Teraz jest piątek, 21 września 2018, 04:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Standardowa obróbka zdjęć, jaką stosujecie. 
Autor Wiadomość

Post Standardowa obróbka zdjęć, jaką stosujecie.
Wyobraźmy sobie, że wracamy z imprezy, spaceru, wyjazdu itp. itd. Mamy około 150-200 zdjęć z kategorii "średnioambitne". Jaką standardową obróbkę im robicie i w jakich programach?

Ja np. mając kompakt (Canon S3), przyjąłem taki schemat postępowania: 1. Doświetlenie niektórych lub ewentualnie korekcja "światła-cienie" w ACD See, 2. Odszumianie + wyostrzanie przez Noise Ninja jako plugin PhotoShopa. 3. Oglądanie ;)

Akurat w przypadku Canona S3 korygowanie barw zdjęcia to tak naprawdę psucie (Canony idealnie łapią barwy), więc z zasady unikam tego.

wtorek, 2 stycznia 2007, 17:25
Moderator

Canony nie łapią idealnie barw - one upiększają.

Nie ma stadardowej obróbki - każde zdjęcie wygląda inaczej. Osobiście staram się unikać jakiejkolwiek, choć czasami trzeba czerwone oczy usunąć, czy odszumić te, które z kompaktów pochodzą. Z wyostrzaniem trzeba uważać, szczególnie jeśli na planie znajdują się ludzie.

wtorek, 2 stycznia 2007, 18:48

W przypadku konieczności szybkiego poprawienia ponad 100 zdjeć można mówić o tzw. standardowej obróbce. Zakładam, że nie mamy chwilowo ambicji artystycznych...

Być może zdjęcia z niektórych aparatów nie wymagają specjalnej obróbki (np. Soniacze standardowo wyostrzają każde zdjęcie, aż oczy bolą), ale Canon S3 produkuje dosyć rozmiękczone i zaszumione zdjęcia, dlatego kolekcje będa wyglądać znacznie lepiej po odszumieniu i wyostrzeniu...

wtorek, 2 stycznia 2007, 19:12

Wszystko zależy od zdjęcia,kadruje najczęściej w Irfan View,grubsze sprawy w Corel Photo-Paint 9.

wtorek, 2 stycznia 2007, 21:09

Konwersja RAW -> Jpeg w Adobe LightRoom w 99% wystarcza (włacznie z kadrowaniem i drukowaniem) dla "typowych" fotek.

Czasami wykonuję dodatkową obróbkę HDR.

środa, 3 stycznia 2007, 12:33

Canony nie łapią idealnie barw - one upiększają.

żartownis :lol: mój canon robi jakieś wyblakłe... musze podkręcać kontrastem i lekkim nasyceniem.
Wierne odzwierciedlenie rzeczywistości (barwy, kontrasty itd itp) w fotografi obowiązuje fotografa ubezpieczeniowego i policyjnego...

środa, 3 stycznia 2007, 14:45

Wierne odzwierciedlenie rzeczywistości (barwy, kontrasty itd itp) w fotografi obowiązuje fotografa ubezpieczeniowego i policyjnego...
... i weselnego.

Niemniej jednak lepiej mieć rzeczywiście odzwierciedlone barwy, kontrasty itp, i później z nimi kombinować, niż kombinować aby przywrócić rzeczywiste barwy po czyms takim co wypuszcza z siebie nikon D70 :mrgreen:

środa, 3 stycznia 2007, 15:33

W sumie to ja zawsze robię na auto WB i raczej nie narzekam... bo zawsze w RAWach rzeźbię :wink: jak robi D70 to nie wiem.

środa, 3 stycznia 2007, 16:06

jak robi D70 to nie wiem.

robi dobrze

czwartek, 4 stycznia 2007, 00:32

robi dobrze
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: jak ktoś lubi trupie klimaty.

czwartek, 4 stycznia 2007, 10:09

templar napisał(a):
robi dobrze

wcale nie sa trupie :roll:

czwartek, 4 stycznia 2007, 14:37
- ustawienie balansu bieli,
- ustawienie ekspozycji i wyciagnięcia z cienia itp. (krzywe),
- odszumienie i wyostrzenie,
- konwersja RAW -> JPEG.
Chociaż jak napisał Jacek wystarczy zazwyczaj wywołać z RAW do JPEG przy standardowych ustawieniach programu.

czwartek, 4 stycznia 2007, 14:46

jacek2004 napisał(a):
templar napisał(a):
robi dobrze

wcale nie sa trupie :roll:
no powiedzmy ze owe klimaty wychodzą na skórze przy małej ilości światła, w innych sytuacjach jest lepiej.

czwartek, 4 stycznia 2007, 15:08

No cóż, właściwie to ten wątek można byłoby podzielić na dwie części: dla tych co mają lustrzanki i na tych co mają kompakty, lub lepiej, na tych co mają RAW i na tych co mają JPG.... Ja mam Canon S3, więc priorytety są u mnie zgoła inne niż u posiadaczy Nikonów D, i Canon EOS ;).

Generalnie w dalszym ciągu poszukuję uniwersalnego algorytmu poprawy jakości zdjęć przechodząc przez różne mniej lub bardziej udane próby.

Generalnie posługuję się skryptami w Photoshopie, co pozwala na przerobienie wielu zdjęć w ciągu jednego wieczora. Punktem wyjścia jest dla mnie znalezienie takiego skryptu, żeby jak najbardziej poprawić (i nie popsuć) jakośc jak największej ilości zdjęć.

No więc po wstępnej selekcji zdjęć (korkcja niedoświetlonych) odszumiam ja w Noise Ninja z siłą redukcji szumu luminacji na 12 i chrominancji na 15, z wyostrzeniem ok. 170 % przy promieniu 2 pikseli. Dodatkowo stosuje do tego filtra maskę która jest negatywem luminacji zdjęcia dodatkowo potraktowanym medianą (2 piksele). Niestety pomimo pewnwgo postępu nadal pewne fragmenty zdjęć (zwłaszcza włosy) potrafią wyjść sztucznie i nieciekawie. Zwracam się więc głównie do użytkowników kompaktów: może wspólnie wypracujemy jakiś fajny algorytm-skrypt, który sprawi, że nasze zdjęcia pobiją na głowę te z lustrzanek i tam innych Eosów ;)

poniedziałek, 8 stycznia 2007, 20:12
[...] może wspólnie wypracujemy jakiś fajny algorytm-skrypt, który sprawi, że nasze zdjęcia pobiją na głowę te z lustrzanek i tam innych Eosów ;)

i może jeszcze będa śpiewać i tańczyć ;)

a co do tematu, to moim zdaniem każde zdjęcie jest jedyne w swoim rodzaju i wymaga uwagi indywidualnie, skryptem można troszke je podciągnąć, ale i tak będziesz musiał do każdego potem usiąść oddzielnie żeby z niego wydobyć wszystko co sie da.

wtorek, 9 stycznia 2007, 21:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]