Teraz jest piątek, 21 września 2018, 23:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Filtr na obiektywie... Po co on tam właściwie? 
Autor Wiadomość
Moderator

Post Filtr na obiektywie... Po co on tam właściwie?
[INFO: Temat został wydzielony z innego wątku. Dotyczy, jak napisałem w tytule, sensowności umieszczania na stałe filtrów na obiektywie.]

kszychu napisał(a):
Koledzy mają klapki na oczach

Patrzcie go, odezwał się oświecony!

kszychu napisał(a):
Vendeur - po kiego grzyba Ci tuleja bez filra i co ona wtedy chroni? Bo moim zdaniem to tylko przysłania lampę na krótkiej ogniskowej.

Już napisałem, że do ochrony obiektywu... Przy zdjęciach z lampą na krótkiej ogniskowej można odkręcić, chyba, że dla kogoś to problem.

kszychu napisał(a):
M - dobry polar to jużponiżej 100 zł można kupić. Osobiście kupiłem HOYA bez powłok i jakoś nie niszczy zdjęć a i o obiektyw jestem spokojniejszy.

Poważnie? Chyba nie pojmujesz co to znaczy dobry filtr polaryzacyjny... Polar ma wiele zastosowań i wiele cech wskazuje na jego jakość, których także chyba nie znasz zupełnie. Kupiłeś go po to, aby się chwalić, że masz HOYĘ dobrej jakości za niecałe 100 zł i go masz nakręconego prawda? Otóż dobra HOYA kosztuje raczej powyżej 200 zł, a bardzo dobra prawie 400 zł. Odnośnie filtrów to nie służą one do ochrony obiektywu, tylko do zastosowań w konkretnych warunkach pogodowych. NIGDY nie należy mieć nakręconego filtra na stałe, ponieważ ZAWSZE pogarszają one jakość zdjęcia. Choć niektórzy tego nie widzą.

Jeśli nadal nie wiesz o co mi chodzo, to zrób sobie mały test. Ustaw priorytet przesłony i daj jakąś stałą wartość np f=5. Sprawdź jaki czas aparat ustawi z filtem, a jaki bez niego. Będzie różnica. I to jest właśnie wada takich akcesoriów.

Ostatnio edytowano piątek, 18 lutego 2005, 14:38 przez Vendeur, łącznie edytowano 1 raz

środa, 16 lutego 2005, 15:17

kszychu napisał(a):
Vendeur - po kiego grzyba Ci tuleja bez filra i co ona wtedy chroni? Bo moim zdaniem to tylko przysłania lampę na krótkiej ogniskowej.

Już napisałem, że do ochrony obiektywu... Przy zdjęciach z lampą na krótkiej ogniskowej można odkręcić, chyba, że dla kogoś to problem.

Sorry, ale ja nadal nie rozumiem PRZED CZYM chroni obiektyw goła tuleja...
Vendeur napisał(a):
kszychu napisał(a):
M - dobry polar to jużponiżej 100 zł można kupić. Osobiście kupiłem HOYA bez powłok i jakoś nie niszczy zdjęć a i o obiektyw jestem spokojniejszy.

Poważnie? Chyba nie pojmujesz co to znaczy dobry filtr polaryzacyjny...

Mea culpa. Maiałem na myśli UV, którego to używam do ochrony obiektywu.

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

środa, 16 lutego 2005, 15:49
Moderator

Sorry, ale ja nadal nie rozumiem PRZED CZYM chroni obiektyw goła tuleja...

Jeśli jest wysuwany to chroni. Mi np. aparat spadł i poturlał się po ziemi... Gdybym nie miał tulei, to nie wiem, jak obiektyw by z tego wyszedł. Filtr np NIC by tu nie pomógł... W ogóle przed czym on ma chronić? Przed brudem? To nie dodykać! Albo czyścić i tyle - przecieć to nie problem.

środa, 16 lutego 2005, 20:09

Filtr np NIC by tu nie pomógł... W ogóle przed czym on ma chronić? Przed brudem? To nie dodykać! Albo czyścić i tyle - przecieć to nie problem.

Filtr najczęściej nakręca się na tuleję, nie na goły obiektyw. A przed czym chroni? Chociażby przed zarysowaniem.

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

środa, 16 lutego 2005, 21:03
Moderator

Filtr najczęściej nakręca się na tuleję, nie na goły obiektyw.

Poważnie? ;)

kszychu napisał(a):
A przed czym chroni? Chociażby przed zarysowaniem.

Nie filtr NIE SŁUŻY do ochrony jakiejkolwiek. Chyba, że ktoś nie dba o aparat, to niech w ogóle go nie kupuje... Przed zarysowaniem... Nie wiem co byś musiał robić, aby zarysować obiektyw - to nie takie łatwe. A aparat jeśli nie jest używany, powienien mieć zasłonięty obiektyw zaślepką. W trajcie robienia zdjęcia chyba go nie porysujesz. No ale skoro wolisz sobie pogarszać warunki zdjęciowe i mnie gorsze/nieprawdziwe fotki, to używaj sobie tego filtra zawsze.

środa, 16 lutego 2005, 21:39

A przed czym chroni? Chociażby przed zarysowaniem.

Jakoś specjalnie nie dbam o aparat - nosze go w kieszeni a tam obiektyw jest zasłonięty - przy robieniu zdjęć nie wiem jakbym miał go porysować jak aparat mam w ręku - jeżeli już się zabrudzi to go czyszcze i po kłopocie - po cholere mi 24h jakiś filtr ?

czwartek, 17 lutego 2005, 00:56

Nie filtr NIE SŁUŻY do ochrony jakiejkolwiek. Chyba, że ktoś nie dba o aparat, to niech w ogóle go nie kupuje... Przed zarysowaniem... Nie wiem co byś musiał robić, aby zarysować obiektyw - to nie takie łatwe.

Chociażby to:
Vendeur napisał(a):
Mi np. aparat spadł i poturlał się po ziemi...

Vendeur napisał(a):
No ale skoro wolisz sobie pogarszać warunki zdjęciowe i mnie gorsze/nieprawdziwe fotki, to używaj sobie tego filtra zawsze.

Filtr UV to szkło, zwykłe szkło. Z powłokami antyrefleksyjnymi lub bez, ale szkło. Jakoś nie zauważyłem, by w jakikolwiek sposób pogarszało jakość zdjęć.

No ale chyba OT nam się zrobił...

czwartek, 17 lutego 2005, 01:09
Moderator

Jakoś nie zauważyłem, by w jakikolwiek sposób pogarszało jakość zdjęć.

Po to napisałem jak zrobić test, jeśli nie zauważyłeś...

Każde szkło zmienia zdjęcie i przyciemnia obiektyw. Używając UV nie otrzymasz tego samego, co robiąc zdjęcie bez niego.

czwartek, 17 lutego 2005, 10:59

:shock: Oj, Panowie Panowie.... aleście tu głupot napisali...

Ja to widzę tak:
-każdy filtr trochę przyciemnia obiektyw. Co w zupełności nie przeszkadza w słoneczny dzień, natomiast czasem przeszkadza bardzo.
-filtr UV bez powłok nie jest dobrym filtrem. Na zdjęciach robionych pod słońce (i nie tylko) będą prawdopodobnie pojawiały się blinki, flary i refleksy.
-filtr CHRONI szkło obiektywu i CZASEM NALEŻY go stosować. Szczeg. jeśli strela się aparatem z niewymienną optyką. Ja np ZAWSZE mam założony (skądinąd beznadziejny) filtr UV gdy: biorę aparat na narty (śnieg), "zabawy na śniegu" ostatnio dostałem śnieżką prosto w obiektyw..., na plaży (piasek).
Bo widzicie... CZYSZCZĄC OBIEKTYW W RĘKAWIACACH NARCIARSKICH PODCZAS JAZDY NA PRAWDĘ MOŻNA PORYSOWAĆ SZKŁO :!:
-filtr jest wygodny, bo można go czyścić czymkolwiek (zawsze można kupić nowy za cenę CIUT minejszą od samego aparatu.
-filtrów, szczeg tych tanich, nie stosuje się wtedy gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia szkła... no chyba że w celu artystycznego zabłyśnięcia flarą po oczkach.
-Tuleja na długim obiektywie zabezpiecza mechanizm zooma... chodzi o to (nie ukrywajmy) że nasze aparaty są plastikowe i trochę "oszczędnie wykonane".. tak więc spotkanie obiektywu z ziemią, czy nawet naszymi łapskami, podtrzymuącymi obiektyw (tak jak to zwykliśmy robić w lustrzankach) może (choć nie musi) doprowadzić do różnych uszkodzeń.

czwartek, 17 lutego 2005, 12:06

To że akurat TOBIE filtr jest/nie jest potrzebny... nie znaczy że KOMUŚ INNEMU na pewno się przyda/nie przyda.

Wojujecie o wyższość Stara nad Maluchem... tylko że jedni chcą wozić cegły, a inni tylko siebie.

czwartek, 17 lutego 2005, 12:09

a jeszcze inni siebie na cegłach :mrgreen:

czwartek, 17 lutego 2005, 14:43
Moderator

Bo widzicie... CZYSZCZĄC OBIEKTYW W RĘKAWIACACH NARCIARSKICH PODCZAS JAZDY NA PRAWDĘ MOŻNA PORYSOWAĆ SZKŁO

No tak... czyść go jeszcze z młotkiem w ręce... Kiepskie wytłumaczenie. Jeśli ktoś dba o aparat, to nie potrzebuje żadnego głupiego filtra do ochrony i nie ma na to siły. Filytr są do konkretnych zastosowań, a nie po to, aby sobie były nakręcone...

czwartek, 17 lutego 2005, 18:32

To prawda. Jednak sporo jest tych "konkretnych" zastosowań.. jak choćby plaża, górka pod blokiem, żwirowe rajdy etc.

czwartek, 17 lutego 2005, 21:14

Kiepskie wytłumaczenie. Jeśli ktoś dba o aparat, to nie potrzebuje żadnego głupiego filtra do ochrony i nie ma na to siły.

Weź już daj spokój! Skoro tak dbasz o aparat to na plaster Ci tuleja?!
Wiem, że Cię nie przekonam i nie mam takiego zamiaru, ani Ty nie przekonasz mnie. Ty dbasz o aparat (tylko czasami wypada Ci i turla się po piachu) i nie potrzebujesz filtra jako ochrony na obiektyw. Ja natomiast jestem ostatnia fleja, która to powinna używać kilofa (i to pod nadzorem) a nie aparat, więc zakładam na niego filtr UV, by nie przecierać w kółko obiektywu a troszkę tańszy filtr.
Skutek tego taki, że moje zdjęcia są do d... a Twoje prima sort.
I to tyle.

Z innej beczki. Dobry moderator już dawno wydzieliłby ten OT do osobnego wątku...

czwartek, 17 lutego 2005, 22:47

Wiem, że Cię nie przekonam

I tu masz racje, + dla Ciebie za tak szybkie pogodzenie sie z tym faktem

Wtrace sie do "klotni" (bo tak to widze):
Filtr? Zawsze! Bez glupiego UV za 25 zl mialbym szklo jak te w butelkach! A czy dbam o aparat? Tak dbam, chocby wlasnie kupujac mu ochrone na "oko"! Zatkalo mnie jak Modi wyznal ze uzywa tylko tulejki i tak wlasnie zabezpiecza obiektyw (biorac pod uwage turlanie go po podłodze, a jakby tam wiekszy kamyczek sie znalazl?) ... Jego prywatna sprawa, moze go srajtaśmą owijać! Ja praktycznie zawsze mam uv, na zdjecia nie narzekam chociaz mam tą nieszczesna kamere internetowa Fuji : D

A co do TEMATU to weź pod uwage fuji s5500, sam sie przymierzam do wymiany mojego na wlasnie model wyzszy, myslalem o G5, ale przyzwyczajenie do 10x optyki nie pozwoli mi go kupic! Nie moze mi tego zabraknac!Albo kupie s5500 albo calkiem inna polka 300d - d70, na nic innego nie ma sensu wydawac pieniedzy <-- zanim mnie ktoś zabije za te słowa chce przypomniec ze to tylko moja wizja, moje potrzeby, moje zdanie z ktorym macie sie prawo nie zgodzic : >

To chyba wszsytko :roll:

piątek, 18 lutego 2005, 00:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona