Teraz jest środa, 17 października 2018, 18:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Błyskawice... 
Autor Wiadomość

Post Błyskawice...
Witam,
Oglądałem w internecie piękne zdięcia błyskawic/piorunów (jak kto woli) jakie występuą zwykle przy burzach ;)
Chciałbym się dowiedzieć na czym polega robienie takich pięknych zdięć, wiem że są do tego specialne aparaty, ale czy można by w jakiś sposób spróbować na zwykłym cyfraku (Lumix FZ-7)
Nie wiem czy mam ustawiać długą migawke (2-5 sek) i czekać aż jakiś błysk się "złapie" czy może bardzo szybką np. 1/500 (w moim aparacie 1/2000max) i walić na ślepo zdięcie sekwencyjne z full prędkością mając nadzieję że trafię w odpowiedni moment? Czy może strzelać na trybie prostym który automatycznie wszystko ustawia, widoczność jest wtedy dobra ale prawdopodobieństwo złapania błyskawicy jest znikome (zdięcia sekwencyjne bardzo zwalniają... itd)

Proszę o rady, jeśli sie nie da to poprostu napiszcie, i się nie śmiejcie :)

Apropos byłbym zapomnial:
http://picasaweb.google.com/kadd.fl/Bur ... 0717050354
udałe mi się coś takiego, badziewne ale zawsze jest ;)

piątek, 20 lipca 2007, 00:04

Cześć. Myślę, że nie trzeba do tego bardzo drogiego sprzetu, ale dużo szczęścia i trochę cierpliwosci. Potrzebujesz: statyw, aparat foto z możliwością ręcznej regulacji czasu "otwarcia" migawki, np na 20 sek. lub tzw. tryb BULB (otwarcie tak długo jak trzymasz wciśnięty spust migawki), oraz możliwością ręcznego ustawienia ostrości (odległosci)- najlepiej tzw pełnego trybu ręcznego (M -manual). Nie mam pojęcia jak zrobić taką fotke w dzień, ale w nocy jest to stosunkowo proste: Ustawiasz aparat na statywie, celujesz obiektyw w niebo (tam gdzie się błyska :lol: - tu element szczęścia), ostrość (ogniskowa) na nieskończoność (wyłaczamy autofokus), przesłona hmm... trochę eksperymentalnie "najlepiej tak jak najlepiej uzyskujesz ostrość na nieskończoności), ja ustawiam u siebie 4,8 -5,6. czułość nisko (80-100)- ze wzgledu na szumy, wciskasz migawkę i czekasz na błysk lub błyski (tu znowu element szczęścia i cierpliwości). Po kilkunastu sekundach robisz kolejne zdjęcie i tak do zapełnienia karty albo znudzenia zabawą. Po burzy przeglądasz trofea: na 50 - 60 zdjeć moze trafi sie kilka niezłych okazów. Lampę błyskową sobie oczywiście wyłącz :lol: . Unikaj dodatkowych silnych źródeł światła w kadrze: lampy uliczne, jeżdżące samochody itp. Wybierz dobre miejsce (np wysokie pietra wieżowców) i pamietaj o bezpieczeństwie. Wyłażenie na szczyt drzewa, góry itd. w czasie burzy może skończyć sie niemile dla sprzetu (o fotografującym nie wspominam, bo to oczywiste :twisted: ) - to banał, ale dla porządku i czystosci sumienia o tym piszę.
Co do trybu BULB - fajny jeśli masz pilota do aparatu lub wężyk spustowy (ale chyba w panasach tego akurat nie ma :roll: ) - w przeciwnym wypadku istnieje mozliwość poruszenia zdjecia. Dlatego ja preferuję zadane czasy naświetlania, tzn ustawienie na kilkanaście sekund. Chyba tyle. Powodzenia.

niedziela, 22 lipca 2007, 15:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]