Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 15:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 JAK DOBRZE SFORMATOWAC AKUMULATORKI? 
Autor Wiadomość

Post JAK DOBRZE SFORMATOWAC AKUMULATORKI?
Witam!
Mam pytanie.Kupilem nowe akumulatorki GP2300.Posiadam ladowarke MW8168.Po zakupie wlaczylem najpierw rozladowywanie(trwalo kilka sekund) i ladowarka zaczela ladowac akumulatorki.Trwalo to ok. 5 godzin.I tu moje pytanie.Czy lepiej jest je odrazu uzywac w aparacie az do rozladowania czy powtorzyc cykl w ladowarce tzn. rozladowac i naladowac raz jeszcze?

Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam!

czwartek, 2 czerwca 2005, 21:23

Najlepiej pozostawić akumulatorki w ładowarce na ok 14-15 g(w sumie - z ładowaniem). Po naładowaniu ładowarka podładowuje jeszcze akumulatorki małym prądem i na tym właśnie polega proces formowania. Tak przygotowane akumulatory można normalnie użytkować - po rozładowaniu rozładuj je dodatkowo w ładowarce i znowu formowanie przez 14 godzin. Formuje się podczas pierwszych trzech ładowań później ładujesz już normalnie bez wstępnego rozładowywania - wrzucasz do ładowarki czekasz aż się naładują i gotowe. Co jakiś czas (ok 10 ładowań ) możesz przed ładowaniem rożładować akumulatorki jeżeli twoja ładowarka ma taką możliwość, aczkolwiek nie jest to konieczne.
Pozdrawiam :)

czwartek, 2 czerwca 2005, 22:58

Hmm w oczekiwaniu na odpowiedz postapilem troszke inaczej.Za pierwszym razem akumulatory zostale rozladowane (trwalo to kilak sekund) i naladowane (ok. 5 godzin).Po pierwszym ladowaniu wcisnalem guzik rozladowywania i powtarzam caly proces tzn. rozladowuje i laduje je jeszcze raz.Mam nadzieje ze nie wplywa to na nie negatywnie?

Pozdrawiam!
:D

czwartek, 2 czerwca 2005, 23:28

Post ładowanie
WPŁYWA NEGATYWNIE ! Rozładowanie ze stanu pełnego naładowania w ciągu paru sekund ?! Wiesz jaki prąd musi płynąć? Akumulatory pracują na zwarciu niemalże. Rozładowanie ma sens tylko i tylko w przypadku "czyszczenia" szczątkowej ilości energii. Pozdrawiam Wszystkich.

piątek, 3 czerwca 2005, 11:52

rozladowywanie naladowanych akumulatorow zajmuje 7-9 godzin.kilka sekund zajelo gdy wyciagnalem je z opakowania

piątek, 3 czerwca 2005, 13:15
Moderator

NIE NALEŻY rozładowywać na siłę akumulatorów! To błąd i to duży. Powinieneś je używać normalnie i jak padną, to formować ponownie.

piątek, 3 czerwca 2005, 19:01

I badz pan madry...co opinia to inna hehehe...poczytalem na forach roznych i w wiekszosci byla opinia ze 3x rozladowac i naladowac i wtedy sa gotowe do uzytkowania i maja praktycznie pelna "moc" :) mam EMOS-a wiec tak robie (koncza sie ladowac 3 raz)... :)

Pozdrawiam!

piątek, 3 czerwca 2005, 23:49
Moderator

3x rozladowac i naladowac

Tak, ale NIE NA SIŁĘ... W normalnym użytkowaniu owszem.

sobota, 4 czerwca 2005, 00:12

Z tego co przeczytałem, to ładowarka 8168 rozładowuje akumulatorki prądem 75mA. A za pierwszym razem rozładowały się koledze w kilka sekund dlatego, że były puste. Ja po kupieniu akumulatorków sprawdziłem je miernikiem i rzeczywiście miały napięcie znikome.

