Teraz jest piątek, 27 kwietnia 2018, 08:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Zakres tonalny zdjęć do druku. 
Autor Wiadomość
Post Zakres tonalny zdjęć do druku.
Ave!

Ostanio oddałem do druku w fotolabie zdjęcia chmur, gdzie występują zasadniczo odcienie szarości i nie jestem zadowolony z efektu końcowego, bo wygląda to jak gdyby odbitka miała inny (mniejszy ?) zakres tonalny niż fota na monitorze. Detale w światłach widoczne wyraźnie na monitorze są przepalone na odbitce.

Teraz pora na moje pytanie ;-):
Czy przygotowując foty do druku ograniczacie zakres tonalny, jeżeli jak to do jakich wartości?
Jaki jest zakres tonalny odbitki w stosunku to zakresu jasności w JPG?

Cześć tu Mysza.

poniedziałek, 11 czerwca 2007, 10:48
Pewnie chodzi o skalibrowanie profilu monitora z labem. Do fotolabu radzę dawać zdjęcia w sRGB.

poniedziałek, 11 czerwca 2007, 12:10
Pewnie chodzi o skalibrowanie profilu monitora z labem. Do fotolabu radzę dawać zdjęcia w sRGB.

Nie chodzi o mniejszy zakres tonalny papieru w stosunku do pliku JPG. Temat polega na tym aby ograniczając zakres foty tak aby dostosować ją do możliwości papieru fotograficznego, ograniczyć go jak najmniej.

Cześć tu Mysza.

czwartek, 14 czerwca 2007, 21:47

W fotolabach naświetlają papiery z rozdzielczością 300 dpi i trzeba dopiero rozeznać w których zechcą naświetlić 600 dpi (nie wszystkie mają taka rozdzielczość). Drukarki atramentowe foto drukują przeważnie z rozdzielczością 5600 dpi.

Drugi problem to płyny wywołujące, bo mimo istnienia regeneratorów ze względów ekonomicznych stosuje się je oszczędnie. Nie zachowywanie parametrów zdecydowanie wpływa na jakość i powtarzalność kolorów.

Kolejny to indywidualne cechy stosowanych papierów fotograficznych.
Fuji uwydatnia kolory niebieskie. Kodak daje cieplejsze barwy. Oddając do fotolabu swoje zdjęcia też należy mieć wiedzę na jakim papierze będą kopiowane, by wiedzieć czy dostaniemy odbitki w kolorach zimnych czy ciepłych.

Dlatego jeśli chcemy proces kontrolować to obecnie najlepszy efekt uzyskamy drukując atramentówkami foto Epson lub Canon - oczywiście skalibrowanymi z monitorem i na powtarzalnych atramentach i papierach.

sobota, 28 lipca 2007, 07:33

kolejny temat to kalibracja samego fotolabu ... z tym też bywa krucho ... wystarczy że obsługa po zmianie papieru nie zmieni parametró i już będzie zupełnie inny efekt ... zdarza się że nawet ten sam papier z tej samej jest dostawy, a różne rolki i tak różnią się emulsją ... Idź do kierownika fotolabu i z nim porozmawiaj jak to najlepiej zorganizować.

piątek, 17 sierpnia 2007, 12:53
Problem jest też w tym,że każdy pracownik fotolabu wywołuje fotki w-g własnego uznania-jeden woli kolory mniej nasycone,a inny bardziej nasycone.Wywoływałem swego czasu drugi raz te same odbitki z tego samego filmu, w tym samym fotolabie.I nawet dałem im na wzór odbitki wywołane za pierwszym razem.Prosiłem aby odcienie,nasycenie itp było takie jak na wzorach.I co ?I oczywiście wszystko było inaczej.Normalnie ręce opadły.
Jeśli już robić odbitki w fotolabach to najlepiej zastrzec na wstępie,aby nie wprowadzali żadnych korekcji.

piątek, 17 sierpnia 2007, 13:39

pracowałem swego czasu w takim laboratorium i jest dokładnie tak jak piszesz ... często nawet puszczanie zdjęć bez żadnych korekt nie daje identycznych rezultatów. pozostaje szukać innego laboratorium ...

piątek, 17 sierpnia 2007, 14:09
Lub kupić jakąś wypasioną drukarkę do zdjęć i samemu je drukować.

piątek, 17 sierpnia 2007, 23:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]