Teraz jest piątek, 27 kwietnia 2018, 00:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 ładowarka czy kaloryfer?? 
Autor Wiadomość

Post ładowarka czy kaloryfer??
idąc za waszą namową kupiłem sobie właśnie ładowarkę EMOS 9168 i 4 akumulatorki SANYO 2300 mAh. Po przeczytaniu instrukcji postanowiłem je sformatować. Dwa już się naładowały (tak przynajmniej zasygnalizowała ładowarka - diodka zapaliła się na zielono), ale pozostałe dwa po ich wyjęciu nadal siedzą w środku i się ładują. Tylko że trwa to już 4,5 godziny (w instrukcji stało, że będzie krócej) i - co mnie bardziej niepokoi - akumulatorki grzeją się tak, że nie sposób ich wziąć do ręki. Ładowarka też jest niewiele chłodniejsza. Czy to jest normalne?

poniedziałek, 1 marca 2004, 20:19

Jak to możliwe, że 2 się naładowały a 2 jeszcze się ładują? Ładujesz po 2 sztuki?

Jeżeli diodka zapaliła się na "gotowe" przy ładowaniu 4 akumulatorków, to wszystkie powinny być naładowane. Nie powinno się ładować w trybie na 4 akumulatorki dwóch (przełącznik po lewej stronie)! Przy ładowaniu dwóch akumulatorków ważne jest też ich ułożenie.

Akumulatorki istotnie się grzeją, ładowarka również - dosyć mocno, chociaż nie aż tak, by nie można ich było wziąć do ręki.

Przy akumulatorkach 2100mAh ładowanie trwało u mnie ok. 3.5-4h.

Proponowałbym zakończyć ładowanie, dać ładowarce chwilę na ostygnięcie i ewentualnie powtórzyć proces - tzn. rozładować (ale z wyłączonym trybem kasowania efektu pamięci!!!) i naładować wszystkie 4 razem. Formatując powinieneś teoretycznie zrobić to 3-4 razy, ale w sumie równie dobrze możesz rozładować akumulatorki już w aparacie - po prostu maksymalną pojemność osiągną za 3-4 razem.

Pozdrawiam.

wtorek, 2 marca 2004, 09:18

Jak to możliwe, że 2 się naładowały a 2 jeszcze się ładują? Ładujesz po 2 sztuki?

Jeżeli diodka zapaliła się na "gotowe" przy ładowaniu 4 akumulatorków, to wszystkie powinny być naładowane. Nie powinno się ładować w trybie na 4 akumulatorki dwóch (przełącznik po lewej stronie)! Przy ładowaniu dwóch akumulatorków ważne jest też ich ułożenie.

Juz chyba wszystko w porzadku. Po prostu ładowałem 4 sztuki i zaświeciła mi się diodka zielona. No to ja wyjąłem dwie sztuki z brzegu, załadowałem od razu do aparatu (kupiłem równocześnie z ładowarką), a ładowarkę przestawiłem na ładowanie dwóch akumulatorków. I te dwa jeszcze mi się ładowały kolejne kilka godzin. Ale teraz wszystko działa jak należy, przy ostrej zabawie (nowy aparat :) ) nie udało mi się jeszcze rozładować tego pierwszego kompletu...

Mam też jeszczy pytanie o akumulatorki NiMH. podobno nie mają efektu pamięciowego, czy to znaczy, że można je doładowywać bez przeszkód w dowolnym momencie?

wtorek, 2 marca 2004, 20:57

Nie. Akumulatory NiMH mają ograniczony w stosunku do NiCd efekt pamięci, ale wciąż go mają! Na początku trzeba je kilka razy dobrze naładować i rozładować, potem wystarczy co 5-6 ładowań. Najmniej na efekt pamięci cierpią akumulatory Li-Ion, ale też nie do końca.

wtorek, 2 marca 2004, 21:49
Na czym polega rozladowywanie i naladowanie? Prosze sie nie :lol:

piątek, 6 sierpnia 2004, 19:55

Post re
każde aku mają efekt pamięci lecz każde w różnym stopniu. Ja mam tą samą ładowarkę, co ty i wczoraj formatowałem gp 2300. Najpierw je ładowałem, potem rozładowałem. Poczekałem aż ostygną i znowu naładowałem. Po tym ostatnim ładowaniu były tak gorące, że musiałem je wziąć przez papierowy ręcznik. Ładowarka też była ciepła, ale nie aż tak.

piątek, 6 sierpnia 2004, 20:55

Post Re: re
superbike2001 napisał(a):
Najpierw je ładowałem, potem rozładowałem. Poczekałem aż ostygną i znowu naładowałem.

Dlaczego tak ?
Nie prościej i zdrowiej rozładować w aparacie przez dwa dni ?
Musisz mieć je sformatowane na jutro ?

superbike2001 napisał(a):
Po tym ostatnim ładowaniu były tak gorące, że musiałem je wziąć przez papierowy ręcznik.

To im na pewno dobrze zrobiło.
Krzywdzisz te akumulatory, Superbike'u.
Z resztą w wysokich temperaturach zmieniają się parametry tej baterii ( prtzewodność itp. - fizyka ) i to jej na zdrowie nie wyszło. śmiem twierdzić, że przez to nie jest w pełni naładowana.

Formatowanie akumulatorów polega na pełnych cyklach ładowania/rozładowania - ale podczas normalnego użytkowania, nie na akord.
Przez pełne cykle rozumie się ładowanie do końca wyładowanego do końca akumulatora - nie koniecznie pieczonego.

Pozdrawiam...

piątek, 6 sierpnia 2004, 21:04

piątek, 6 sierpnia 2004, 22:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]