Teraz jest środa, 22 sierpnia 2018, 08:17

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jeszcze raz o filtrach... :( 
Autor Wiadomość

Post Jeszcze raz o filtrach... :(
Jak masz dwa i pół koła na wydanie to może Pro1 ? A do ochrony przed zabrudzeniem to zakładasz UV i masz ochrone..

Vendeur
[INFO: Temat wydzielony z innego, bo zakłócał jego spokój... ;) ]

czwartek, 19 maja 2005, 09:48
Moderator

zakładasz UV i masz ochrone..

Były już na ten temat dyskusje na forum. Zdania podzielone. Moje ( i nie tylko ) jest takie, że UV nie służy do ochrony obiketywu. Sam obiektyw się prawie nigdy nie brudzi w normalnym użytkowaniu. Za to warto dokupić tuleję, która będzie go chronić.

W ogóle do 2,5k jest sporo aparatów. Nawet Canon 300D. Choć on filmów nie kręci.

czwartek, 19 maja 2005, 11:02

Sam obiektyw się prawie nigdy nie brudzi w normalnym użytkowaniu
- zalezy jak będziemy pojmować pojęcie normalne użytkowanie- bedąc np. na plazy powieje ci wiaterek i ziarenka piasku dostaną ci się do obiektywu, popada deszczyk i później zostaną zacieki na szkle-potem musisz czyścic samemu - a powłoki łatwo uszkodzić ? Wg mnie mając szkło za kupe warto załozyć UV i mnieć spokój niż później z trzęsącymi się łapami czyścić same szkło.

czwartek, 19 maja 2005, 11:36
Moderator

Będąc na plaży obiektyw otwieramy jedynie do robienia zdjęć i wtedy nci nam się raczej nie stanie. A piach i tak do wnętrza obiektywu się raczej nie dostanie, ewentualnie gdzieś po bokach, choć to też nie będzie łatwe.

W deszczu nikt o zdrowych zmysłach zdjęć nie będzie robił...

Odnośnie powłok, to są bardzo mocne i na pewno się nie uszkodzą, prz używaniu ściereczki do szkła.

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że filtr UV wpływa na zmianę warunków ekspozycji i ich pogorszenie. Tym bardziej jak ktoś kupi tani chłam za 20 zł.

czwartek, 19 maja 2005, 11:52

Filtr UV (ultrafioletowy) absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, które często powoduje zamglenie i sprawia, że zdjęcia plenerowe są niewyraźne. Szczególnie jest to widoczne w górach. Filtr jest neutralny kolorystycznie i gęstościowo więc nie powoduje utraty światła dzięki czemu jest zalecany jako ochrona obiektywu do aparatów cyfrowych i analogowych. Chroni optykę przed zarysowaniami, kurzem, odciskami palców itp. Poza tym poprawia wierne oddawanie koloru.
Vendeur napisał(a):
W deszczu nikt o zdrowych zmysłach zdjęć nie będzie robił...
- nie mam tu na myśli ulewy czy powodzi - będąc w terenie czasem zdazy się mrzawka a zdjęcie trzeba zrobić.
Vendeur napisał(a):
Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że filtr UV wpływa na zmianę warunków ekspozycji i ich pogorszenie.
- ciekawe skąd takie twierdzenie - znasz to z autopsji ? - chyba raczej nie.
Vendeur napisał(a):
Tym bardziej jak ktoś kupi tani chłam za 20 zł.

Nie musi kupować jakiegoś chłamu za 20 zł - można coś wybrać z Hoya lub B+W. Pozdrawiam

czwartek, 19 maja 2005, 12:10
Moderator

Filtr jest neutralny kolorystycznie i gęstościowo więc nie powoduje utraty światła dzięki czemu jest zalecany jako ochrona obiektywu do aparatów cyfrowych i analogowych.

:lol:

Wierzysz w to...?

Wywar napisał(a):
Vendeur napisał:
Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że filtr UV wpływa na zmianę warunków ekspozycji i ich pogorszenie.
- ciekawe skąd takie twierdzenie - znasz to z autopsji ? - chyba raczej nie.

Na jakiej podstawie wysnuwasz podobne stwierdzenie? Owszem znam to i na każdym forum o tym piszą ludzie.

Reasumując. Każdy filtr zmienia warunki ekspozycji. Każdy filtr służy jakiemuś, określonemu celu, a nie temu, aby był nakręcony jedynie na obiektyw. ŻADEN filtr nie jest neutralny - głupota! Czy powietrze także jest nautralne? Raczej nie.

Więcej o filrtach poczytasz tutaj:

http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewtopic.php?t=5520

http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=1&lewa=6&e=2653

czwartek, 19 maja 2005, 12:32

Wiesz co jestes uparty jak osioł i nie bede dłużej ciągnął tej dyskusji - bo i tak ciebie nie przekonam (a czy wogóle kiedyś się to komuś udało?). Po co mi te linki (nawet nie czytam tego) - zapewne jest w nich poparcie twojej opini o UV - moge ci dać kilka popierających używanie UV jako zabezpieczenie obiektywu. Ty się sugierujesz tym co ludzie piszą na forach (a większość i tak pisze pozytywnie o UV - chyba że czytasz to co chcesz przeczytać) - a ja trochę robie zdjęć i piszę opinię o UV ze swojego doświadczenia. Dla ciebie fotografowanie np podczas deszczu to głupota a mi się nie raz zdarzyło focić podczas deszczu. Jedni kupując odrazu obiektyw nakręcają filtr i nie zdejmują go wogóle - właśnie po to żeby się nie zniszczył. Możesz mnieć inne zdanie - mnie to nie przeszkadza tylko zauważyłem że każda dyskusja na tym forum z twoim udziałem musi się zakończyć przyznaniem tobie racji. Jak chcesz to nie zakładaj filtra i czyść sobie obiektyw ścierką - (powodzenia na dłuższą mete).Finito

czwartek, 19 maja 2005, 12:56

Więcej czego, przepraszam? Więcej Twojego "nie bo nie"?
A w ogóle, Vendeur, daj se siana! Nie chcesz używać, to nie używaj, [ciach!] , bo niektórzy używają i mają w tym jakieś doświadczenie. A jakie doświadczenie możesz mieć Ty, jeśli nie używasz?

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

czwartek, 19 maja 2005, 13:42
Moderator

Nie no na tym forum to mam niezły ubaw. Po prostu komedia!!!

Wywar! Sam jesteś uparty jak osioł! Podaję Ci linki do tematów, gdzie inni ludzie się wypowiadają na ten temat i jakoś mają podobne zdanie! Także światowej sławy fotograf o tym pisze! Ale Ty pewnie i tak byś nie zrozumiał o co chodzi, więc masz rację nie czytaj, bo po co.

Wywar napisał(a):
Możesz mnieć inne zdanie - mnie to nie przeszkadza tylko zauważyłem że każda dyskusja na tym forum z twoim udziałem musi się zakończyć przyznaniem tobie racji.

Ależ oczywiście! I mam inne zdanie i go nie zmienię. Tym bardziej Ty nie próbuj na to wpłynąć. Możesz się nie zgodzić - mi to obojętne. Nikogo nie nakłaniam do niczego, a Ty się obrażasz jak mała dzidzia: Nie! Nie będę tego czytał, bo i tak tam są głupoty! Ja wiem lepiej!

kszychu napisał(a):
Więcej czego, przepraszam? Więcej Twojego "nie bo nie"?

Czy Ty jesteś naprawdę tak mało bystry i ślepy?! Nie wkładaj mi do ust słów, których nie napisałem! Uzasadniłem moją opinię. "Nie, bo nie" to jest dokładnie Wasza tępa gadka. Ja podaję jakieś argumenty, podaję źródło opinii innych znanych ludzi, a Wy nie, bo nie!

Co za Parodia!

kszychu napisał(a):
A w ogóle, Vendeur, daj se siana!

Wzajemnie.

kszychu napisał(a):
Nie chcesz używać, to nie używaj, bo niektórzy używają i mają w tym jakieś doświadczenie

Ja też mam i właśnie dlatego nie używam. Inni także mają i dlatego też bez potrzeby nie używają!

kszychu napisał(a):
A jakie doświadczenie możesz mieć Ty, jeśli nie używasz?

Patrz wyżej.

Dzieci weźcie sobie coś na uspokojenie ok? Piszecie takie bzdury, że aż nie wiem, czy się śmiać czy płakać. Najpierw piszecie, że każdy ma prawo do własnej opinii, a potem, jak ją przedstawię, to psioczycie na mnie, że co to ma znaczyć!? jakim prawem on myśli inaczej!? i nie chce się nawrócić! To niemożliwe! Co za głupi moderator!!!

Zastanówcie się nieco nad tym.

Kończąc. Nie bronię nikomu używać filtrów. Ale uważam, że zakładanie ich, aby były, nie ma sensu. One służą do czegoś. Jeśli będą tak o, to niepotrzebnie zmieniają nam ekspozycję i co gorsza zabierają światło. Aby to robić w minimalnym stopniu, to trzeba sporo wydać, co ma sens jedynie w drogich aparatach.

Więc załóżcie sobie te filtry i się cieszcie czystym obiektywem i profesjonalnym wyglądem. Ja, jak i wielu innych, nie używam, gdy nie muszę i także nie narzekam na zabrudzenia. Więc powodzenia.

PS. Jeśli ochłoniecie, to poczytajcie jednak te teksty spod linków. W pierwszym jest kilka moich opinii, takich jak tu, więc je omińcie, a czytajcie innych ;). A drugi link to już wypowiedź sławnej osobistości, dziwnie zbieżna z moją opinią.

Miłego dnia!

czwartek, 19 maja 2005, 14:53

myslałem że wyczyściłeś dyskusje a ty ją wyciołeś i porzeniosłeś więc zamieszczam odpowiedz z tamtego posta:
Chłopcze nie denerwój się bo nerwicy dostaniesz- przeżywasz tą dyskusje jak szczur otwarcie kanału. Sam widocznie jesteś dzieciakiem - poprostu sposób prowadzwnia przez ciebie dyskusji jest dziecinny - a co się będe z upartym dzieciakiem sprzeczał - poco - przecież to tylko dla ciebie woda na młyn. Nikt tu się nie obraza (chyba że ty) - poprostu napisałem że jesteś uparty jak osioł - bo jesteś. Obserwuje te forum od dłuższego czasu i wiem o tym że jesteś onanistą sprzętowym który woli macać aparaty niż nimi robić zdjęcia więc o czym ty chcesz gadać.

czwartek, 19 maja 2005, 15:33
Moderator

Ja nie mogę!!! :shock: :lol:

Maleństwo!!!

Ja tylko wyraziłem swoją opinię, Ty swoją no i w czym problem? Próbowałem w jakiś sposób ciągnąć dyskusję, ale się po prostu nie da! Daję normalne argumenty, podaję linki do wypowiedzi ludzi, a Ty się obracasz na pięcie i strzelasz focha... Co Ty chcesz tym udowodnić? Że masz rację? Albo że to ja jestem tym niedobrym? Proszę bardzo. Ale to i tak nie zmienia faktu, że nikt na moje prawdziwe argumenty nie odpowiedział, nawet nie zerknął na zdanie innych, tylko już jakieś głupie epitety i zachowanie typowego polaczka... Widać jeszcze społeczeństwo nie dorosło do Unii, czyli do dialogu z innymi ludźmi, z ludźmi o odmiennym zdaniu.

PS. Poza tym piszesz nie na temat, bo chyba nie masz już argumentów żadnych. O jakie aparaty Ci chodzi? Ja nie focę? A co Ty możesz o tym wiedzieć? Nie piszemy tu o aparatach, tylko o FILTRACH, gdybyś nie zauważył ;)

czwartek, 19 maja 2005, 15:49

Ja tylko wyraziłem swoją opinię, Ty swoją no i w czym problem?

- ja nie widze problemu - to ty się strasznie rzucasz.
Vendeur napisał(a):
Próbowałem w jakiś sposób ciągnąć dyskusję, ale się po prostu nie da
- bano jak można prowadzić jak ktoś ma inne zdanie a ty się zaraz pienisz i dyskusja przeobraża się w słowne przepychanki.
Vendeur napisał(a):
podaję linki do wypowiedzi ludzi
jake to linki innych ludzi - w jednym ty dalej lansujesz zły wpływ filtrów UV, a w drugim światowej sławy fotograf pisze o tym że 40mm to jego ulubiona ogniskowa
:?
Vendeur napisał(a):
zachowanie typowego polaczka...
hehe i kto to mówi :lol:
Vendeur napisał(a):
Poza tym piszesz nie na temat, bo chyba nie masz już argumentów żadnych
- toć ci argumenty napisałem na samym początku :Filtr jest neutralny kolorystycznie i gęstościowo więc nie powoduje utraty światła dzięki czemu jest zalecany jako ochrona obiektywu do aparatów cyfrowych i analogowych P.S i nie pisz maleństwo bo nawet go nie widziałeś :lol:

czwartek, 19 maja 2005, 16:16
Moderator

Vendeur napisał:
podaję linki do wypowiedzi ludzi
jake to linki innych ludzi - w jednym ty dalej lansujesz zły wpływ filtrów UV

Przecież prosiłem, abyś ominął moje wypowiedzi i czytał tylko innych... Czy tylko ja mam taką opinię?

Wywar napisał(a):
a w drugim światowej sławy fotograf pisze o tym że 40mm to jego ulubiona ogniskowa

Fakt, coś z linkami nie tak. Przeczytaj więc tutaj: http://www.fotopolis.pl/index.php?gora= ... rarch=2653

Krótki cytat z tego felietonu:

Cytuj:
Używacie filtra "ochronnego"? Jeśli tak, to proponuję odkręcić go z obiektywu i schować gdzieś głęboko.

To oczywiście jeden z ulubionych tematów rozmów fotografów. Dyskutowany nieustannie od wielu lat. No wiecie - coś w stylu Canon kontra Nikon, czy szkła Leiki są warte swej ceny, czy używać statywu do małego obrazka itp. itd. Poniżej znajdziecie moje zdanie. Możecie się z nim nie zgodzić, ale i tak je wyłuszczę.

Dokładnie jest takie moje zdanie. To moja opinia, wytłuszczam ją, ale nie musisz się zgadzać. Jednak dopuść myśl, że to nie tylko moje zdanie ;)

Wywar napisał(a):
toć ci argumenty napisałem na samym początku :Filtr jest neutralny kolorystycznie i gęstościowo więc nie powoduje utraty światła dzięki czemu jest zalecany jako ochrona obiektywu do aparatów cyfrowych i analogowych

To mają być argumenty? Ich nawet nie trzeba obalać, bo to głupota i nie wiem, co za geniusz mógł to napisać. Nie ma czegoś takiego, jak filtr neutralny! Każdy filtr zabiera światło, tak samo jak samo powietrze, co już pisałem. Nawet najlepsze fitry za 500 zł, których i tak nikt z nas nie używa, zabierają światło, choć minimalnie. Ale te za 20 zł to już porażka.

czwartek, 19 maja 2005, 16:28
Moderator

PS. Naprawdę polecam lekturę tego felietonu, bo nawet jeśli nie zmieni Twojego, czy kogoś innego podejścia do tego tematu, to i tak jest niewątpliwie bardzo ciekawy: http://www.fotopolis.pl/index.php?gora= ... rarch=2653 .

czwartek, 19 maja 2005, 16:30

Co niedziela Mike pisze swój felieton zatytułowany "Fotograf niedzielny", w którym daje wyraz swoim kontrowersyjnym poglądom na temat przeróżnych zjawisk, jakie mają miejsce w świecie fotografii.

Racja jest jak dupa, każdy ma własną...

"kszychu już ktoœ ci wczeœniej napisał, ze nawet jak kupisz sprzet w polsce (np właœnie nikona) i potem koza ci zje instrukcję to nowej po polsku od dystrybutora nie dostaniesz i wtedy te 400zł masz jak znalazł" /jacek2004/

czwartek, 19 maja 2005, 16:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona