Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 15:21

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Problem z Lumix'em FZ7 
Autor Wiadomość

Post Problem z Lumix'em FZ7
Witam!
użytkuję lumix'a FZ-7 od 2 lat, ale niedawno zwróciłem uwagę na pewien szczegół, który wcześniej był dla mnie "niezauważalny" Mianowicie: wszystkie zdjęcia robione bez użycia lampy błyskowej (niezależnie czy w dzień czy w nocy) wychodzą rozmazane przy najdelikatniejszym ruchu ręki mimio iż włączony jest stabilizator obrazu na 2. Zdjęcia robione są w trybie "P".
Liczę na pomoc w znalezieniu rozwiązania problemu, ewentualnie dobraćnia optymalnych ustawień aparatu...
Chciałem podkreślić również, że nie zajmuję się fotografią amatorsko ani profesjonalnie tym bardziej i cała ta "wiedza" na ten temat jest dla mnie czarną magią...
Z góry dzięki za pomoc...
Pozdrawiam

wtorek, 6 stycznia 2009, 22:12
Post Re: Problem z Lumix'em FZ7
Czy mógłbyś pokazać tutaj kilka przykładowych zdjęć, które wg. Ciebie są złe?
Najlepiej aby nie były oddawane obróbce i zawierały oryginalny exif. Obejrzymy je, poczytamy metadane i diagnozę postawimy :)

Pozdrawiam!

wtorek, 6 stycznia 2009, 23:51

Powodem rozmycia obiektów na zdieciach może być zbyt długi czas naświetlania, w czasie którego rejestrowany jest ruch postaci.

Domyślam się, że w trybie P z włączoną stabilizacją aparat ustawia ten czas wyjątkowo długi (szczególnie przy braku światła).

Przykładowo, bez stabilizacji, przy ogniskowej 50mm należy użyć czasu 1/50sek, jak jest stalilizacja to ten czas można spokojnie zmiejszyć do 1/12sek i powinno być ostro, ALE tylko dla obiektów nieruchomych. Przy fotografi osób należy unikać długich czasów rzędu 1/10 czy 1/30sek bo będą widoczne drobne poruszenia (jedynym wyjatkiem jest dopalenie lampą błyskową - tzw. zamrożenie błyskiem).

Osoby "nieruchome" należy traktować czasami 1/125 (czasami wystarczy 1/60), a na osoby "mocno ruchome" to czasami 1/500sek za długo.

PS
I nie wierz reklamom z TV odtyczącym stabilizacji w apratach (szczególnie chodzi o reklamę Panasonica :wink: ). Stabilizacja niwelule raczej drżenie rąk niż ich przesunięcia.

środa, 7 stycznia 2009, 11:34

spoko, fotki wrzuce jutro z powodu braku czasu.. ;)
a obraz jest rozmazany nawet jeżeli obiekty fotografowane są nieruchome, i to dosłownie.. :P :mrgreen:

środa, 7 stycznia 2009, 23:23

arturek1221 napisał(a):
a obraz jest rozmazany nawet jeżeli obiekty fotografowane są nieruchome, i to dosłownie.. :P :mrgreen:
No to w takim razie wygląda to na błędy w ustawianiu ostrości, prawdopodobnie szwankuje AF.

czwartek, 8 stycznia 2009, 11:19
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]