Teraz jest niedziela, 24 czerwca 2018, 07:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona
 Panasonic DMC-FZ20 
Autor Wiadomość
Post Panasonic DMC-FZ20
Witam, mam dylemat, ponieważ stoję przed trudnym wyborem zakupu aparatu DMC-FZ20, nie znam opinii fachowców na jego temat... czy jest wogóle wart zaineresowania. Co inego można kupic w cenie 2700zł, bo za tylę mogę mieć nowy + sd16mb +sd256mb.
Pozdrawiam i czekam na pomoc.

niedziela, 17 października 2004, 20:41

Nie miałem go jeszcze w ręku, ale jeżeli jest choć w 10% tak kiepski jak poprzednik - NIE WARTO. Za tę cenę spokojnie kupisz dobrą, sprawdzoną Minoltę A1, Nikona 5700 czy Sony F717.

niedziela, 17 października 2004, 21:45
Post Panasonic DMC-FZ20
dzięki za odpowiedź,

inaczej, mam trzy tysie, a że słabo siedzę w temacie i nie chcę kupić czegoś z czego po zakupię nie będę zadowolony to proszę o pomoc fachowców... :shock:

p.s. czy FZ20 faktycznie nie jest wart zainteresowania???

niedziela, 17 października 2004, 22:19

Nie jest - chyba ze go kupisz za 1000pln wtedy jest wart. W przeciwnym razie warte uwagi sa: minolta A1 i soby f717 - kupisz spokojnie + jakas karta pamieci rozsadna.

Ten panasonic nie dorasta im do piet w tym przedziale cenowym.

niedziela, 17 października 2004, 22:32
Moderator

Nie jest - chyba ze go kupisz za 1000pln wtedy jest wart. W przeciwnym razie warte uwagi sa: minolta A1 i soby f717 - kupisz spokojnie + jakas karta pamieci rozsadna.

Dokładnie. A1 albo Sony 717 - oba bardzo dobre i ciekawe modele. Ale ja bym się skłaniał ku Minolcie A1 mimo wszystko. Za resztę akcesoria, może nawet jakaś lampka :D.

niedziela, 17 października 2004, 23:02

Dlaczefo uważasz że panas nie dorasta im do pięt :?: Pod jakim względem??

Nie twierdze że mineta i soniac są gorze (czy lepsze) ale napewno fz20 może się z nimi równac
Paulus_rac
Jeśli interesuje cię fz20 to zajżyj na inne forum (np cyberfoto.pl) gdzie nie besztają tak panasa. Tam wogule jest więcej o panasonicu.....
Ja mam fz10 a z tego co się przyglądałem fz20 to jest dużo lepszy
Ja z mojego fz10 jestem bardzo zadowolony a z fz20 byłbym jeszcze bardziej
Tylko żeby ktoś nie napisał zaraz że się zadowalam byle czym..... :wink:

poniedziałek, 18 października 2004, 12:24
1. Brak zapisu w formacie RAW
2. Mniejsze wymiary geometryczne matrycy - co może skutkowac większymi szumami.
3. Brak obsługi kart CF - (duze pojemnosci, niska cena)
4. Brak krótkiej ogniskowej ( Teoretycznie nigdy nie była mi potrzebna ogniskowa większa niz 200mm, natomiast bez 28mm nie zrobisz dobrej fotki w pomieszczeniu)

Inne zalety A1:
1. Live Histogram
2. Zoom i ostrość na pieścieniu obiektywu
3. Solidna metalowa obudowa
4. Bardzo dużo ustawień na pokrętłach (nie trzeba coągle coś zmieniać w menu)
5. Dobre baterie

poniedziałek, 18 października 2004, 13:40

Wady Fz20 w stosunku do A1:
1. Brak zapisu w formacie RAW
2. Mniejsze wymiary geometryczne matrycy - co może skutkowac większymi szumami.
3. Brak obsługi kart CF - (duze pojemnosci, niska cena)
4. Brak krótkiej ogniskowej ( Teoretycznie nigdy nie była mi potrzebna ogniskowa większa niz 200mm, natomiast bez 28mm nie zrobisz dobrej fotki w pomieszczeniu)

Inne zalety A1:
1. Live Histogram
2. Zoom i ostrość na pieścieniu obiektywu
3. Solidna metalowa obudowa
4. Bardzo dużo ustawień na pokrętłach (nie trzeba coągle coś zmieniać w menu)
5. Dobre baterie

Mam wrażenie że znasz fz20 tylko ze specyfikacji...
1 po co Raw ? jest jpg i TIFF to wystarczy
2 matryca istotnie mniejsza i sam pomyślałem że fz20 będzie bardziej szumieć niżfz10 ale odziwo szumi mniej niż fz10 ! a to dzieki systemowi wydajnemu odszumiana
3 Karty SD też mają duże pojemności! napewno są już 1GB a chyba są i większe a różnica w cenie CF a SD np 256MB jest niezauwarzalna (ceny obu od ok 90-140 na allegro)
4 Jasne że 28mm by się przydało ale jeśli nigdy nie miałeś ogniskowej 420mm ze stabilizatorem to nie wiesz co tracisz. a z 35mm da się żyć

inne:
1 w panasonicach też jest histogram!
2 panas też ma MF na pierścieniu na obiektywie!
3 fz20 ma połowę korpusu metalową (wokuł obiektywu) a plastik reszty jest wyjątkowo solidny
4 fz20 tez ma parę przycisków (może i mniej niż A1 ale obsługuje się wszysto szybko i sprawnie)
5 Nie wiem za wiele o bateriach z A1 ale w moim fz10 (w fz20 będzie pewnie podobnie) aku wytrzymuje naprawdę duużo! mogę zrobić min 200 fotek (sporo przy urzyciu lampy) a w miedzy czasie sobie je oglądać analizowa itp
Nie zdarzyło mi się aby w ciągu jednego dniowego wypadu brakło mi baterii (prędzej karty pamieci256) :wink:

Tak więc twoje ( i inne podobne) argumenty nie są aż tak mocne
Największa różnica chyba jednak jest w zakresie ogniskowej
Zależy jaka komu bardziej odpowiada :D
Ciekawy jestem co reszta 'chłopaków' mi odpisze :wink:

poniedziałek, 18 października 2004, 14:48

Mam wrażenie że znasz fz20 tylko ze specyfikacji...
1 po co Raw ? jest jpg i TIFF to wystarczy

Po co tiff, raw jest 10x lepszy i jeszcze mniej zajmuje miejsca, tiff jest poprostu formatem bezstratnym, ale nie daje takich mozliwosci jak raw, ktory tez jest przy okazji bezstratny. Czyli niewatpliwi + dla A1

zenek napisał(a):
2 matryca istotnie mniejsza i sam pomyślałem że fz20 będzie bardziej szumieć niżfz10 ale odziwo szumi mniej niż fz10 ! a to dzieki systemowi wydajnemu odszumiana

Niestety to odszumianie powoduje zmniejszenie ilosci szczegolow na zdjeciu - wieksza fizczyna matryca jest mimo nawet najlepszych systemow odszumiania lepsza sprawa - + dla A1

zenek napisał(a):
3 Karty SD też mają duże pojemności! napewno są już 1GB a chyba są i większe a różnica w cenie CF a SD np 256MB jest niezauwarzalna (ceny obu od ok 90-140 na allegro)

Mimo wszystko CF'ki sa bardziej uniwersalne, sa poza tym szybsze (chociaz w tych aparatach to nie jest istotne), CF'ow jest wiekszy wybor (CF i MD), CF pracuja jak dyski i sa w standardzie pasujacym do laptopow - niewatpliwie wieksza uniwersalnosc - + dla A1 - maly ale zawsze

zenek napisał(a):
4 Jasne że 28mm by się przydało ale jeśli nigdy nie miałeś ogniskowej 420mm ze stabilizatorem to nie wiesz co tracisz. a z 35mm da się żyć

Oj 28mm jest niezastapiona, niestety ale 420mm uzywa sie rzadko w normalnych zastosowania a 28mm bardzo ale to bardzo czesto. Szeroki kat tpo jednak podstawa - gigantyczny + dla A1

zenek napisał(a):
3 fz20 ma połowę korpusu metalową (wokuł obiektywu) a plastik reszty jest wyjątkowo solidny

mam inne zdanie co do plastiku no ale niech ci bedzie ze jest solidny, co mimo wszystko nie zmienia faktu ze to plasyik wiec kolejny + dla A1

zenek napisał(a):
4 fz20 tez ma parę przycisków (może i mniej niż A1 ale obsługuje się wszysto szybko i sprawnie)

Co prawda kwestia obslugi to juz osobista sprawa ale cale menu panasonicow jest jednak o wiele bardziej zamotane niz minolty, ktora to ma jednak jedno z najlepiej zorganizowanych menu - niemniej jako ze obsluga jest juz kwestia dyskusyjna bo kazdy lubi co innego wiec nie ma + ani dla jedego ani drugiego.

zenek napisał(a):
5 Nie wiem za wiele o bateriach z A1 ale w moim fz10 (w fz20 będzie pewnie podobnie) aku wytrzymuje naprawdę duużo! mogę zrobić min 200 fotek (sporo przy urzyciu lampy) a w miedzy czasie sobie je oglądać analizowa itp

Nie znam baterii w A1 az tak dobrze ale 200 zdjec to deczko malutko.

zenek napisał(a):
Tak więc twoje ( i inne podobne) argumenty nie są aż tak mocne
Największa różnica chyba jednak jest w zakresie ogniskowej
Zależy jaka komu bardziej odpowiada :D
Ciekawy jestem co reszta 'chłopaków' mi odpisze :wink:

Generalnie to ty nie bardzo odparles argumenty kolegi - nie napisales ani jednej rzeczy w ktorej panasonic jest lepszy niz A1 - poza wiekszym zoomem. Co do szerokiego kata to niestety ale to jest podstawowa kwestia i nie da sie jej przeskoczyc - pomysl jak czesto robisz zdjecia na tele a ile w wide - niestey ale 90% robi sie przy szerokim kacie, co niestety dyskwalifikuje panasonica.

poniedziałek, 18 października 2004, 15:01
Moderator

zenek napisał(a):

Co prawda kwestia obslugi to juz osobista sprawa ale cale menu panasonicow jest jednak o wiele bardziej zamotane niz minolty, ktora to ma jednak jedno z najlepiej zorganizowanych menu - niemniej jako ze obsluga jest juz kwestia dyskusyjna bo kazdy lubi co innego wiec nie ma + ani dla jedego ani drugiego.

A jednak powinien być + dal Minolty, bo ma lepsze menu i więcej przycisków i pokręteł. Zdecydowanie + dla A1.

Ja bym dodał (jak już się tak czepiamy wszystkiego) jeszcze wygląd... choć nie ma on wpływu oczywiście na jakość zdjęć. A1 wygląda o niebo lepiej od Panasa. A to wpływa na lepsze samopoczucie fotografującego ;)

Już nic więcej nie wymyślę :oops: .

poniedziałek, 18 października 2004, 15:32

Generalnie to ty nie bardzo odparles argumenty kolegi - nie napisales ani jednej rzeczy w ktorej panasonic jest lepszy niz A1 - poza wiekszym zoomem. Co do szerokiego kata to niestety ale to jest podstawowa kwestia i nie da sie jej przeskoczyc - pomysl jak czesto robisz zdjecia na tele a ile w wide - niestey ale 90% robi sie przy szerokim kacie, co niestety dyskwalifikuje panasonica.

wedlug mnie odparłem
Pisałem o tym ze takie plusy o jakich pisał gość nie są zbyt znaczące i ja bym od takich różnic jak:

-różne karty cze że jest TIFF czy Raw
-obudowa jest z metalu czy plastiku (bo jak spadnie z 1, na asfalt to i tak obydwa się prawdopodobnie popsują)

nie uzależniał zakupu, bo to takie różnice......choćby wcale

Jakość zdjęc nie straciła w porównaniu do fz10 (a ma mniejsze szumy) nie wiem jak to zrobili ale zrobili) porównajcie sami
więc nie widzę plusa dla A1

28mm to fajana rzecz ale się nie zgodzę z waszym stanowiskiem....
Zgadza się że częściej urzywa się 'wide' ale w 90% wystarcza 35mm!
Osobiszcie częściej urzywam ogniskowej >200mm niż mam sytuacji gdzie brakuje mi 28mm (zależy kto co fotografuje)

Kwestię obsługi sobie podaruję bo jak jest każy wie...ja nie narzekam

Co do baterii to 200 to tyle ile mi na karte wchodzi jak sie uprę zo spokojnie zrobię 400 (są tacy co robia nim więcej)

wcześniej tylko odpisałem że te plusy dla A1 to w su albo są nieistotne albo mało istotne
chcecie plusy fz20 nad A1? prosze:

- Macro chyba od 5cm a A1 od 21cm (wyczytałem ze specyfikacji)
- Jaśniejszy obiektyw
- możliwość zastosowania uniwersalnej lampy błuskowej coćby za 100zł a do mninety czeba za min 400zł
- prawie dwa razy mocniejsza lampa wbudowana fz20 -7m A1 - 3.8m
- panas ma trochę większy wyświetlacz
- no i w końcu zakres zoom jest większy niz w A1. 12x to zawsze więcej niż 7x

więc....

Ja nie twierdze że fz20 jest lepszy (czy gorszy) od A1...ale napewno porównywalny!!

a wszyscy twierdzą że jest do bani i nie do porównania gorszy???
z tym się nie zgodze

Vendeur
co do wyglądu to zdecydownie bardziej mi się podoba panas niż mineta (to nie tylko moje zdanie) więc z mojego punktu + dla fz20 :lol:

poniedziałek, 18 października 2004, 16:14
Wszyscy zapomnieliście o najwiekszym plusie panasa

Zenek go ma :twisted:

poniedziałek, 18 października 2004, 16:22
Poszperałem jeszcze w specyfikacjach (specjalnie dla Zenka)
1. Prędkość migawki A1 30sek do 1/16000sek FZ20 8sek do 1/2000sek
2. Minimalna przysłona A1 - 11 FZ20 - 8
3. Maksymalna przysłona A1 2,8 dla 28mm 3,5 dla 200mm i FZ20 bardzo enigmatycznie pisze 2,8 do 8,0 (ciekaw jestem ile ma FZ20 dla 420mm)

Co mówią powyższe fakty:
1. FZ20 może mieć problemy ze zdięciami nocnymi (czasami 8 sek to ciut mało)
2. I z przeciwnego bieguna - może na plaży te 1/2000sek i przysłona 8 (FZ20) nie wystarczą - czyli trzeba kupić filtry neutralne - szare (chyba że lubimy prześwietlone fotki)

I jeszcze raz wróce do formatu RAW.
1. Jest formatem bezstratnym
2. Zabiera mniej miejsca niż TIFF (który też jest bezstratny)
3. Nie wprowadza żadnych ustawień aparatu, czyli potem na komputerze możemy sami decydować o WB, nasyceniu barw, kontraście, ostrości (tej cyfrowej) naświetleniu , stosowania innych filtrów wbudowanych w soft aparatu - i to bez żadnego uszczerbku dla fotki - w przeciwieństwie do manipulacji PS'em na JPEG'u.

Jest generalna zasada aby z posiadanego sprzętu wyciągnąć mak możliwości więc nie ma sensu używać stratnej (naprawdę stratnej) kompresji JPEG. Obróbka RAW na komputerze jest namiastką pracy w ciemni.

Pozdrowionka

poniedziałek, 18 października 2004, 16:23

[quote="Anonymous"]Poszperałem jeszcze w specyfikacjach (specjalnie dla Zenka)
1. Prędkość migawki A1 30sek do 1/16000sek FZ20 8sek do 1/2000sek
2. Minimalna przysłona A1 - 11 FZ20 - 8
3. Maksymalna przysłona A1 2,8 dla 28mm 3,5 dla 200mm i FZ20 bardzo enigmatycznie pisze 2,8 do 8,0 (ciekaw jestem ile ma FZ20 dla 420mm)

Co mówią powyższe fakty:
1. FZ20 może mieć problemy ze zdięciami nocnymi (czasami 8 sek to ciut mało)
2. I z przeciwnego bieguna - może na plaży te 1/2000sek i przysłona 8 (FZ20) nie wystarczą - czyli trzeba kupić filtry neutralne - szare (chyba że lubimy prześwietlone fotki)

ad1. mam fz10 i zdjęcia nocne wychodzą ok. nawet przy ISO50 8s na ogół wystarcza (i to przy przysłonie 6.5) oświetlone budynki nocą nie potrzebuja więcej
(no chyba że ktoś totografuje ciemność)
ad2 Zapomniałeś że fz20 ma ISO80 a A1 100 (mój fz10 ma ISO50) co sprawia że mniejsza przysłona wystarcza
ISO 50 F8 to to samo co ISO10 F11 (chyba się nie mylę :wink: )
Robiłem zdjęcia na plaży w grecji w samo południe i ani razu nie brakło...
Tak więc zakres czasów jest mniejszy niż w A1 ...ALE WYSTARCZAJĄCY

A co do tych przysłon w panasie przy 420mm można urzyć przysłon od 2.8 do 8!! a w A1 nie
:lol:

poniedziałek, 18 października 2004, 16:45
Ale porównujemy A1 i FZ20 a FZ20 ma ISO 80 (też mógłbym powiedzieć że A2 ma ISO 50).

A poza tym stwierdzenia "robiłem w ciemności ... robiłem na plaży ... i wystarczało" no nie miałeś wyjścia, musiało wystarczyć bo innych ustawień nie nastawisz bo nie masz takich możliwości ....

Podobnie jest z RAW , nie masz go, to musi ci wystarczyć TIFF (ale ide o zakład że go nie wykorzystujesz bo Ci po kilku fotkach brakuje pamieci) więc zapisujesz fotki w stratnym JPEG'u (wg algorytmu z procesorka w aparacie) bez żadnej możliwości ingerencji. A wiadomo że dopiero w komputerze widać jak wyszły fotografie i chciałoby się jedną rozjaśnić a drugą przyciemnić ... co ?

pozdrowionka

poniedziałek, 18 października 2004, 17:04
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona