Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 11:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 digitalizacja slajdów cyfrówką 
Autor Wiadomość

Post digitalizacja slajdów cyfrówką
Witam, postanowiłem zdygitalizować (przepraszam za słowo :D )swoją kolekcję slajdów używając Olka c5060. Pierwsze próby z mocno prymitywnym urządzeniem zrobionym przeze mnie ad hoc są takie sobie. Co prawda po minimalnej nawet ingerencji PS wyglądają "jak nowe" ale do zadowalającego efektu jeszcze daleko. Oczywiście myślę nad udoskonaleniem konstrukcji (o ile czas pozwoli) i zajecie sie tematem głebiej. Mam pytania do bardziej doświadczonych, byc może ktoś już tę droge przechodził przede mną:
1. czy jest sens się bawić w takie kopiowanie(innymi słowy, czy róznica pomiędzy skanerem bębnowym (polecanym do tego typu kopii) a kopiowaniem cyfrówką jest znacząca)- slajdy maja znaczenie sentymentalne, nie chce sie ładowac w dodatkowe koszty, poza tym jakosć i ostrośc materiału niestety jest kiepska (ORWO wywoływane w podrzednych zakładach).
2. na zdjeciach pojawilo mi sie ziarno (ISO 80) - czy może pochodzić z powiekszonego slajdu (ziarno jest kolorowe, jakby szum matrycy)
Za wszyskie wskazówki i pomoc z góry dziekuję

wtorek, 15 maja 2007, 19:14

Zbyt dużo problemów z wieloma tematami wynikającymi po drodze do końcowego efektu.

Slajdy na starych filmach nie ma sensu kopiować z rozdzielczością większą niż 4000 dpi. Współczesne skanery do filmów z taką rozdzielczością to normalka. Mają też wbudowane usuwanie rys i zabrudzeń oraz ulepszanie kolorów. To robią automatycznie programowo. Wcześniej można to było robić tylko na skanerach cylindrycznych.
Otrzymany wytwór końcowy można oczywiście jeszcze udoskonalać ale trwa to zdecydowanie szybciej, bo mniej pracochłonnie.

Koszt wysokiej klasy skanu to ok. 1 zł za klatkę.
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=216800575
lub wystarczającego dla starych filmów - ok. 0,50 zł
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=219706649

Bardziej istotne dla skanowania to głębia koloru, czyli jak największe D (najlepiej powyżej 4) i zapisanie w TIFF, a nie w JPG.

sobota, 28 lipca 2007, 07:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]