A teraz mam taką wątpliwość:

Akumulatorki były ładowane i rozładowane (oczywiście w aparacie a nie ładowarce) 3 lub 4 razy. Obecnie są naładowane od około 2 miesięcy (zrobiłem kilkadziesiąt zdjęć) i nie jestem w stanie określić, na ile zdjęć mi starczą. Chcę wyjść z aparatem w teren, jednak nie chcę mieć niespodzianki takiej, że po kilku zdjęciach zabraknie energii. Czy wyciągnąć akumulatorki (Ni-HM) tak jak są i doładować do pełna, czy może lepiej uprzednio rozładować w ładowarce? Co będzie lepsze dla żywotności akumulatorków?

sobota, 4 czerwca 2005, 16:42

Myśle że doładowanie nie powinno im zbytnio zaszkodzić, tylko nie rób tak zawsze ... raz na jakiś czas staraj sie je rozładować do końca.

sobota, 4 czerwca 2005, 17:07
Moderator

Czy wyciągnąć akumulatorki (Ni-HM) tak jak są i doładować do pełna, czy może lepiej uprzednio rozładować w ładowarce?

Ja tam doładowuję, ale powinno się mieć 2 komplety aku, bo tak jest bezpieczniej. A odleżakowane na pewno już nieco energii straciły.

sobota, 4 czerwca 2005, 17:08

Najlepiej ich nie formatować. Akumulatorki Ni-MH nie wymagają formowania (czy też formatowania). To się przyjęło podczas długiego panowania akumulatorków niklowo-kadmowych.
Po prostu je doładować (nowe akumulatory są zazwyczaj częściowo naładowane ale leżąc w sklepie mogą się częściowo rozładować) i używać.
I można je dowolnie doładowywać - efekt pamięci jest w NiMH prawie zlikwidowany - nieistotny. Natomiast nie polecam ich rozładowywania impulsowego w ładowarkach (czy niektórych aparatach) - za każdym razem skraca się ich zywotność mniej więcej o połowę. To też wynalazek czasów NiCd, które ze względu na zawartość kadmu miały tzw. efekt pamięci, który można było zlikwidować poprzez rozładowanie.

sobota, 4 czerwca 2005, 22:35
Moderator

Natomiast nie polecam ich rozładowywania impulsowego w ładowarkach (czy niektórych aparatach) - za każdym razem skraca się ich zywotność mniej więcej o połowę.

No na pewno. W takim razie żywotność aku kolegi, który robił to 3x jest już na poziomie 12,5%...? Nie sądzę.

Poza tym KAŻDE akumulatorki wymagają formowania. Praktyka jest inna od teorii. Tak samo baterie li-jon w telefonach. Po dłuższym użytkowaniu można zauważyć, że ogniwo ma gorszą wydajność i wtedy należy je "podreperować". Robię tak najczęściej z akumulatorkami w myszce, którym ładowarka ze stacji dokującej słabo służy. Po porządnym ładowaniu w osobnej działają 3x dłużej...!

sobota, 4 czerwca 2005, 23:07

No na pewno. W takim razie żywotność aku kolegi, który robił to 3x jest już na poziomie 12,5%...? Nie sądzę

Owszem, 12,5% brzmi dziwnie, ale jeżeli żywotność nwego akumulatora o pojemności np.2100 mAh wynosi 1000 cykli, to skrócenie jego żywotności do 12% oznacza wciąż 120 cykli. Brzmi prawdziwiej, prawda? Faktycznie więc ocenić to będzie można dopiero po tych wspominanych około 120 cyklach. Dla kogoś, kto używa komplet akumulatorów przez kilka dni wystarczą one wciąż na rok lub więcej. Jeśli ktoś używa ich intensywniej to takie skrócenie ilości cykli może spowodować, że po kilku miesiącach akumulatory będą do wymiany. Rozładowanie impulsowe może więc pomóc (bo faktycznie efekt pamięci, choć minimalny w akumulatorach NiMH i li-jon też występuje), jednak jeśli stosowane jest rzadko. Częste rozładowywanie impulsowe daje ewidentne straty.

niedziela, 5 czerwca 2005, 12:19
Rasumując, naładować i rozładować w sposób naturalny robiąc fotki...
Z tego co piszecie wynika, że poprostu je normalnie użytkować:)
A doładowywać żadko. I po co te dyskusje :)

niedziela, 5 czerwca 2005, 17:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona