Teraz jest środa, 21 listopada 2018, 00:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kupujemy aparat - ale jaki ???!!! 
Autor Wiadomość
Post Kupujemy aparat - ale jaki ???!!!
Witam Was bardzo serdecznie.
Potrzebuję porady.

Zamierzam kupić aparat cyfrowy - myślę o Panasonic Lumix FZ20, Konica Minolta A1 bądź A2, Olympus C70, Olympus 770 lub Fuji FinePix S20pro. O aparatach i ich funkcjach, o zaletach i wadach, o użytkowaniu wypowiadacie się z prawdziwym znawstwem.
Czy moglibyście podzielić się opiniami, także krytycznymi, o powyższych modelach ?
Aparat będzie mi służył w większości do robienia zdjęć " w ruchu" (zwierzęta - w szczególności psy, choć nie tylko) o różnych porach dnia, jak i w nocy, chcę focić także szeroko rozumianą przyrodę, np. ptaki, rośliny i architekturę. Co bardziej polecacie, ewentualnie jakieś inne propozycje, Wasze zdania i opinie....................
Chciałbym, aby był szybki, nie najmniejszy, stabilny i by dokładnie odzwierciedlał to, co fotografuję, barwy, kształty, kontury.
Czy mogę liczyć na Waszą pomoc i opinię ?
Pozdrawiam !!!
Piotr

poniedziałek, 27 grudnia 2004, 04:50
mam fz 2o, co mnie w niej najbardziej denerwuje to brak odchylanego lcd, sa takie sytuacje w których bardzo się przydaje, nic innego nie mam mu do zarzucenia, solidnie wykonany,
duża ilość osób stwierdzi, że nie ma raw, owszem nie ma,
kupując go nie palnowałem siedzieć przy kompie i bawić się fotkami, nie mam na to czasu, wstyd powiedzieć nie mam czasu na focenie,

moja opinia moze nie jest rozbudowana, troche zdjęć już na panasie zrobiłem, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że jeszcze się uczę
efzetce nic innego nie mogę zarzucić ( może jeszcze słaby akumulator, kupuję drugi, ponad 200 zdjęć na jednym to mało), mimo tych wad ten a-parat jest wart zainteresowania, najlepiej udaj się do sklepu i porównaj
pozdrawiam

wtorek, 28 grudnia 2004, 11:32
[/code]
[i][b][u][/quote]

wtorek, 28 grudnia 2004, 11:54

a masz jakieś doświadczenia w fotografii? Czy to początki? No i dlaczego wybrałeś właśnie te aparaty a nie np. A60, A75, Z1 czy Z10 czy coś w tym stylu? Może na początek wystarczy? Po co wydawać 2000 do 3000 zł?

wtorek, 28 grudnia 2004, 13:50

Z doświadczeniem u mnie jest różnie, tzn. pstrykam bardzo dużo fotek analogowych, szczególnie psom, gdyż jestem kynologiem - to moja prawdziwa pasja. I choć z fotografią cyfrową również miałem już do czynienia, to w tej materii przyznaję - doświadczenie mam stosunkowo niewielkie.
Na dzień dzisiejszy do wyboru pozostały już tylko dwa aparaty: PANASONIC LUMIX FZ20 I KONICA MINOLTA A1 (no, może jeszcze A200 - tyle, że ona jest nowa i niewypróbowana). Co do obydwu aparatów - to widzę, że zdania Wasze są dość podzielone. Ciekaw jestem, jak spisują się w przypadkach zwierząt w ruchu, o różnych porach dnia, wieczorkiem i w nocy, także w ciemnych halach i w pełnym słońcu.
A dlaczego akurat te droższe modele ? No cóż............... Jest ktoś, kto w ramach starej dobrej przyjaźni chce mi zasponsorować ten zakup, a ponieważ mieszka w USA, to ceny ich są śmiesznie niskie w porównaniu z naszymi polsko - europejskimi. Uczyć można się przecież zarówno na tańszym, jak i droższym modelu (a uczę się bardzo szybko). Ponadto oba modele oferują bardzo dużo rozbudowanych funkcji, co jest wielkim plusem, gdyż jak widzę, wiele z nich przyda się na pewno podczas focenia i potem przy obróbce zdjęć, a mam dużo czasu i dla aparatu i dla komputera. Ponieważ nie płacę za aparat, może być on nawet bardzo rozbudowany, znając siebie, większość wykorzystam prędzej czy później. No i cudownie leżą w dłoni !!!
Jak więc myślicie ? Który lepiej będzie moje zwierzaki focił ?
Pozdrawiam wszystkich !!!
Piotr

P.S.
A czy ktoś mógłby udostępnić instrukcję obsługi A1 ?

wtorek, 28 grudnia 2004, 16:06

No i jeszcze zoom................. Powinienem mieć zoom co najmniej 5x, 6x. Oba modele te warunki spełniają. I są dość duże - to dla mnie wielka zaleta. Wiem, co trzymam w dłoni.
Piotr

wtorek, 28 grudnia 2004, 16:40

Ciekaw jestem, jak spisują się w przypadkach zwierząt w ruchu, o różnych porach dnia, wieczorkiem i w nocy, także w ciemnych halach i w pełnym słońcu.

*1*No to zdecydowanie polecam A1 lub A200 z firmową lampą 3600HSD lub lepiej 5600HSD (ostatecznie tez może być jakiś Metz). W ciemnej hali nie zrobisz dobrej fotki bez lampy zewnętrznej (te wbudowane nie nadają się). Do zdięć w ruchu rónież lampa się przyda do "zamrażania" obiektu w ruchu. Dlaczego A1, A200 bo mają fantastyczny system ADI do sterowania lampą - super pięknie doświetla. Dodatkowo można pracować z lampą bezprzewodowo. FZ-20 tego ci nie zagwarantuje, ma gorącą stopkę, na którą założysz każdą lampę, ale nią nie posteruje.
**2** Manualny zoom w A1/A200 czyli kadrujesz zoomem w ułamek sekundy, a FZ-20 "przewija" zoom w 2.6 sekundy (wg mnie porażka) - dawno piesek 10 razy zmieni pozę.
***3*** Mam analogową lustrzankę i naprawdę obsługa A1 i tej lustrzanki jest niemalże identyczna, z tą różnicą że A1 ma z 1000 dodatkowych funkcji i bajerów. W A200 będzie ich mniej, ale podejrzewam że A200 bedzie robiła lepsze zdięcia w automacie niż A1/2.
****4**** W pełnym słonku A1 foci cudownie (jak każdy aparat, bo wiadomo dobre oświetlenie to połowa sukcesu - patrz lampa)
*****5***** Ax mają zapis RAW, w twoim przypadku gdy może nie trafić się możliwość powtórzenia fotki rzecz więc niezbędna (FZ20 niestety nie ma)
******6****** myślę że zakres ogniskowych 28 - 200 mm jest optymalny pod względem jakość/potrzeby . Każdy UZ cierpi natomiast na "wady wrodzone" optyki.

wtorek, 28 grudnia 2004, 17:08
jacku2004 jesteś przykładem kalsycznego mineciarza :wink:
nie będe dyskutował na temat wad i zalet, weź pod uwagę, kynologowi może zabraknąć przybiżenia a A1 ma tylko 200 mm,
chcę sprostować bo dość niejasno napisałeś
jacek2004 napisał(a):
**2** Manualny zoom w A1/A200 czyli kadrujesz zoomem w ułamek sekundy, a FZ-20 "przewija" zoom w 2.6 sekundy (wg mnie porażka) - dawno piesek 10 razy zmieni pozę.

weź pod uwagę że 2.6 [s] jest mierzone dla zakresu 35-435 mm ,
mineta natomiast ma ułamek sekundy, wykręć ręcznie ten ułamek sekundu od 28-200 mm magiku,
zaznaczam, że nie podejmuję z Tobą dyskuji ponieważ czytałem już pełno Twoich wypowiedzi i jesteś człowiekiem który nie odpuszcza i za wszelką cenę Twoje musi być na wierzchu,
mnie na tym zależy, nie będe strzępił języka po próżnicy
pozdrawiam

coco określ jakie zbliżenie jest Ci potrzebne piszesz 6x ok, panasonic ma 12x jeśli uważasz, że to Ci wystarczy bierz A1, w sumie i tak będziesz go mieć za friko, aha nie wiem czy w stanach kupisz A1, chyba zostaje tylko A2, nie ważne co wybierzesz życzę dobrego i owocnego focenia

wtorek, 28 grudnia 2004, 18:14

Zoom 5x, 6x może być - myślę - wystarczający, choć na pewno im większy tym lepszy. Nie chciałbym jednak, by zoom stał się decydującym kryterium przy wyborze aparatu, bo on sam sprawy nie załatwi. Poruszające się zwierzę nie jest tak łatwo znowu zrobić, a "efekty specjalne" na pewno mnie nie ucieszą, jeśli sam ich nie będę chciał (czytaj: celowo) zrobić. Bardzo bliskie ujęcie, ale paskudne, nie ucieszy mnie na pewno. Widziałem wiele aparatów cyfrowych, które pięknie focą w statyce, ale będąc mniej zaawansowanymi, nie dają już rady w dynamice. Ruch je zupełnie rozkłada.
Dziękuję wszystkim za dobre rady i życzenia !!! Oczywiście czekam na więcej opinii.
Piotr

wtorek, 28 grudnia 2004, 18:29
a1 ma 2.3 sek w trybie auto, chyba żę ręcznie ułamek sekundy :lol:

wtorek, 28 grudnia 2004, 18:34

Przeglądałem sklepy internetowe w USA i Minolta A1 to rzeczywiście rarytas, choć niekiedy tam bywa. Ale jej cena - jeśli się gdzieś pojawi - jest równa bądź wyższa od Minolty A2. Co na to powiecie ? Jak ma się A1 do A2 i A200 ? Co wy byście wybrali ? No i dlaczego ?
Przyznam, że i Panasonic FZ20 nadal jeszcze chodzi mi po głowie - szkoda, że tak mało ich posiadaczy odezwało się. Może kilku praktyków FZ20 podpowiedziałoby jednak, jak u nich w codziennej pracy ten aparat się sprawuje. Przecież nie uwierzę, że nikt nigdy nie "ustrzelił" człowieka, zwierzęcia czy innego obiektu w ruchu. W ogóle interesują mnie wszystkie spostrzeżenia co do tych wszystkich wymienionych aparatów, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Idealnych przecież nie ma. Takie ideały są tylko na papierze i na stronach samych producentów.
Wypowiedzcie się proszę szerzej !!!

czwartek, 30 grudnia 2004, 00:26

A1 jest u nas strasznie wychwalanym aparatem, ale o dziwo w stanach - panuje zupenie odmienna opinia. Owy Panasonic stoi tam zdecydowanie wyzej z recenzjami... Tak wiec, nie mozna byc w pelni obiektywnym.

Panasonic jest naprawde polecany :)

czwartek, 30 grudnia 2004, 00:37

Tak, wiem. Stąd właśnie mój dylemat. Rzeczywiście FZ20 ma wręcz doskonałe recenzje - czytałem je uważnie - przeglądałem też oceny zadowolonych klientów w sklepach internetowych. Noty są jedne z najwyższych ! U nas na recenzjach również ma noty bardzo wysokie i klienci bardzo zadowoleni, bardzo go sobie chwalą. Ale tutaj, na tym portalu, bardzo mało posiadaczy Panasonica się wypowiada, a przecież to temat właśnie dotyczący tego aparatu !!!
A właśnie na użytkownikach mi najbardziej zależy, bo oni znają swoje aparaty od przysłowiowej podszewki.
Ale i właścicieli Minolt chętnie jeszcze posłucham, bo zadowolenie z tych aparatów o czymś jednak świadczy.

czwartek, 30 grudnia 2004, 00:54
zaglądnij na cyberfoto, tam tez jest bardzo dużo zwolenników minolty ale i wątków o fz 20 więcej, pozdro
no to masz zgryza
A1 jest w http://www.adorama.com/

czwartek, 30 grudnia 2004, 12:05
No rzeczywiście zgryz jest. Przejrzałem przed chwileczką Adoramę, no i A1 jest rzeczywiście, ale cena chora. Ja znalazłem za 575$.
No i zaczynam buszowanie na cyberfoto.
Wielkie dzięki !!!
A może ktoś jeszcze odezwie się w tej materii ?

czwartek, 30 grudnia 2004, 13:31
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona