Teraz jest piątek, 22 czerwca 2018, 16:52

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Ogniskowa FZ18 w exif-ach 
Autor Wiadomość

Post Ogniskowa FZ18 w exif-ach
W specyfikacji Panasonika FZ18 jest napisane, że zakres ogniskowych obiektywu wynosi 28 - 504 mm (dla 35 mm). Tymczasem przeglądając w programie IrfanView dane exif zdjęć wykonanych tym aparatem, zauważyłem, że we wszystkich zdjęciach, które na pewno robiłem na szerokim kącie, wyświetla się wartość ogniskowej 29 mm. Z kolei w przypadku zdjęć robionych na maksymalnym zoomie ogniskowa wynosi 524 mm (w przybliżeniu równe 18 x 29 mm).
Zaznaczam, że fotografuję w formacie 3:2, a nie standardowym 4:3 (tak się przyzwyczaiłem). Gdy zajrzałem do exif-ów zdjęć robionych w formacie 4:3, skrajne wartości ogniskowych wynoszą tyle, ile powinny wg specyfikacji. Pomyślałem, że może wynika to z innych proporcji wymiarów rejestrowanego obrazu. Sprawdziłem jednak na starym aparacie (Kodak Z730) i tam skrajne ogniskowe w exif-ach
(w obu formatach zdjęć) miały odpowiednio 33 i 123 mm, dokładnie tyle ile w specyfikacji. Skąd taka różnica? Czy to wina programu, który źle odczytuje dane, czy to tak powinno być?

wtorek, 2 grudnia 2008, 20:01

Post Re: Ogniskowa FZ18 w exif-ach
Przelicznik ogniskowej (crop) na odpowiednik ogniskowej w pełnowymiarowej matrycy liczy się wg przekątnej matycy. Przekątne 3:2 i 4:3 raczej się różnią :wink: więc i przeliczanie ogniskowych jest inne.

Kodak zapewne w przeliczaniu olewa te różnice.

PS
Poprawne wartości przeliczonych ogniskowych powinny być dla 4:3 bo takie proporcje ma matryca.

Co do robienia w proporcjach 3:2 na matrycy 4:3 to marnotrawstwo pikseli :wink: Nie wszystkie fotki wychodzą dobrze na 3:2, czasami lepiej jest robić 4:3.
4:3 natywne zawsze można wykadrować do 3:2 na PC-cie (choćby za pomocą FastStone). Jak robisz w 3:2 to już pozbywasz się pikseli, a chcąc zrobić 4:3, czy 1:1 z tych Twoich 3:2 to masz kolejny ubytek pikseli. :wink:

środa, 3 grudnia 2008, 11:04

Post Re: Ogniskowa FZ18 w exif-ach
Dzięki za wyjaśnienie. Wynika z tego, że aby ustalić ogniskową zdjęcia w formacie innym niż 4:3, trzeba chyba wyliczyć ją sobie z odpowiedniej proporcji.

Rzeczywiście, niektóre zdjęcia lepiej wyglądają w formacie 4:3 (zwłaszcza te w pionie). To jednak zależy od tematyki. Moim zdaniem np. krajobrazy w formacie 3:2 sprawiają wrażenie bardziej "panoramicznych", ale to kwestia gustu. A skoro chcę mieć zdjęcie w takich proporcjach, lepiej od razu komponować je w tym formacie i nie mieć później dylematu: co obciąć - kawałek ziemi czy kawałek nieba? Wiem, że to trochę bez sensu, ale mi osobiście jest tak wygodniej. A co do straty pikseli... wydaje mi się, że to nie piksele są najważniejsze. Do wyświetlania zdjęć na monitorze czy standardowych odbitek nie trzeba mieć jakiejś ogromnej rozdzielczości. Niby im większa rozdzielczość tym większe możliwości kadrowania, tyle że przy wycinaniu niewielkiego fragmentu zdjęcia i tak otrzymujemy obraz słabej jakości, niezależnie jak duże jest wyjściowe zdjęcie.

PS Dzięki za podpowiedzenie programu FastStone - bardzo dobra przeglądarka, ma kilka przydatnych funkcji, których nie ma w IrfanView.

środa, 3 grudnia 2008, 18:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]