - jeśli zdjęcia wyglądają dobrze na laptopie to szukałbym raczej problemu w stacjonarnym kompie i oprogramowaniu a nie w zdjęciach

niedziela, 10 lipca 2005, 20:38
zmień rozdzielczość zdjeć do 72dpi i do rozmiarów 800x600

mario mialeś rację, pomaga tylko czy to znaczy że w Irfan view dla każdego zdjęcia ręcznie bedę musiał to zmieniać ?
+ dodatkowe po tej zmianie jak się powiększa to zdjęcie to jest już mniej ostre

wtorek, 12 lipca 2005, 20:44
Moderator

Też używam Irfana, monitor mam 1600x1200 i jeśli zdjęcie jest większej rozdzielczości i dam na pełny ekran, to mam np małe schodki na krzywych etc.

wtorek, 12 lipca 2005, 20:55

... monitor mam 1600x1200 i jeśli zdjęcie jest większej rozdzielczości i dam na pełny ekran, to mam np małe schodki na krzywych etc.

Tu zachodzi raczej odwrotny efekt. Rozdzielczość ekranu bardzo duża i zdjęcia moga być rozciagane. Zależy jakie zdjęcia oglądasz.

km500 napisał(a):
mario mialeś rację, pomaga tylko czy to znaczy że w Irfan view dla każdego zdjęcia ręcznie bedę musiał to zmieniać ?
+ dodatkowe po tej zmianie jak się powiększa to zdjęcie to jest już mniej ostre

No jasne!! Zmiejszyłeś rozdzielczość zdjęcia do śmieszne małych rozmiarów. To tak jakbyś zrobił zdjęcie aparatem o matrycy 480 tys. px. Tzn. Dostosowałeś wielkość piksela do wielkości piksela na ekranie. Teraz zdjęcie wygląda dobrze, gdy jest wyświetlane w trybie pełnoekranowym, bo wtedy, tak jak pisałem wcześniej, oglądasz go w 100% wielkości (czyli ani większej , ani mniejszej). Jeśli zdjęcie powiększysz, to zaczynają się pojawiać artefakty (kwadraciki, czyli powiększone piksele). Dlatego jest mniej ostro.
Ciekawy jestem efektu, o którym pisałem. Czy bez zmiany rozdzielczości zdjęcia (pliku) i powiększeniu go do 100%, czyli naturalnej wielkości (zdjęcie nei mieści się całe na ekranie), jest lepiej? Do tej pory oglądałeś zdjęcie zmiejszone, piksele upakowane na mniejszej przestrzeni, jakby pominięte. Wtedy skośne linie mogą wyglądać jak poszarpane.

PS. Jeśli piszę za dużo na raz, powiedz :D

wtorek, 12 lipca 2005, 21:16
Moderator

Vendeur napisał:
... monitor mam 1600x1200 i jeśli zdjęcie jest większej rozdzielczości i dam na pełny ekran, to mam np małe schodki na krzywych etc.

Tu zachodzi raczej odwrotny efekt. Rozdzielczość ekranu bardzo duża i zdjęcia moga być rozciagane. Zależy jakie zdjęcia oglądasz.

No przecież pisałem, że przy większych rozdzielczościach niż mój ekran. Jeśli są mniejsze, to zajmują część ekranu jedynie.

wtorek, 12 lipca 2005, 22:18

No przecież pisałem.

:oops:
Chyba za szybko czytałem. Biję się w piersi aż dudni.

wtorek, 12 lipca 2005, 23:51
...
Ciekawy jestem efektu, o którym pisałem. Czy bez zmiany rozdzielczości zdjęcia (pliku) i powiększeniu go do 100%, czyli naturalnej wielkości (zdjęcie nei mieści się całe na ekranie), jest lepiej? Do tej pory oglądałeś zdjęcie zmiejszone, piksele upakowane na mniejszej przestrzeni, jakby pominięte. Wtedy skośne linie mogą wyglądać jak poszarpane.

jest tez zła jakość
(podaje parametry tej fotografi tzn takie jakie zrzucam oryginalnie z aparatu: 2032*1524 pixeli 72 DPI

środa, 13 lipca 2005, 21:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona