Teraz jest sobota, 23 czerwca 2018, 23:46

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Panasonic FZ10-opinie użytkowników ? 
Autor Wiadomość
Post Panasonic FZ10-opinie użytkowników ?
swego czasu było sporo szumu wokół tego aparatu, czy są tu jacyś użytkownicy tego sprzętu? w/g recenzji na stronach z testami, jest godny uwagi w klasie UZ, cena też nienajgorsza, <500$, lub około 2400PLN już widziałem i powiem szczerze, że bardzo biję się z myślami czy kupić G5, bo to klasa sama w sobie , czy zaryzykować FZ10 ( ach te szkło ), licze na wypowiedź jakiegos właściciela Panasonica, który zrobił już kilkadziesiąt lub kilkaset fotek,
pzdr 4 @ll

piątek, 9 kwietnia 2004, 14:49

Powiem tak: zrobiłem kilkanaście i miałem dość. Czułem się, jakbym robił zdjęcia aparatem sprzed kilku lat (czyli w fotografii cyfrowej - epoki). Kolory dziwne, optyka słaba, szumy, gdy jest ciemno zdjęcia robią się nie tyle złe, co beznadziejne. Niestety, tak słaba jakość za bardzo rzutuje na fenomenalne zdawałoby się możliwości aparatu. Ja jednak wolałbym Canona G5 czy Olympusa C-5050/5060.

piątek, 9 kwietnia 2004, 19:35

Na Forum jest użytkowniczka FZ-2 oraz użytkownik FZ-10 - jednak ostanio mało widoczni. Wystawiali swego czasu swoim aparatom pozytywną opinię - jeżeli chwile poszukasz, znajdziesz stosowne wątki. Sam interesowałem się swego czasu FZ-2 (FZ-10 niejako przy okazji), miarodajne i rzeczowe opinie można znaleźć na dpreview - niestety, pojawiały się w nich dosyć konkretne zarzuty, mniej więcej te same, o których wspomniał TomekK. Do tego godzi się wspomnieć, że parę miesięcy temu FZ-2 zajął w teście Chipa ostatnie miejsce w swojej kategorii cenowej - jakkolwiek testy czasopism komputerowych nie powinny być postrzegane jako wyrocznia, nie świadczy to najlepiej o tych aparatach.

Panasonic FZ i Canon G to jednak inne kategorie aparatów - sądzę, że jakością zdjęć G5 bije FZ10, ale to moja subiektywna opinia, na dodatek nie poparta własnymi doświadczeniami.

Pozdrawiam.

piątek, 9 kwietnia 2004, 23:59
wiem, że są zupełnie różne i stąd moje rozterki, z jednej strony możliwości G5 jako świetnego aparatu, a z drugiej mozliwości FZ10 i jego szkła, tak naprawdę i tak wiekszość zdjęć robię lustrzanką , a cyfrak to tylko dodatek, forum to i kilka innych plus wszystkie popularniejsze strony z testami znam już na pamięć :wink:
a tu coś co znalazłem
http://barrnet.smugmug.com/gallery/47295
http://barrnet.smugmug.com/gallery/78923/1/2741237

sobota, 10 kwietnia 2004, 00:51

Bardzo ładne, nie przeczę.;) Zabójczo kolorowe.

Ale głównym zarzutem, o jakim czytałem, jest kiepska praca AF w gorszych warunkach oświetleniowych - trafiłem na recenzje osób, które twierdziły, że oddały aparat z tego powodu do sklepu. Takie stwierdzenie powtarzało się - na domiar złego a ciężko wyrokować o problemach związanych z pracą AF na podstawie zdjęć. W tej galerii zauważyłem jedno zdjęcie nocne, do tego niezbyt problematyczne, jeżeli chodzi akurat o nastawy ostrości. Z drugiej strony - podkreślano piękne kolory przy dobrym oświetleniu - i te zdjęcia jakby potwierdzają taką opinię.

No cóż, bez wątpienia FZ ma swoje niepodważalne zalety - zoom optyczny 12x, stabilizację obrazu, bardzo duży LCD i ostrość na pierścieniu... Z zarzutów wynikających jakby z parametrów aparatu - czas otwarcia migawki do 8s (bez rewelacji), przeciętny EVF (rozdzielczość kiepskawa, ale jak się ma taaaki LCD...), brak nieskompresowanego formatu (i tylko dwie nastawy kompresji JPG) i fizycznie mała matryca (spotkałem się z zarzutem dotyczącym sporych szumów przy stosunkowo małych wartościach ISO). Bardziej miarodajne byłyby tu wypowiedzi TomkKa, skoro miał ten aparat w rękach - ja opieram się wyłącznie na informacjach z drugiej ręki, które wydawały mi się wiarygodne ze względu na powtarzalność zarzutów. Może poszukaj wspomnianego przeze mnie wątku i wyślij PW do użytkownika FZ-10? Miałbyś pewne informacje od osoby, która - o ile pamiętam - ma całkiem niezłą skalę porównawczą.

We wspomnianym teście FZ-2 zarzucano przede wszystkim ponadprzeciętne zniekształcenia geometryczne - ogólnie jednak FZ-2 parametrami nie zabija i wyraźnie ustępuje FZ-10. Natomiast na migepixel.net (gdzie właśnie zajrzałem) ogólna nota FZ-10 jest całkiem wysoka (8.6/10) - jakość zdjęć oceniono jako znakomitą, ogólnie notę zaniżyła przede wszystkim ocena za dołączone oprogramowanie a poza tym za energochłonność, ergonomię konstrukcji (jeżeli tak to można nazwać - łatwość dostępu do funkcji, klarowność menu) oraz działanie AF (widać coś w tym jest). Wśród plusów wymieniono świetną jakość zdjęć, stabilizację, zakres zoomu optycznego oraz wbudowaną lampę błyskową (plus możliwość skorzystania z zewnętrznej); po stronie minusów znalazły się kwestie związane z dostępnymi formatami i kompresją, poza tym zdjęcia nocne w kontekście czasu otwarcia migawki. Zdjęcia testowe wyglądają nieźle, widać wprawdzie pewną aberrację i zniekształcenia (głównie przy tele), generalnie jednak w stopniu, który absolutnie nie dyskwalifikuje aparatu. Wcześniej oceniany FZ-1 zebrał właściwie identyczne noty (?).

No cóż, gdybyś jednak kupił FZ, daj znać, jak się sprawuje. Ogólnie - warto byłoby znaleźć ten aparat w jakimś sklepie i obejrzeć, może porobić trochę zdjęc testowych...

Pozdrawiam.

sobota, 10 kwietnia 2004, 01:49
no własnie ciekawe czy mają go w MM albo Fotojokerze lub u któregoś z dealerów Panasonica, muszę połazić po sklepach albo poszukać na giełdzie foto, nawet giełda byłaby najlepsza bo pewnie najprędzej mógłbym ten aparacik sprawdzić w działaniu, w ocenach nie można zapominać, że to compact dedykowany dla klienta amatorskiego lub odrobinę zaawansowanego, a nie aparat dla bardziej wymagających fotografów i stąd pewnie krytykowana m.in.ubogość funkcji i możliwości, powiem inaczej po ostatniej nocy spedzonej przy kompie na poszukwaniach, zacząłem na poważnie rozważać Z2 ( jednak chyba bardziej interesuje mnie UltraZoom niż G5 ), dobrze , że nie spieszę się z zakupem i mogę mocno powybrzydzać i 5 razy zmienić zdanie :D , a tak jak pisałem, na tym forum i kilku innych, przeczytałem wszystko co znalazłem o FZ10,
świątecznie pozdrawiam
Tomek

sobota, 10 kwietnia 2004, 14:38

Skoro jeszcze się zastanawiasz i szukasz dobrego UZ, mogę tradycyjnie polecić Olympusy - myślę, że na tym sprzęcie się zawiedziesz, gdybyś brał go pod uwagę. To tak w ramach "każdy swoje chwali"...

Pozdrawiam.

sobota, 10 kwietnia 2004, 14:59
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]